ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 вересня 2015 року 16:43 № 826/16538/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Аграрної біржі
до
Міжрегіонального головного управління ДФС – Центрального офісу з обслуговування великих платників
про
визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Аграрна біржа звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Міжрегіонального головного управління ДФС – Центрального офісу з обслуговування великих платників, в якій просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність Міжрегіонального головного управління ДФС – Центрального офісу з обслуговування великих платників, що полягає у невиконанні пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України щодо повернення Аграрній біржі сплачених сум грошових зобов’язань у загальному розмірі 2 360 166,00 грн., зокрема у неподанні відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення відповідних сум коштів з бюджету;
2) зобов’язати Міжрегіональне головне управління ДФС – Центральний офіс з обслуговування великих платників вчинити дії, передбачені пунктом 43.5 статті 43 Податкового кодексу України, для повернення на поточний рахунок Аграрної біржі сплачених сум грошових зобов’язань у загальному розмірі 2 360 166,00 (два мільйони триста шістдесят тисяч сто шістдесят шість) грн., а саме підготувати висновок про повернення зазначеної суми коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що в Аграрної біржі наявна переплата авансових внесків з податку на прибуток у сумі 2 360 166,00 грн., а тому останній звернувся до відповідача з заявою на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових коштів, проте контролюючий орган на порушення приписів пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України не забезпечив повернення існуючої переплати на рахунок позивача.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, з огляду на зарахування частини суми надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток, а саме у розмірі 360 166,00 грн. в рахунок погашення грошового зобов’язання з інших платежів, а питання про повернення іншої частини суми надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток, а саме у розмірі 2 000 000,00 грн. контролюючим органом розглядається.
У судовому засіданні 08.09.2015 суд, керуючись частиною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач зареєстрований як юридична особа та перебуває на обліку в Міжрегіональному головному управлінні ДФС – Центральному офісі з обслуговування великих платників як платник податків.
В Аграрної біржі наявна переплата авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 2 360 166,00 грн., що підтверджується актом звірення розрахунків від 09.07.2015 №5294-20.
Враховуючи наявні переплати Аграрна біржа звернулась до Центрального офісу з обслуговування великих платників із заявами на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань від 07.07.2015 №316/60-06 на суму 561 241,00 грн. та від 17.07.2015 №331/60-06 на суму 1 798 925,00 грн..
Міжрегіональне головне управління ДФС – Центральний офіс з обслуговування великих платників листами від 27.07.2015 №19006/10/28-10-20-3-20 та від 04.08.2015 №19190/10/28-10-20-3-20 повідомило Аграрну біржу про те, що контролюючим органом розглядається можливість перерахування коштів з авансових внесків з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не перерахування суми надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток, а саме у розмірі 2 000 000,00 грн., позивач оскаржив їх до суду.
Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.
Статтею 43 Податкового кодексу України визначено умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Порядком, що регулює повернення коштів, в даному випадку, є Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 №1650/24182 (далі – Порядок).
Пунктом 3 Порядку визначено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення готівковими коштами за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв'язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи).
Відповідно до пункту 5 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Правовий аналіз зазначених вище норм чинного законодавства України, дає змогу дійти висновку про те, що законодавцем визначена наступна послідовність дій платника податків та суб’єктів владних повноважень, під час повернення такому платнику податків помилково сплачених коштів, а саме: 1) подання платником податків заяви про повернення коштів протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми; 2) підготовка контролюючим органом висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету; 3) подання висновку для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів; 4) повернення органом, що здійснює казначейське обслуговування помилково та/або надміру сплачених грошових протягом п'яти робочих днів.
Судом встановлено, що на час звернення Аграрної біржі до контролюючого органу з заявами на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань від 07.07.2015 №316/60-06 та від 17.07.2015 №331/60-06, то за позивачем обліковувалась переплата з авансованих внесків з податку на прибуток у розмірі 2 360 166,00 (два мільйони триста шістдесят тисяч сто шістдесят шість) грн.
Водночас, позивач 06.08.2015 звернувся до Центрального офісу з обслуговування великих платників з листом №349/60-06 про перерахунок переплати авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 360 166,00 (триста шістдесят тисяч сто шістдесят шість) грн. в рахунок погашення грошового зобов’язання з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДФС, а саме: земельного податку у сумі 52 345,46 грн., орендної плати за земельну ділянку у сумі 14 208,66 грн., податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 12 120,31 грн., податку на доходи фізичних осіб у розмірі 281 491,57 грн. та перерахунок переплати авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 2 000 000,00 (два мільйони) грн. на поточний рахунок Аграрної біржі.
Судом встановлено, що Міжрегіональним головним управлінням ДФС – Центральним офісом з обслуговування великих платників було підготовлено та направлено до органу Казначейства висновки від 28.08.2015 №6718-20/8, від 28.08.2015 №6719-20/8, від 28.08.2015 №6720-20/8, від 28.08.2015 №6721-20/8 про повернення з бюджету авансованих внесків з податку на прибуток на загальну суму 360 166,00 (триста шістдесят тисяч сто шістдесят шість) грн. в рахунок погашення грошового зобов’язання з інших платежів, що підтверджується матеріалами справи.
Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Аграної біржі в частині визнання протиправною бездіяльності Міжрегіонального головного управління ДФС – Центрального офісу з обслуговування великих платників щодо повернення позивачу надмірно сплачених сум грошових зобов’язань у сумі 360 166,00 (триста шістдесят тисяч сто шістдесят шість) грн. не підлягають задоволенню, оскільки позивачем було самостійно визначено напрям перерахування вказаних коштів в рахунок погашення грошового зобов’язання з інших платежів, а відповідач вже підготував та направив до органу Казначейства відповідні висновки.
Що стосується іншої частини надмірно сплачених сум грошових зобов’язань у сумі 2 000 000,00 (два мільйони) грн., то відповідач всупереч вимогам пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України не підготував та не направив до органу Казначейства висновок висновки про повернення з бюджету надмірно сплачених авансованих внесків з податку на прибуток на поточний рахунок Аграрної біржі.
Отже, суд приходить до висновку про протиправність бездіяльності Міжрегіонального головного управління ДФС – Центрального офісу з обслуговування великих платників, що полягає у неподанні органу Казначейства висновку про повернення відповідних сум коштів з бюджету та зобов’язує Міжрегіональне головне управління ДФС – Центральний офіс з обслуговування великих платників підготувати висновок про повернення надмірно сплачених сум грошових зобов’язань у сумі 2 000 000,00 (два мільйони) грн. з відповідного бюджету на поточний рахунок Аграрної біржі та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд вважає адміністративний позов Аграрної біржі підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міжрегіонального головного управління ДФС – Центрального офісу з обслуговування великих платників, що полягає у невиконанні пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України щодо повернення Аграрній біржі сплачених сум грошових зобов’язань у загальному розмірі 2 000 000,00 грн., зокрема у неподанні відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення відповідних сум коштів з бюджету.
Зобов’язати Міжрегіональне головне управління ДФС – Центральний офіс з обслуговування великих платників вчинити дії, передбачені пунктом 43.5 статті 43 Податкового кодексу України, для повернення на поточний рахунок Аграрної біржі сплачених сум грошових зобов’язань у загальному розмірі 2 000 000,00 (два мільйони) грн., а саме підготувати висновок про повернення зазначеної суми коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Аграрної біржі (код ЄДРПОУ 33947314) судові витрати в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп..
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя К.М. Кобилянський