Ухвала суду № 49890619, 01.09.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.09.2015
Номер справи
820/4809/15
Номер документу
49890619
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2015 р.Справа № 820/4809/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Калитки О. М.

Суддів: Бондара В.О. , Кононенко З.О.

за участю секретаря судового засідання Запара Е.В.

за участю представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "РЕАЛ БАНК" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.07.2015р. по справі № 820/4809/15

за позовом Публічного акціонерного товариства "РЕАЛ БАНК"

до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області

про визнання незаконним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Публічне акціонерне товариство "Реал Банк", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області, в якому, з урахуванням уточнень, просив суд визнати незаконним та скасувати рішення №0000491702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.02.2015 року, прийняте ДПІ у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області про застосування до ПАТ "Реал Банк" штрафу у розмірі 345,91 грн. (10%) та нарахування пені у розмірі 211,00 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.06.2014 р. до 20.08.2014 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Рішення №0000491702 від 03.02.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску винесено відповідачем з порушенням норм діючого законодавства України, а тому підлягає скасуванню.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 20.07.2015 року у справі № 820/4809/15 в задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Реал Банк" до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій відмовлено.

Позивач не погодився із рішенням суду та подав апеляційну скаргу, в якій, зазначив, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального права, просив суд скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, просив суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив.

Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та знайшло своє підтвердження під час апеляційного розгляду, на підставі Наказу № 403 від 12.12.2014 року та Направлень № 59 від 15.12.2014 року, № 62 від 15.12.2014 року, № 61 від 15.12.2014 року, № 19 від 15.12.2014 року, виданих Державною податковою інспекцією у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області, з 15.12.2014 року по 26.12.2014 року проведено виїзну позапланову документальну перевірку фінансово-господарької діяльності з питань дотримання Лисичанською філією ПАТ "Реал Банк" (код за ЄДРПОУ 24181638, МФО 304524) вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 р. по 12.12.2014 р.

За результатами перевірки Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області було складено Акт № 1/12-09-22-24181638 від 06.01.2015 року. (а.с. 11-73)

Згідно висновків вказаного акту перевірки Лисичанською філією ПАТ "Реал Банк" встановлено порушення п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VІ.

На підставі висновків Акту перевірки № 1/12-09-22-24181638 від 06.01.2015 року Державною податковою інспекцією у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області винесено Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0000491702 від 03.02.2015 року, яким до Лисичанської філії ПАТ "Реал Банк" застосовано штраф у розмірі 345,91 грн. (10%) та нарахована пеня у розмірі 211,00 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.06.2014 р. до 20.08.2014 р. (а.с. 109)

Позивач не погодившись з вищевказаним рішенням подав до Головного управління Міндоходів у Луганській області скаргу про скасування рішення про застосування санкцій та пені №0000491702 від 03.02.2015 року.

За результати розгляду скарги Головним управлінням Міндоходів у Луганській області винесено Рішення про результати розгляду скарги від 19.03.2015 року № 107/10/12-32-10-04/08, яким скаргу було залишено без задоволення, а рішення - без змін. (а.с. 110-112)

Позивач не погодившись із зазначеним рішенням Головного управління Міндоходів у Луганській області від 19.03.2015 року № 107/10/12-32-10-04/08 подав скаргу до Держаної фіскальної служби України про скасування рішення про застосування санкцій та пені №0000491702 від 03.02.2015 року. (а.с. 113-114)

За результати розгляду скарги Держаною фіскальною службою України винесено Рішення про результати розгляду скарги від 29.04.2015 року № 9258/6/99-9990-01-07-15, яким скаргу було залишено без задоволення, а рішення - без змін. (а.с. 110)

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що фактичні обставини справи об'єктивно засвідчують порушення позивачем вимог п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VІ та правомірність винесення Державною податковою інспекцією у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0000491702 від 03.02.2015 року про застосування до Лисичанської філії ПАТ "Реал Банк" штрафу у розмірі 345,91 грн. (10%) та нарахування пені у розмірі 211,00 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.06.2014 р. до 20.08.2014 р.

Колегія суддів погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі єдиний внесок) консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Відповідно до ч. 12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Згідно п. 2 ч. 11 ст. 25 ОСОБА_2 України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (в редакції на час виникнення недоїмки та її погашення позивачем), орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: "за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно з ч. 10 ст. 25 ОСОБА_2 України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Враховуючи вимоги Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску з сум заробітної плати, на які нараховується та з яких утримується єдиний внесок Лисичанській філії ПАТ "Реал Банк" нараховані штраф та пеня.

Щодо доводів апеляційної скарги про те те, що відповідно до приписів Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" забороняється накладення штрафів на неплатоспроможний Банк, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ч. 3 ст. 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. Вимоги за зобов'язаннями банку, що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 цього Закону.

Аналіз положень даної норми свідчить, що жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) не виникає під час здійснення ліквідації у банку, крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

Матеріалами справи встановлено, що Постановою Правління Національного банку України №109 від 28.02.2014 року віднесено ПАТ "Реал Банк" до категорії неплатоспроможних. (а.с. 6)

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів від 28.02.2014 року № 10 розпочато процедуру виведення ПАТ "Реал Банк" (код за ЄДРПОУ 14360721, МФО 351588, місцезнаходження: 61072, м. Харків, пр-т. Леніна, 60) з ринку та здійснення в ньому тимчасової адміністрації з 03.03.2014 по 02.06.2014 року. (а.с. 7)

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів від 21.05.2014 року № 34 розпочато ліквідацію ПАТ "Реал Банк" з відшкодування з боку Фонду коштів за вкладами з 21.05.2014 року. (а.с. 9)

При цьому, недоїмка з єдиного внеску в розмірі 3459,05 грн. нарахованого виходячи із сум заробітної плати працівників виникла саме в період з 21.06.2014 року по 20.08.2014 року, тобто під час здійснення ліквідаційної процедури банку.

Крім того, відповідно сума штрафу та пені, яка нарахована рішенням №0000491702 від 03.02.2015 року застосована за порушення допущені під час здійснення ліквідаційної процедури.

На підставі вищевикладеного, оскільки сума недоїмки в розмірі 3459,05 грн., щодо сплати єдиного внеску нарахованого виходячи із сум заробітної плати працівників, виникла під час здійснення ліквідаційної процедури банку, а саме в період з 21.06.2014 року по 20.08.2014 року колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що витрати пов'язані з нарахуванням заробітної плати працівників та відповідно сплата єдиного внеску нарахованого виходячи із сум заробітної плати, безпосередньо пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури, а тому обмеження визначенні ч. 3 ст. 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" в даному випадку не можуть бути застосовані.

Таким чином, оскільки ліквідаційна процедура не зупиняє виконання зобовязань щодо сплати заробітної плати працівників та відповідно сплати єдиного внеску, нарахованого виходячи із сум заробітної плати, невиконання таких зобовязань є правопорушенням. Отже, застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску ґрунтується на законі.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Державною податковою інспекцією у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області правомірно винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0000491702 від 03.02.2015 року, яким до Лисичанської філії ПАТ "Реал Банк" застосовано штраф у розмірі 345,91 грн. (10%) та нарахована пеня у розмірі 211,00 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.06.2014 р. до 20.08.2014 р., а тому позовні вимоги позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги з наведених вище підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "РЕАЛ БАНК" залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.07.2015р. по справі № 820/4809/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_2 Повний текст ухвали виготовлений 07.09.2015 р.