Справа № 350/1169/15-а
Номер провадження 2-а/350/53/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 вересня 2015 року смт. Рожнятів
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
в складі головуючого судді Пулика М.В.,
секретаря судового засідання Стадник О.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсі, суд -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1, звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі щодо відмови йому провести розрахунок пенсії державного службовця з урахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на покращення соціально-побутових питань. Зобов'язати УПФ України в Рожнятівському районі провести перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових умов.
В основу своїх позовних вимог позивач зіслався на те, що він працював на посаді землевпорядника Сваричівської сільської ради. 27 травня 2015 року йому призначено пенсію на підставі Закону України "Про державну службу". Однак відповідачем, при обчисленні пенсії до складу заробітної плати не включено суми нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення и та матеріальної допомоги на покращення соціально-побутових умов.
Позивач у судове засідання не з'явився, однак направив на адресу суд заяву, в якій просить справу розглянути у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі не з'явився, однак направив на адресу суду заперечення, у якому просить відмовити позивачу в задоволенні позову у зв'язку із тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та для покращення соціально-побутових питань, у відповідності до ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" не є складовими заробітної плати та відповідно не можуть враховуватись при обчисленні пенсії. Дія Закону України "Про державну службу" поширюється тільки на державних службовців, і відповідно складові заробітної плати та заробітна плата, яка враховується для обчислення пенсії береться та, яка передбачена ст. 33 ЗУ "Про державну службу".
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію і перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області (а.с.6-13)
Відповідно до ст.37 Закону України „Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2001 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Згідно ч.7 ст.33 Закону України "Про державну службу" державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань. Така надбавка визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які проводять понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до п.1 ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються суми виплат, отримуваних застрахованої особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітні плати, з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Закону України "Про збір та облік єдиної внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини баз нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Частиною 1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії, включаються всі види оплати праці, на які відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 встановлено, керівникам надано право, в межах встановленого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася відповідно до ст. 35 Закону України "Про державну службу" і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому являється об'єктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 вказаного закону.
Таким чином виплачена матеріальна допомога працівнику є складовою частиною заробітної плати.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові
реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 "Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670" затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі, щодо відмови провести розрахунок пенсії позивачу з урахуванням здійснених виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових потреб.
Згідно ст.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ст.ст.69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.
На підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про оплату праці" та Закону України "Про державну службу", керуючись ст.ст. 104, 160,162 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 розрахунку пенсії державного службовця з урахуванням виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на покращення соціально - побутових потреб.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області провести ОСОБА_1 розрахунок пенсії державного службовця з урахуванням виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань з моменту призначення пенсії.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рожнятівський районний суд в 10 денний строк з часу отримання її копії.
Суддя :