Рішення № 49967475, 19.08.2010, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
19.08.2010
Номер справи
4/85-10     
Номер документу
49967475
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19.08.10 Справа № 4/85-10 .

За позовомКомунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради, м.Суми

до відповідача ОСОБА_1 акціонерного товариства Науково - виробничого акціонерного товариства «ВНДІкомпресормаш», м.Суми

про стягнення25 181 грн. 37 коп.

СУДДЯ ЛУГОВА Н.П.

Представники:

від позивачаОСОБА_2

від відповідачаОСОБА_3

У судовому засіданні брали участь: секретар судового засідання Балясна В.С.

Згідно судової ухвали від 02.08.2010р. у звязку з відпусткою судді Лугової Н.П. справу було передано на розгляд судді Заєць С.В.; у судовому засіданні, що відбулося 02.08.2010р. на підставі ст. 77 ГПК України було оголошено перерву до 19.08.2010р.; згідно судової ухвали від 19.08.2010р. справу для подальшого розгляду було передано судді Луговій Н.П.

Суть спору: позивач просить стягнути з відповідача 25 181 грн. 37 коп. заборгованості, в т.ч. 22 086 грн. 00 коп. боргу за обєми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод, 1 921 грн. 65 коп. пені, 892 грн. 34 коп. інфляційних збитків та 3 % річних в сумі 281 грн. 38 коп. за неналежне виконання відповідачем укладеного з позивачем договору на водопостачання та прийом стічних вод з підприємствами, установами, організаціями № 12 від 01.10.2009р.

Відповідач подав відзив на позовну заяву в якому заперечує проти позовних вимог посилаючись на те, що підприємством відповідача паралельно було проведено альтернативний аналізи води лабораторією спектрального аналізу Інституту прикладної фізики та дослідження акредитованої лабораторії за результатами якої було підтверджено, що вміст шкідливих речовин у стічних водах АТ «НВАТ ВНДІкомпресормаш» не перевищує гранично допустимих норм встановлених законодавством України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши повноважних представників позивача та відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне:

01.10.2009р. між позивачем та відповідачем було укладено договір на водопостачання та прийом стічних вод з підприємствами, установами, організаціями № 12.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи від 29.04.2010р. ВАТ «НВАТ «Вндікомпресормаш» було переіменоване на Публічне акціонерне товариство Науково - виробниче акціонерне товариство «Вндікомпресормаш».

Згідно п.1.1. вищевказаного договору, виробник (позивач) взяв на себе зобовязання забезпечувати споживача (відповідача) питною водою та приймати стічні води згідно межі розподілу, а споживач (відповідач) зобовязався своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення за встановленими тарифами у строки і на умовах передбачених договором. Пунктом 3.1.3. вказаного договору передбачено, що представник водоканалу має право проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем споживача, приладів та пристроїв на них, контролювати раціональне водоспоживання тощо та складати акти за результатами цих обстежень. Також, згідно п.3.1.4. договору, виробник (позивач) має право встановлювати контрольні засоби обліку води у випадках передбачених чинним законодавством.

Умовами договору, а саме п.5.1. договору передбачено, що споживач (відповідач) несе відповідальність за каналізаційні мережі які знаходяться у нього на балансі.

Зокрема, в каналізаційну мережу забороняється скидати сміття, попіл, грунт, ганчірки, лід, токсичні речовини і т.п., а також грунтові води і води промислових підприємств з перевищенням гранично - допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Виробник (позивач) контролює скиди забруднюючих речовин кожного місяця. При виявленні порушень розрахунки виконуються за поточний місяць.

Слід зазначити, що у відповідності до п.5.2. договору, скидання споживачем (відповідачем) стоків з перевищенням гранично - допустимих концентрацій забруднюючих речовин (ГДК) сплачується згідно з «ОСОБА_4 приймання стічних вод у систему каналізації м.Суми», затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007р. № 596 по штрафному тарифу згідно з розрахунками. Штрафні тарифи застосовуються згідно з кратністю підвищення ГДК по кожному виду забруднень.

Пунктом 4.2. «ОСОБА_4 приймання стічних вод в систему каналізації м.Суми», затверджених рішенням Сумської міської ради від 10.12.2007р. № 596 для всіх абонентів, що скидають стічні води в систему каналізації м.Суми, встановлені Єдині допустимі концентрації забруднюючих речовин, що наведені у таблиці 1 до цих ОСОБА_4. ОСОБА_4 встановлені відповідно до норм чинного законодавства виходячи з технічних можливостей міської каналізаційної мережі і очисних споруд з врахуванням затверджених допустимих концентрацій речовин, що надходять з очищеними стічними водами в басейн р.Псьол і якісного складу води із міськводопроводу.

Згідно з п.7.5. зазначених ОСОБА_4, п.3.2. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37 відповідач зобовязаний здійснювати оплату за перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах при скиді у міську каналізацію, порівняно з встановленими місцевими правилами приймання, яка рахується за встановленим нормативом плати за очищення 1 куб.м. стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій, обємом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод та коефіцієнтом кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Як встановлено судом, позивач листом за № 05/4951 від 19.11.2009р. повідомив відповідача про порушення умов скиду токсичних речовин згідно «Дозволу» в міську каналізацію.

Як вбачається з вказаного листа, 28.10.2009р. відповідачем було скинуто в каналізацію 0,55 мг/дм3 при дозволі 0,084мг/дм3, що перевищує «Дозвіл» в 5,5 рази, заліза 7,2 мг/дм3 при дозволі 1 мг/дм3, що перевищує «Дозвіл» в 6,2 рази.

У вказаному листі, відповідача було повідомлено про те, згідно п.7.7. рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 596 від 10.12.2007р. до відповідача буде застосований штрафний тариф за жовтень 2009р. за перевищення ГДК скиду токсичних речовин, що мав бути перерахований відповідачем згідно рахунку в 30-денний термін.

Позивачем було виставлено відповідачеві рахунок № 12 від 19.11.2009р. за жовтень 2009р. на суму 12 600 грн. 00 коп.

Крім того, позивач листом за № 05/5778 від 19.01.2010р. вдруге повідомив відповідача, про те що підприємством продовжують порушуватись умови скиду токсичних речовин згідно «Дозволу» в міську каналізацію.

Зокрема, 29.12.2009р. підприємством було скинуто заліза 2,09 мг/дм3 при «Дозволі» 1 мг/дм3 та цинку 1,06 мг/дм3 при «Дозволі» 0,084 мг/дм3, що перевищує «Дозвіл» по цинку в 11,6 разів, в звязку з чим попереджено відповідача що до нього буде застосований штрафний тариф за перевищення ГДК скиду токсичних речовин у розмірі 9 486 грн. 00 коп.

Позивачем було виставлено відповідачеві рахунок від 21.01.2010р. на суму 9 486 грн. 00 коп.

Проте, станом на 02.06.2010р. відповідачем неоплачені штрафні санкції за допущені порушення умов укладеного між сторонами у справі договору № 12 від 01.10.2009р. та борг відповідача складає 22 086 грн. 00 коп.

У відзиві на позовну заяву відповідач посилається на те, що підприємством відповідача було паралельно проведено альтернативні аналізи води 03.12.2009р. та 29.12.2009р. Лабораторією спектрального аналізу Інституту прикладної фізики за результатами яких згідно протоколу визначення вмісту забруднюючих речовин у стічних водах ВАТ «НВАТ «Вндікомпресормаш», рівень заліза та цинку станом на 03.12.2009р., зокрема, вміст цинку - 0,045 мг/л при допустимих межах 0,084 мг/л та вміст заліза 0,34 мг/л при нормі - 1,0 мг/л, а також дані від 29.12.2009р. згідно яких вміст заліза - 0,236 мг/л, а цинку - 0,0474 мг/л. А тому, згідно результатів досліджень, вміст шкідливих речовин у стічних водах відповідача не перевищує гранично допустимих норм встановлених законодавством України.

Пунктом 3.6. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системі каналізації населених пунктів та ОСОБА_4 приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженої наказом Держбуду України № 37 від 19.02.2002р. період за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, установленим разовим аналізом, визначається згідно з місцевими ОСОБА_4 приймання, але не більше трьох календарних місяців (місяця, у якому відібрана проба та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих підприємством за цей період за даний обєкт.

Відповідно до п.7.10 ОСОБА_4 приймання стічних вод у систему каналізації м.Суми, затверджених рішенням Сумської міської ради від 10.12.2007р. № 596, для розрахунку плати за скидання стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин використовуються дані лабораторії КП «Міськводоканал» Сумської міської ради або результати контрольної проби (у випадку відкриття та аналізу контрольної проби незалежними лабораторіями, що акредитовані у даній галузі досліджень).

Згідно п.7.8. ОСОБА_4 приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37, з метою контролю якості стічних вод підприємств, водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовину стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод підприємств виконується уповноваженими представниками водоканалу, що фіксуються у відповідному акті який має бути підписаний як представниками водоканалу так і представниками підприємства - абонента.

Матеріалами справи підтверджено, що згідно свідоцтва про атестацію № 9 хімічна лабораторія контролю промстоків КП «Міськводоканал» Сумської міської ради атестована на право проведення хімічних і фізико - хімічних показників стічних вод підприємств міста.

Крім того, відповідно до методики проведення випробувань, що відповідає «Переліку атестованих та допущених до використання методик визначення складу, властивостей та забруднюючих речовин проб природних та стічних вод», затверджені наказом Міністра охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України від 03.03.1997р. № 29 та узгоджені листом Держстандарту України від 12.05.1997р. № 1864/5-3 від 31.12.2002р., при проведенні досліджень обовязково повинен використовуватися оригінальний зразок стічної води, а не фільтрат.

Отже, матеріалами справи підтверджено, що позивач в межах наданих йому повноважень та згідно вимог чинного законодавства, у відповідності до умов договору нарахував відповідачеві за період з 19.11.2009р. по 01.06.2010р. суму боргу у розмірі 22 086 грн. 00 коп. за скинуті понаднормативно забруднені стічні води, що підтверджується рахунками, актами відбору проб, довідкою результатів хіманалізів стічної рідини.

Згідно п.5.3. договору передбачено, що у разі несвоєчасного перерахування коштів споживачем (відповідачем) за послуги водопостачання та водовідведення стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний прострочений день.

Крім того, згідно п.5.4. договору, боржник, який прострочив виконання грошового зобовязання на вимогу кредитора зобовязаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від суми боргу.

Таким чином, за прострочення виконання грошового зобовязання позивачем було нараховано відповідачеві пеню в сумі 1 921 грн. 65 коп., 3 % річних від простроченої суми в розмірі 281 грн. 38 коп. та 892 грн. 34 коп. інфляційних збитків.

Факт заборгованості відповідача в сумі 25 181 грн. 37 коп. підтверджено матеріалами справи, а саме, рахунками, актами відбору проб, довідкою результатів хіманалізів стічної рідини.

Доказів сплати заборгованості в розмірі 25 181 грн. 37 коп. відповідач не надав, тому вимоги позивача визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню на користь позивача 251 грн. 81 коп. державного мита та 236 грн. 00 коп. - витрат на інформаційно технічне забезпечення судового процесу.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з ОСОБА_1 акціонерного товариства Науково - виробничого акціонерного товариства «ВНДІкомпресормаш» (40020, м.Суми, пр-т Курський, 6, код 00220434) на користь Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради (40009, м.Суми, вул. Білопільський шлях, 9, код 03352455) 25 181 грн. 37 коп. заборгованості, в т.ч. 22 086 грн. 00 коп. боргу, 1 921 грн. 65 коп. пені, 892 грн. 34 коп. інфляційних збитків та 3 % річних в сумі 281 грн. 38 коп.; судові витрати: 251 грн. 81 коп. державного мита та 236 грн. 00 коп. - витрат на інформаційно технічне забезпечення судового процесу.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Лугова Наталія Петрівна