Постанова № 50037954, 02.09.2015, Казанківський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
02.09.2015
Номер справи
478/1188/15-а
Номер документу
50037954
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №478/1188/15-а пров. №2-а/478/33/2015

П о с т а н о в а

І м е н е м У к р а ї н и

02.09.2015 року Казанківський районний суд Миколаївської області

в складі: головуючої судді Сябренко І.П.

за участю: секретаря Фалій В.В.

представника позивача ОСОБА_1

представника третьої особи ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду смт. Казанка адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження,

В с т а н о в и в:

28.07.2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовною заявою до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження в якій зазначив, що постанова Казанківського районного суду Миколаївської області щодо зобов'язання УПФУ в Казанківському районі провести перерахунок та виплату, з урахуванням фактично виплачених сум, йому державної пенсії по інвалідності та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог ст.ст.49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», фактично не була виконана Пенсійним фондом, а тому, відповідно, жодних підстав для закінчення виконавчого провадження у відповідача не було, просив визнати неправомірними дії відповідача щодо винесення постанови від 16.07.2015 року про закінчення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа №2-а-2897/2011 та скасувати її.

Ухвалою Казанківського районного суду Миколаївської області від 17.08.2015 року замінено первинного відповідача на належного - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Миколаївській області та залучено управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник відповідача Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Миколаївській області у судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву про можливість розгляду справи в його відсутності. Позовні вимоги не визнає, посилаючись на те, що 26.02.2015 року старшим державним виконавцем відділу примусових виконань рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Миколаївській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №2-а-2897/2011 від 13.01.2015 року, виданого Казанківським районним судом Миколаївської області про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату, з урахуванням фактично виплачених сум, державної пенсії по інвалідності та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до ст.ст.49, 50, ч.4 ст.54 та ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з встановленого мінімального розміру не нижче шести мінімальних пенсій за віком для державної пенсії по інвалідності та 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, для щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю з 09 лютого 2009 року. Боржником виконано рішення в частині здійснення нарахування, проте виплату заборгованості не здійснено у зв'язку з припиненням державного бюджетного фінансування на проведення таких виплат. За таких обставин старший державний виконавець, керуючись п.11 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження» виніс постанову про закінчення виконавчого провадження. У відповідності до ст.89 Закону України «Про виконавче провадження» старшим державним виконавцем не виносилась постанова про накладення штрафу на боржника, оскільки боржник з поважних причин не в змозі виконати постанову суду. Також відсутні підстави для зміни способу та порядку виконання рішення. За таких обставин, вважає дії старшого державного виконавця щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження від 16.07.2015 року здійснено в порядку та спосіб передбачений Законом України «Про виконавче провадження», просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області за довіреністю ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що постанова Казанківського районного суду Миколаївської області від 31 серпня 2011 року виконана частково. Грошові кошти нараховані однак не виплачені у зв'язку з відсутністю відповідного бюджетного фінансування. Фінансування на проведення виплат постраждалим особам внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачено проводити з коштів Державного бюджету України, виплата буде проводитись в міру надходження коштів з Державного бюджету України. За таких обставин вважає постанову старшого державного виконавця про закінчення виконавчого провадження від 16.07.2015 року законною, тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та докази надані відповідачем, суд приходить такого висновку.

Постановою Казанківського районного суду Миколаївської області від 31 серпня 2011 року визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області до відмови в перерахунку основної та додаткової пенсії за період з 09 лютого 2009 року по 22 липня 2011 року (включно) та зобов'язано провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату, з урахуванням фактично виплачених сум, державної пенсії по інвалідності та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до ст.ст.49, 50, ч.4 ст.54 та ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з встановленого мінімального розміру не нижче шести мінімальних пенсій за віком для державної пенсії по інвалідності та 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, для щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю за період з 09 лютого 2009 року по 22 липня 2011 року (включно). У задоволені іншої частини позовних вимог відмовлено.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2014 року постанову Казанківського районного суду Миколаївської області від 31 серпня 2011 року змінено, виключено з третього абзацу резолютивної частини постанови словосполучення «за період» та словосполучення «по 22 липня 2011 року (включно)». В іншій частині постанова Казанківського районного суду Миколаївської області від 31 серпня 2011 року залишена без змін.

На виконання постанови Казанківського районного суду Миколаївської області від 31.08.2011 року Казанківським районним судом Миколаївської області 13.01.2015 року був виданий виконавчий лист №2-а-2897/2011, який позивачем ОСОБА_3 для примусового виконання поданий до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Миколаївській області.

Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Миколаївській області від 26.02.2015 року відкрито виконавче провадження з примусового виконання зазначеної постанови суду.

Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Миколаївській області на адресу управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області було направлено запит щодо виконання вищевказаного виконавчого документу.

17.03.2015 року на адресу відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Миколаївській області від управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області надійшла відповідь, що на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 26.02.2015 року здійснено нарахування ОСОБА_3 основної та додаткової пенсії відповідно до ст.ст.49, 50, ч.4 ст.54, ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з встановленого мінімального розміру не нижче шести мінімальних пенсій за віком для державної пенсії по інвалідності та 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, для щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з 09 лютого 2009 року. Нарахування проведено в розмірі 91724 грн. 85 коп. станом на 14.01.2015 року, борг буде сплачено при проведенні фінансування з Державного бюджету.

Ухвалою Казанківського районного суду Миколаївської області від 06.05.2015 року відмовлено старшому державному виконавцю відділу примусових виконань рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Миколаївській області у задоволенні подання про зміну способу виконання постанови Казанківського районного суду Миколаївської області від 31 серпня 2011 року.

16 липня 2015 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Мельник М.В., з підстав передбачених п.11 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження», було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.

Згідно ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

В мотивувальній частині оскаржуваної постанови старший державний виконавець Мельник М.В. посилається на те, що постанова суду в частині проведення перерахунку пенсії виконана, а виконати постанову суду в частині виплати перерахованих сум без участі боржника не є можливим.

Відповідно до ч.1 ст.30 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець провадить виконавчі дії з виконання рішення до завершення виконавчого провадження у встановленому цим Законом порядку.

Як встановлено судом, в постанові про закінчення виконавчого провадження від 16.07.2015 року відповідач посилається, що виконати рішення без участі боржника неможливо.

Згідно ч.3 ст.75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до ст.89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.

Відповідно до ст.89 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

Таким чином, державний виконавець наділений повноваженнями накладати штрафи на посадових осіб юридичних осіб - боржників, вносити подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом за умови невиконання рішення без поважних причин.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача в постанові про закінчення виконавчого провадження на те, що боржником - управлінням Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області постанову суду не виконано в частині виплати пенсії у зв'язку відсутністю бюджетного фінансування, виходячи з наступного.

Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіттям з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до вимог ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 124 Конституції України передбачено, що судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій її території.

Відсутність у державному бюджеті коштів на виплату позивачу недоплаченої суми державної та додаткової пенсії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена допомога, однак, це не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання державної та додаткової пенсії у відповідності до цього Закону, яка прямо передбачена законом та постановлена до виплати судовим рішенням.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органів державної влади на відсутність коштів як на причину неможливості виплатити кошти за рішенням суду, судом не може бути прийнято до уваги.

Частиною 2 ст.8 КАС України встановлено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Згідно частини 1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права в Україні.

Відповідно до правової позиції Європейського суду по справах «Жовнер проти України», «Кечко проти України», «Васильєв проти України», якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Зважаючи на практику Європейського суду з прав людини, невиконання рішення суду управлінням Пенсійного фонду України в Казанківському районні Миколаївської області стосовно здійснення виплати на користь ОСОБА_3 недоплаченої сумиосновної та додаткової пенсії у відповідності відповідно до ст.ст.49, 50, ч.4 ст.54, ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з встановленого мінімального розміру не нижче шести мінімальних пенсій за віком для державної пенсії по інвалідності та 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у зв'язку з відсутністю коштів, є порушенням п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997 року, та яка є частиною національного законодавства, а також статті 1 Протоколу №1 до Конвенції.

За таких обставин, суд вважає, що боржником без поважних причин, не було виконано постанову суду, дії Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Миколаївській області щодо винесення постанови старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Миколаївській області Мельник М.В. від 16 липня 2015 року про закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом №2-а-2897/11, виданого Казанківським районним судом Миколаївської області 13.01.2015 року є неправомірними, постанова про закінчення виконавчого провадження винесена без дотримання вимог ч.3 ст.75, ст.89 Закону України «Про виконавче провадження»є протиправною та підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст.11, 158-163, 167 КАС України, суд

П о с т а н о в и в:

Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області про визнання дій неправомірними та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, - задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Миколаївській області щодо винесення постанови старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Мельник М.В. від 16 липня 2015 року про закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом №2-а-2897/11, виданого Казанківським районним судом Миколаївської області 13 січня 2015 року.

Скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Мельник М.В. від 16 липня 2015 року про закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом №2-а-2897/11, виданого Казанківським районним судом Миколаївської області 13 січня 2015 року.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного адміністративного суду через Казанківський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя