Ухвала суду № 50337650, 11.09.2015, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
11.09.2015
Номер справи
554/11665/15-а
Номер документу
50337650
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 11.09.2015 Справа № 554/11665/15-а

П О С Т А Н О В А

І м е н е м У к р а ї н и

11 вересня 2015 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави, у складі головуючого судді Микитенка В.М., при секретарі Різник А.В., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про визнання дій протиправними та зобовязання припинення відрахувань податків із пенсії, -

в с т а н о в и в :

28.08.2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до УПФ України Октябрського району в м. Полтаві та просив визнати дії відповідача щодо стягнення податків з призначеної йому пенсії незаконними і зобовязати відповідача припинити відрахування податків з його пенсії та провести доплату в сумі безпідставно стягнених податків з призначеної пенсії із 01.07.2014 року по даний час.

В обґрунтування своїх позовних вимог послався на те, що в квітні 2010 року відповідачем йому бала призначена пенсія за вислугою років на підставі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру». Із 01.07.2014 року до теперішнього часу відповідачем, як податковим агентом здійснювалось оподаткування призначеної йому пенсії за вислугою років. Вважаючи такі дії неправомірними позивач звернувся до відповідача із вимогою утриматись від стягнень податків з призначеної пенсії та провести доплату безпідставно стягнених податків починаючи з 01.07.2014 року, однак у задоволенні цієї вимоги було відмовлено.

Відповідач надав заперечення проти позову, вважаючи свої дії такими, що відповідають чинному законодавству, в тому числі Податковому кодексу України. Вказав, що із позивача стягується податок фізичної особи та військовий збір.

Дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку про залишення позову без задоволення, з огляду на таке.

Судом встановлено, що позивач з квітня 2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві та отримує пенсію відповідно доЗакону України "Про прокуратуру".

Як убачається з інформації відповідача, позивач дійсно отримує пенсію у розмірі 14169, 33 грн. з вирахуванням суми податку фізичної особи та військового збору.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно дост. 67 Конституції України кожен зобов'язаний, сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковим кодексом Українита Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи № 71-VIII від 28.12.2014 року встановлено, що особи, з яких удержується податок на доходи фізичних осіб, визначені п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України, тобто фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи. Об'єктом оподаткування збору є доходи, визначені п. 163.1 ст. 163 Податкового кодексу України, тобто доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Відповідно до п.п.164.2.19п.164.2ст.164 Податкового кодексу Українита Закону №71, 164.2.19. суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» № 80 від 28.12.2014 року, встановлено у 2015 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня 1218грн.,а тому згідно зПодатковим кодексом Українита Законом № 71, базою оподаткування у 2015 році, є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654 грн. на місяць (1218,00 грн. х 3).

Крім того, до завершення реформи Збройних сил України були внесені зміни доПерехідних положень Податкового кодексу України, якими встановлюється військовий збір.

Чинним законодавством України встановлено, що платниками військового збору є особи, визначені п.162.1ст.162 Податкового кодексу України, а саме - фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Об'єктом оподаткування військового збору є доходи, визначеніст. 163 Податкового кодексу України, тобто доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), тобто, із сум пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654 грн. сплачується військовий збір.

Оскільки положенняПодаткового кодексу Українив частині оподаткування пенсії набрали чинності 01.01.2015 року, станом на час звернення до суду не визнані у встановленому порядку такими, що не відповідають Конституції України, не скасовані, то відповідач діяв у відповідності до норм чинного законодавства.

Крім того, суд зазначає, що у Рішенні від 03.06.2014 року згідно зі статтею 22 Загальної декларації прав людини розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави. Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового.

Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року.

Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

З огляду на це, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першоюстатті 17 Конституції Україниє найважливішою функцією держави. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиместатті 21 Конституції України.

Тому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист."

Також відповідно до ч. 3ст. 46 Конституції Українипенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Виходячи з положень ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2015 становить 949 грн. Тобто, відповідач діє на підставі норм чинного законодавства.

На підставі викладеного та керуючись ст. 11, 17, 18, 71, 160, 161, 162, 163, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

п о с т а н о в и в:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про визнання дій протиправними та зобовязання припинення відрахувань податків із пенсії відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання її копії через Октябрський районний суд м. Полтави.

Суддя В.М.Микитенко