Постанова № 50196101, 08.09.2015, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
08.09.2015
Номер справи
923/719/15
Номер документу
50196101
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" вересня 2015 р.Справа № 923/719/15Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

головуючого судді: О.Л. Воронюка

суддів: В.В. Лашина, М.А. Мирошниченко

при секретарі Станковій І.М.

За участю:

Від МКП "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" - Глоба К.М., довіреність № 01/04-08/770, дата видачі : 16.04.15;

Від Херсонської міської ради - Феєр А.Ю., довіреність № 9-397-9/21, дата видачі : 29.05.15;

Представник Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлений належним чином.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" та Херсонської міської ради

на рішення господарського суду Херсонської області від 23.07.2015р.

у справі № 923/719/15

за позовом Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України"

до Херсонської міської ради

третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Міське комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона"

про зобов'язання виконати рішення

Встановила:

23.07.2015 рішенням господарського суду Херсонської області позов задоволено.

Зобов'язано Херсонську міську раду, м. Херсон, пр. Ушакова, 37, код ЄДРПОУ 26347681 виконати пункт 10 резолютивної частини рішення від 28.04.2014р. № 30-р/к "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.

Стягнено з Херсонської міської ради м. Херсона, р.рахунки не відомі в доход Державного бюджету України, УДКСУ у м. Херсоні, код ЄДРПОУ 37959779, р.рахунок 31215206783002, МФО 852010 1 218 грн. судового збору.

Зазначений судовий акт обґрунтовано тим, що статтею 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" встановлено, що рішення органу АМК України є обов'язковим до виконання у визначені в рішенні строки.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням господарського суду Херсонської області, до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою звернулась Херсонська міська рада в якій просить скасувати останнє та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.

Стягнути з Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на користь Херсонської міської ради за понесені судові витрати на оплату судового збору у розмірі 609,00грн.

Свої вимоги скаржник обґрунтував неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права господарським судом Херсонської області при прийнятті оскаржуваного рішення.

13.08.2015 до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою звернулось Міське комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" в якій просить скасувати рішення господарського суду Херсонської області від 23.07.2015 та постановити нове, яким відмовити у задоволенні позову.

Як на підставу своїх вимог, скаржник послався на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права господарським судом Херсонської області при прийнятті оскаржуваного рішення.

31.08.2015 до Одеського апеляційного господарського суду від позивача надійшло заперечення на апеляційну скаргу де Херсонське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України просить залишити апеляційну скаргу Херсонської міської ради без задоволення, а рішення господарського суду Херсонської області від 23.07.2015 без змін, а також справу розглянути без участі позивача.

У відзиві позивачем зазначено що господарським судом Херсонської області справу розглянуто повно та об'єктивно, з дотриманням відповідних норм матеріального та процесуального права, а аргументи, наведені в апеляційній скарзі необґрунтовані.

Судова колегія проаналізувавши рішення господарського суду Херсонської області від 23.07.2015 дійшла до наступних висновків.

Згідно з ст. 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" основним завданням названого Комітету є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині, зокрема, здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Для реалізації завдань, покладених на Антимонопольний комітет України, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі утворюються територіальні відділення Антимонопольного комітету України, повноваження яких визначаються названим Комітетом у межах його компетенції. Повноваження територіальних відділень Антимонопольного комітету України визначаються цим Законом, іншими актами законодавства (частини перша і друга статті 12 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").

Згідно зі ст. 35 Закону України "Про захист економічної конкуренції" від 11.01.2001р., розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції починається з прийняттям розпорядження про початок розгляду справи та закінчується прийняттям рішення у справі.

Статтею 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, зокрема, про: визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до ч.1 ст. 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України є обов'язковими для виконання у визначенні ними строки.

Згідно ч. 1 ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про:

- визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції;

- припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції;

-зобов'язання органу влади, органу місцевого самоврядування, органу адміністративно-господарського управління та контролю скасувати або змінити прийняте ним рішення чи розірвати угоди, визнані антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю;

- визнання суб'єкта господарювання таким, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку;

- примусовий поділ суб'єкта господарювання, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку;

- накладення штрафу;

- блокування цінних паперів;

- усунення наслідків порушень законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема усунення чи пом'якшення негативного впливу узгоджених дій, концентрації суб'єктів господарювання на конкуренцію;

- скасування дозволу на узгоджені дії у разі вчинення дій, заборонених згідно зі статтею 19 цього Закону;

- оприлюднення відповідачем за власні кошти офіційної інформації Антимонопольного комітету України чи його територіального відділення стосовно рішення, прийнятого у справі про порушення, в тому числі опублікування рішень у повному обсязі (за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим, головою територіального відділення інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), у строк і спосіб, визначені цим рішенням або законодавством;

- закриття провадження у справі.

Як вбачається із матеріалів справи, 14.05.2015 ухвалою господарського суду Херсонської області порушено провадження по справі за заявою Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Херсонської міської ради про зобов'язання виконати п. 10 рішення Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 30-р/к від 28.04.2014р. у справі № 07/2-14.

09.07.2015 ухвалою господарського суду Херсонської області залучено до участі у справі у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міське комунальне підприємство «Виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства м. Херсона».

23.07.2015 рішенням господарського суду Херсонської області позов задоволено.

Зобов'язано Херсонську міську раду, м. Херсон, пр. Ушакова, 37, код ЄДРПОУ 26347681 виконати пункт 10 резолютивної частини рішення від 28.04.2014р. № 30-р/к "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.

Стягнено з Херсонської міської ради м. Херсона, р.рахунки не відомі в доход Державного бюджету України, УДКСУ у м. Херсоні, код ЄДРПОУ 37959779, р.рахунок 31215206783002, МФО 852010 1 218 грн. судового збору.

Пунктом 10 рішення Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" № 30-р/к від 28.04.2014р. у справі № 07/2-14 зобов'язано Херсонську міську раду припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, вказане у пункті 7 резолютивної частини цього рішення (п.7 визнано бездіяльність Херсонської міської ради, що ухилилась від здійснення належного контролю за дотриманням стандартів, норм, порядків і правил МКП "ВУВКГ м. Херсона" під час надання споживачам (населенню) додаткових послуг, зокрема, при вводі в експлуатацію, взятті на облік та опломбуванні засобів обліку води), зокрема шляхом визначення та затвердження Порядку встановлення квартирних засобів обліку води.

Судовою колегією встановлено, що 01.07.2014 року ухвалою господарського суду Херсонської області порушено провадження у справі № 923/949/14 за заявою Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства міста Херсона" до Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про скасування рішення прийнятого Адміністративною колегією Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 30-р/к від 28.04.2014 року.

25.11.2014 постановою Одеського апеляційного господарського суду, залишеною без змін постановою Вищого господарського суду від 14.05.2015, рішення господарського суду Херсонської області від 11.09.2014р. у справі № 923/949/14 - скасовано.

Тобто рішення Адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 30-р/к від 28.04.2014 року є чинним та підлягає виконанню.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення органу АМК України є обов'язковим до виконання. Невиконання обов'язкового рішення органів АМК України або їх виконання в неповному обсязі є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 4 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Доказів виконання рішення № 30-р/к у передбачений ним спосіб, суду не надано.

Статтею 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" встановлено, що рішення органу АМК України є обов'язковим до виконання у визначені в рішенні строки. У випадку невиконання рішення, територіальні органи АМК України мають право звернутися до суду з позовом про зобов'язання виконання прийнятого ними рішення.

Законність підстав, за наявності яких було прийнято рішення № 30-р/к від 28.04.2014р., у тому числі й усіх пунктів його резолютивної частини була предметом дослідження місцевого, апеляційного, касаційного судів в межах провадження по господарській справі № 923/949/14, рішення та постанови по якій приймалися - набрали законної сили.

На підставі викладеного колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційних скарг в зв'язку з їхньою необґрунтованістю та відсутністю фактів, які свідчать про те, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням судом норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи, що інші доводи апеляційних скарг Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" та Херсонської міської ради не спростовують правильних висновків місцевого господарського суду, підстави для скасування рішення господарського суду Херсонської області від 23.07.2015р. у справі № 923/719/15 відсутні.

Керуючись ст.ст.85, 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Рішення господарського суду Херсонської області від 23.07.2015р. у справі № 923/719/15 залишити без змін, а апеляційні скарги Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" та Херсонської міської ради без задоволення.

Головуючий суддя Воронюк О.Л.

Суддя Лашин В.В.

Суддя Мирошниченко М.А.