Постанова № 50508821, 09.09.2015, Тростянецький районний суд Сумської області

Дата ухвалення
09.09.2015
Номер справи
588/1255/15-а
Номер документу
50508821
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

588/1255/15-а

2-а/588/28/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09.09.2015 року Тростянецький районний суд Сумської області у складі головуючої судді Щербаченко М.В., за участю секретаря судового засідання Баханцової Н.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тростянці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду із указаним позовом, посилаючись на те, що вона працювала у фінансовому управлінні Тростянецької районної державної адміністрації та з 10 березня 2009 року їй була призначені пенсія державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 88 відсотків, але при цьому не були враховані одноразові винагороди. Коли вона 17 серпня 2015 року звернулася до Пенсійного фонду в Тростянецькому районі Сумської області із заявою, в якій просила здійснити з 01 вересня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця згідно довідок фінансового управління Тростянецької районної державної адміністрації від 17.08.2015 №01-10/315 матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 19905,49 грн., відповідачем була надана відповідь від 17.08.2015 №3/18 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, де було зазначено, що постановою у переліку складових заробітної плати для призначення пенсії матеріальна допомога на оздоровлення не передбачена.

Позивач вважає, що такі дії відповідача є протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству, а тому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог просила суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області про відмову здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 19905,49 грн., що вказана у довідках фінансового управління Тростянецької районної державної адміністрації від 17.08.2015 № 01-10/315 про складові заробітної плати, зобовязати управління Пенсійного фонду в Тростянецькому районі Сумської області починаючи з 01 вересня 2015 року здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця, призначеної на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) у розмірі 90 відсотків, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення (19905,49 грн.), що вказані у довідках фінансового управління Тростянецької районної державної адміністрації від 17.08.2015 № 01-10/315 про складові заробітної плати, та стягнути з Державного бюджету України на її користь витрати по сплаті судового збору в сумі 73,08 грн.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з підстав, указаних у позовній заяві та просила їх задовольнити, при цьому пояснила, що вважає безпідставними посилання відповідача, що при перерахунку її пенсії має ураховуватись Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76- VІІІ, яким перерахунок пенсії здійснюється у розмірі 60 %. Позивач вважала, що її пенсія має бути перерахована, виходячи з норм Закону України «Про державну службу», які були чинними на час її призначення.

Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні проти позову заперечувала, подала письмові заперечення про те, що позивачу була призначена пенсія державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», відповідно до якого заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, премій та інших надбавок. Оскільки суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань не є надбавками, обчислення пенсії з урахуванням таких складових заробітної плати законодавством не передбачено. Крім того, відповідно до п.6 ст.37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», де п.1 установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Позивачу до розрахунку заробітної плати за період з березня 2007 року по лютий 2009 року включені надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії, інші надбавки та премії, що передбачено законодавством. Позивач хоч і просить зобовязати управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області починаючи з 01 вересня 2015 року здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця, призначеної на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) у розмірі 88 відсотків, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення (19905,49 грн.), що вказані у довідках фінансового управління Тростянецької районної державної адміністрації від 17.08.2015 № 01-10/315 про складові заробітної плати, однак Закону України від 28.12.2012 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» внесено зміни до статті 37 Закону України «Про держану службу», за якими з 01.01.2015 року пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Представник відповідача вважає, що вимоги позивача є безпідставними, оскільки пенсія їй призначена та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом установлено, що позивачу відповідно до заяви від 10 березня 2009 року відповідачем призначена та виплачується пенсія відповідно Закону України «Про державну службу» обчислена у розмірі 88 % від відповідних сум складових її заробітної плати за період з 01.03.2007 по 01.03.2009 роки, які указані у довідці фінансового управління Тростянецької районної державної адміністрації від 10.03.2009 року. При цьому стаж державної служби позивача станом на час призначення пенсії склав 18 років 7 місяців. На підставі заяви позивача від 22 березня 2011 року про перерахунок пенсії з урахуванням стажу державної служби, набутого після призначення пенсії та довідки від 21.03.2011 № 90, відповідно до якої стаж державної служби позивача склав 20 років 8 місяців 10 днів, відповідачем з 22.03.2011 року було здійснено перерахунок пенсії позивача, яку було обчислено виходячи із 90 % від відповідних сум складових її заробітної плати за період з 01.03.2007 по 01.03.2009 роки.

Позивач 17.08.2015 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 90 %, в якій просила при проведенні перерахунку врахувати суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 19905,49 грн. відповідно до довідки фінансового управління Тростянецької районної державної адміністрації від 17.08.2015 року №01-10/315 про складові заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.03.2007 по 01.03.2009 роки.

Листом від 17.08.2015 № З/18 відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі його заяви від 17.08.2015 року, посилаючись на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання удосконалення визначення розмірів заробітку для призначення пенсії» у переліку складових заробітної плати для призначення пенсії матеріальна допомога на оздоровлення не передбачена .

Згідно із частиною 7 статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

За змістом частин першої та пятої статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» №108/95?ВР встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Указаний висновок відповідає правовій позиції, висловленій колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постанові від 14 травня 2013 року (справа № 21-125а13).

Таким чином, суд дійшов висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця, на неї нараховано та сплачено страхові внески відповідно до вимог законодавства, а тому, відповідачем безпідставно не включено для розрахунку пенсії позивача матеріальну допомогу на оздоровлення на підставі її заяви від 17.08.2015 року про перерахунок пенсії та довідки фінансового управління Тростянецької районної державної адміністрації про складові заробітної плати № 01-10/315 від 17.08.2015 року.

Посилання відповідача на те, що до спірних правовідносин мають застосовуватись положення Закону України від 28.12.2012 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», якими внесено зміни до статті 37 Закону України «Про держану службу», за якими з 01.01.2015 року пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати суд відхиляє і не бере до уваги, оскільки відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає стаття 37 Закону № 3723-XII у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, що відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду України від 08.07.2015 року у справі № 21-1486а15.

Відтак суд вважає доведеним той факт, що відповідач необґрунтовано відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі її заяви від 17.08.2015 року, а тому така відмова відповідача є протиправною.

Ураховуючи, що позивач звернулась до відповідача 17.08.2015 року із заявою про перерахунок пенсії, і просить суд зобовязати відповідача провести перерахунок її пенсії з 01.09.2015 року, суд, вирішуючи позов у межах позовних вимог, вважає за необхідне зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 саме з цієї дати.

Ураховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись вимогами статей 69-71,158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області про визнання дій протиправними та зобовязання провести певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області щодо відмови у перерахунку пенсіїОСОБА_1 з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, що указана у довідці фінансового управління Тростянецької районної державної адміністрації про складові заробітної плати № 01-10/315 від 17.08.2015 року.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», виходячи з 90% від суми заробітної плати, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення (19905,49 грн.), що враховуєтьсяпри обчисленні пенсії і з якої сплачені страхові внески відповідно до законодавства та якауказана у довідці фінансового управління Тростянецької районної державної адміністрації про складові заробітної плати № 01-10/315 від 17.08.2015 року, починаючи з 01.09.2015 року, та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Тростянецький районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днівз дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя М.В.Щербаченко