Ухвала суду № 50081748, 09.09.2015, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
09.09.2015
Номер справи
908/2042/15-г
Номер документу
50081748
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 14/64/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

09.09.2015 Справа № 908/2042/15-г

Суддя Дроздова С.С., розглянувши заяву Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”, м. Маріуполь Донецької області про відстрочення виконання судового рішення від 26.05.2015 р. та матеріали справи № 908/2042/15-г

За позовом Публічного акціонерного товариства “ДТЕК Донецькобленерго” (юридична адреса – 84601 м. Горлівка Донецької області, пр-т Леніна, б. 11; поштова адреса – 87528 м. Маріуполь Донецької області, вул. Войніч, б. 2)

до відповідача Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” (87547 м. Маріуполь Донецької області, вул. К. Лібкнехта, б. 177-А)

про стягнення 1 279 849 грн. 56 коп.

Від позивача: не з’явився

Від заявника (відповідач у справі): Тіхонова О.О., дов. № 03-65 від 19.12.2014 р.

На підставі рішення від 26.05.2015 р. позовні вимоги Публічного акціонерного товариства “ДТЕК Донецькобленерго” до Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” задоволено частково.

З Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”, Донецька область, м. Маріуполь на користь Публічного акціонерного товариства “ДТЕК Донецькобленерго”, Донецька область, м. Горлівка стягнуто борг за активну електроенергію у розмірі 1 039 746 грн. 24 коп., пеню у розмірі 52 262 грн. 81 коп., 3 % річних у розмірі 11 897 грн. 22 коп., збитки від інфляції у розмірі 123 680 грн. 48 коп., судовий збір у розмірі 25 597 грн. 00 коп.

В іншій частині позову відмовлено.

16.06.2015 р. на виконання рішення господарського суду Запорізької області від 26.05.2015 р. видано відповідний наказ для примусового стягнення боргу за активну електроенергію у розмірі 1 039 746 грн. 24 коп., пені у розмірі 52 262 грн. 81 коп., 3 % річних у розмірі 11 897 грн. 22 коп., збитків від інфляції у розмірі 123 680 грн. 48 коп., судового збору у розмірі 25 597 грн. 00 коп.

17.08.2015 р. до господарського суду Запорізької області надійшла заява Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”, м. Маріуполь Донецької області про відстрочення виконання судового рішення від 26.05.2015 р. у справі № 908/2042/15-г

Розпорядженням керівника апарату № П-456/15 від 17.08.2015 р., враховуючи відпустку головуючого судді у справі Сушко Л.М., відповідно до п. 1.3., 2.3.47, 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду справу № 908/2042/15-г призначено на повторний автоматизований розподіл.

Відповідно до протоколу повторного автоматичного розподілу справ між суддями від 17.08.2015 р., справу № 908/2042/15-г передано судді Дроздовій С.С., для розгляду заяви про відстрочення виконання судового рішення від 26.05.2015 р. у справі № 908/2042/15-г

Ухвалою суду від 18.08.2015 р. заяву Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”, м. Маріуполь Донецької області про відстрочення виконання судового рішення від 26.05.2015 р. у справі № 908/2024/15-г, прийнята до розгляду суддею Дроздовою С.С. та призначено судове засідання на 28.08.2015 р.

Ухвалою суду від 28.08.2015 р., відповідно до ст. 121 ГПК України заяву Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”, м. Маріуполь Донецької області про відстрочення виконання судового рішення від 26.05.2015 р. у справі № 908/2042/15-г відкладено на 09.09.2015 р. , зв’язку з неявкою у судове засідання представника позивача, а також, враховуючи, необхідність витребування додаткових доказів та документів, які необхідні для всебічного, об’єктивного розгляду заяви.

09.09.2015 р. до початку розгляду заяви представник заявника заявив клопотання щодо відмови від технічної фіксації судового процесу.

У судовому засіданні 09.09.2015 р. заявник (відповідач у справі) звернувся до суду з письмовою заявою, просить суд відстрочити виконання судового рішення від 26.05.2015 р. у справі № 908/2042/15-г на три місяці.

Представник позивача у справі в засідання суду 09.09.2015 р. не з’явився. Про час, день та місце розгляду заяви був попереджений належним чином.

07.09.2015 р. на електрону адресу господарського суду надіслав письмові заперечення на заяву відповідача, щодо надання відстрочення виконання судового рішення строком на один рік.

Розглянувши заяву Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”, м. Маріуполь Донецької області про відстрочення виконання судового рішення від 26.05.2015 р. у справі № 908/2042/15-г в порядку статті 121 ГПК України, суд надає згоду на розстрочення виконання рішення суду строком на три місяця, з наступних підстав:

Відповідно до ст. 121 ГПК України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за завою сторони, державного виконавця, за подання прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Згідно, Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 р. господарський суд на підставі статті 121 ГПК має право за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови (далі - рішення), змінити спосіб та порядок їх виконання.

Відповідно до п. 3 Роз’яснень президії Вищого арбітражного суду України від 12.09.1996р. № 02-5/333 із змінами та доповненнями “Про деякі питання практики застосування статті 121 Господарського процесуального кодексу України”, заява про розстрочку виконання рішення суду розглядається за загальними правилами ГПК.

Слід мати на увазі, що згоди сторін на застосування способів, передбачених ст. 121 ГПК України, ця стаття не потребує, і господарський суд законодавчо не обмежений будь якими конкретними строками відстрочки чи розстрочки виконання рішення.

Відстрочка означає відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.

Вказана правова позиція викладена в п. 1 Роз’яснень президії Вищого арбітражного суду України від 12.09.1996р. № 02-5/333 із змінами та доповненнями “Про деякі питання практики застосування статті 121 Господарського процесуального кодексу України”.

Відповідно до п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 року № 14 “Про практику розгляду судами скарги на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження”, при вирішенні заяви державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що відповідно до статті 121 ГПК України їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутністю у нього майна, яке має бути передано стягувачу, стихійне лихо, інші надзвичайні події, тощо).

Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом. Вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, господарський суд враховує матеріальні інтереси обох сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.

Згідно Закону України “Про судоустрій України” передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, об”єднаннями громадян та іншими організаціями, громадянами та юридичними особами на всій території України.

Невиконання судових рішень тягне передбачену законом відповідальність.

Відповідач свою заяву обґрунтовує тим, що рішенням господарського суду Запорізької області від 26.05.2015 р. у справі № 908/2042/15-г частково задоволений позов ПАТ “ДТЕК “Донецькобленерго” та з Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” стягнуто основний борг в розмірі 1 039 746 грн. 24 коп., 3% інфляційних – 11 897 грн. 22 коп., пеню – 52 262 грн. 81 коп. та інфляційної складової — 123 680 грн. 48 коп., нарахованих внаслідок прострочення виконання зобов'язань по оплаті спожитої електричної енергії. При цьому, аналіз фінансово-господарського стану підприємства, специфіка виробництва, загроза банкрутства обумовили задоволення судом клопотання боржника та надання судом розстрочення виконання рішення на 12 місяців.

30.07.2015 р. Жовтневим відділом державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції ГТУЮ у Донецькій області відкрито виконавче провадження ВП № 48276043 на примусове виконання наказу № 908/2042/15-г виданого 16.06.2015 року.

Незважаючи на надану розстрочку виконання рішення, КП "Компанія "Вода Донбасу" не має можливості на цей час виконати рішення суду № 908/2042/15-г з надзвичайних причин, що об'єктивно не залежать від її волі та є обставинами непереборної сили.

Указом Президента України від 14.04.2014 р. № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України». Прийняття вищевказаного Указу Президента зумовило проведення антитерористичної операції (АТО) на сході України. Перелік населених пунктів на території яких здійснюється антитерористична операції визначений Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. № 1053-р. Як випливає з цього переліку на всій території Донецької області, де КП “Компанія “Вода Донбасу” здійснює свою виробничу діяльність, проводиться антитерористична операція.

Згідно з рішенням Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях» від 04.11.2014 р., введеного в дію Указом Президента № 875/2014 від 14.11.2014 р., на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях припинена діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), припинено обслуговування банками рахунків, у тому числі карткових, відкритих суб'єктам господарювання всіх форм власності та населенню на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях.

Згідно структурі підприємства 22 підрозділи, а також апарат управління підприємством знаходяться на території не підконтрольній Україні, та як наслідок позбавлені взагалі можливістю користуватися послугами банківських установ. Переміщення підприємства на підконтрольну територію, або припинення діяльності КП “Компанія “Вода Донбасу” не можливо, оскільки Компанія є природнім монополістом на ринку Донецької області по наданню послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення: згідно п.3.1 Статуту КП “Компанія “Вода Донбасу” є підприємством житлово-комунального господарства яке створене з метою централізованого забезпечення технічною та питною водою населення, підприємств, міст, інших населених пунктів та споживачів води; надання послуг водовідведення.

В результаті проведення розгортання активних бойових дій канал Сіверський Донець – Донбас неодноразово зупиняв свою роботу, періодично припиняється подача води промисловим підприємствам; скорочена подача питної води безпосередньо населенню, а також повністю припинена подача питної води населенню та юридичним особам окремих міст, сел, селищ Донецької області, внаслідок артобстрілів пошкоджені насосні станції, фільтрувальні станції, магістральні водопроводи, трансформаторні підстанції, мережі електропостачання. Тривалі відключення систем водопостачання в 71 пункті Донецької області з населенням 921 тис. мешканців обумовили відсутність питного водопостачання понад 3 доби, а також часткові обмеження водопостачання у 79 населених пунктах з населенням 2,342 млн. мешканців кваліфіковані Державною службою України з надзвичайних ситуацій як надзвичайна ситуація техногенного характеру державного рівня згідно експертному висновку № 8-2014.

Орієнтовні збитки підприємства станом на 22.07.2015 становлять понад 223,5 млн. грн.

Настання вищезгаданих форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) підтверджується: довідкою щодо класифікації надзвичайних ситуацій Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області від 29.07.2014 р. № 12/10/4841; довідкою про порушення нормальних умов життєдіяльності населення Донецької області, щодо забезпечення питного водопостачання від 16.10.2014 р. № 07/380 департаменту житлово-комунального господарства Донецької ОДА; протокольним рішенням № 8 від 24.09.2014 р. засідання обласної комісії з питань техногенно - екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій управління з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Донецької ОДА; довідкою щодо класифікації надзвичайних ситуацій ГУ ДСНС України у Донецькій області від 19.11.2014 р. № 12/10/5942; експертним висновком № 8-2014 від 22.10.2014 р. Державної служби України з надзвичайних ситуацій; орієнтовним розрахунком збитків від руйнування та пошкодження основних фондів і знищення майна; оголошенням на сайті УДППЗ "Укрпошта" про тимчасове призупинення прийому та доставки поштових відправлень в Донецькій та Луганській області через активне розгортання бойових дій з 24.07.2014 р.; а також оголошенням на сайті УДППЗ «Укрпошта» про припинення з 27.11.2014 р. приймання поштових відправлень на/з територію(ї) Донецької та Луганської областей до/з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 р. № 1085-р. «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження»; постановою Національного банку України від 06.08.2014 р. № 466 про зупинення здійснення усіх видів фінансових операцій в населених пунктах, що не контролюються українською владою; переліком публікацій у СМІ про проведення АТО у містах Донецької області, зокрема про аварії та пошкодження на об'єктах водопостачання та водовідведення КП "Компанія "Вода Донбасу"; фотографіями з міст аварій.

Нестабільна ситуація в Донецькій області, військові зіткнення, реальна погроза життю людей, втрата матеріальних цінностей призвели до нестабільності в роботі відповідача, у зв'язку з чим підприємство не мало можливості виконувати свої договірні зобов'язання по наданню послуг централізованого (питного та технічного) водопостачання та водовідведення. Тобто для відповідача виникли обставини непереборної сили кроком настання яких є 10.06.2014 р., що підтверджується Висновком Донецької торгово-промислової палати від 03.07.2014 р. №2005/12.12-03.

Крім того, Сертифікатом (Висновком) № 1735 від 25.22.2014 р. про настання обставин непереборної сили від Торгово-промислова палата України засвідчила настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 р. КП «Компанія «Вода Донбасу» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів.

Аналіз звіту про фінансові результати за 2014 рік та 1 півріччя 2015 р. (форма № 2) балансу за 2014 рік дозволяє зробити висновок про значне погіршення становища підприємства порівняно з 2013 роком: збитки від господарської діяльності за 2014 рік склали 447,9 млн. грн. ( 378,8 млн. грн. За 2013 рік), а тільки за перше півріччя 2015 — 365,5 млн.грн.; нерозподілені збитки попередніх років за 2014 рік склали 1 548 млн.грн. ( за 2013 — 1096 млн.грн.), поточна кредиторська заборгованість зросла в 1,5 рази та складає 1403,99 млн.грн., порівняно з 2013 роком в 3,7 рази зросла заборгованість по розрахункам з бюджетом, в 5,5 разів — по розрахунках зі страхування, в 4 рази заборгованість по заробітній платі.

Станом на 01.06.2015 р. заборгованість по заробітній платі з нарахуваннями на підприємстві склала 193 400 280, 52 грн., в тому числі заборгованість заробітній платі 84 318 637,25 грн., по єдиному соціальному внеску-82 800 633,73 грн. Внаслідок невиплати заробітної плати працівникам КП "Компанія "Вода Донбасу" слідчим управлінням прокуратури Донецької області відкрито кримінальне провадження за №421014050610000069.

Бухгалтерська звітність свідчить про наявність у підприємства заборгованості, погашення якої згідно чинному законодавству не може бути поставлена в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості, відповідно до ст. 43 Конституції України, ч. 5 ст. 97, ч. 1 ст. 115 Кодексу законів про працю, 4,4.1, 6 ч. З.ст.15, ст. 24 Закону України "Про оплату праці" кожен громадянин має право на заробітну плату не нижче визначеного законом розміру та на соціальний захист; право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом; заробітна плата повинна виплачуватись регулярно в робочі дні, в установлені колективним договором або нормативним актом роботодавця строки, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16-ти календарних днів. Керівники підприємств усіх форм власності зобов'язані вживати заходів щодо своєчасної виплати заробітної плати та вжиття заходів з погашення заборгованості по її виплаті. Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці. Згідно з п.12 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 2464-УІ від 08.07.2010 р. єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, за наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу) Відповідно до п. 36.3 ст.36 податкового кодексу України податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Наведені обставини не є наслідком господарської діяльності відповідача, його власного комерційного розрахунку та ризику, а виникли в силу об'єктивних, незалежних від боржника обставин: а саме внаслідок форс-мажорних обставин, а також державним регулюванням встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення.

У порушення ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ГУ від 24.06.2004 р. тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення для КП "Компанія "Вода Донбасу", встановлені в 2008 році, нижче економічно обґрунтованого рівня, крім того не переглядалися протягом 7 років, а лише коригувалися на окремі складові. Внаслідок такого державного регулювання тарифів собівартість наданих послуг згідно із звітом про фінансові результати за 2014 рік перевищує доход від реалізації послуг у 1,6 рази.

Щорічно Законами України "Про Державний бюджет" передбачено виділення субвенції на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування. Наявність різниці в тарифах підтверджується протокольними рішеннями територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу № 77 від 08.11.2013 р., № 88 від 19.06.2015.

Крім того, згідно п.2 ст.2 Закону України «Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси» від 13.01.2015 р. №85-VIII встановлюється мораторій на час, визначений у статті 1 цього Закону, на нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій енергопостачальними компаніями у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси підприємствами -виконавцями/виробниками житлово-комунальних послуг, що надають такі послуги у районі проведення антитерористичної операції.

Суцільна збитковість господарської діяльності підприємства у 2013-2014 рр., катастрофічний фінансово-економічний стан відповідача, форс-мажорні обставини, засвідчені компетентними органами є винятковими обставини, які унеможливлюють виконання судового рішення № 908/2042/15-г протягом строків, передбачених Законом України "Про виконавче провадження" та є обґрунтованими підставами для надання відстрочки його виконання.

Суд вважає наведені заявником (відповідачем у справі) доводи обґрунтованими, а обставини, на які він посилається - такими, що ускладнюють виконання рішення у справі.

Враховуючи матеріальні інтереси обох сторін, їх фінансовий стан, суд вважає за необхідне відстрочити виконання судового рішення від 26.05.2015 р. у справі № 908/2042/15-г, в порядку статті 121 ГПК України строком на три місяці.

Керуючись ст.ст. 22, 86, 121 ГПК України, суд –

У Х В А Л И В:

Заяву Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”, м. Маріуполь Донецької області про відстрочення виконання судового рішення від 26.05.2015 р. у справі № 908/2042/15-г задовольнити.

Відстрочити виконання судового рішення від 26.05.2015 р. строком на три місяці: вересень, жовтень та листопад 2015 року.

Ухвала суду від 09.09.2015 р. у справі № 908/2042/15-г є виконавчим документом.

Суддя С.С. Дроздова