Постанова № 50311676, 25.01.2012, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2012
Номер справи
2а/0370/3772/11
Номер документу
50311676
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2012 року < год:хв > Справа № 2а/0370/3772/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Акваметсервіс» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Акваметсервіс» (далі позивач, ТзОВ «Акваметсервіс») звернулось з позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції (далі відповідач, Луцька ОДПІ), в якому просить визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 18 листопада 2011 року №0021951601, яким до позивача застосовано штрафні санкції за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість в сумі 30 787,46 грн.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на незаконність проведення Луцькою ОДПІ перевірки дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання, оскільки така перевірка Податковим кодексом України (далі ПК України) не передбачена, та порушення відповідачем вимог ПК України щодо надання можливості платнику податків подати заперечення на акт перевірки, які в подальшому повинні бути враховані податковим органом при прийнятті рішення за наслідками проведеної перевірки.

В судове засідання представник позивача не зявився, однак подав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності на підставі наявних у ній доказів.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги товариства не визнав та зазначив, що проведеною камеральною перевіркою встановлено порушення позивачем строків сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість, за наслідками якої було прийнято податкове повідомлення-рішення від 24 жовтня 2011 року №0019081601 про зобовязання сплатити штраф в сумі 61 092,43 грн. Позивач оскаржував в адміністративному порядку вказане податкове повідомлення-рішення, яке рішенням ДПА у Волинській області частково скасоване на суму неправомірно застосованої штрафної санкції 30 304,97 грн. та прийнято нове податкове повідомлення-рішення від 18 листопада 2011 року №0021951601, яке на думку представника податкового органу є законним, з огляду на що просить відмовити у задоволенні позовних вимог ТзОВ «Акваметсервіс».

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов до задоволення не підлягає з огляду на наступне.

Судом встановлено, що за результатами перевірки позивача по питанню своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобовязань з податку на додану вартість Луцькою ОДПІ складений акт перевірки №8687/10/15-2/37128788 від 24.10.2011 року, згідно якого встановлено порушення ТзОВ «Акваметсервіс» вимог п.57.1 ст.57 ПК України щодо незабезпечення своєчасної сплати узгодженого податкового зобовязання протягом граничного строку сплати з податку на додану вартість по терміну сплати 12.01.2011 року фактично сплачено 14.01.2011 року в сумі 304 773,00 грн.; по терміну сплати 14.01.2011 року фактично сплачено 17.01.2011 року в сумі 4 801,00 грн. та 20.01.2011 року в сумі 298 248,65 грн.; по терміну сплати 30.08.2011 року фактично сплачено 14.09.2011 року в сумі 3 101,63 грн.

На підставі вищевказаного акту перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 24 жовтня 2011 року №0019081601 про застосування до позивача штрафних санкцій за затримку граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з ПДВ у розмірі 10 відсотків у сумі 61 092,43 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржене позивачем в адміністративному порядку та рішенням ДПА у Волинській області про результати розгляду первинної скарги від 18.11.2011 року №5077/10/25-006 скаргу ТзОВ «Акваметсервіс» задоволено частково, а саме: на суму неправомірно застосованої штрафної санкції в розмірі 30 304,97 грн. За результатами розгляду скарги відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 18 листопада 2011 року №0021951601, в якому визначено суму штрафної санкції за затримку граничних строків сплати ПДВ в розмірі 30 787,46 грн.

Відповідно до п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України (далі ПК України) податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно п.п.49.1, 49.3, 49.4 ст.49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до органу державної податкової служби в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Підпунктом 49.18.1 п.49.18 ст.49 ПК України визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з п.57.1 ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Разом з тим, відповідно до п.50.1 ст.50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

Платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний: а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку; б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

З розрахунку штрафних санкцій (додаток до акту перевірки) вбачається, що сума штрафних санкцій з врахуванням рішення про результати розгляду первинної скарги позивача визначена останньому за несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобовязання з ПДВ згідно уточнюючого розрахунку від 12.01.2011 року по терміну сплати 12.01.2011 року фактично сплачено 14.01.2011 року в сумі 304 773,00 грн. (кількість днів затримки 2) та згідно декларації з ПДВ за липень 2011 року по терміну сплати 30.08.2011 року фактично сплачено 14.09.2011 року в сумі 3 101,63 грн (кількість днів затримки 15).

Будь-яких доказів своєчасної сплати узгоджених сум грошового зобовязання з ПДВ згідно вищезгаданих документів позивачем суду не надано, а тому висновок Луцької ОДПІ про порушення товариством визначених ПК України строків сплати сум ПДВ до бюджету є правомірним.

Пунктом 126.1 ст.26 ПК України встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Луцькою ОДПІ правомірно зобовязано ТзОВ «Акваметсервіс» сплатити штраф в розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу згідно оспорюваного податкового повідомлення-рішення, з огляду на що у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

При цьому суд не приймає до уваги посилання позивача на порушення податковим органом вимог ПК України щодо ненадання можливості подати заперечення на акт перевірки, оскільки дане порушення, на думку суду, є формальним та не дає підстав для скасування прийнятого рішення. Крім того, суд враховує і ту обставину, що товариство оскаржувало в адміністративному порядку податкове повідомлення-рішення від 24.10.2011 року №0019081601, яке за результатами розгляду його скарги було частково задоволено.

Разом з тим, безпідставними є посилання позивача на неправомірність проведеної перевірки, оскільки згідно п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків. При цьому відповідно до п.1 ч.1 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією з функцій Луцької ОДПІ є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів, зокрема і не виключно, у формі проведення камеральних перевірок дотримання граничних строків сплати узгоджених податкових зобовязань.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Акваметсервіс» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 30 січня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

ОСОБА_2Плахтій