Постанова № 50103327, 05.06.2015, Васильківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
05.06.2015
Номер справи
362/2877/15-к
Номер документу
50103327
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 362/2877/15-к

Провадження № 1-кс/362/302/15

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05.06.2015 року Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі:

слідчого судді- Лебідь-Гавенко Г.М.,

при секретарі - Даниленко А.В.,

прокурора - Заєць Ю.Ю.,

слідчого - Іщенка А.А.,

розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Васильківського MB ГУМВС України в Київській області старшого лейтенанта міліції ОСОБА_1 погодженого із прокурором Васильківської міжрайонної прокурори Київської області Заєць Ю.Ю. про надання дозволу на призначенння позапланової перервірки додержання вимог земельного законодавства на території Садівницького товариства «Юпітер» стосовно земельних ділянок з кадастровими номерами 3221486500:08:005:0289 та 3221486500:08:005:0120, які розташовані в Садівницькому товаристві «Юпітер» на території Погребівської сільської ради Васильківського району та залучення спеціалістів Державної інспекції сільського господарства в Київській області,

в с т а н о в и в:

04 червня 2015 року до Васильківського міськрайонного суду Київської області із вказаним клопотанням звернувся старший слідчий Васильківського МВ ГУМВС України в Київській області ОСОБА_1, погодженим із прокурором Васильківської міжрайонної прокуратури ОСОБА_2, в рамках кримінального провадження № 42013100140000127 від 21 травня 2013 року, на призначенння позапланової перервірки додержання вимог земельного законодавства на території Садівницького товариства «Юпітер» стосовно земельних ділянок з кадастровими номерами 3221486500:08:005:0289 та 3221486500:08:005:0120, які розташовані в Садівницькому товаристві «Юпітер» на території Погребівської сільської ради Васильківського району та залучення спеціалістів Державної інспекції сільського господарства в Київській області.

В ході проведення якої на вирішення інспекторів Державної фінансової інспекції в Київській області поставити питання про те, чи має місце самовільне зайняття іншими громадянами земельної ділянки з кадастровим номером 3221486500:08:005:0289, яка належить на праві приватної власності ОСОБА_3; чи відповідає фактичне місцерозташування земельної ділянки з кадастровим номером 3221486500:08:005:0120 координатам, які містяться у Національній кадастровій системі та у документації із землеустрою на вказану земельну ділянку; чи має місце фактичне накладення земельних ділянок з кадастровими номерами 3221486500:08:005:0289 та 3221486500:08:005:0120 на місцевості.

Клопотання слідчого мотивовано тим, що у провадженні СВ Васильківського МВ ГУ МВС України в Київській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42013100140000127 від 21 травня 2013 року, за фактом самовільного зайняття земельної ділянки № 398, яка розташована в ГО СТ «Юпітер» на території Погребівської сільської ради Васильківського району, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України.

У ході проведення досудового розслідування установлено, що згідно довідки Садівницького товариства «Юпітер» від 06 листопада 2007 року ОСОБА_3 є членом СТ «Юпітер» та має з 2003 року в користуванні земельну ділянку № 398 площею 0,06 га.

Рішенням Погребівської сільської ради № 488 від 14 грудня 2007 року ОСОБА_3 погоджено передачу у приватну власність земельної ділянки площею 0,06 га для ведення садівництва в СТ «Юпітер» ділянки № 398, розташованої на території Погребівської сільської ради Васильківського району.

Разом з тим, ОСОБА_4 звертався до суду з метою захисту своїх прав на вищевказану земельну ділянку.

Зокрема, ОСОБА_3 подано позовну заяву до Окружного адміністративного суду м. Києва про визнання протиправними дій Васильківської районної державної адміністрації щодо передачі у власність ОСОБА_5 спірної земельної ділянки у СТ «Юпітер», яку постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 травня 2011 року задоволено, зокрема визнано протиправними дії Васильківської районної державної адміністрації щодо надання у власність земельної ділянки ОСОБА_5 та скасовано розпорядження Васильківської районної державної адміністрації № 1034 від 13 листопада 2009 року.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_5 подано апеляційну скаргу.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2012 року апеляційну скаргу ОСОБА_5 залишено без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 травня 2011 року без змін.

Окрім того, рішенням Васильківського міськрайонного суду від 06 вересня 2012 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_5, ОСОБА_6, третя особа: Васильківська районна державна адміністрація, про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та визнання дій незаконними.

Вказане рішення Васильківського міськрайонного суду від 06 вересня 2012 року в частині визнання недійсним державного акту серії ЯК № 896763 від 12 квітня 2010 року, виданого на імя ОСОБА_5 на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3221486500:08:005:0120, залишено без змін ухвалою Апеляційного суду Київської області від 20 листопада 2012 року.

На даний час, реєстраційною службою Васильківського МРУЮ 27 серпня 2013 року видано свідоцтво про право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,06 га з кадастровим номером 3221486500:08:005:0289 для колективного садівництва, що розташована в СТ «Юпітер» № 398 на території Погребівської сільської ради Васильківського району.

У той же час, під час допиту як свідка ОСОБА_3 встановлено, що у судових засіданнях було визнано недійсним та скасовано державний акт на право власності на земельну ділянку ОСОБА_5, проте остання продала відповідну земельну ділянку ОСОБА_7 згідно договору купівлі-продажу від 03 листопада 2010 року. На даний час, ОСОБА_7 вважає себе власником ділянки і самовільно нею пересувається і користується, а саме вирубає дерева, пересаджує насадження тощо.

З метою встановлення всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального правопорушення у кримінальному провадженні № 42013100140000127 від 21 травня 2013 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України, необхідно встановити факт самовільного зайняття відповідної земельної ділянки з метою доведення чи спростування доводів ОСОБА_3

Таким чином, факт самовільного зайняття земельної ділянки № 398 (кадастровий номер 3221486500:08:005:0289), яка розташована в ГО СТ «Юпітер» на території Погребівської сільської ради Васильківського району, має бути перевірений територіальним органом Державної інспекції сільського господарства України, а саме Державною інспекцією сільського господарства в Київській області.

Слідчий, з огляду на викладене, ввважає, що єдиним способом зібрання доказів у кримінальному провадженні № 42013100140000127 від 21 травня 2013 року, є залучення спеціалістів Державної інспекції сільського господарства в Київській області, яка знаходиться за фактичною адресою: 04112, м. Київ, вул. Олени Теліги, 8.

Оскільки для зясування та встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні знання та застосування консультацій під час досудового розслідування, слідчий звернувся до суду з даним клопотанням.

Фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів на підставі ч. 1 ст. 107 КПК України не здійснювалась, оскільки таке клопотання не заявлялось.

Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши думку слідчого, прокурора, які клопотання підтримала, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Відповідно до частини 8 ст. 11 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення правового захисту громадян та запровадження механізмів реалізації конституційних прав громадян на підприємницьку діяльність, особисту недоторканність, безпеку, повагу до гідності особи, правову допомогу, захист)», орган державного фінансового контролю,прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзноїревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізіїта дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такоїревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.

Згідно п. 29 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550 (далі - Порядок), позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним:

-клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (для ревізії суб'єкта господарської діяльності, не віднесеного Законом до підконтрольних установ);

-постанови слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії, винесеної після повідомлення посадовій особі підконтрольної установи, що ревізується, про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення;

-інформації про факти, що свідчать про порушення об'єктом контролю - підконтрольною установою законів, та рішення суду про дозвіл на проведення ревізії, в якому зазначаються підстави проведення, дати початку та закінчення. У разі надходження зазначеної інформації без рішення суду Держфінінспекція, її територіальний орган в Автономній Республіці Крим, областях, містахКиєві та Севастополі протягом 7 робочих днів самостійно подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії із зазначенням дати початку та закінчення. Про відмову суду у видачі дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії об'єкта контролю невідкладно інформується відповідний правоохоронний орган.

За ст. 5 Постанови КМУ від 20 квітня 2006 р. N 550 Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, Планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів контрольно-ревізійної роботи, затверджених в установленому порядку, позапланові виїзні ревізії - за наявності підстав, визначених Законом.

Статтею 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" визначено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектора економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Аналіз положень ст. 40 КПК, якою визначені повноваження слідчого в кримінальному провадженні та ст. 11 Закону "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі - Закон), якою передбачено проведенняпозапланових виїзнихревізій, свідчить про те, що передумовою звернення слідчого з клопотанням про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії є винесена ним постанова про призначення такої ревізії.

Слідчий суддя суду першої інстанції, який здійснює судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час досудового розслідування, за наслідками розгляду клопотання слідчого повноважний надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії або відмовити у наданні такого дозволу.

Однак, ревізія в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, а є законним способомзбирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550, інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

В пункті 16 вказаного Порядку зазначено, що ревізія проводиться, зокрема, шляхом документальної перевірки, що передбачає контроль за установчими, фінансовими, бухгалтерськими (первинними і зведеними) документами, статистичною, фінансовою та бюджетною звітністю, господарськими договорами, розпорядчими та іншими документами об'єкта контролю, пов'язаними з плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 11 Закону, у підконтрольних установахза письмовим рішенням керівника відповідного органу державного фінансового контролю не частіше одного разу на календарний рікпроводитьсяпланова виїзна ревізія за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності.

В пункті 48 Порядку зазначено, щоуразі проведення ревізії на підставі звернення правоохоронних органів, а також коли ревізією, проведеною з інших підстав, виявлено порушення, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних правопорушень, матеріали таких ревізій у визначені в пункті 46 цього Порядку строки передаються до правоохоронних органів.

Пунктом2.12Порядку,взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, затвердженого наказомГоловного контрольно-ревізійного управлінняУкраїни,Міністерства внутрішніхсправ України,Служби безпеки України,Генеральної прокуратури Українивід 19 жовтня 2006рокуN 346/1025/685/53, визначено, що у разі, якщо зазначені у зверненні правоохоронного органу питання за вказаний період були перевірені раніше проведеною органомдержавної контрольно-ревізійної службиревізією - повторна ревізія з тих самих питань не проводиться. Ініціатору ревізії надається копія акта раніше проведеної ревізії.

Проте, у клопотанні відсутнє посилання на наявність або відсутність проведення планової перевірки Садівничого товариства «Юпітер»; не зазначено чи є вказане товариство субєктом господарської діяльності чи підконтрольною установою; не вказано дати та підстави повідомлення про підозру голові Садівничого товариства «Юпітер» у вчиненні кримінального правопорушення; тобто належно не обґрунтовано підстав проведення позапланової перевірки, а також не додано документів, які відповідно до частин п'ятої і сьомої статті 11, свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки.

Згідно п. 6 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Київській області (нова редакція) (ідентифікаційний код38060805), Держсільгоспінспекція та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право:

- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку підприємства, установи та організації усіх форм власності, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, для проведення перевірок з питань, що належать до її компетенції (п. 6.2.);

- викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для отримання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства (п. 6.4.);

- передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину (п. 6.5.).

Управління контролю за використанням та охороною земельДержавної інспекції сільського господарства в Київській області(надалі-управління) забезпечує реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі за:

використанням та охороною земель, шляхом здійснення відповідних перевірок дотримання вимог земельного законодавства, при наданні земельних ділянок (документальні перевірки) та при використанні земельних ділянок землевласниками та землекористувачами; розглядає звернення громадян та юридичних осіб, а також вимоги правоохоронних органів і доручення вищестоящих органів з питань дотримання вимог земельного законодавства в сфері регулювання земельних відносин та надає ґрунтовні відповіді на порушені питання.

Оскільки матеріали клопотання не містять доказів звернення правоохоронних органів з вимогою до управління, а також враховуючи, що управління має право здійснення відповідної перевірки дотримання вимог земельного законодавства, заявлені слідчим вимоги щодо залучення спеціалістів Державної інспекції сільського господарства в Київській області, яка фактично знаходиться за адресою: 04112, м. Київ, вул. Олени Теліги, 8, для проведення позапланової перевірки додержання вимог земельного законодавства на території Садівницького товариства «Юпітер» стосовно земельних ділянок з кадастровими номерами 3221486500:08:005:0289 та 3221486500:08:005:0120, які розташовані в Садівницькому товаристві «Юпітер» на території Погребівської сільської ради Васильківського району, є необгрунтованими.

На підставі вищевикладеного, слідчий суддя приходить до висновку, що підстави для задоволення клопотання про надання дозволу на проведення позапланової перевірки та залучення спеціалістіа у кримінальному провадженні, на даний час відсутні.

На підставі викладеного та керуючись ч. ч. 7, 8, 11 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», ст. ст. 40, 93, 110, 309 КПК України, слідчий суддя, -

у х в а л и в:

В задоволенні клопотання старшого слідчого СВ Васильківського MB ГУМВС України в Київській області старшого лейтенанта міліції ОСОБА_1 погодженого із прокурором Васильківської міжрайонної прокурори Київської області Заєць Ю.Ю. про надання дозволу на призначенння позапланової перервірки додержання вимог земельного законодавства на території Садівницького товариства «Юпітер» стосовно земельних ділянок з кадастровими номерами 3221486500:08:005:0289 та 3221486500:08:005:0120, які розташовані в Садівницькому товаристві «Юпітер» на території Погребівської сільської ради Васильківського району та залучення спеціалістів Державної інспекції сільського господарства в Київській області відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Лебідь-Гавенко Г.М.