Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. ОСОБА_1, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
=====
УХВАЛА
"07" жовтня 2014 р.Справа № 927/1456/14
За позовом прокурора Талалаївського району Чернігівської області
вул. Чапаєва, 10, смт. Талалаївка, Чернігівська область, 17200
в інтересах держави
В особі: Чернігівської обласної державної адміністрації,
вул. Шевченка, 7, м. Чернігів, 14000
Третя особа на стороні Позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Державна інспекція сільського господарства в Чернігівській області
вул. Коцюбинського, 41-А, м. Чернігів, 14000
до Відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Обрій"ЛТД,
вул. Науменка, 42, с. Харькове, Талалаївський район, Чернігівська область, 17270
Предмет спору: про стягнення шкоди 37575,34 грн. та зобов' язання звільнити самовільно зайняті земельні ділянки
Суддя І.В. Кушнір
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
Від Позивача: ОСОБА_2, довіреність №10-05/4069 від 25.09.2014, головний спеціаліст юридичного відділу (присутня у судовому засіданні 25.09.2014, у судове засідання 07.10.2014 не зявилась).
Від Відповідача: ОСОБА_1, доручення №б/н від 03.04.2014 (присутній у судовому засіданні 25.09.2014, у судове засідання 07.10.2014 не зявився).
Від Третьої особи: ОСОБА_3, довіреність №010-08/1157 від 27.05.2013, завідувач юридичного сектору (присутня у судовому засіданні 25.09.2014, у судове засідання 07.10.2014 не зявилась).
У судовому засіданні 25.09.2014 прийняла участь старший прокурор відділу прокуратури м. Чернігова ОСОБА_4, службове посвідчення № 018694 від 22.07.2013.
У судовому засіданні 07.10.2014 прийняла участь прокурор прокуратури м. Чернігова ОСОБА_5, службове посвідчення № 010956 від 23.10.2012.
Ухвала виноситься після оголошеної в судовому засіданні перерви з 25.09.2014 по 07.10.2014 на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурором Талалаївського району в інтересах держави в особі Чернігівської обласної державної адміністрації заявлено позов до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Обрій" ЛТД, в якому Прокурор просить:
1) стягнути шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок у розмірі 37575,34 грн.;
2) зобов'язати звільнити самовільно зайняті земельні ділянки історико-культурного призначення загальною площею 9,2 га на території Чернецької сільської ради Талалаївського району та повернути вказані земельні ділянки Чернігівській обласній державній адміністрації.
Позовні вимоги обґрунтовані самовільним зайняттям та використанням ТОВ Агрофірма "Обрій" ЛТД земельних ділянок, що являються землями історико-культурного призначення для вирощування сільськогосподарських культур на території Чернецької сільської ради в порушення вимог ст.ст.125,126 Земельного Кодексу України.
19.06.2014 державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель, головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області проведено планову перевірку дотримання вимог земельного законодавства ТОВ Агрофірма "Обрій" ЛТД при використанні земельних ділянок на території Талалаївського району, про що складені відповідні акти (акт перевірки №155 від 19.06.2014 та акти обстеження десяти земельних ділянок).
В ході перевірки встановлено, що ТОВ Агрофірма "Обрій" ЛТД для товарного сільськогосподарського виробництва самовільно використовує 10 земельних ділянок історико-культурного призначення загальною площею 9,2 га.
30.07.2014 була проведена повторна позапланова перевірка дотримання вимог земельного законодавства ТОВ Агрофірма "Обрій" ЛТД . За результатами даної перевірки було складено акт перевірки №26 від 30.07.2014 згідно якого порушення вимог земельного законодавства щодо самовільного використання 10 ділянок історико-культурного призначення не усунуто.
На підтвердження віднесення даних земельних ділянок до земель історико-культурного призначення до позову доданий лист Відділу Держземагенства у Талалаївському районі від 03.09.2014 вих.01-13/2272.
Прокурор у судовому засіданні 25.09.2014 надала заяву про уточнення позовної вимоги в частині зобовязання звільнити самовільно зайняті земельні ділянки шляхом визначення чітких ідентифікуючих ознак кожної з десяти земельних ділянок.
Також прокурор надав витребуване ухвалою суду від 12.09.2014 нормативно-правове обґрунтування стягнення шкоди саме до державного бюджету, мотивуючи це тим, що самовільно зайняті землі знаходяться за межами населених пунктів та перебувають у державній власності, тому нарахована шкода підлягає стягненню на користь власника землі, тобто саме до Державного бюджету.
У судовому засіданні 25.09.2014 представник Відповідача надав відзив на позовну заяву зазначивши, що позовні вимоги Відповідачем не визнаються з наступних підстав.
Відповідач зазначає, що в позовній заяві відсутні дані щодо включення саме цих земельних ділянок до державного реєстру нерухомих памяток України. А для надання такого статусу земельним ділянкам передбачена процедура державної реєстрації обєктів культурної спадщини та занесення їх до Державного реєстру нерухомих памяток України.
Також Відповідач зазначає, що в позові не зазначено до якої саме категорії земель історико-культурного призначення відносяться дані земельні ділянки, а це важливо оскільки належність до певної категорії визначає особливості використання цих земельних ділянок.
Відповідач розяснює, що спірні земельні ділянки розташовані на пайових землях громадян і є їх приватною власністю, а ТОВ Агрофірма "Обрій" ЛТД використовує їх у відповідності до укладених з громадянами договорів оренди.
Крім того Відповідач посилається на те, що навколо земельних ділянок історико-культурного призначення на території Чернецької сільської ради відсутні будь-які межові та охоронні знаки, а також відсутня проектна документації, що затверджена відповідним органом культурної спадщини Чернігівської облдержадміністрації.
Враховуючи наведені обставини Відповідач вважає, що його дії не можуть розцінюватись як самовільне зайняття земельних ділянок історико-культурного значення.
Згідно з п.4 ч.1 ст.65 Господарського процесуального кодексу України з метою забезпечення правильного і своєчасного вирішення господарського спору суддя вчиняє в необхідних випадках такі дії по підготовці справи до розгляду: зобов'язує сторони, інші підприємства, установи, організації, державні та інші органи, їх посадових осіб виконати певні дії (звірити розрахунки, провести огляд доказів у місці їх знаходження тощо); витребує від них документи, відомості, висновки, необхідні для вирішення спору, чи знайомиться з такими матеріалами безпосередньо в місці їх знаходження.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати від Відділу Держземагенства у Талалаївському районі та Комунального закладу «Чернігівський науково-методичний центр охорони культурної спадщини» Чернігівської обласної ради письмове пояснення з відповідним нормативно-правовим обґрунтуванням та доданням відповідних письмових доказів по суті позовних вимог.
Заслухавши позовні вимоги, викладені Прокурором, пояснення представників Позивача та Третьої особи, заперечення представника Відповідача, дослідивши матеріали справи, враховуючи необхідність витребування від Прокурора, сторін, Третьої особи, Відділу Держземагенства у Талалаївському районі та Комунального закладу «Чернігівський науково-методичний центр охорони культурної спадщини» Чернігівської обласної ради додаткових пояснень та доказів, з метою повного, всебічного та обєктивного встановлення всіх обставин справи, суд вважає за доцільне відкласти розгляд справи.
Суд вважає за необхідне попередити сторони про процесуально встановлений двомісячний строк розгляду справи (ст. 69 ГПК України) в межах якого можуть бути задоволені клопотання сторін та повідомити сторони про можливість представлення інтересів юридичної особи уповноваженим представником за довіреністю або керівником підприємства. Неявка уповноважених представників сторін, керівників не є перешкодою для розгляду справи по суті за наявними у справі матеріалами.
Керуючись ст.65, п.3 ч.1 ст.77, ст.86 Господарського процесуального Кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Розгляд справи відкласти і призначити на 21 жовтня 2014 року на 11 год. 00 хв.
2. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою:
14000, м. Чернігів, проспект Миру 20, кімната № 21.
3. Зобов'язати Прокурора, Позивача надати письмове пояснення з відповідним нормативно-правовим обґрунтуванням та доданням відповідних письмових доказів:
·на підставі яких Закону або Кодексу та відповідного рішення відповідного органу (навести органи та рішення, надати рішення) спірні земельні ділянки (кургани та поселення) на території Чернецької сільської ради Талалаївського району були віднесені до обєктів культурної спадщини та, відповідно, до земель історико-культурного значення;
·чи внесені дані обєкти культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, якщо ні то чому;
·чи визначено вищевказаними рішеннями чіткі та конкретні місце розташування, площа та установлені межі кожного з цих обєктів культурної спадщини та земельної ділянки;
·чи відведено на місцевості з встановленням попереджувальних знаків, огорожі тощо, визначенням установлених меж та відповідних межових знаків кожний з цих обєктів культурної спадщини та земельної ділянки;
·чи відведено на місцевості з визначенням установлених меж та відповідних межових знаків кожну з земельних ділянок, що належать на праві власності фізичним особам, орендуються Відповідачем та оточують кожну з спірних земельних ділянок історико-культурного призначення;
·з врахуванням вищевикладених питань, яким чином були встановлені та ідентифіковані спірні земельні ділянки, зайняття яких вміняється Відповідачу, та, особливо, місце розташування, площа та установлені межі кожної з цих ділянок.
4. Зобовязати Третю особу надати письмове пояснення перевіряючого інспектора Кононіченка Ю.М. з наступних питань:
·чи відведено на місцевості з визначенням установлених меж та відповідних межових знаків або з встановленням попереджувальних знаків, огорожі тощо кожну з 10 спірних земельних ділянок історико-культурного призначення;
·чи відведено на місцевості з визначенням установлених меж та відповідних межових знаків кожну з земельних ділянок, що належать на праві власності фізичним особам, орендуються Відповідачем та оточують кожну з спірних земельних ділянок історико-культурного призначення;
·з врахуванням вищевикладених питань, яким чином ним були встановлені та ідентифіковані спірні земельні ділянки, зайняття яких вміняється Відповідачу, та, особливо, місце розташування, площа та установлені межі кожної з цих ділянок.
5. Зобовязати Відповідача надати:
·письмове пояснення, чи відведено на місцевості з визначенням установлених меж та відповідних межових знаків кожну з земельних ділянок, що належать на праві власності фізичним особам, орендуються Відповідачем та оточують кожну з спірних земельних ділянок історико-культурного призначення;
·договори оренди та державні акти на право власності на вищевказані земельні ділянки.
6. Зобовязати Відділ Держземагенства у Талалаївському районі (17200, Чернігівська область, смт. Талалаївка, вул. Леніна, 5) надати письмове пояснення з відповідним нормативно-правовим обґрунтуванням та доданням відповідних письмових доказів:
·на підставі яких Закону або Кодексу та відповідного рішення відповідного органу (навести орган та рішення, надати рішення) спірні земельні ділянки у державному земельному кадастрі та формі 6 зем віднесені саме до земель історико-культурного значення;
·чи визначено вищевказаним рішенням чіткі та конкретні місце розташування, площа та установлені межі (як це передбачено ч.1 ст.79 Земельного кодексу) кожної з 10 спірних земельних ділянок;
·чи відведено на місцевості з визначенням установлених меж та відповідних межових знаків кожну з цих спірних земельних ділянок;
·ким, в якому порядку, на підставі якого нормативного акту та фактичних документів визначалося місце розташування, зовнішній вигляд, межі та площі спірних земельних ділянок на наданій Прокурору Відділом Схемі поділу земельних часток (паїв) колишнього КСП « 14 річчя Жовтня» на території Чернецької сільської ради Талалаївського району.
7. Зобовязати Комунальний заклад «Чернігівський науково-методичний центр охорони культурної спадщини» Чернігівської обласної ради (14005, м.Чернігів, вул.Пирогова, 5) надати письмове пояснення з відповідним нормативно-правовим обґрунтуванням та доданням відповідних письмових доказів:
·на підставі яких Закону або Кодексу та відповідного рішення відповідного органу (навести органи та рішення, надати рішення) спірні земельні ділянки (кургани та поселення) на території Чернецької сільської ради Талалаївського району були віднесені до обєктів культурної спадщини та, відповідно, до земель історико-культурного значення;
·чи визначено вищевказаними рішеннями чіткі та конкретні місце розташування, площа та установлені межі кожного з цих обєктів культурної спадщини та земельної ділянки;
·чи відведено на місцевості з встановленням попереджувальних знаків, огорожі тощо, визначенням установлених меж та відповідних межових знаків кожний з цих обєктів культурної спадщини та земельної ділянки;
·чи внесені дані обєкти культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, якщо ні то чому.
8. При направленні у судове засідання уповноважених представників, останнім мати оригінал та належним чином завірену копію довіреності, а також документ, що посвідчує особу (паспорт); у разі явки керівника організації - належним чином завірену копію наказу про призначення на посаду, документ, що посвідчує особу (паспорт), та установчі документи.
9. Попередити всіх осіб, від яких витребувані відповідні письмові інформація та докази, що згідно ст.382 Кримінального кодексу України, злочином визнається умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню.
Також звернути увагу сторін на те, що відповідно до п. 5 ст. 83 ГПК України господарський суд має право стягувати в доход державного бюджету з винної сторони штраф до 1700 грн. за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на сторону.
Суддя І.В. Кушнір