Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"03" вересня 2015 р. № 820/5123/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,
при секретарі - Принцевській Ю.В.,
за участю: прокурора - Овчарової А.О.(посвідчення),
представника відповідача - Цвікевіч О.А. (паспорт, виписка з Єдиного державного реєстру),
представника третьої особи Департаменту цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації - Єрьоміна О.Г. (довіреність),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Прокурора Жовтневого району м. Харкова в інтересах держави в особі Жовтневого районного відділу Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Харківській області до Публічного акціонерного товариства "Елеватормлинмаш", треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Регіональне відділення Фонду Державного майна України в Харківській області, Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Жовтневого району м. Харкова в інтересах держави в особі Жовтневого районного відділу Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Елеватормлинмаш", в якому просить суд зобов'язати ПАТ «Елеватормлинмаш» вжити організаційних заходів щодо приведення протирадіаційного укриття №78971, яке знаходиться за адресою: вул. Комсомольське шосе,88 в м. Харків у придатний стан для використання за цільовим призначенням, виконавши припис Жовтневого РВ ГУ ДСНС України у Харківській області від 24 лютого 2015 року №7, а саме: 1)Розробити та затвердити документацію для забезпечення належного стану утримання захисної споруди (п. 4.3. «Інструкція щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час», далі - Інструкція); 2) Встановити систему вентиляції (пп. 2.2.1, 2.2.5 Інструкції);3) Провести перевірку герметичності захисної споруди зі складанням довідки (п. 2.2.1 Інструкції);4) Влаштувати систему водопостачання захисної споруди (пп. 2.2.3, 2.2.5 Інструкції);5) Влаштувати системи каналізації захисної споруди (пп. 2.2.4, 2.2.5 Інструкції);6) Захисну споруду забезпечити телефонним зв'язком з пунктом управління підприємства і гучномовці, та не підключені до міської та місцевої радіотрансляційних мереж (п. 2.3.3 Інструкції);7) Влаштувати дизельну електростанцію (п. 2.3.2 Інструкції); 8) Утворити формування з обслуговування захисних споруд (ланки або групи) (п.2.5 Інструкції); 9) Провести технічне обслуговування та ремонт спеціального обладнання захисних споруд (п.2.5 Інструкції).
Ч. 1, 2 ст. 60 КАС України закріплено, що у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. При цьому Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, органи державної влади, органи місцевого самоврядування повинні надати адміністративному суду докази, які підтверджують наявність поважних причин, що унеможливлюють самостійне звернення цих осіб до адміністративного суду для захисту своїх прав, свобод та інтересів.
Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
В позовній заяві прокурор посилається на те, що позовна заява спрямована на усунення порушень законодавства у сфері обороноздатності держави, спрямованого на забезпечення захисту цивільного (мирного) населення, особливо у питаннях підтримання колективних засобів захисту якими є захисні споруди та інші місця можливого перебування людей для збереження їх життя та здоров'я військової агресії. Незадовільний експлуатаційний стан готовності захисних споруд цивільного захисту Жовтневого району м. Харкова, через напружену військово- політичну ситуацію в країні, ставить під загрозу захист життя та здоров'я цивільного населення.
В обґрунтування заявлених вимог прокурор зазначив, що у зв'язку з впровадженням на всій території України режиму підвищеної готовності згідно Кодексу цивільного захисту України та на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України №48-р від 26.01.2015 року, Жовтневим РВ ГУ ДСНС України у Харківській області проведено перевірку захисної споруди, що знаходиться на балансі Публічного акціонерного товариства "Елеватормлинмаш" (надалі - АТ «Елеватормлинмаш»). В результаті проведення перевірки та згідно акту комплексної перевірки захисної споруди цивільної оборони №18 встановлено, що сховище №78971 не готове до прийняття осіб, що укриваються. За результатами перевірки відповідачу винесено припис №7, яким визначено порушення, які необхідно усунути, але через бездіяльність АТ «Елеватормлинмаш» створюється загроза для життя та здоров'я цивільного (мирного) населення, через неможливість їх укриття у разі військової (терористичної) небезпеки.
Посилаючись на вказані обставини, прокурор Овчарова А.О. у судовому засіданні підтримала позов та просила суд ухвалити рішення про задоволення позову.
Відповідно до Положення про державну службу України з питань надзвичайних ситуацій, яке затверджено указом Президента України від 16 січня 2013 №20/2013, державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом міністрів України через Міністра оборони України.
ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
ДСНС України здійснює свої повноваження, зокрема через територіальні органи в областях, що здійснюють нагляд за додержанням керівниками підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності та господарювання, на балансі яких знаходяться захисні споруди, вимог Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, затвердженої Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09 жовтня 2006 №653.
У позовній заяві прокурором визначено орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах., а саме: Жовтневий районний відділ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (далі - Жовтневий РВ ГУ ДСНС України у Харківській області), який є структурним підрозділом апарату ГУ ДСНС у Харківській області і в межах наданих повноважень забезпечує реалізацію на рівні відповідної ланки територіальної підсистеми Єдиної державної системи цивільного захисту заходів у сфері цивільного захисту (згідно з Положенням, затвердженим наказом ГУ ДСНС у Харківській області від 15.05.2013 №49).
Представник Жовтневого РВ ГУ ДСНС України у Харківській області у судове засідання не прибув, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується матеріалами справи. Через канцелярію суду 03.09.15р. від представника Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Харківській області надійшла заява про розгляд справи без участі представника управління .
У судовому засіданні представник відповідача - Цвікевіч О.А. просила суд відмовити у задоволенні позову, обґрунтовуючи це тим, що захисна споруда АТ «Елеватормлинмаш» не використовувалась, оскільки захисна споруда непридатна для нормальної експлуатації та виконання свого основного функціонального призначення. За результатами комплексних перевірок захисної споруди, сховище №78971 відновленню не підлягає. У той же час представник відповідача зазначила, що АТ "Елеватормлинмаш" за власні кошти ще до винесення припису виконало роботи щодо облаштування перекриття сховища , чим поновлено освітлення, покрашено стелі та стіни.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 06.07.2015 року залучено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Регіональне відділення Фонду Державного майна України в Харківській області, Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації.
У судовому засіданні представник третьої особи Департаменту цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації - Єрьомін О.Г. просив суд задовольнити позов з підстав, викладених у позові.
Представник третьої особи - Регіональне відділення Фонду Державного майна України в Харківській області у судове засідання не прибув, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується матеріалами справи. Заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду не надав. Враховуючи те, що Регіональне відділення Фонду Державного майна України в Харківській області повідомлене належним чином про дату, час та місце судового розгляду, суд вирішив розглядати справу за відсутності його представника.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи осіб, які беруть участь у справі, встановив наступне.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 №47-р запроваджено режим надзвичайної ситуації на території Донецької та Луганської областей, а на всій території України – режим підвищеної готовності відповідно до Кодексу цивільного захисту України.
Одночасно, Кабінетом Міністрів України розпорядженням від 26.01.2015 № 48-р надано дозвіл Державній службі з надзвичайних ситуацій та її територіальним органам разом з місцевими органами виконавчої влади дозвіл на проведення протягом лютого - березня 2015 р. перевірок стану готовності пунктів управління, захисних споруд та наявності планів цивільного захисту на особливий період і планів реагування на надзвичайні ситуації.
Судом встановлено, що з 23.02.2015 р. по 24.02.2015 р. провідним інспектором Жовтневого РВ ГУ ДСНС України у Харківській області Пугачовим М.О. проведена перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно - рятувальних служб , а саме : захисної споруди цивільної оборони №78971, за адресою: вул. Комсомольське шосе,88 в м. Харків,.
Результати перевірки оформлені актом від 24.02.2015 року №7 (а.с.15-28).
Перевіркою встановлено ряд порушень, а саме:
- відсутня документація для забезпечення належного стану утримання захисної споруди (п.4.3 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час");
- відсутня система вентиляції (п.2.2.5,2.2.1 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час");
- не проведено перевірку герметичності захисної споруди зі складанням довідки(п.2.2.1 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час");
- відсутні системи водопостачання захисної споруди (п.2.2.5,2.2.3 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час");
- відсутні системи каналізації захисної споруди (п.2.2.5,2.2.4 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час");
- захисна споруда не забезпечена телефонним зв'язком з пунктом управління підприємства і гучномовці, та не підключені до міської та місцевої радіотрансляційних мереж (п.2.3.3 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час");
- відсутня дизельна електростанція (п.2.3.2 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час");
- не утворено формування з обслуговування захисних споруд (ланки або групи) (п.2.5 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час");
- не проведено технічного обслуговування та ремонт спеціального обладнання захисних споруд (п.2.5 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час").
Зазначений акт від 24.02.2013 року №7 отримано та підписано керівником АТ "Елеватормлинмаш" з запереченнями .
Також комісією у складі провідного інспектора Жовтневого РВ ГУ ДСНС України у Харківській області 24.02.2015 року складено акт №18 комплексної перевірки (спеціального огляду) захисної споруди цивільної оборони сховища № 78971 , власником (балансоутримувачем) якого є АТ "Елеватормлинмаш"(а.с.29-37).
За висновками акту від 24.02.2015 року №18 сховище № 78971 (протирадіаційне укриття) оцінюється як «не готове» до прийняття осіб, що укриваються.
Зазначений акт від 24.02.2015 року №18 підписано керівником АТ "Елеватормлинмаш".
Крім того, за результатами перевірки Жовтневим РВ ГУ ДСНС України у Харківській області 24.02.15 року винесено припис №7 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної , техногенної безпеки, цивільного захисту (а.с.38-39).
Так, у приписі від 24.02.15 року №7 надані відповідачу рекомендації по вжиттю заходів по порушенням, які необхідно усунути:
1. Розробити та затвердити документацію для забезпечення належного стану утримання захисної споруди (п. 4.3. «Інструкція щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час», далі – Інструкція);
2.Встановити систему вентиляції (пп. 2.2.1, 2.2.5 Інструкції);
3. Провести перевірку герметичності захисної споруди зі складанням довідки (п. 2.2.1 Інструкції);
4. Влаштувати систему водопостачання захисної споруди (пп. 2.2.3, 2.2.5 Інструкції);
5. Влаштувати системи каналізації захисної споруди (пп. 2.2.4, 2.2.5 Інструкції);
6.Захисну споруду забезпечити телефонним зв’язком з пунктом управління підприємства і гучномовці, та не підключені до міської та місцевої радіотрансляційних мереж (п. 2.3.3 Інструкції);
7.Влаштувати дизельну електростанцію (п. 2.3.2 Інструкції);
8.Утворити формування з обслуговування захисних споруд (ланки або групи) (п.2.5 Інструкції);
9.Провести технічне обслуговування та ремонт спеціального обладнання захисних споруд (п.2.5 Інструкції).
Припис від 24.02.15 року №7 отримано директором АТ "Елеватормлинмаш" 04.03.2015 року , про що свідчить підпис директора на копії припису.
Судом встановлено, що АТ "Елеватормлинмаш" є зберігачем державного майна цивільної оборони та зазначене майно знаходиться на його балансі, а саме: окремо розташоване бомбосховище, призначене для захисту населення, яке розташоване за адресою: Комсомольське шосе,88, м.Харків, що підтверджується договором схову майна цивільної оборони №24 від 15.05.2000р. та актом прийому - передачі державного майна цивільної оборони .
Також, в матеріалах справи міститься паспорт сховища №78971, який підтверджує те, що сховище належить АТ "Елеватормлинмаш".
Згідно з п. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Кодексу ЦЗ України, сховище - герметична споруда для захисту людей, в якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів; протирадіаційне укриття - негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості.
Згідно розділу 1 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, яка затверджена Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.10.2006 № 653, протирадіаційні укриття призначені для захисту осіб, що укриваються, від впливу іонізуючого випромінювання при радіоактивному забрудненні місцевості і допускають безперервне перебування у них розрахункової кількості осіб, що укриваються, до двох діб.
Керівники підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності та господарювання, на балансі яких знаходяться захисні споруди, забезпечують їх належний технічний стан і готовність до укриття населення.
Частиною 6 ст. 32 цього Кодексу ЦЗ України визначено, що проектування, будівництво, пристосування і розміщення захисних споруд та об’єктів подвійного призначення здійснюються згідно з нормами, які розробляються відповідно до Закону України «Про будівельні норми».
Відповідно до п.4 Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 № 253 (далі - Порядок) захисні споруди, за винятком тих, що повинні утримуватись у постійній готовності до використання за призначенням, можуть використовуватися підприємствами для господарських, культурних та побутових потреб за умови забезпечення можливості приведення їх у готовність до використання за призначенням у строк, що не перевищує 12 годин.
Також, відповідно до п. 6 Порядку під час використання захисної споруди для власних потреб підприємством забезпечується: збереження захисних властивостей споруди як в цілому, так і окремих її елементів; герметизацію та гідроізоляцію всієї споруди; збереження робочого стану інженерно-технічного та спеціального обладнання, засобів зв'язку та оповіщення; належне утримання захисної споруди відповідно до вимог інструкції щодо тримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, яка затверджується МНС.
Суд не приймає посилання відповідача на акт комплексної перевірки захисної споруди цивільного захисту від 18 лютого 2011 року та висновок акту про стан захисної споруди цивільного захисту від 10 вересня 2002 року, якими визначено, що захисна споруда відновленню не підлягає, оскільки протирадіаційне укриття №78971 дотепер перебуває на балансі Публічного акціонерного товариства «Елеватормлинмаш» за адресою: вул. Комсомольське шосе,88 в м. Харків.
Крім того, на даному об’єкті відповідачем здійснено роботи по облаштуванню перекриття бомбосховища, що підтверджується актом здачі - приймання виконаних робіт від 25.11.2014 року.
У той же час, остання перевірка додержання вимог законодавства у сферах пожежної i техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, яка проводилась 24.02.2015 року комісією у складі провідного інспектора Жовтневого РВ ГУ ДСНС України у Харківської області, та за участю заступника начальника охорони АТ "Елеватормлинмаш" виявила, що сховище (протирадіаційне укриття) №78971 оцінюється як не готове до прийняття ociб, що укриваються.
Як встановлено та зазначено судом вище, директором АТ "Елеватормлинмаш" 04.03.2015 року отримано Припис від 24.02.15 року №7 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки , цивільного захисту, виявлених під час перевірки, але які на момент розгляду справи не усунуті відповідачем.
Отже, виходячи з аналізу змісту положень Кодексу цивільного захисту України, Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009р. № 253, Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, яка затверджена Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.10.2006 № 653, суд доходить висновку про бездіяльність керівництва АТ "Елеватормлинмаш" щодо утримання захисної споруди цивільної оборони № 78791 у належному стані, що, в свою чергу створює загрозу для життя та здоров'я цивільного (мирного) населення через неможливість їх укриття у разі військової (терористичної) небезпеки.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 183-2, 186 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Жовтневого району м. Харкова в інтересах держави в особі Жовтневого районного відділу Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Харківській області до Публічного акціонерного товариства "Елеватормлинмаш", треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Регіональне відділення Фонду Державного майна України в Харківській області, Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії –задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати ПАТ «Елеватормлинмаш» вжити організаційних заходів щодо приведення протирадіаційного укриття №78971, яке знаходиться за адресою: вул. Комсомольське шосе,88 в м. Харків у придатний стан для використання за цільовим призначенням, виконавши припис Жовтневого РВ ГУ ДСНС України у Харківській області від 24 лютого 2015 року №7, а саме:
1)Розробити та затвердити документацію для забезпечення належного стану утримання захисної споруди (п. 4.3. «Інструкція щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час», далі - Інструкція);
2) Встановити систему вентиляції (пп. 2.2.1, 2.2.5 Інструкції);
3)Провести перевірку герметичності захисної споруди зі складанням довідки (п. 2.2.1 Інструкції);
4)Влаштувати систему водопостачання захисної споруди (пп. 2.2.3, 2.2.5 Інструкції);
5)Влаштувати системи каналізації захисної споруди (пп. 2.2.4, 2.2.5 Інструкції);
6)Захисну споруду забезпечити телефонним зв'язком з пунктом управління підприємства і гучномовці, та не підключені до міської та місцевої радіотрансляційних мереж (п. 2.3.3 Інструкції);
7)Влаштувати дизельну електростанцію (п. 2.3.2 Інструкції);
8)Утворити формування з обслуговування захисних споруд (ланки або групи) (п.2.5 Інструкції); 9)Провести технічне обслуговування та ремонт спеціального обладнання захисних споруд (п.2.5 Інструкції).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 08 вересня 2015 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.