Ухвала суду № 50191889, 10.09.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2015
Номер справи
585/796/15-а
Номер документу
50191889
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2015 р.Справа № 585/796/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Яковенка М.М.

Суддів: Лях О.П., Старосуда М.І.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області на постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 15 червня 2015 року по справі № 585/796/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1 звернулась до Роменського міськрайонного суду Сумської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

Постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 15 червня 2015 року у справі № 585/796/15-а адміністративний позов задоволено:

- визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області від 17.02.2015 року щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням положень пункту 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року;

- зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням положень пункту 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року з 09.02.2015 року ( а.с.59, 60-61).

Відповідач не погодився з судовим рішенням та подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 15 червня 2015 року, як не законну та необґрунтовану, та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушенням судом норм матеріального права з мотивів, наведених в апеляційній скарзі. Обґрунтовуючи апеляційну скаргу відповідач посилається на те, що пенсія позивача розрахована у повній відповідності до вимог законодавства, в тому числі відповідно до п.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відтак рішення суду прийнято без урахування усіх обставин, що мають значення для правильного вирішення справи (а.с.66).

Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, з урахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України. Представники сторін в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомленні про дату, час та місце розгляду справи. Апелянт просив розглядати справу у його відсутність. Від позивача поданні письмові заперечення на апеляційну скаргу.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть. (а.с.10)

ОСОБА_2 знаходився на спеціальних зборах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 07.09.1986 року по 25.11.1986 року і мав право на пільги, що стверджується довідкою Роменського міського військового комісаріату № 2486 від 15.11.1990 року. (а.с.12).

25.02.1993 року на ім'я ОСОБА_2 видане Посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році. (а.с.12)

Згідно Довідки Військової частини № 73413 від 25.11.1986 року, ОСОБА_2 знаходився на навчальних зборах з 06.09. по 30.11.1986 року і за ним згідно ст.72 Закону СССР про всезагальний військовий обов'язок зберігається за місцем роботи середній заробіток. (а.с.13)

Відповідно до Архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 82507 від 22.11.2012 року, по архівних документах військової частини № 73413 встановлено, що ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 07.09.1986 року (Наказ № 31) по 25.11.1986 року (Наказ № 211). Дні виїзду в зони (на об'єкти, населені пункти): дезактивація приміщень і території Чорнобильської АЕС вересень 1986 року: 10,15,20,26; жовтень 1986 року: 4 (один день); для забезпечення роботи на ПУСО п. Лельов: жовтень 1986 року: 18, 22, з 26 по 29, 31; листопад 1986 року: 21, 23, 24; дезактивація території м. Припять: листопад 1986 року: 1 (один день). (а.с.14)

Згідно експертного висновку Харківської міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого опромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 16.11.2011 року № 575, захворювання, яке призвело до смерті ОСОБА_2, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. (а.с.11)

Позивач, ОСОБА_1, є дружиною ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що стверджується копією свідоцтва про шлюб. (а.с.9)

07.12.2011 року ОСОБА_1 видане Посвідчення дружини ліквідатора категорії «два», смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою. (а.с.15)

За заявою ОСОБА_1 від 20.01.2012 року їй було призначено пенсію по втраті годувальника, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір якої з урахуванням щомісячної компенсації за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи встановлено 1579 грн. 74 коп.

Позивачем надавалась довідка про заробітну від 26.12.2013 № 274 та розрахунок від 09.01.2014 № 3 (а.с.36-37), видані ПАТ "Роменське автотехсервіс", з яких встановлено, що заробітна плата ОСОБА_2 у жовтні 1986 становила 0,00727.

09.02.2015 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по втраті годувальника у розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітної плати померлого годувальника за роботу в зоні відчуження, відповідно до п.7 Порядку № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За результатом розгляду заяви відповідачем направлене письмове повідомлення про відмову в задоволенні її заяви, з огляду положення п.3 Порядку №1210. Відповідач зазначив, що провів перерахунок раніше призначеної пенсії по втраті годувальника на підставі наданих довідок ПАТ «Роменське підприємство «Агротехсервіс» від 26.12.2014 року №274, яким проведене відповідні донарахування по жовтню 1986 року (а.с.16-19, 20).

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії позивачу, брався лише жовтень 2006 року, оскільки він є повним календарним місяцем роботи ОСОБА_2 у зоні відчуження, а не фактично відпрацьований час у зоні відчуження, що суперечить вимогам п. 7 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Згідно ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796 видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами. Відповідності ст. 54 вказаного Закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно ч.4 ст. 57 Закону №796 порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

01.01.12 р. набрала чинності постанова КМУ № 1210 від 23.11.11 р. «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно ст. 54 та ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до п.п. 3 п.3 Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.

Як передбачено в п. 7 Порядку, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які приймали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, - 4, I - 3). При цьому, в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Як було встановлено судом першої інстанції за матеріалами справи, позивачу був проведений перерахунок пенсії, але ж такий перерахунок був здійснений відповідачем відповідно до пункту 3 Порядку, тобто за показниками заробітку ОСОБА_2 у зоні відчуження за жовтень 1986 року, як повний місяць роботи чоловіка ОСОБА_1, а не за фактично відпрацьований час вересень - листопад 1986 р..

Колегія суддів зазначає, що застосування відповідачем до спірних правовідносин правил обчислення та механізм пенсії для позивача у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачений пунктом 3 цього Порядку є протиправним.

Положення цього пункту 3 Порядку застосовується до осіб, які пропрацювали у зоні відчуження, тобто є загальними нормами, а положення пункту 7 Порядку визначає осіб призваних на військові збори військовозобов'язаних, які приймали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках. Тобто є спеціальною нормою застосування в межах спірних правовідносин.

В даному випадку померлий чоловік ОСОБА_2 мав правовий статус, як особа призвана на військові збори військовозобов'язаних, які приймала участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювала у зоні відчуження в 1986 році. Тобто, ключовим визначенням у застосуванні того чи іншого пункту слід виходити із спеціального статусу такої особи.

На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивача по втраті годувальника слід застосовувати положення пункту 7 вищенаведеного Порядку. Висновки суду першої інстанції з цього приводу, в тому числі щодо необхідності враховувати заробітну плату, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, колегія суддів вважає правильними та такими, що відповідають вимогам матеріального права.

Колегія суддів вважає безпідставними доводи апелянта щодо відсутності можливості вийти за межи показників ніж ті, які надані у довідці підприємством. Відповідач не позбавлений можливості самостійно витребувати документи необхідні для нарахування пенсії, при чому такі показники заробітку за інші періоди наявні у відповідача.

Відповідно до ст..200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 211, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області - залишити без задоволення.

Постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 15 червня 2015 року по справі № 585/796/15-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Яковенко М.М.Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Старосуд М.І.