Постанова № 49988181, 08.09.2015, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2015
Номер справи
824/1784/15-а
Номер документу
49988181
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2015 р. м. Чернівці Справа № 824/1784/15-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренич І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Регіонального відділення фонду Державного майна України по Чернівецькій області до відділу державної виконавчої служби Герцаївського районного управління юстиції в Чернівецькій області, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_1 служба Герцаївського районного управління юстиції про визнання протиправною та скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

Регіональне відділення Фонду державного майна України у Чернівецькій області (далі - позивач) звернулося до суду із вказаним позовом, в якому з урахування заяви про уточнення позовних вимог просив визнати протиправною та скасувати постанову відділу державної виконавчої служби Герцаївського районного управління юстиції (далі - відповідач) про закінчення виконавчого провадження від 19.06.2015 р. ВП№43215659 по виконанню виконавчого листа Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.03.2014 р. №2а-1272/10/2470, винесену начальником відділу державної виконавчої служби Герцаївського районного управління юстиції ОСОБА_2

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.10.20144 р. задоволено адміністративний позов регіонального відділення фонду державного майна України по Чернівецькій області до Герцаївської районної державної адміністрації в особі державного реєстратора про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи відкритого акціонерного товариства «Ізвораш» та зобовязано державного реєстратора Герцаївської районної державної адміністрації Чернівецької області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи відкритого акціонерного товариства «Ізвораш».

03.04.2015 р. ОСОБА_1 служба Герцаївського районного управління юстиції у Чернівецькій області повідомила, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців під кодом ЄДРПОУ 04329808 зареєстровано ТОВ «Джерело», також вказували, що воно є юридичним правонаступником ВАТ «Ізвораш» про що зазначено в статуті ТОВ «Джерело», а саме: ТОВ «Джерело» створено в процесі реорганізації та є юридичним правонаступником ВАТ «Ізвораш». Таким чином ОСОБА_1 служба Герцаївського міського управління юстиції у Чернівецькій області не взмозі припинити державну реєстрацію припинення юридичної особи ВАТ «Ізвораш».

23.07.2015 р. на адресу регіонального відділення фонду державного майна України по Чернівецькій області надійшов лист відділу державної виконавчої служби Герцаївського районного управління юстиції від 21.07.2015 р. №1643/02-26-01, яким повідомлено що виконавче провадження з виконання виконавчого листа в адміністративній справі №2а-1272/10/2470 закінчено, оскільки згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців наявність даних про перебування юридичної особи в процесі припинення відсутні.

Проте відповідачем не взято до уваги, що згідно рішення Господарського суду Чернівецької області від 17.01.2005 р. визнано недійсною частину першу пункту 1.2 і підпункту «а» і «г» пункту 4.1 Установчого договору про створення та діяльність ТОВ «Джерело» та частину першу пункту 2.1 пункту 4.2 статуту ТОВ «Джерело» щодо того, що ТОВ «Джерело» є правонаступником ВАТ «Ізвораш».

Таким чином, рішення Чернівецького окружного адміністративного суду не виконано, постанова про закінчення виконавчого провадження не відповідає вимогам закону та підлягає скасуванню.

Від представника позивача поступило клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представники відповідача та ОСОБА_1 служби Герцаївського районного управління юстиції у Чернівецькій області в судове засідання не зявилися, хоча належним чином були повідомлені про час та дату слухання справи, про причини неявки суд не повідомили.

Відповідно із ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. На підставі вище викладеного суд приходить до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд доходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що 30 січня 2014 року, постановою Чернівецький окружний адміністративний суд по справі №2а-1272/10/2470 за позовом регіонального відділення фонду Державного майна України по Чернівецькій області до реєстраційної служби Герцаївського районного управління юстиції у Чернівецькій області про зобовязання вчинити дії адміністративний позов задоволено. Відмінено державну реєстрацію припинення юридичної особи відкритого акціонерного товариства "Ізвораш" (код ЄДРПОУ 04329808, адреса: Чернівецька область, Герцаївський район, с. Хряцька). Зобов'язано державного реєстратора реєстраційної служби Герцаївського районного управління юстиції у Чернівецькій області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи відкритого акціонерного товариства "Ізвораш" (код ЄДРПОУ 04329808, адреса: Чернівецька область, Герцаївський район, с. Хряцька).

На підставі вказаного рішення, 26.03.2014 р. Чернівецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №2а-1272/10/2470.

06.06.2014 р. відповідачем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження, оскільки державним реєстратором реєстраційної служби Герцаївського районного управління юстиції рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.01.2014 р. №2а-1272/10/2470.

29.09.2014 р. начальником відділу державної виконавчої служби Герцаївського районного управління юстиції скасовано постанову про закінчення виконавчого провадження від 06.06.2014 р.

20.10.2014 р. на підставі заяви позивача від 17.10.2014 р. відповідачем відновлено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2а-1272/10/2470 виданого 26.03.2014 р. Чернівецьким окружним адміністративним судом, яким зобовязано державного реєстратора реєстраційної служби Герцаївського районного управління юстиції внести до єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи ВАТ «Ізвораш».

03.11.2014 р. реєстраційна служба Герцаївського районного управління юстиції Чернівецької області повідомило позивача про те, що в єдиному державному реєстрі внесено запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «Джерело» 26.05.2014 р. згідно рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.01.2014 р. Також повідомлено, що ТОВ «Джерело» є юридичним правонаступником ВАТ «Ізвораш». Про це зазначено в статуті ТОВ «Джерело», а саме вказано, що ТОВ «Джерело» (код ЄДРПОУ 04329808) створюється в процесі реорганізації та є юридичним правонаступником відкритого акціонерного товариства «Ізвораш» (код ЄДРПОУ 04329808).

28.11.2014 р., 28.04.2015 р. та 15.07.2015 р. позивач звернувся до відповідача та третьої особи із проханням виконати рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.01.2014 р. по справі №2а-1272/102470, якою зобовязано державного реєстратора реєстраційної служби Герцаївського районного управління юстиції у Чернівецькій області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи саме ВАТ «Ізвораш». Також повідомив, що Господарським судом рішенням від 17.01.2005 р. по справі №7/285 визнано недійсними статут та установчий договір сільськогосподарського ТОВ «Джерело», в частині правонаступництва ВАТ «Ізвораш». З огляду на вищевикладене, просив у найкоротший термін забезпечити безумовне виконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.01.2014 р. №2а-1272/102470 та повідомити про проведену роботу.

19.06.2015 р. відповідачем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа №2а-1272/10/2470 виданого 26.03.2014 р. Чернівецьким окружним адміністративним судом , оскільки наявність даних про перебування юридичної особи в процесі припинення відсутні.

Вказана постанова отримана позивачем 23.07.2015 р., що підтверджується відтиском штампу вхідної кореспонденції.

Не погоджуючись із постановою про закінчення виконавчого провадження від 19.06.2015 р., позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.

Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України Про виконавче провадження від 21.04.1999 р. № 606-XIV (далі - Закон № 606-XIV).

Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (ст. 1 Закону № 606-XIV).

Статтею 2 цього Закону визначено, що примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.

Державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії (ч.1 ст. 11 Закону № 606-XIV).

Статтею 49 Закону України "Про виконавче провадження" встановлені підстави для закінчення виконавчого провадження.

Пунктом 8 ч. 1 ст. 49 вказаного Закону передбачено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Судом встановлено, що на примусовому виконанні у відповідача перебував виконавчий лист №2а-1272/10/2470 виданий Чернівецьким окружним адміністративним судом від 26.03.2014 р., яким відмінено державну реєстрацію припинення юридичної особи відкритого акціонерного товариства "Ізвораш" (код ЄДРПОУ 04329808, адреса: Чернівецька область, Герцаївський район, с. Хряцька) та зобов'язано державного реєстратора реєстраційної служби Герцаївського районного управління юстиції у Чернівецькій області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи відкритого акціонерного товариства "Ізвораш" (код ЄДРПОУ 04329808, адреса: Чернівецька область, Герцаївський район, с. Хряцька).

19.06.2015 р. відповідачем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа №2а-1272/10/2470 виданого 26.03.2014 р. Чернівецьким окружним адміністративним судом , оскільки наявність даних про перебування юридичної особи в процесі припинення відсутні.

Судом встановлено, що під час примусового виконання виконавчого листа №2а-1272/10/2470 виданого Чернівецьким окружним адміністративним судом від 26.03.2014 р. відповідачем не взято до уваги рішення Господарського суду Чернівецької області від 17.01.2005 р. у справі №7/285. Вказаним рішенням визнано недійсною ч. 1 п. 1.2 п.п. «а» і «г» п. 4.1 Установчого договору про створення та діяльність сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Джерело», який було зареєстровано Герцаївською районною державною адміністрацією 27.02.2000 р. за №21423779 Ю0070007 та ч. 1 п. 2.1 і п. 4.2 Статуту сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Джерело», зареєстрованого 27.02.2000 р. за №21423779 Ю0070007.

Відповідно до п. 2.1. статуту та п. 1.2. установчого договору вказане ТОВ створюється в процесі реорганізації та є юридичним правонаступником відкритого акціонерного товариства Ізвораш.

Відповідно до підпункту а п.4.1. установчого договору сільськогосподарського ТОВ Джерело майно та майнові права цього ТОВ складаються з основних і оборотних фондів майнових прав ВАТ, що передаються ТОВ в результаті реорганізації ВАТ в порядку правонаступництва по майну та майнових правах.

Положеннями ст. 255 КАС України закріплено наслідки набрання законної сили судовим рішенням. Так, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що реєстраційною службою Герцаївського районного управління юстиції не виконано рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.01.2014 р. №2а-1272/10/2470, а тому в даному випадку відсутні передбачені законом підстави для закінчення виконавчого провадження відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження".

Із врахуванням вищевказаного суд констатує, що держаним виконавцем під час вчинення виконавчих дій по примусовому виконанню рішення Чернівецького окружного адміністративного суду не дотримано вимог Закону № 606-XIV. Відтак постанова начальника відділу державної виконавчої служби Герцаївського районного управління юстиції ОСОБА_2 від 19.06.2015 р. ВП№43215659 про закінчення виконавчого провадження є протиправною та підлягає скасуванню.

Згідно з ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з ч. 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З досліджених в ході судового розгляду справи письмових доказів та зважаючи на те, що відповідач, як субєкт владних повноважень не довів суду правомірності оскаржуваної постанови, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.2,3,6-12,17,18,71,94,122,157,160-163,167 Кодексу адміністративного

судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову відділу державної виконавчої служби Герцаївського районного управління юстиції про закінчення виконавчого провадження від 19.06.2015 р. ВП№43215659 по виконанню виконавчого листа Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.03.2014 р. №2а-1272/10/2470, винесену начальником відділу державної виконавчої служби Герцаївського районного управління юстиції ОСОБА_2

3. Стягнути з Державного бюджету України понесені Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Чернівецькій області судові витрати у сумі 73,08 грн., сплачені згідно платіжного доручення №217 від 28.07.2015 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя І.В. Маренич