Дата документу 07.09.2015 Справа № 554/12066/15-а
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2015 року м. Полтава
Суддя Октябрського районного суду м. Полтави Микитенко В.М., перевіривши адміністративний позов ОСОБА_1 до Октябрської районної у місті Полтаві ради, треті особи: Управління Держгеокадастру у м. Полтаві Полтавської області, ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Октябрської районної у місті Полтаві ради та просив визнати протиправною і скасувати відмову відповідача щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації про встановлення меж земельної ділянки, розташованої по проспекту Першотравневому,19аГ в м. Полтаві. Також просив зобовязати відповідача повторно розглянути питання щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації про встановлення меж указаної земельної ділянки.
Відповідно достатті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободвід 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно зі статтею 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльностіКонституцієючи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
За пунктом 1 частини першоїстатті 17 КАСюрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першоїстатті 3 КАС).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Виходячи з адміністративного позову ОСОБА_1, Октябрська районна у м. Полтаві рада, реалізуючи право розпорядження земельною ділянкою, відповідно достатті 5 ЗКмає рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, тобто є рівноправним суб'єктом земельних відносин. У цьому спорі учасники земельних правовідносин не підпорядковані один одному, а отже, суб'єкт владних повноважень - міська рада - владних управлінських функцій не здійснювала.
Відповідно доп.1 ч.1 статті 15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Беручи до уваги те, що визначальним принципомздійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі і обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін, суд, який розглядає справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.
Предметом оскарження у даній справі є рішення суб'єкта владних повноважень про відмову в наданні дозволу на виготовлення технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки (тобто ненормативний акт, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Спір щодо захисту цивільних прав, що виникають із земельних відносин, має не публічний, а приватно-правовий характер, а тому вирішення таких спорів не належитьдо юрисдикції адміністративних судів.
Враховуючи викладене, за суб`єктним складом сторін та сутністю спору дана справа підлягає розгляду місцевим загальним судом у порядку, визначеному нормамиЦивільного процесуального кодексу України.
П.1 ч.1 ст.109 КАС України визначено, що суддя зобовязаний відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст.109 КАС України, -
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Октябрської районної у місті Полтаві ради про визнання протиправною і скасування відмови щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації про встановлення меж земельної ділянки, розташованої по проспекту Першотравневому,19аГ в м. Полтаві та зобовязання надати дозвіл на виготовлення такої документації відмовити.
Розяснити позивачу право подати такий позов в порядку цивільного судочинства.
Копію ухвали надіслати позивачеві разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 5 днів через Октябрський районний суд м. Полтави.
Суддя В.М.Микитенко