ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2011 р. № 2а-12614/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравчука В.М.,
за участі секретаря судового засідання Галан Л.Ю.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши справу за адміністративним позовом Бродівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю, -
В С Т А Н О В И В :
Бродівський районний центр зайнятості звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 виплачену допомогу по безробіттю в сумі 5 812,47 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»відповідачу ОСОБА_2 було надано статус безробітньої та призначено допомогу по безробіттю. Однак після надання їй такого статусу центру зайнятості стало відомо про те, що на момент реєстрації ОСОБА_2, як безробітньої та призначення допомоги, вона надала неправдиві дані про отримання в ПОСП «Агрофірма Лан»доходу. Вважає, що зазначена обставина впливає на порядок та умови виплати допомоги, а нарахована та виплачена відповідачу сума допомоги по безробіттю за період з листопада 2010 р. по липень 2011 р. в розмірі 5 812,47 грн. підлягає поверненню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач в судове засідання не зявився, хоча належним чином був повідомлений про розгляд справи, заперечень по суті спору не надав.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, Суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини:
16.11.2010 р. ОСОБА_2 звернулась до Бродівський районного центру зайнятості із заявою про надання їй статусу безробітного та виплату в звязку з цим допомоги по безробіттю.
При зверненні до центру зайнятості надала відомості про роботу в ПОСП «Агрофірма Лан»з 25.03.2010 р. по 28.10.2010 р. та отримувала дохід, що підтверджується копією трудової книжки та довідку № 22 від 18.08.2006 р. про середню заробітну плату за період з квітня-вересень 2010 р.
Бродівським районним центром проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення. Перевіркою встановлено, що за період з 01.01.2009 р. по 01.07.2011 р. в ЦБД ДПА України відсутні відомості щодо нарахування та сплати податків з доходів фізичних осіб, останнє місце праці яких ПОСП «Агрофірма Лан»(місце реєстрації Волинська область, Горохівський район, с. Шклинь), що підтверджується листом ДПІ у Бродівському районі від 22.07.2011 р. Тобто, гр. ОСОБА_2 в цей період не могла отримувати дохід на цьому підприємстві. За результатами перевірки складено акт № 121 від 26.07.2011 р.
Крім того, постановою господарського суду Волинської області від 02.03.2009 р. ПОСП «Агрофірма Лан»визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, та призначено арбітражного керуючого.
ДПІ у Бродівському районі надало відомості про те, що ПОСП «Агрофірма Лан»останній раз звітувало за 12 місяців 2008 р., а скасування державної реєстрації відбулась 18.04.2011 р.
Отримавши таку інформацію, Бродівський районний центр зайнятості звернувся до ОСОБА_2 з вимогою від 02.08.2011 р. про відшкодування незаконно виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 5 812,07 грн. Вимога надіслана поштою та отримана нею, однак залишена без задоволення.
Таким чином, спір виник щодо правомірності отримання ОСОБА_2 допомоги по безробіттю, у звязку з наданням для цього неправдивих відомостей про отримання доходу та про роботу на ПОСП «Агрофірма Лан».
Вирішуючи спір, Суд виходив з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000 р., Законом України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991 р., Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затверджений наказом №125/116, 11.03.2008 р. Міністерства праці та соціальної політики України, ДПА України.
Статтею 12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
В свою чергу, виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Відповідно до Положення Про державну службу зайнятості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР "Про зайнятість населення" № 47 від 24.06.1991 року, основними завданнями державної служби зайнятості є, зокрема, раціональне й ефективне використання державного фонду сприяння зайнятості населення..
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 5 ч.2 ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та з метою забезпечення цільового та ефективного використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття Наказом № 125/116, 11.03.2008 р. Міністерства праці та соціальної політики України, ДПА України затверджено Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним (надалі Порядок).
Пунктом 6 Порядку передбачено, що у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунком 8 Порядку передбачено, що у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 р. № 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Наведені положення Порядку фактично встановлюють право центру зайнятості на звернення до суду з вимогою про стягнення безпідставно отриманої суми допомоги по безробіттю. Суд бере до уваги, що єдиним способом стягнення виплаченої допомоги на випадок безробіття є звернення до суду з відповідним позовом.
З наведеного Суд дійшов висновку, що позивач, Бродівський районний центр зайнятості, є субєктом владних повноважень - робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Заявлений ним позов подано на виконання визначених законом владних управлінських функцій. Право на звернення до суду із позовом є способом реалізації компетенції цього органу. Тому спір належить до компетенції адміністративного суду відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.
В обґрунтування правомірності позовних вимог центр зайнятості зазначає, що з ОСОБА_2 слід стягнути виплачену допомогу по безробіттю, оскільки, саме вона надала недостовірні дані, які впливають на виплату даного виду допомоги.
Оцінюючи підстави позову, Суд вважає, що він підлягає до задоволення, виходячи з наступного. Статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991 р. визначено, що безробітними є працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Судом встановлено, що на момент звернення до Бродівського районного центру зайнятості ОСОБА_2 була безробітною, а попереднім місцем праці було ПОСП «Агрофірма Лан».
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування на випадок безробіття», особи, застраховані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини справи, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
При звернення до центру зайнятості відповідачка надала недостовірні дані про попереднє місце праці та розмір доходу, що впливає на обчислення розміру допомоги по безробіттю, що передбачено ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Відповідно до ст.23 цього ж Закону застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу.
Таким чином, з наведених положень вбачається, що тривалість трудового стажу та розмір середньої заробітної плати особи, яка набула статусу безробітного впливають на умови та розмір виплати допомоги по безробіттю.
Оскільки матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_2 в період вказаний в її трудовій книжці, не могла працювати та отримувати доходу, то ці відомості вважаються не достовірними. ОСОБА_2 мала можливість заперечити чи спростувати ці обставини, оскільки була повідомлена про розгляд справи.
Фактична виплата та розмір виплаченої допомоги по безробіттю ОСОБА_2 підтверджені належними доказами.
З огляду на це, Суд вважає, що допомога з безробіття у розмірі 5812,47 грн. отримана ковальчук М.П. незаконно, підлягає відшкодуванню, а тому позов слід задовольнити.
Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь Бродівського районного центру зайнятості (ідентифікаційний код 20848943, місце знаходження: м. Броди, вул. Гончарська, 15) 5812,47 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено 08 грудня 2011 р.
Суддя В.М.Кравчук