Постанова № 49980167, 16.03.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2010
Номер справи
2а-471/10/1670
Номер документу
49980167
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОГО КАЗНАЧЕЙСТВА У ЗІНЬКІВСЬКОМУ РАЙОНІ
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-471/10/1670

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Головка А.Б.,

при секретарі Вовченко Т.П.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції до суб'єкта підприємницької діяльності- фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення штрафної санкції, -

В С Т А Н О В И В:

05 лютого 2010 року Гадяцька міжрайонна державна податкова інспекція звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення штрафної санкції в розмірі 1333 грн. 40 коп.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог частини 5, 12, 13 ст. 3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, виявлені проведеною позивачем 10.07.2009 року перевіркою та зафіксовані в акті № 1619/16/31/23/НОМЕР_1, на підставі якого рішенням № НОМЕР_2 від 30.07.2009 року до відповідача застосовано фінансову санкцію в розмірі 1333 грн. 40 коп.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, про причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не надав.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за даної явки та за наявними у справі матеріалами.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа-підприємець Зіньківською районною державною адміністрацією Полтавської області 04.03.1996 року (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), та перебуває на податковому обліку в Гадяцькій міжрайонній державній податковій інспекції.

Відповідно до заяви від 09.12.2008 року, копія якої наявна в матеріалах справи, відповідач перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності.

10.07.2009 року працівниками Державної податкової адміністрації в Полтавській області ОСОБА_3, ОСОБА_4 відповідно до плану перевірок на липень 2009 року та на підставі направлень № 4646 від 09.07.2009 року та № 4647 від 09.07.2009 року проведено перевірку магазину, в якому здійснює господарську діяльність відповідач, розташованого за адресою с. Павлівка, Зіньківський район, Полтавська область щодо контролю за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, торгових патентів та ліцензій.

Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті № 1619/16/31/23/НОМЕР_1 (бланк 00008524) від 10.07.2009 року наступні порушення:

- не забезпечено проведення розрахункової операції з використанням розрахункової книжки на загальну суму, яка складала 9 грн. 20 коп.;

- не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів за розрахунковими квитанціями, виданими з початку дня сума невідповідності склала 74 грн. 80 коп.

- виявлено товарно-матеріальні цінності, які не обліковані в установленому порядку (пиво "Оболонь") на суму 309 грн. 70 коп.

На підставі акту № 1619/16/31/23/НОМЕР_1 від 10.07.2009 року за порушення позивачем вимог частини 5, 12, 13 ст. 3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг Гадяцькою міжрайонною державною податковою інспекцією винесено рішення № НОМЕР_2 від 30.07.2009 року про застосування до приватного підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1333 грн. 40 коп., яке отримано відповідачем особисто 30.07.2009 року, що підтверджується його підписом на корінці рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С".

Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, відповідно до статті 15 зазначеного закону, здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Пунктом 5 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на субєктів господарювання покладено обовязок у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України.

Згідно пунктів 1, 13 статті 3 цього Закону субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Як вбачається із акту перевірки, особою, що проводила розрахунки, було здійснено продаж пляшки пива "Чернігівське" 2 л. на суму 9 грн. 20 коп. без використання розрахункової книжки.

Частиною 1 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачена відповідальність у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Судом встановлено, що опис грошових коштів від 10.07.2009 року, копія якого наявна у матеріалах справи, складений та підписаний особою, що проводила розрахунки у магазині відповідача. Згідно із вищевказаним описом, у ході проведення перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій, особою, що проводила розрахунки, власноручно перераховано на місці проведення розрахунків із споживачами кошти із зазначенням їх номіналу, кількості купюр та відповідно суми коштів, а також загальна сума коштів - 212 грн. 40 коп.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем не забезпечено відповідність коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначеній в розрахункових квитанціях.

Відповідно до статті 22 зазначеного Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Щодо встановленого порушення порядку обліку товарних запасів на місці реалізації на загальну суму 309 грн. 70 коп., суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції, зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Згідно додатку до акту перевірки від 10.07.2009 року Відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей), складеного відповідно до Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, затверджених наказом ДПА України від 12.08.2008 року № 534, на дату проведення перевірки в магазині відповідача виявлено наступні фактичні залишки запасів (товарно-матеріальних цінностей): пиво "Оболонь бір-мікс апельсин" (ж/б) - 5 б., пиво "Оболонь бір-мікс вишня" (ж/б) - 4 б., пиво "Оболонь безалкогольне" 0,5л. - 9 пл., пиво "Оболонь світле" 0,5л. - 15 пл., пиво "Оболонь світле" 1 л. - 14 пл., пиво "Оболонь світле" 2 л. - 8 пл. на загальну суму 309 грн. 70 коп.

Наявність товарних запасів підтверджено підписом особи, що проводила розрахунки-продавця магазину ОСОБА_5 у відомості.

Статтею 6 цього Закону передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Відповідно до Указу Президента України від 03.07.98 р. N 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" платники єдиного податку - юридичні особи ведуть податковий облік за тими податками, платниками яких вони є згідно з цим Указом.

Суб'єкт малого підприємництва фізична особа зобов'язана вести Книгу обліку доходів та витрат.

Форма Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, визначена Інструкцією про прибутковий податок з громадян, затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 21.04.93 р. N 12, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.06.93 р. за N 64 (із змінами та доповненнями)

Відтак, чинним законодавством України не передбачено ведення товарних запасів для фізичних осіб-підприємців жодним іншим способом, ніж ведення Книги обліку доходів і витрат.

Книга обліку доходів і витрат під час проведення перевірки та до суду відповідачем не надавалась.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно статті 25 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню субєктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких санкцій.

Із наявної картки особового рахунку платника податків вбачається, що станом на день розгляду справи заборгованість перед бюджетом відповідачем не сплачена.

Враховуючи викладене, суд вважає доводи позивача обґрунтованими та такими, що підтверджені відповідними доказами, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.

Відповідно до п. 4.ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб`єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична особа чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення штрафної санкції задовольнити.

Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 до державного бюджету штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1333,40 грн. (одна тисяча триста тридцять три гривні сорок копійок) на р/р 31117104700121, одержувач державний бюджет, банк ГУДК у Полтавській області, МФО 831019, код 34698427, код платежу 21080900.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 22 березня 2010 року.

СуддяА.Б. Головко