УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2015 року
Справа № 876/7625/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Затолочного В.С.,
суддів Каралюса В.М., Матковської З.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Шумської міської ради на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.06.2015 року у справі за позовом Шумської міської ради Тернопільської області до Відділу освіти, молоді і спорту Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Уманців І.І. про визнання нечинним наказу, -
В С Т А Н О В И В:
Шумська міська рада Тернопільської області звернулася до суду з адміністративним позовом до Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області про нечинним наказу.
В ході розгляду справи судом першої інстанції залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Уманців І.І.
Тернопільський окружний адміністративний суд постановою від 03.06.2015 року в задоволенні позову відмовив.
Рішення суду першої інстанції оскаржив в апеляційному порядку позивач, який просить скасувати постанову від 03.06.2015 року та винести нову про задоволення позову.
Вимоги апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що суд першої інстанції ухвалив рішення, яке не відповідає встановленим обставинам справи та суперечить нормам матеріального права. Чинним законодавством передбачено, що наказ про призначення керівника комунального дошкільного навчального закладу має бути погоджене відповідним органом місцевого самоврядування, в даному випадку Шумською міськрадою. Такого погодження не було отримано. Відповідач та третя особа своїми діями, зокрема листами до позивача з проханням про погодження призначення Уманців І.І. на посаду керівника дошкільного навчального закладу фактично визнають необхідність такого погодження. Суд першої інстанції також дав невірну оцінку положенням чинного законодавства щодо кваліфікаційних вимог до керівника дошкільного навчального закладу, необхідності мати вищу педагогічну освіту за спеціальністю «Дошкільна освіта». В спірному судовому рішенні суд дійшов неправильного висновку про наявність у третьої особи відповідного стажу роботи. Також судом першої інстанції не враховано, що до Шумської міської ради звертався колектив дитячого садка «Сонечко» з проханням не призначати на посаду керівника даного дошкільного закладу особу, яка в ньому не працювала. Уманців І.І. на час її призначення виконуючою обов’язки керівника дитячого садка «Сонечко» не була його працівником. Апелянт посилається також на ту обставину, що спірний наказ може призвести до незаконних витрат бюджету Шумської міської ради.
Особи, які беруть участь у справі, правом на участь у судовому засіданні не скористалися, у зв’язку з чим справа розглядалася в порядку письмового провадження.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що наказом Відділу освіти, молоді та спорту Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області від 13.10.2014 р. № 183-к Уманців Ірину Іванівну призначено виконуючою обов’язки завідуючої Шумським дитячим садком «Сонечко» з 13.10.2004 р.
Повноваження місцевої державної адміністрації у галузі науки, освіти, охорони здоров’я, культури передбачені ст. 22 Закону України від 09.04.1999 року № 586-XIV «Про місцеві державні адміністрації» (далі – Закон № 586-XIV). Згідно із її приписами місцева державна адміністрація реалізовує державну політику в галузі науки, освіти, охорони здоров’я, культури фізкультури і спорту, материнства і дитинства, сім’ї та молоді; виконує програми щодо обов’язковості повної загальної середньої освіти, здійснює загальне керівництво закладами науки, освіти, охорони здоров’я, культури, фізкультури і спорту, що належать до сфери її управління, їх матеріально-технічне забезпечення тощо.
Статтею 31 Закону України від 11.07.2001 року № 2628-III «Про дошкільну освіту» (далі – Закон № 2628-ІІІ) врегульовано трудові відносини у системі дошкільної освіти.
Згідно із її приписами трудові відносини у системі дошкільної освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України «Про освіту», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них.
На посаду керівника дошкільного навчального закладу незалежно від підпорядкування, типу і форми власності призначається особа, яка є громадянином України, має відповідну вищу педагогічну освіту не нижче освітнього кваліфікаційного рівня «спеціаліст», стаж педагогічної роботи у сфері дошкільної освіти не менш як три роки, а також організаторські здібності, фізичний і психічний стан якої не перешкоджає виконанню професійних обов'язків.
Керівника та заступника керівника державного і комунального дошкільного навчального закладу призначає на посаду та звільняє з посади відповідний орган управління освітою.
Згідно із Положенням про відділ освіти, молоді та спорту Шумської районної державної адміністрації (далі - Положення), затвердженим розпорядженням голови Шумської райдержадміністрації від 17.09.2014 р. № 130-к., відділ освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації є структурним підрозділом райдержадміністрації, утворений головою районної державної адміністрації шляхом злиття відділу з питань освіти райдержадміністрації та сектору у справах молоді та спорту райдержадміністрації, і в межах району забезпечує виконання покладених на нього завдань, в тому числі і забезпечення реалізації на території району державної політики у сфері освіти, молоді, фізичної культури та спорту. Тобто є органом управління освітою у розумінні Закону № 2628-III.
На підставі системного аналізу вищенаведених положень законодавства суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що при виданні оспорюваного наказу відповідач правомірно керувався приписами Закону № 2628-III. Судом першої інстанції також враховано аналогічну позицію Міністерства освіти і науки України, викладену у листі від 26.11.2009 №1/9-810 «Про призначення завідувача дошкільного навчального закладу», на який є посилання у спірному судовому рішенні.
Суд першої інстанції дав вірну оцінку доводам позивача щодо необхідності застосування у спірних правовідносинах положень ст. 32 Закону України від 21.05.1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» та п. 4 ст. 20 Закону України від 23.05.1991 року № 1060-XII «Про освіту» та вірно зазначив, що в даному випадку підлягають застосуванню положення Закону № 2628-ІІІ, оскільки даний закон прийнято пізніше.
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що застосування Статуту ясла-садка «Сонечко» до спірних відносин неможливе оскільки дані правовідносини врегульовані законодавчими актами, які мають вищу юридичну силу, а саме, Законами № 586-XIV та № 2628-III.
Також на думку колегії суддів Львівського апеляційного адміністративного суду є вірними висновки суду першої інстанції щодо відповідності Уманців І.І. вимогам, передбаченим чинним законодавством до керівника дошкільного навчального закладу.
Так, відповідно до копії диплому про освіту у 2014 р. Уманців І. І. закінчила Кременецький обласний гуманітарно-педагогічний обласний гуманітарно-педагогічний інститут ім. Тараса Шевченка і отримала освітньо-кваліфікаційний рівень «спеціаліст».
Згідно із записами у трудовій книжці і наказами по дошкільному закладу від 30 .01.2013 р. № 4-к та від 02.06.2014 р. № 51-к на момент призначення стаж роботи у сфері дошкільної освіти у Уманців І.І. становив 3 р. 9 міс., оскільки відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 № 78 «Про реалізацію окремих положень ч. 1 ст. 57 Закону України «Про освіту», ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальну середню освіту», ч. 2 ст. 18 і ч. 1 ст. 22 Закону № 2628-ІІІ робота з погодинною оплатою праці відноситься до педагогічної роботи і зараховується до стажу.
Відповідно до Порядку виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 № 78, працівникам підприємств, установ, організацій, які, крім основної роботи, займалися викладацькою роботою у навчальних закладах обсягом не менш як 180 годин на навчальний рік, до стажу педагогічної роботи-для виплати надбавки за вислугу років зараховуються місяці, протягом яких проводилася викладацька робота. Працівникам підприємств, установ, організацій, які, крім основної роботи, працювали за сумісництвом на посадах науково-педагогічних або педагогічних працівників з обсягом роботи не менш, як на 0,25 посадового окладу (ставки заробітної плати), до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховується період роботи на цих посадах.
Отже, доводи апеляційної скарги не відповідають законодавству України та не можуть бути підставою для її задоволення.
З огляду на викладене, постанова суду першої інстанції відповідає обставинам справи, наявним в ній доказам, прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для її скасування колегія суддів не знаходить.
Керуючись ст. ст.. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Шумської міської ради залишити без задоволення , а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.06.2015 року у справі № 819/1001/15-а без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.С. Затолочний
Судді В.М. Каралюс
З.М. Матковська