Справа № 2-а-4002/08
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
О К Р Е М А У Х В А Л А
«6» листопада 2008 року м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Юрчука М.І. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представники Прищепа О.С., Мартинюк Ю.А.
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Рівненському районі до Обласного комунального підприємства «Міжнародний аеропорт «Рівне» про застосування арешту коштів на рахунках платника податків,
В С Т А Н О В И В :
Позивач - Державна податкова інспекція у Рівненському районі - звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про застосування арешту коштів на рахунках платника податків відповідача - Обласного комунального підприємства «Міжнародний аеропорт «Рівне».
При розгляді справи судом встановлені порушення закону, допущені посадовими особами Державної податкової інспекції у Рівненському районі, що проявились в наступному.
Як вбачається із матеріалів справи під час проведення виїзної документальної перевірки обласного комунального підприємства (ОКП) «Міжнародний аеропорт «Рівне» з питань дотримання вимог податкового законодавства актом від 05.05.2008 року про результати перевірки збереження активів та виявлення безхазяйного майна по ОКП «Міжнародний аеропорт «Рівне» (а.с. 17-19) встановлено порушення вимог пп..8.6.1 п.8.6. ст.. 8 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме укладення договорів оренди в період з 01.10.2005 року по 01.04.2008 року на загальну суму 348542,54 грн. з використанням коштів на власні потреби при наявності податкового боргу, без погодження з ДПІ у Рівненському районі.
Податковим органом – ДПІ у Рівненському районі 13.03.2008 року до ОКП «Міжнародний аеропорт «Рівне», в зв’язку з податковою заборгованістю підприємства, було внесено реєстраційний запис до Державного реєстру обтяжень рухомого майна (а.с.15) про публічне обтяження у вигляді податкової застави строком до 13.03.2013 р.
Листом (а.с.16) від 13.05.2008 р. № 8729/24-29 ДПІ у Рівненському районі про факт виявленого порушення повідомлено ВПМ ДПІ м. Рівне.
08 серпня 2008 року за підписом начальника ГВПМ ДПІ у м. Рівне майора податкової міліції Носенко С.А. на ім’я виконуючого обов’язки начальника ДПІ у Рівненському районі Остапчука А.А. вносяться подання: №8 (а.с.23-24) – про застосування умовного адміністративного арешту активів, строком на 96-ть годин на підставі пп. 9.3.1 статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»; №9 (а.с.25-26) – про застосування адміністративного арешту коштів на рахунках Обласного комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Рівне» на підставі пп. 9.3.1 статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Як у першому так і у другому поданнях підставою для вчинення застосування умовного адміністративного арешту активів платника податків та застосування адміністративного арешту коштів на рахунках податковий орган зазначає пп. 9.3.1 статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до абзацу 1 підпункту 9.3.1. пункту 9.3. статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за поданням відповідного підрозділу податкової міліції керівник податкового органу (його заступник) може прийняти рішення про застосування арешту активів платника податків.
За змістом підпункту 9.1.1. пункту 9.1. статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» адміністративний арешт активів платника податків (далі - арешт активів) є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу.
У розумінні Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі по тексту судової постанови також Закон-2181) активами є (пункт 1.7 статті 1) активи платника податків - кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Згідно із підпунктом 9.3.3. пункту 9.3. статті 9 Закону-2181 арешт може бути накладено на активи строком до 96 годин від години підписання відповідного рішення керівником податкового органу (його заступником). Зазначений строк не може бути продовжений в адміністративному порядку, у тому числі за рішенням інших державних органів, за винятком випадків, коли власника заарештованих активів не встановлено (не виявлено), - у цьому випадку такі активи перебувають під режимом адміністративного арешту протягом строку, визначеного законодавством для визнання їх безхазяйними, або у разі коли такі активи є такими, що швидко псуються, - протягом граничного строку, визначеного законодавством, після якого вони підлягають продажу за процедурою, встановленою статтею 10 цього Закону.
Керівник відповідного податкового органу (його заступник) має право звернутися до суду з поданням про продовження строку арешту активів платника податків за наявності достатніх підстав вважати, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням, а суд повинен прийняти відповідне рішення протягом 48 годин від моменту отримання зазначеного звернення.
Таким чином у Законі-2181 законодавець чітко прописав процедуру запровадження, продовження адміністративного арешту активів.
Також законодавцем, враховуючи вимоги статті 59 Закону України «Про банки і банківську діяльність», пункт 9.3. статті 9 Закону-2181 було доповнено новим підпунктом -9.3.9., який з урахуванням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства у відповідність із Цивільним кодексом України» від 2 червня 2005 року N 2631-IV та Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про виконавче провадження" та деяких інших законодавчих актів щодо виконання судових рішень» від 15 березня 2006 року N 3541-IV отримав таку редакцію: Арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється за заявою податкового органу виключно на підставі рішення суду в порядку, передбаченому законодавством.
Рішенням №8 від 08.08.08р. державна податкова інспекція у Рівненському районі застосовує щодо Обласного комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Рівне» умовний адміністративний арешт активів, строком на 96-ть годин (а.с.27), а рішенням від 13.08.08р. – застосовує адміністративний арешт коштів на рахунках до Обласного комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Рівне» (а.с.28).
Однак суд не вправі прийняти обґрунтування представників податкового органу щодо правомірності підстав арешту коштів на рахунку платника податків, оскільки:
1. у позовній заяві відсутні обґрунтування вимог, що стосуються арешту коштів на рахунку платника податків. Податковий орган, висуваючи позовні вимоги про застосування арешту коштів на рахунках відповідача, не зазначає, на підставі яких норм матеріального права має бути здійснений такий захід. Зазначив лише цитатно покликання на норми підпункту 9.3.9. пункту 9.3. статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами»;
2. не надано письмових доказів в обґрунтування вимог щодо арешту коштів на рахунках відповідача. До матеріалів справи додано копію рішення про застосування адміністративного арешту активів платника податків від 13.08.08р., у резолютивній частині якого зазначено: Застосувати адміністративний арешт коштів на рахунках до Обласного комунального підприємства "Міжнародний аеропорт Рівне" (31620337, Рівненський район с.Омеляна, вул. Авіаторів,5-А). По-перше, не зазначено у рішенні від 13.08.08р. норму матеріального права щодо застосування арешту коштів на рахунках (зазначені правовідносини регулюються підпунктом 9.3.9. пункту 9.3. статті 9 Закону-2181, а у рішенні податковий орган покликається на підпункт 9.3.1. пункту 9.3. статті 9 Закону-2181). По-друге, резолютивна частина рішення від 13.08.08р. містить правовий термін адміністративний арешт коштів, який жодним Законом не визначений та встановлений в межах правового поля України;
3. зверненню до суду із заявою про арешт коштів на рахунках відповідача має передувати рішення податкового органу, яке має бути оформлене відповідно до вимог пункту 9.2. Порядку застосування адміністративного арешту активів платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25 вересня 2001 р. N 386 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 жовтня 2001 р. за N 865/6056. Податковим органом вимог пункту 9.2. Порядку застосування адміністративного арешту активів платників податків та додатку №5 до вказаного Порядку не виконано.
Таким чином податковим органом – Державною податковою інспекцією у Рівненському районі порушено вимоги закону, а саме - підпункту 9.3.9. пункту 9.3. статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд вважає, що по справі необхідно прийняти окрему ухвалу, яку направити Державній податковій адміністрації у Рівненській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Керуючись ст. 160, 165, 166 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
1. Постановити окрему ухвалу, якою звернути увагу Державної податкової адміністрації у Рівненській області на вказані порушення закону з метою недопущення їх в подальшому.
2. Копію ухвали направити Державній податковій адміністрації у Рівненській області для реагування та вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
3. Про результати розгляду окремої ухвали інформувати Рівненський окружний адміністративний суд не пізніше одного місяця з дня її надходження.
4. Окрема ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який постановив ухвалу. Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя М.І.Юрчук
Суддя М.І.Юрчук