ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2015 року
м. Полтава
Справа № 816/3239/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Канигіної Т.С.,
розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом
позивача
Головного Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області
до відповідача
Приватного сільськогосподарського підприємства "Святослав"
про
застосування заходів реагування у сфері державного нагляду
В С Т А Н О В И В:
12 серпня 2015 року Головне Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства "Святослав" (надалі – ПСП "Святослав", відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки роботи будівлі зерноскладу ПСП "Святослав", розташованого за адресою: с. Ковалеве, Котелевський район, Полтавська область.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що за результатами проведеної перевірки дотримання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, яка проведена у період з 16.07.2015 по 29.07.2015 виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, що у свою чергу є підставою для застосування до відповідача заходів реагування в порядку статті 70 Кодексу цивільного захисту України.
28 серпня 2015 року копія ухвали про відкриття скороченого провадження, що направлена на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, повернута поштовою організацією до суду з відміткою "відмова адресата від одержання", що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та довідкою поштової організації ф. 20.
З урахуванням частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України поштове відправлення з копією ухвали про відкриття скороченого провадження вважається врученим відповідачу 28 серпня 2015 року. У строк, встановлений частиною 3 статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не подано до суду заперечень проти позову чи заяви про визнання позову.
Суд, вивчивши та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ПСП "Святослав" (код ЄДРПОУ 31494075) зареєстрований як юридична особа Полтавською районною державною адміністрацією Полтавської області 19.09.2001.
У період з 16.07.2015 по 29.07.2015 позивачем проведено планову перевірку ПСП "Святослав" за адресою: с. Ковалеве, Котелевський район, Полтавська область, за результатами якої складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 29.07.2015 № 76.
В акті зафіксовані порушення ПСП "Савятослав" вимог Кодексу цивільного захисту України; Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (надалі – ППБУ); Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджених наказом МНС України від 15.08.2007 № 557 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 03.09.2007 за № 1006/14273 (далі – ПТБ); Правил пожежної безпеки в агропромисловому комплексі України, затверджених наказом Міністерства аграрної політики України, МНС України від 04.12.2006 № 730/770 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.04.2007 за № 313/13580 (надалі – ППБАПК), а саме:
- не встановлено відповідним документом (наказом, інструкцією) протипожежний режим (розділ II, пункт 3 ППБУ);
- допускається розведення багать на відстані 8 м від будівлі зерноскладу (розділ III, пункт 1.18 ППБУ);
- не очищається своєчасно від горючого сміття приміщення зерноскладу (розділ III, пункт 2.1 ППБУ);
- не здійснено вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій будівлі зерноскладу (розділ III, пункт 2.5 ППБУ);
- кабелі та ізольовані проводи прокладені відкрито безпосередньо через місце відкритого зберігання зерна у зерноскладі (розділ IV пункт 1.12 ППБУ);
- допускається складування горючих матеріалів (мішків, дерев’яних дощок, тощо) на відстані менше 0,5 м від електроустаткування та під електрощитами (розділ IV пункт 1.18 ППБУ);
- не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (розділ IV, пункт 1.20 ППБУ);
- будівлю зерноскладу не забезпечено установкою захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (розділ IV, пункт 1.21 ППБУ);
- зерносклад не обладнано автоматичною системою пожежної сигналізації (розділ V пункт 1.2 ППБУ; пункт 15 додатку В ДБН В.2.5-56:2010 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту");
- будівля зерноскладу не у повній мірі забезпечена первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, який використовується для локалізації та ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку (розділ V пункт 3.6 ППБУ);
- не укомплектовано наявний пожежний щит (стенд) засобами пожежогасіння (розділ V пункт 3.11 ППБУ);
- не здійснено технічне обслуговування вогнегасників (розділ V пункт 3.17 ППБУ);
- запас води у протипожежній водоймі сягає близько половини від її ємності (пункт 6.4.8 ППБАПК);
- об’єкт не забезпечено засобами радіаційного та хімічного захисту (пункт 2 статті 20 Кодексу цивільного захисту України, пункт 4.3.1 ПТБ).
Вважаючи дані порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки роботи будівлі зерноскладу ПСП "Савятослав", розташованої за адресою: с. Ковалеве, Котелевський район, Полтавська область.
Надаючи правову оцінку вимогам позивача, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до статті 1 Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) – діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 № 476-р "Про затвердження плану основних заходів цивільного захисту на 2015 рік" Державна служба України з надзвичайних ситуацій та її територіальні органи отримали дозвіл на проведення перевірок стану протипожежного захисту та техногенної безпеки об'єктів, що належать суб'єктам господарювання з високим ступенем ризику від провадження господарської діяльності (за окремим планом); сільськогосподарських підприємств та господарств у місцях збирання, перероблення і зберігання врожаю, заготівлі кормів, хлібоприймальних підприємств та їх готовності до прийняття і зберігання зернових культур урожаю 2015 року (протягом липня - серпня 2015 року). До вказаних суб’єктів господарювання, зокрема відноситься ПСП "Святослав".
Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Згідно з частиною 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Відповідно до статей 64, 65, 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
У суб'єктів господарювання приватної форми власності органи державного нагляду у сфері цивільного захисту контролюють виконання заходів щодо захисту населення та працівників на випадок надзвичайної ситуації, а також вирішення питань техногенної та пожежної безпеки, що стосуються прав та інтересів інших юридичних осіб і громадян.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
У пункті 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України зазначено, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно зі статтею 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
За змістом акта від 29.07.2015 № 76 перевіркою встановлено, що серед порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту у будівлі зерноскладу за адресою: с. Ковалеве, Котелевський район, Полтавська область мають місце такі, що створюють загрозу життю і здоров'ю людей та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері цивільного захисту та пожежної, техногенної безпеки, що, у свою чергу, є підставою для застосування санкцій за порушення вимог законодавства з питань пожежної безпеки.
Відповідачем не надано до суду письмових заперечень, а також документів на підтвердження вчинення відповідачем дій щодо усунення виявлених порушень, зазначених в акті перевірки.
Таким чином, позовні вимоги Головного Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області до Приватного сільськогосподарського підприємства "Святослав" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на положення зазначеної статті, судові витрати у розмірі 73,08 грн, здійснені позивачем, що є суб’єктом владних повноважень, з відповідача стягненню не підлягають.
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 17, 18, 71, 158 - 163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Головного Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області до Приватного сільськогосподарського підприємства "Святослав" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Приватного сільськогосподарського підприємства "Святослав" (код ЄДРПОУ 31494075) шляхом зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки роботи будівлі зерноскладу Приватного сільськогосподарського підприємства "Святослав", розташованої за адресою: с. Ковалеве, Котелевський район, Полтавська область.
Встановити для Приватного сільськогосподарського підприємства "Святослав" наступний порядок і спосіб виконання рішення:
зобов’язати Приватне сільськогосподарське підприємство "Святослав" (код ЄДРПОУ 31494075) зупинити роботу зерноскладу, розташованого за адресою: с. Ковалеве, Котелевський район, Полтавська область, шляхом зачинення всіх зовнішніх воріт та хвірток у них (крім однієї хвіртки, необхідної для проведення робіт по усуненню порушень всередині будівлі) та відключення електромережі від джерела живлення;
покласти на Котелевський районний сектор Головного Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області, який знаходиться за адресою: Полтавська область, Котелевський район, смт. Котельва, вул. Островського, 8, обов'язки щодо забезпечення виконання рішення, а саме:
накласти печатки на всі зовнішні ворота зерноскладу та хвіртки у них (крім однієї хвіртки, необхідної для проведення робіт по усуненню порушень всередині будівлі) та на пристрої, за допомогою яких проведено відключення електромережі від джерела живлення;
проводити зовнішній огляд зерноскладу для здійснення контролю за виконанням Приватним сільськогосподарським підприємством "Святослав" рішення суду.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя Т.С. Канигіна