Постанова № 4995502, 14.05.2009, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2009
Номер справи
2а-1352/09/1770
Номер документу
4995502
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

 

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-1352/09/1770

14 травня 2009 р.

17год. 00хв.

м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Жуковської Л.А. за участю секретаря судового засідання та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: ОСОБА_1

відповідач: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

 Сільськогосподарське приватне підприємство "Україна"

до

 Дубровицька міжрайонна державна податкова інспекція

про скасування податкового повідомлення-рішення НОМЕР_1 від 23.09.2008 року , -

ВСТАНОВИВ :

Позивач - Сільськогосподарське приватне підприємство «Україна» - звернулося з позовом до Дубровицької міжрайонної державної податкової інспекції з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення НОМЕР_1 від 23.09.2008р., яким зменшено бюджетне відшкодування на 168202,00 грн. В обґрунтування заявленого позову посилається на норми пп. 6.2.6 ст. 6 та пп. 11.21 та ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», Постанову Кабінету міністрів України від 26 лютого 1999 р. № 271 «Про Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини» із змінами та доповненнями, згідно яких відсутня чітка вказівка на те, що операції з продажу молока та м'яса в живій вазі переробними підприємствами повинні відображатися в декларації № 1. Отже, останні, на думку позивача, повинні відображатися в декларації № 3 за якою здійснюються розрахунки з бюджетом з відповідним бюджетам відшкодування при наявності такого.

У судовому засіданні представник позивача надав пояснення, що відповідають позовній заяві, просить суд задовольнити позов повністю.

Відповідач - Дубровицька міжрайонна державна податкова інспекція - позов не визнала повністю. У поданих запереченнях посилається на те, що СПП «Україна» є сільськогосподарським підприємством та подає до податкового органу три декларації з податку на додану вартість. №1 - декларація з податку на додану вартість (скорочена) сільськогосподарського підприємства, відповідно до п.11.21 Закону України «Про податок на додану вартість» по операціях з продажу худоби, птиці, молока, вовни. №2 - декларація з податку на додану вартість (скорочена) сільськогосподарського товаровиробника відповідно до п.11.29 Закону України «Про податок на додану вартість» по операціях з продажу продукції, товарів (робіт, послуг) власного виробництва (крім молока, худоби, птиці, вовни), в тому числі і продукції виробленої на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, крім підакцизної продукції. №3 - загальна декларації з податку на додану вартість по операціях з продажу підакцизної продукції, продукції не власного виробництва (придбаної). Під час проведення перевірки було встановлено, що СПП «Україна» відносило суми податку на додану вартість по придбаних товарах (роботах, послугах), пов'язаних з виробництвом молока і м'яса в живій вазі, що поставляються переробним підприємствам, до складу податкового кредиту, який відображався в декларації з розрахунків з бюджетом (загальна декларація), як наслідок у позивача безпідставно виникло бюджетне відшкодування в сумі 168202,00 грн.

У судовому засіданні представник відповідача повністю підтримав позицію, викладену в запереченнях, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про безпідставність адміністративного позову з наступних підстав.

Під час розгляду справи судом було встановлено, що СПП «Україна» є сільськогосподарським підприємством із визначенням видів діяльності - виробництво молочних продуктів, розведення ВРХ, розведення свиней та роздрібна торгівля. Здійснення інших видів діяльності під час проведення перевірки встановлено не було. Як сільськогосподарський виробник позивач подає до Дубровицької МДПІ три декларації по податку на додану вартість:

№1 - декларація з ПДВ (скорочена) сільськогосподарського підприємства відповідно до п.11.21 Закону про ПДВ по операціях з продажу худоби, птиці, молока, вовни.

№2 - декларація з ПДВ (скорочена) сільськогосподарського товаровиробника відповідно до п.11.29 Закону про ПДВ по операціях з продажу продукції, товарів (робіт, послуг) власного виробництва (крім молока, худоби, птиці, вовни), в тому числі і продукції виробленої на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, крім підакцизної продукції;

№3 - загальна декларація з ПДВ по операціях з продажу підакцизної продукції, продукції не власного виробництва (придбаної).

Вищезазначені обставини позивачем не заперечуються.

Будучи сільськогосподарським виробник СПП «Україна» застосовує приписи пп. 6.2.6 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість» (у подальшому - Закон про ПДВ) в редакції, чинній на момент вчинення спірних правовідносин, згідно якого до 1 січня 2008 року поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання оподатковуються за нульовою ставкою.

Крім того, на позивача розповсюджується спеціальний режим оподаткування, передбачений пп. 11.21 ст. 11 Закону про ПДВ, чинній на момент вчинення спірних правовідносин, відповідно до якого до 1 січня 2008 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Підпункт 6.2.6 ст. 6 та абзац перший п. 11.21 ст. 11 Закону про ПДВ взаємопов'язані між собою, оскільки нульова ставка ПДВ застосовується сільськогосподарськими товаровиробниками до операцій з поставки молока та м'яса в живій вазі переробним підприємствам, а переробні  підприємства, які отримують молоко та м'ясо в живій вазі (отримують сировину), перетворюють їх в інший вид продукції (молоко пастеризоване, молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти), реалізують таку продукцію, а суми ПДВ, отримані від такої реалізації, направляють безпосередньо тим сільськогосподарським товаровиробникам, які виступили в ролі постачальників відповідної сировини. При цьому відображення сільськогосподарським товаровиробником податкового кредиту в спеціальній декларації жодним чином не впливає на розмір дотації, що виплачується переробними підприємствами.

Крім того, абз. 2 пп. 11.21 ст. 11 Закону про ПДВ передбачено, що сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.

За таких обставин, є безпідставними посилання позивача, що спеціальний режим оподаткування передбачений пп. 11.21 ст. 11 Закону про ПДВ розповсюджується виключно на переробні підприємства і не може застосовуватися до СПП «Україна» як сільськогосподарського виробника, так як це прямо спростовується вищенаведеними нормами.

Порядок акумуляції та використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.

Такий механізм затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року № 596 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1999 р. № 271 «Про порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини» та від 12 травня 1999 р. № 805 «Про порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі».

Як було встановлено під час проведення перевірки та підтверджено в судовому засіданні, позивачем самостійно було подано до Дубровицької МДПІ уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок податкових декларацій з ПДВ (загальних) за квітень 2007р. (вх. від 14.07.2008р. № 6542), травень 2007 р. (вх. від 14.07.08 р № 6546), червень 2007р. (вх. від 14.07.2008р. №6551), липень 2007р. (вх. від 14.07.2008р. № 6557), серпень 2007р. (вх. від 14.07.2008р. №6562), вересень 2007 р. (вх. від 14.07.2008 р. №6567) та розрахунками сум бюджетного відшкодування суми, що підлягають бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку та у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів, складають за травень 2007 р. - 39094 грн., червень 2007 р. - 14531 грн., липень 2007 р. - 58024 грн., серпень 2007 р. - 32105 грн., вересень 2007 р. - 24448 грн. За квітень 2007 р. задекларовано збільшення суми, яка підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, на 44843 грн.

Вказаними розрахунками позивачем було зменшено податковий кредит по деклараціях №1 та №2 (скорочені) та збільшено податковий кредит по декларації №3, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом та проводиться бюджетне відшкодування.

За наслідками проведення перевірки (акт № 399-23/30712018 від 15.09.2009 р.) було встановлено, що позивач - СПП «Україна» - відносило суми ПДВ по придбаних товарах (роботах, послугах), пов'язаних з виробництвом молока і м'яса в живій вазі, що поставляються переробним підприємствам, до складу податкового кредиту, який відображався в декларації з розрахунків з бюджетом (загальна декларація).

В той же час такі дії позивача суперечать наступному.

Згідно приписів ч. 3 п. 12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 12 травня 1999 р. № 805, на підставі даних бухгалтерського обліку сільськогосподарські товаровиробники щомісяця складають окрему податкову декларацію з податку на додану вартість поставлених ними молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах.

У відповідності до пункту 2 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. № 805 (у редакції до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 р. № 596) сільськогосподарські товаровиробники реалізують переробним підприємствам усіх форм власності молоко і м'ясо в живій вазі відповідно до укладених договорів, нараховуючи податок на додану вартість за нульовою ставкою. При цьому податковий кредит, що складається із сум податку на додану вартість, сплачених сільськогосподарськими товаровиробниками у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу власних валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації, включається до податкової декларації платника податку за звітний період, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом, з відшкодуванням з бюджету податкового кредиту за цією декларацією.

Змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 р. № 596 „Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1999 р. № 271 і від 12 травня 1999 р. № 805” пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. № 805 викладено в наступній редакції: «Сільськогосподарські товаровиробники поставляють переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі відповідно до укладених договорів з нарахуванням податку на додану вартість за нульовою ставкою».

Таким чином, внесеними змінами виключено друге речення пункту 2 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. № 805 (у редакції до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 р. № 596), яким передбачалось право включення до податкового кредиту податкової декларації з податку на додану вартість, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом, сум ПДВ сплачених сільськогосподарськими товаровиробниками у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу власних валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації з подальшим відшкодуванням з бюджету податкового кредиту за цією декларацією.

Вищенаведене узгоджується з приписами абзацу 4 підпункту 1.2 пункту 1 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України № 166 від 30.05.97 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 липня 1997 р. за № 250/2054 (у редакції наказу від 15.06.2005 № 213), платники податку, у яких згідно з чинним законодавством (пункти 11.21, 11.29 Закону № 168/97-ВР) суми податку на додану вартість повністю залишаються у розпорядженні цих платників податку для цільового використання, подають податкову декларацію з податку на додану вартість (скорочену). До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціальних режимів, установлених указаними пунктами.

Таким чином, враховуючи зазначені зміни до Постанови № 805, сільськогосподарські товаровиробники не мають право включати до складу податкового кредиту загальної бюджетної декларації з подальшим відшкодуванням з бюджету сум податку на додану вартість сплачені ними у зв'язку з реалізацією переробним підприємствам молока і м'яса в живій вазі за нульовою ставкою та іншої діяльності відповідно до п.п.11.21, 11.29 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР (із змінами та доповненнями).

На момент виникнення податкового кредиту у СПП «Україна» Порядком нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 р. № 805 (у редакції до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 р. № 596) не передбачено норми, згідно з якою б суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) сільськогосподарськими товаровиробниками по операціях з придбання товарів (послуг) та використаних в межах господарської діяльності, пов'язаної з операціями з поставки переробним підприємствам молока і м'яса живою вагою, включалися до податкової декларації, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом.

Не заслуговують уваги та спростовуються вищезазначеним доводи позивача щодо наявності конфлікту інтересів у відповідності до пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ. Приписи Закону України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР ( із змінами та доповненнями ) однозначно визначають права та обов'язки платника податків.

Згідно ч. 1, ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Позивач не доведено незаконності дій суб'єкту владних повноважень в той час як відповідачем доведено правомірність прийняття податкового повідомлення рішення.

За таких обставин доводи СПП «Україна» про порушення зі сторони Дубровицької МДПІ нормативно-правових актів не заслуговують на уваги, а оспорюване податкове повідомлення рішення є правомірним.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-ПОСТАНОВИВ:

Позивачу - Сільськогосподарське приватне підприємство "Україна" в задоволенні позову до Дубровицька міжрайонна державна податкова інспекція про скасування податкового повідомлення-рішення НОМЕР_1 від 23.09.2008 року - відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя Жуковська Л.А.

Постанова складена в повному обсязі 18.05.09р.