Постанова № 5035772, 18.09.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2009
Номер справи
2-а-38190/09/2070
Номер документу
5035772
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

18.09.2009 р.                                                                                 № 2-а- 38190/09/2070 Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцева О.В. при секретарі –Чубукіній М.В.

за участю сторін:

представника позивача –Нос Т.І. (довіреність № 07-89/655 від 06.04.09);

представник відповідача - Крикун Н.В.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Балаклійське хлібоприймальне підприємство»

простягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Харківське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Балаклійське хлібоприймальне підприємство» та просить суд стягнути з відповідача на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 12203,95 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно - госпадарських санкціїй у розмірі 68,32 грн.          

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити. В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (в редакції від 06.10.2005 року Закон № 2960-ІV), (надалі – Закону 2960-ІV), для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.

Вказують, що статтею 20 Закону 2960-ІV встановлено обов'язок для підприємств, установ, організацій у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова численність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною 1 статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю. Таким чином, за 1 робоче місце, відповідач до 16.04.2009 року повинен був самостійно сплатити санкції у розмірі 12203,95 грн. Розмір пені за порушення термінів сплати санкції становить 68,32 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував , посилаючись на те, що діяв у відповідності до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", з метою виконання вимог ст. 19 ЗУ „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» в ТОВ «Балаклійське ХПП» у 2008 році було створено 6 робочих місць для громадян-інвалідів та фактично працювало також 6 працівників інвалідів, що підтверджується списком працівників-інвалідів, визначених в звіті.у 2008 році в ТОВ «Балаклійське ХПП» працевлаштовані та працювали усі громадяни-інваліди, які звернулися в ТОВ «Балаклійське ХПП» з метою свого працевлаштування. Не зважаючи на звернення ТОВ Балаклійське ХПП», ні Центр зайнятості Балаклійського району Харківської області протягом 2008 р. та будь-які інші організації не направляли в ТОВ «Балаклійське ХПП» громадян-інвалідів для їх працевлаштування. Той факт, що середньооблікова кількість інвалідів, які у 2008 р. працювали в ТОВ «Балаклійське ХПП» лише 5 інвалідів не є провиною ТОВ «Балаклійське ХПП», оскільки в примусовому порядку ТОВ «Балаклійське ХПП» на своєму виробництві не може залучати громадян-інвалідів, тому що це є порушенням їх конституційних прав ч. з ст. 43 Конституції України якою передбачено, що використання примусової праці забороняється. Відповідач вважає, що ТОВ «Балаклійське ХПП» виконало в повному обсязі умови Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» і вважає, що вимоги Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів не підлягають задоволенню.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до ст. 18 Закону 2960-ІV, забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Підприємства, установи і організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ч. 3 ст. 18-1 Закону 2960-ІV державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Наведене свідчить про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій ст. 18 Закону 2960-ІV.

Однак, на підприємство покладається обов'язок створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів.

Частиною 1 статтею 19 Закону 2960-ІV встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньо облікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік – у кількості одного робочого місця. Відповідно до ч.3 ст. 19 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Судом встановлено, що відповідно до ч.1 ст.19 Закону 2960-ІV та згідно форми 10-ПІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2008 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу Товариства з обмеженою відповідальністю «Дарі» у 2008 році становила 152 особи, з них середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 6 осіб, чисельність інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” становить 6 осіб, що відповідає вимогам законодавства. У відповідача протягом 2008 року інваліди працювали про що зазначено на зворотному боці звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік.

Відповідно до п. 2 «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування», затвердженого Постановою КМ України N 70від 31.01.2007р. інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Відповідно до листа від 29.04.2009 року за № 1082 Балаклійського районного центру зайнятості, протягом 2008 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Балаклійське хлібоприймальне підприємство» не подавало звіт за формою 3-ПН (про наявність вільних робочих місць для інвалідів).

Як вбачається із звіту по формі № 10- ПІ, наданого відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, у 2008 році на підприємстві працевлаштовано 6 інвалідів, однак відповідно до розрахунків відповідачем помилково було вказано 6 осіб, оскільки якщо брати середньооблікову кількість штатних працівників за кількість місяців роботи, то не створено 1 робоче місце. Таким чином за 1 робоче місце, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами відповідач до 16.04.2009 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 12203,95 грн.

Згідно з п.п. 3.2.5. п. 3.2. Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 р. N 286, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 р. за N 1442/11722, середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 3, 6, 9, 12.

Таким чином, відповідачем фактично не виконано норматив на 1 робоче місце по працевлаштуванню інвалідів.

Суд дійшов висновку, що саме з вини відповідача, який своєчасно не повідомляв центр зайнятості про наявність вакансій для інвалідів, інваліди не були направлені для працевлаштування до Товариство з обмеженою відповідальністю «Дарі» у 2008 році, що суд оцінює як неналежне виконання відповідачем норм ст.ст. 18, 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Статтею 20 Закону встановлено обов’язок підприємств, установ, організацій у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно – господарської санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідач не надав до суду доказів, що спростовують вимоги адміністративного позову.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Балаклійське хлібоприймальне підприємство» на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарської санкції у розмірі 12203,95 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій у розмірі 68,32 грн. є документально та нормативно обґрунтованим, і таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 4, 8, 17, 86, 87, 94, 138, 143, ч.1 ст.158, 161, 162, 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариство з обмеженою відповідальністю «Балаклійське хлібоприймальне підприємство» про стягнення адміністративно-господарської санкції у розмірі 12203,95 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій у розмірі 68,32 грн. – задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Балаклійське хлібоприймальне підприємство» (63200, Харківська область, м. Балаклія, вул. Вторчерметівська, 1, МФО 351629, р/р 260043681, код ЄДРПОУ 33582325, ВАТ «Мегабанк») на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, м. Свободи, 5, Держпром, 1 під’їзд, к. 16) адміністративно-господарські санкції у розмірі 12203.95 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно –господарських санкцій у розмірі 68,32 грн. на р/р 31219230700003, УДК Дзержинського району м. Харкова, ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, ЄДРПОУ 24134567 .

На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанову виготовлено в повному обсязі та підписано 23.09.2009 року.

Суддя                                                                       Старосєльцева О.В.