Дата документу 27.08.2015 Справа № 554/9762/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2015 рокум. Полтава
Октябрський районний суд м. Полтави у складі:
судді Струкова О.М.
при секретарі Токар О.А.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Октябрського районного суду м. Полтави адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про визнання дій протиправними, скасування рішення про відмову у призначенні пільгової пенсії та зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому прохає визнати дії Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві протиправними та скасувати рішення колегіального органу з призначення пенсії Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві № 250 від 28.04.2015 року, визнати за ОСОБА_2 право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 8 років, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві призначити ОСОБА_2 пенсію зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обгрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що він звернувся до відповідача щодо призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій як особі, яка безпосередньо працювала на території радіоактивного забруднення під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і відноситься до 2-ї категорії постраждалих осіб. Проте рішенням Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві № 250 від 28.04.2015 року ОСОБА_2 було відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком у відповідності до нормЗакону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують період роботи в зоні відчуження у встановленому законом порядку. Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, у звязку з чим звернувся до суду із вказаним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, прохав їх задовольнити в повному обсязі та пояснив, що не погоджується з рішенням Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві № 250 від 28.04.2015 року, оскільки вважає, що на підставі ч.1ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році в зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 8 років.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, надав до суду письмові заперечення, вказавши, що згідно з даними Управління праці та соціального захисту населення виконкому Октябрської районної в м. Полтаві ради посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС громадянину ОСОБА_2 видане на підставі довідки АТП 15354 № 10/3-1733 від 15.12.1992 року, яка не є первинною. Отже, виходячи з вищенаведених підстав УПФУ Октябрського району в м. Полтаві прийнято рішення відмовити ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації Чорнобильської катастрофи 2-ї категорії з урахуванням положень ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у звязку з не підвердженням періоду роботи в зоні відчуження у встановленому законом порядку.
Суд, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про необхідність задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 128853, виданим Полтавською обласною державною адміністрацією 10.09.1993 року (дублікат серії А № 219764 с, виданий 10.09.2013 року), що підтверджується матеріалами справи (а. с. 36).
28.04.2015 року УПФ України Октябрського району в м. Полтаві прийнято рішення за № 250, відповідно до якого ОСОБА_2 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком як учаснику ліквідації Чорнобильської катастрофи 2-ї категорії з урахуванням положеньст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у звязку з непідтвердженням періоду роботи в зоні відчуження в установленому законом порядку (а. с. 34).
Участь ОСОБА_2 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується наказом № 62 Полтавського обласного управління автотранспорту Автотранспортне підприємство 15354 від 30 березня 1987 року, яким командировано водіїв 3 колони ОСОБА_3 та ОСОБА_2 з а/м КАМАЗ 5511 с/с 22-29 ПОР в м. Славутич терміном на 32 дні: з 30 березня по 30 квітня 1987 року; довідкою № 10/3-1733 від 15.12.1992 року про виплачену ОСОБА_2 заробітну плату за роботу в населених пунктах на будівництві автошляху на відрізку Чорнобиль-Славутич, 30-ти кілометрова зона, за період з 30 березня по 30 квітня 1987 року за місцем роботи АТП 15354 (а. с. 20, 30-31).
На час відрядження до зони відчуження ОСОБА_2 з 1983 року працював водієм в автоколоні 15354 Полтавського обласного управління автотранспорту відповідно до даних трудової книжки (а. с. 25-26).
За даними виконавчого комітету Полтавської міської ради АТП-15354 реорганізоване у ВАТ Полтавське АТП-15354 наказом № 170 від 31.12.1997 року.
Правовими підставами для призначення пенсії позивачу зі зниженням пенсійного віку є:
1)відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:
-учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а у 1987 році не менше 14 календарних днів і мають посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, пенсії призначаються зі зменшенням пенсійного віку на 8 років.
2)відповідно до ст. 65 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
3)відповідно до правових позицій Вищого адміністративного Суду України, викладених у довідці від 07.02.2007 року, вказано, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або«Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях, тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Отже, надані позивачем витяг з наказу про відрядження № 62 Полтавського обласного управління автотранспорту Автотранспортне підприємство 15354 від 30 березня 1987 року та довідка № 10/3-1733 від 15.12.1992 року про виплачену йому заробітну плату за роботу в населених пунктах на будівництві автошляху «Чорнобиль-Славутич», 30-ти кілометрова зона відчуження, є первинними документами, які доводять факт виконання ОСОБА_2 роботи в зоні відчуження.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що вимоги Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про надання додаткових документів, що не передбачені спеціальним законом, та відмова позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку є неправомірними, тому позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 19, 64, 124 Конституції України, ст. 55, 65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 6-14, 17, 18, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити в повному обсязі.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві противоправними та скасувати рішення колегіального органу з призначення пенсії Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві № 250 від 28.04.2015 року, яким ОСОБА_2 відмовлено у призначенні пільгової пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років, відповідно до ст.ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Визнати за ОСОБА_2 право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 16.03.2015 року та вчинити дії по виплаті пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві призначити ОСОБА_2 пенсію зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня виникнення права на пенсію з 18.03.2015 року, та вчинити дії по виплаті нарахованих сум.
Постанова суду набирає законної сили після спливу строку на подачу апеляційної скарги, якщо така скарга не буде подана.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання її копії учасниками процесу.
Суддя О.М.Струков