Постанова № 5035791, 29.09.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2009
Номер справи
2а-41499/09/2070
Номер документу
5035791
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"29" вересня 2009 р.                                                                       № 2а- 41499/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волкова Л.М., за участю секретаря судового засідання Добровольська М.С.,

за участю:

представника позивача –Павленко О.М., діє на підставі доручення від 08.01.2009р. за № 77/10/10-020

представник відповідача –не прибув

розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кучер" про стягнення заборгованості ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 7559,01грн. за рахунок активів Товариства з обмеженою відповідальністю «Кучер».

          В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, в обґрунтування яких зазначив наступне. Товариство з обмеженою відповідальністю «Кучер» зареєстровано відповідно до виданого Виконавчим комітетом Харківської міської ради свідоцтва, про що зроблено запис за № 1480105 0004 003971 від 18.05.1999 року. 22.11.2004 року було включено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про ТОВ «Кучер». 10.09.2008р. була проведена невиїзна документальна (камеральна) перевірка про виявлені порушення податкового законодавства ТОВ «Кучер» з питання несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по комунальному податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища. В ході перевірки встановлена несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов’язання протягом граничних строків по комунальному податку. За результатами проведеної перевірки був складений акт №5672/1503/30426093 від 10.09.2008 року про результати невиїзної документальної (камеральної) перевірки ТОВ «Кучер» про виявлені порушення податкового законодавства. На підставі акту перевірки №5672/1503/30426093 від 10.09.2008 року ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було винесено податкове повідомлення-рішення № 0004061503/0 від 17.09.2008 року. ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова була виставлена перша податкова вимога № 1/797 від 20.08.2008 року на загальну суму 399,86 грн., яка була отримана платником податку. ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова була виставлена друга податкова вимога № 2/952 до ТОВ „Кучер» на загальну суму податкового боргу за узгодженими податковими зобов’язаннями у розмірі 337,90 грн., у тому числі за основним платежем 332,86 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 5,00 грн., за пенею 0,04 грн., яка була направлена на адресу платника податку ТОВ «Кучер» з рекомендованим повідомленням та отримано 21.10.2008 року. Державним податковим інспектором відділу адміністрування ПДВ Колядинською Т.В. була проведена документальна невиїзна (камеральна) перевірка ТОВ «Кучер», якою встановлено несвоєчасна сплата відповідачем узгодженої суми податкового зобов’язання протягом граничних строків. За результатами перевірки був складений акт №3159/1502/30426093 від 16.06.2009 року про результати невиїзної документальної (камеральної) перевірки ТОВ «Кучер». ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було винесено податкове повідомлення-рішення № 0002861502/0 від 23.06.2009 року, яким визначена сума штрафу. Узгоджені суми податкових зобов’язань сплачені відповідачем з затримкою строку сплати. Станом на 31.08.2009 року заборгованість ТОВ «Кучер» до бюджету складає 7559,01 грн.

Представник відповідача в судове засідання, призначене на 29.09.2009р., не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 61), письмових заперечень щодо поданого позову до суду не надав, причин неприбуття не повідомив. Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Разом з тим, Кодексом адміністративного судочинства не врегульовано питання можливості розгляду справи за відсутності відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності, який не є суб’єктом владних повноважень. Згідно з ч. 7 ст. 9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Таким чином, у зв’язку з неврегульованістю КАС України питання про можливість розгляду справи за відсутності відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності, який не є суб’єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону. Відповідно до ч. 4 ст. 169 ЦПК України якщо суд не має відомостей про причину неявки відповідача, повідомленого належним чином, або причину неявки буде визнано неповажною, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів. Враховуючи викладене, беручи до уваги, що відповідач не прибув в судове засідання, причин неприбуття суду не повідомив, є належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Кучер» зареєстроване Виконавчим комітетом Харківської міської ради 18 травня 1999 року як юридична особа, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 9).

Товариство з обмеженою відповідальністю «Кучер» є платником податків з 26.05.1999р., що підтверджується довідкою про взяття на облік від 21.12.2006р. за № 28277 (а.с. 12).

Відповідно до п. «г» ст. 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991р. за № 1264-XII економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають встановлення нормативів збору і розмірів зборів за використання природних ресурсів, викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, на утворення і розміщення відходів та інші види шкідливого впливу, утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991р. за № 1264-XII збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище і розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (обчислюється пропорційно обсягу та активності радіоактивних відходів, а також для експлуатуючої організації ядерних установок атомних електростанцій - на основі показників виробництва електричної енергії за певний період, для інших суб'єктів діяльності у сфері використання ядерної енергії, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, - пропорційно активності радіоактивних матеріалів, та стягується одночасно з їх придбанням) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками (обчислюється пропорційно терміну зберігання радіоактивних відходів понад встановлений строк з урахуванням їх обсягу та активності).

Відповідно до п. 2 Постанови КМ України "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору" від 01.03.1999р. за № 303 збір за забруднення навколишнього природного середовища (далі - збір) справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин (далі - викиди) стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (далі - скиди); розміщення відходів.

Згідно з п. 4 Постанови КМ України "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору" від 01.03.1999р. за № 303 суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерелкоригуючих коефіцієнтів.

Відповідно до п. 9 Постанови КМ України "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору" від 01.03.1999р. за № 303 базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів.

Відповідачем до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова був поданий податковий розрахунок з комунального податку за ІІІ квартал 2008р., відповідно до якої сума податку, що нараховано за звітний період, складає 20.40грн. (а.с. 53), збору за забруднення навколишнього природного середовища за І півріччя 2008р., відповідно до якої сума збору, що нараховано за звітний період складає 803,54 грн. (а.с. 54), збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2008р., відповідно до якої сума збору, що нараховано за звітний період складає 965.38 грн. (а.с. 55).

Державною податковою інспекцією у Дзержинському районі м. Харкова було проведено невиїзну документальну (камеральну) перевірку про виявлені порушення податкового законодавства ТОВ «Кучер» за результатами якої був складений акт від 10.09.2008р. за № 5672/1503/30426093/384 (а.с. 30-31).

Відповідно до Акту перевірки, встановлені наступні порушення податкового законодавства, а саме несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов’язання протягом граничних строків з комунального податку: по строку 19.08.2008р., дата сплати 21.08.2008р., сума сплаченого боргу – 8,00 грн., кількість днів затримки 2; по строку 19.08.2008р., дата сплаті 29.08.08р., сума сплаченого боргу – 9,00грн., кількість днів затримки – 10; по збору за забруднення навколишнього природного середовища по строку 19.08.2008р., до сплати 21.08.2008р., сума сплаченого боргу -50.00грн., кількість днів затримки – 2 (а.с. 31).

Акт перевірки був надісланий відповідачу поштою, та ним отриманий 13.09.2008р., що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 32).

Згідно з п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 року податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п.п. 5.3.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 року платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Державною податковою інспекцією у Дзержинському районі м. Харкова було винесено податкове повідомлення-рішення від 17.09.2008р. за № 0004061503/0, де зазначена штрафна санкція за несплату узгодженої суми податкового зобов’язання у розмірі 5.00 грн. (а.с. 33). У зв’язку з неотриманням відповідачем вказаного податкового повідомлення-рішення та несплатою протягом строку, визначеного ДПІ, воно було розміщено на дошці податкових оголошень 20.09.2009р. (а.с. 33).

Відповідно до п. 2.1. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 року у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно з п.п. „а” п. 2.3. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 року, перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

Відповідно до п.п. „б” п. 2.3. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 року друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Згідно з п. 2.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 року, податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.

Позивачем була складена перша податкова вимога від 20.08.2008р. за № 1/797, де зазначена сума податкового боргу складає 399.86грн., яку відповідач отримав 20.08.2008р., що підтверджується підписом керівника на корінці вимоги (а.с. 34).

Позивачем відповідачеві була надіслана друга податкова вимога від 07.10.2008р. за № 2/952, де зазначена сума податкового боргу складає 337.90грн., яку відповідач отримав 21.10.2008р., що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 35).

Відповідачем до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова були подані податкові декларації з податку на додану вартість за 2008р., відповідно до якої сума податку, що нараховано за звітний період, складає 4732.00грн. (а.с. 44-45), за 9 місяців 2008р., відповідно до якої сума податку, що нараховано за звітний період, складає 2109.00грн. (а.с. 46-47), за 2008р., відповідно до якої сума податку, що нараховано за звітний період, складає 2360.00грн. (а.с. 48-49)

Державною податковою інспекцією у Дзержинському районі м. Харкова було проведено невиїзну документальну (камеральну) перевірку про виявлені порушення податкового законодавства ТОВ «Кучер», за результатами якої був складений Акт від 16.06.2009р. за № 3159/1502/30426093 (а.с. 37-38).

Відповідно до Акту перевірки, встановлені наступні порушення податкового законодавства, а саме несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов’язання протягом граничних строків з податку на додану вартість по декларації з ПДВ № 167620 від 30.10.2008р., по строку 30.10.2008р., дата сплати 30.01.2009р., сума боргу – 218,99 грн., кількість днів затримки 92; по декларації з ПДВ № 184315 від 20.11.2008р., по строку 01.12.2008р., дата сплати 30.01.2009р., сума боргу – 404,98 грн., кількість днів затримки 60; по декларації з ПДВ № 160897 від 20.10.2008р., по строку 30.10.2008р., дата сплати 20.11.2008р., сума боргу – 1864,70 грн., кількість днів затримки 21(а.с. 38).

Відповідачем Акт перевірки підписаний не був, про що ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було складено Акт неявки посадових осіб для ознайомлення та підписання акту невиїзної документальної (камеральної) перевірки від 16.06.2009р. за № 898/1502/30426093 (а.с. 39).

Державною податковою інспекцією у Дзержинському районі м. Харкова були винесені податкові повідомлення-рішення від 23.06.2009р. за № 0002841502/0, де зазначена штрафна санкція за несплату суми узгодженого податкового зобов’язання у розмірі 199.20 грн. (а.с. 40), за № 0002851502/0, де зазначена санкція за несплату суми узгодженого податкового зобов’язання у розмірі 81.00 грн. (а.с. 41), за № 0002861502/0, де зазначена санкція за несплату суми узгодженого податкового зобов’язання у розмірі 45.85 грн. (а.с. 41).

Вказані податкові повідомлення-рішення від 23.06.2009р. були надіслані відповідачеві поштою та ним отримані 06.07.2009р., що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 42).

Відповідачем штраф за вказаними податковими повідомленнями-рішеннями протягом строку, встановленого законодавством, не сплачений, в адміністративному та судовому порядку податкові повідомлення-рішення відповідачем оскаржувані не були.

Відповідно до даних облікової картки платника податків, станом на 31.08.2009 року заборгованість ТОВ «Кучер» перед бюджетом з податку на додану вартість, комунального податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища з урахуванням сплачених сум складає 7559,01 грн. (а.с. 17-27).

Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідач правом участі у судовому засіданні не скористався, письмових заперечень щодо поданого позову до суду не надав.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 6, 9, 11 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 року, ст.ст. 41, 44 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991р. за № 1264-XII, п.п. 11, 16, 18 Постанови КМ України "Про затвердження Порядку стягнення коштів та продажу інших активів платника податків, які перебувають у податковій заставі" від 15.04.2002р. за № 538, п.п. 2, 4 Постанови КМ України "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору" від 01.03.1999р. за № 303, ст.ст. 11, 94, 136, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кучер» про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Кучер» (ідентифікаційний код: 30426093, місце знаходження: вул. Тобольська, 42А, кв. 427, м. Харків, 61072) заборгованість за рахунок його активів у розмірі 7559.01 (сім тисяч п’ятсот п’ятдесят дев’ять грн. 01 коп.)грн. .

3. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 02.10.2009 року.

Суддя                                                                                                               Волкова Л.М.