Головуючий у 1 інстанції - Зеленов А.С.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2010 року справа №2а-18081/10/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого: Шишова О.О.
суддів Сіваченко І.В., Дяченко С.П.
при секретарі судового засідання: Козловій О.М.
за участю представника позивача,ОСОБА_2
розглянувши апеляційну скаргуДержавного підприємства «Шахтарськантрацит»
на постановуДонецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2010 року по справі № 2а-18081/10/0570
за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит»
доДержавної податкової інспекції у м. Харцизьку
провизнання дій з нарахування пені неправомірними та зобовязання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И Л А:
У липні 2010 року ДП «Шахтарськантрацит» звернулось з адміністративним позовом до ДПІ у м. Харцизьку, в якому просили суд визнати неправомірними дії відповідача з нарахування пені в сумі 3669,52 грн. у звязку з поданням уточнюючого розрахунку з від`ємним значенням з податку з власників транспортних засобів. Зобов`язати відповідача внести зміни до облікової картки платника податків позивача виключивши суму пені в сумі 3669,52 грн., нарахованої у звязку з поданням уточнюючого розрахунку з від`ємним значенням з податку з власників транспортних засобів.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2010 року по справі № 2а-18081/10/0570 відмовлено в задоволенні позову.
З постановою суду першої інстанції не погодилось ДП «Шахтарськантрацит» та звернулось з апеляційною скаргою у якій вказав, що суд першої інстанції при розгляді справи допустив порушення норм матеріального права. Зазначили, що судом першої інстанції неправомірно неврахований факт того, що законом не передбачено нарахування пені при подачі уточнюючих декларацій, тому вони правомірно не сплатили пеню. Просили суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
У судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач Державне підприємство «Шахтарськантрацит» зареєстроване в якості юридичної особи 30.04.2003 виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи ОСОБА_3 А00 № 670982. Згідно з довідкою Управління статистики у місті Шахтарську АБ № 044589 , позивача включено до ЄДРПОУ за № 32299510 /а.с.15/. Позивач здійснює діяльність відповідно до Статуту.
26.02.2009 позивачем до Державної податкової інспекції у місті Харцизьку було подано податковий розрахунок з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2009 рік (вх. № 4028), якою позивач самостійно визначив суму податкового зобовязання з податку з власників транспортних засобів, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду (рядок 37 розрахунку) у розмірі 61943,00 грн.
08.02.2010 року позивачем до Державної податкової інспекції у місті Харцизьку було подано уточнюючий розрахунок з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2009 рік, якою позивач самостійно визначив суму податкового зобовязання з податку з власників транспортних засобів, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду (рядок 43 розрахунку) у розмірі 52109грн.ж
Відповідно до довідки про суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які зменшують або збільшують податкові зобовязання в результаті виправлення самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах, позивачем зменшено суму податкового зобовязання з податку з власників транспортних засобів за 2009 року на суму 9834грн.
ДПІ у м. Харцизьку складено акт від 16.03.2010 року про звірення розрахунків по ДП «Шахтарськантрацит» станом на 28.02.2010 року, відповідно до якого податковою інспекцією проводилося нарахування пені в сумі 3669,52грн. ( розрахунок пені а.с.24) у звязку з наданням уточнюючого розрахунку з відємним значенням з податку з власників транспортних засобів.
26.04.2010 року за вих. №05-163 на імя начальника ДПІ у м. Харцизьку направлено листа із запереченням, щодо нарахування пені у звязку із поданням підприємством уточнюючого розрахунку з відємним значенням , у якому просив податковий орган списати пеню у розмірі 3669,52грн.
Листом від 05.05.2010 року №11284119-013 ДПІ у м. Харцизьку відмовило у списанні зазначеної вище суми пені.
Відповідно до п.1.4 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» , пені це плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у звязку з несвоєчасним погашенням податкового зобовязання.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Згідно з п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами», платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з абз. 2, 3 п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123 (далі за текстом - Інструкція), встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства (п. 1.2 Інструкції).
Пунктом 1.4 Інструкції встановлено, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів.
П.п. 6.1-6.4 Інструкції передбачено, що сума розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань, відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань та терміни їх сплати відображаються в особовому рахунку платника згідно з Порядком розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків, затвердженим наказом ДПА України від 18.09.2001 N 378 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.10.2001 за N 912/6103.
Дані щодо розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань у термін не пізніше дати укладання відповідного договору засобами програмного забезпечення вносяться до картки особового рахунку платника з журналу, який ведеться в електронному вигляді підрозділом забезпечення податкових зобов'язань і в якому реєструються рішення та договір про розстрочення (відстрочення).
Облік надходження розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань за платежами до бюджету та процентів за користування відстроченням або розстроченням податкових зобов'язань відображається в особових рахунках платників у загальному порядку обліку податкових зобов'язань, який встановлюється окремо для кожної форми особових рахунків платників, за тими кодами бюджетної класифікації, що й платежі, за якими надано відстрочення або розстрочення податкових зобов'язань.
Відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань відображаються на зворотному боці картки.
Колегія суддів вважає, що ДП «Шахтарськантрацит» відповідно вимог Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами», який є спеціальним з питань оподаткування на має вищу юридичну силу чим Інструкція.
Пунктом 3 частини 1 статті 202 КАС України встановлено, що підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що Державне підприємство «Шахтарськантрацит» відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» нарахувало податок з власників транспортних засобів, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню а позовні вимоги ДП «Шахтарськантрацит» задоволенню.
Повний текст ухвали виготовлений 19 жовтня 2010 року.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Шахтарськантрацит» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2010 року по справі № 2а-18081/10/0570 задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2010 року по справі № 2а-18081/10/0570 скасувати.
Позовні вимоги Державного підприємства «Шахтарськантрацит» - задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції в м.Харцизьку з нарахування пені в сумі 3669,52 грн. у звязку з поданням уточнюючого розрахунку з від`ємним значенням з податку з власників транспортних засобів. Зобов`язати Державну податкову інспекцію в м.Харцизьку внести зміни до облікової картки платника податків позивача виключивши суму пені в сумі 3669,52 грн., нарахованої у звязку з поданням уточнюючого розрахунку з від`ємним значенням з податку з власників транспортних засобів.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України складення рішення у повному обсязі відкласти на строк до 5 днів.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддяО.О.Шишов
Судді:І.В.Сіваченко
ОСОБА_3