328/2681/15-а
16.09.2015
№ 2-а/328/61/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2015 року м. Токмак
Суддя Токмацького районного суду Запорізької області Андрущенко О.Ю., розглянувши адміністративну справу в порядку скороченого провадження за позовом управління соціального захисту населення Токмацької міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям,
встановив:
Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради Запорізької області звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям в сумі 1541 грн. 34 коп. посилаючись на те, що з 01.08.2013 року відповідачка отримувала державну соціальну допомоги як малозабезпечена сімя. Відповідачка в своїй декларації про доходи та майновий стан для отримання вказаної допомоги вказала неправдиві відомості і приховала обставини, які вплинули на призначення допомоги. Зокрема, не вказала про отримання з 22.01.2013 року по 26.04.2013 року допомоги по безробіттю. Вказані обставини призвели до перевиплати бюджетних коштів відповідачці як допомоги малозабезпеченій сімї з 01.08.2013 по 31.04.2014 року в сумі 1541 грн. 34 коп..
18.02.2015 року відповідачка особисто отримала повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям та вимогу про необхідність повернення переплачених коштів в сумі 1541 грн. 34 коп. та строки в які необхідно здійснити повернення до 25.07.2015 року.
В добровільному порядку відповідачка вказані кошти не повернула, у звязку з чим, позивач змушений звернутися до суду.
Ухвалою Токмацького районного суду Запорізької області від 05.08.2015 року відкрито скорочене провадження.
Суддя, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, вирішив продовжити розгляд справи в порядку скороченого провадження і встановив наявність достатніх підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» до заяви про надання державної соціальної допомоги, поряд з іншим, додається декларації про доходи та майно осіб, які в ходять до складу сімї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти). Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 7 вказаного Закону якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Встановлено, що 02.08.2013 року відповідачка по справі звернулась до органу праці та соціального захисту населення із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям до якої надала відповідний перелік документів, в тому числі, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Як зазначено відповідачкою в Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, нею за період з 01.02.2013 року по 31.07.2013 року отримано наступні види доходів: допомога на дітей одинокій матері в розмірі 1751 грн. 90 коп., виплата на догляд за престарілим в розмірі 510 грн. 50 коп..
Рішенням від 26.06.2013 року відповідачці призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям з 01.02.2013 року 1116 грн. 14 коп., з 01.12.2013 року 1199 грн. 45 коп., з 01.01.2014 року 1269 грн. 45 коп..
Відповідно до довідки Токмацького міськрайонного центру зайнятості Запорізької області відповідачка отримувала допомогу по безробіттю: в січні 2013 року 52 грн. 65 коп., в лютому 2013 року 544 грн., в березні 2013 року 544 грн., в квітні 2013 року 453 грн. 34 коп..
Про зазначений дохід відповідачка в декларації про доходи та майновий стан, яку вона подала разом із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї, не вказала.
У звязку з приховуванням відповідачкою доходу допомогу по безробіттю, відбулася надмірна виплата відповідачці коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї в розмірі 1541 грн. 34 коп., що підтверджується актом від 17.02.2015 року № 5 про проведення перевірки правильності розрахунку та призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям.
Згідно п.п. 27, 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та
соціального захисту населення:
-визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
-повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
-у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
-у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
На виконання вказаних вимог управлінням соціального захисту населення Токмацької міської ради Запорізької області відповідачці визначено обсяг надміру виплачених коштів та направлено повідомлення про припинення надання державної допомоги та необхідність до 25.07.2015 року повернути переплачену суму в розмірі 1541 грн. 34 коп.. У разі відмови або затримання здійснення оплати боргу, кошти будуть стягуватися в судовому порядку.
Зазначену вимогу відповідачка отримала особисто 18.02.2015 року, що підтверджується її особистим підписом.
Пунктом 5 ч. 2ст.17 КАС Українипередбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
За змістом ч. 4ст. 50 КАС Українисубєкт владних повноважень може звернутися з адміністративним позовом до фізичної особи у випадках, установлених законом.
Зважаючи на всі викладені обставини в їх сукупності, суддя дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надала.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення адміністративного позову управління соціального захисту населення Токмацької міської ради Запорізької області про стягнення з ОСОБА_1 переплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 1541 грн. 34 грн..
Відповідно до п. 20ст. 5 Закону України «Про судовий збір»від сплати судового збору звільняються органи праці та соціального захисту населення - за поданням позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсацій, виплат та доплат, установлених законодавством.
Відповідно до ч. ч. 2, 4ст. 94 КАС Україниякщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.7-11,71,158,160,162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, суддя -
постановив:
Адміністративний позов управління соціального захисту населення Токмацької міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення Токмацької міської ради Запорізької області (розрахунковий рахунок № 35416006031787 в Токмацькому УДКС України у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 03193152) переплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям в сумі 1541 (одна тисяча пятсот сорок одна) грн.. 34 коп..
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Токмацький районний суд Запорізької області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя