Постанова № 5052309, 29.09.2009, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2009
Номер справи
2а-5788/09/1770
Номер документу
5052309
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-5788/09/1770

17год. 35хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шевчук С.М. за участю секретаря судового засідання Яковчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі позивача: представник Лавренчук Т.В. відповідача: представник Троянчук Д.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариство з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма "ЮМІКС ВДВ"

доДержавна податкова інспекція в м.Рівне

про визнання частково нечинним рішення ВСТАНОВИВ: Позивач –Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма “Юмікс ВДВ” - звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про визнання частково нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №1001112343 від 14.05.2009р.

До початку розгляду справи по суті заявленого позову, позивач подав заяву про збільшення розміру позовних вимог та залучення другого відповідача, відповідно до якої просить:

- визнати частково нечинним рішення Державної податкової інспекції у м.Рівне про застосування штрафних (фінансових) санкцій №1001112343 від 14.05.2009р. в частині штрафної санкції на суму 4760грн.

- стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Рівненській області на користь позивача сплачену ним суму нарахованої штрафної (фінансової) санкції по рішенню Державної податкової інспекції у м.Рівне про застосування штрафних (фінансових) санкцій №1001112343 від 14.05.2009р. в розмірі 4760грн. (чотири тисячі сімсот шістдесят гривень 00 коп.).

- стягнути з Державного бюджету на користь позивача сплачений судовий збір.

Крім того, позивач у заяві про збільшення розміру позовних вимог та залучення другого відповідача просить залучити в якості другого відповідача - Головне управління Державного казначейства України в Рівненській області у зв’язку із тим, що згідно ст.28 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” встановлює, що списання коштів з рахунку державного бюджету здійснюється виключно органами Державного казначейства України.

Представник Відповідача –ДПІ у м.Рівне проти заявленої заяви не заперечував. Представник позивача підтримав обумовлену заяву. Ухвалою суду (без виходу до нарадчої кімнати) було залучено в якості другого Відповідача - Головне управління Державного казначейства України в Рівненській області.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги у повному обсязі, пославшись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача - ДПІ у м.Рівне проти позову заперечує. В обґрунтування своїх заперечень вказує на те, що факти порушень встановлені в ході проведення перевірки позивача, вважає, що ним правомірно винесено оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, тому просив суд в задоволенні позову відмовити, при цьому обґрунтовував свою позицію обставинами викладеними у письмових запереченнях на позов.

Відповідач - Головне управління Державного казначейства України в Рівненській області заперечень проти позову не надав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. В судове засідання уповноважений представник відповідача - Головного управління Державного казначейства України в Рівненській області не з’явився. Судом не визнавалася обов’язковою участь відповідача - Головного управління Державного казначейства України в Рівненській області у судовому засіданні. Відповідно до ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. А відтак, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача - Головного управління Державного казначейства України в Рівненській області.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов слід задоволити повністю.

Суд виходив з наступного.

07.05.2009року посадовими особами ДПІ у м.Рівне проведена перевірка дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробничою фірмою „Юмікс ВДВ” порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за наслідками якої було складено Акт перевірки від 07.05.2009року, на підставі якого відповідачем –ДПІ у м.Рівне було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №1001112343 від 14.05.2009р на суму 5267,00грн.

В ході проведення перевірки, особами, які здійснювали її, було встановлено порушення позивачем п.9 та п.13 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме:

- сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків не відповідає сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, при цьому невідповідність сум готівкових коштів становить 33,40грн.

- не забезпечено виконання щоденного друку Z-звітів, а саме: Z №0030 за 10.03.2007р., Z №0061 за 13.04.2007р., Z №0141 за 17.07.2007р., Z №0153 за 31.07.2007р., Z №0171 за 21.08.2007р., Z №0214 за 10.10.2007р., Z №0219 за 16.10.2007р., Z №0230 за 29.10.2007р., Z №0246 за 15.11.2007р., Z №0295 за 14.01.2008р., Z №0373 за 10.04.2008р., Z №0393 за 05.05.2008р., Z №0422 за 06.06.2008р., Z №0526 за 08.10.2008р. та Z №0557 за 12.11.2008р.

В результаті встановлених порушень, податковим органом застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції в розмірі 5267,00грн. з якої 167грн. –фінансова санкція за порушення п.13 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, що становить п'ятикратний розмір суми, на яку перевіряючими податкового органу було виявлено невідповідність, а саме 5х33,40грн., решту, а саме 5100,00грн. становить фінансова санкція за незабезпечення виконання щоденних фіскальних звітних чеків, при цьому зазначена санкція була обрахована виходячи з двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожен несвоєчасно роздрукований Z-звіт.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем було сплачено в повному обсязі застосовану до нього штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 5267,00грн., при цьому позивач погоджується лише з виявленим порушенням п.13 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та з фінансовою санкцією за нього у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, а саме в розмірі 167грн., а також з штрафом у розмірі 340грн. за незабезпечення виконання щоденних фіскальних звітних чеків Z №0422 за 06.06.2008р., Z №0526 за 08.10.2008р. та Z №0557 за 12.11.2008р.

Статтею 239 Господарського кодексу України передбачено, що однією з адміністративно-господарських санкцій може бути адміністративно-господарський штраф, який стягується з господарюючого суб’єкта до державного бюджету за порушення визначених законодавством України правил здійснення господарської діяльності. Так, ст.17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що за порушення вимог цього закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції. Фінансові санкції, встановлені Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” відносяться до категорії адміністративно-господарських санкцій, загальний порядок застосування яких встановлено главою 27 Господарського кодексу України.

Відповідно до ст.250 Господарського кодексу України передбачено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Так, судом було встановлено, що до позивача не можуть бути застосовані фінансові санкції за нездійснення щоденних фіскальних звітних чеків Z-звітів №0030 за 10.03.2007р., №0061 за 13.04.2007р., №0141 за 17.07.2007р., №0153 за 31.07.2007р., №0171 за 21.08.2007р., №0214 за 10.10.2007р., №0219 за 16.10.2007р., №0230 за 29.10.2007р., №0246 за 15.11.2007р., №0295 за 14.01.2008р., №0373 за 10.04.2008р. та №0393 за 05.05.2008р., оскільки зазначені порушення були виявлені перевіряючими податкового органу більше ніж через один рік з дня їх вчинення позивачем, а тому у відповідності до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції за такі порушення не можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання.

В силу п.9 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. У разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України відповідно до п.4 ст.17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” застосовуються фінансові санкції в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, посадові особи відповідача - ДПІ у м.Рівне здійснивши 07.05.2009року перевірку позивача встановили єдине порушення п.9 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме нездійснення щоденного друкування фіскальних звітних чеків, яке виразилося в тому, що позивачем не було роздруковано у встановлений законом час фіскальних звітних чеків Z №0422 за 06.06.2008р., Z №0526 за 08.10.2008р. та Z №0557 за 12.11.2008р.

Зважаючи на зазначене, суд приходить до висновку, що до позивача за нездійснення щоденного друкування фіскальних звітних чеків, а саме Z №0422 за 06.06.2008р., Z №0526 за 08.10.2008р. та Z №0557 за 12.11.2008р. повинна бути застосована фінансова санкція, розмір якої передбачений п.4 ст.17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (а це 340 грн.). При цьому суд вважає безпідставним твердження відповідача –ДПІ у м.Рівне про те, що розмір штрафної санкції повинен обраховуватися виходячи з добутку двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на кожен з не роздрукованих фіскальних звітних чеків, оскільки зазначене не відповідає п.4 ст.17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю. Заперечення відповідача –ДПІ у м.Рівне суд відхиляє як безпідставні.

Сплачена позивачем сума штрафної (фінансової) санкції в розмірі 4760 грн. підлягає поверненню позивачу з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Рівненській області.

Здійснені позивачем судові витрати, відповідно до ст. 94 КАС України, присуджуються на користь позивача.

Керуючись статтями 160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій суб'єкта владних повноважень - Державна податкова інспекція в м.Рівне від 14 травня 2009 р. за № 1001112343 - визнати нечинним в частині нарахування штрафної санкції на суму 4760 грн.

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 22586331) на користь позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма "ЮМІКС ВДВ" (код ЄДРПОУ 24171054, м.Рівне, вул. Орлова, 2) - сплачену ним суму нарахованої штрафної санкції в розмірі 4760 грн. (чотири тисячі сімсот шістдесят грн.) відповідно до платіжного доручення № 479 від 21.05.2009 року (перераховану позивачем на рахунок 31115104700002, банк отримувача ГУДКУ в Рівненській області м.Рівне, код банку 000833017, одержувач - Відділ ДКУ в Рівненській області, призначення платежу: *:101:24171054 :21080900 :01) згідно рішення Державної податкової інспекції в м.Рівне від 14.05.2009 року № 1001112343.

Присудити на користь позивача Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма "ЮМІКС ВДВ" із Державного бюджету судовий збір у розмірі 51 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                   Шевчук С.М.

Постанова складена в повному обсязі 02.10.2009 року.