Ухвала суду № 49889937, 03.09.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2015
Номер справи
810/2117/15
Номер документу
49889937
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/2117/15 Головуючий у 1-й інстанції: Дудін С.О. Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 вересня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Глущенко Я.Б.,

суддів Пилипенко О.Є., Романчук О.М.,

при секретарі Строяновській О.В.,

за участю:

представника позивача та третьої особи - Місіної Л.П.,

представника відповідача - Шипілової С-Х.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора» до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування рішення про застосування санкцій, за апеляційною скаргою Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників на постанову Київського окружного адміністративного суду від 23 червня 2015 року,

В С Т А Н О В И В:

ТОВ «Фора» звернулося у суд із позовом до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №6112/0032/2810 від 16.03.2015 про застосування до нього фінансових санкцій у вигляді штрафу на суму 17 000,00 грн.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 23 червня 2015 року позов задоволено.

Не погоджуючись із постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з таких підстав.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що на момент розмитнення алкогольної продукції імпортерами, яка придбана у них позивачем, акцизний податок був сплачений в повному обсязі, у зв'язку з чим викладені відповідачем в акті перевірки твердження про зберігання позивачем алкогольної продукції, не маркованої марками акцизного податку, є безпідставними.

З такими висновками суду не можна не погодитися.

Колегією суддів установлено, що в період з 17.02.2015 по 23.02.2015 Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві було здійснено перевірку магазину, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Алма-Атинська, будинок 54 та належить позивачу, на предмет додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, за підсумками якої складено акт № 26/130/21/32294897 від 23.02.2015.

У ході перевірки встановлено порушення позивачем пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251, статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» в частині зберігання з метою подальшої реалізації алкогольних напоїв, маркованих марками, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

З огляду на результати перевірки, 16 березня 2015 року відповідачем прийнято рішення №6112/0032/2810, яким до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн.

Не погоджуючись із таким рішенням контролюючого органу, позивач звернувся у суд.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить із наступного.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні вироби, які виробляються в Україні, а також такі, які імпортуються в Україну позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.

Положеннями статті 226 Податкового кодексу України передбачено, що у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.

Вважаються такими, що немарковані, зокрема, алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251, у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України покупці марок зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Контроль за наявністю марок на пляшках (упаковках) алкогольних напоїв і на пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання та продажу здійснюють територіальні органи ДФС, а під час ввезення таких товарів на митну територію України - територіальні органи ДФС. Маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції.

Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Із акту перевірки магазину позивача вбачається, що працівниками контролюючого органу була визнана такою, що не маркована, наступна алкогольна продукція:

1. Текіла Трес Сомбрерос Голд об'єм 1,0 л, 38% об., дата розливу 17.02.2014, маркована марками акцизного податку типу АІ ЛГП серії ААБЮ, №№001735, 001762, 001757, 001503, сума акцизного податку 18,806 грн., дата 10/2013.

2. Текіла Трес Сомбрерос Голд об'єм 1,0 л, 38% об., дата розливу 17.02.2014, маркована марками акцизного податку типу АІ ЛГП серії АААМ, №001294, сума акцизного податку 18,806 грн., дата 10/2013.

3. Текіла Трес Сомбрерос Сільвер об'єм 0,7 л, 38% об., дата розливу 20.02.2014, маркована марками акцизного податку типу АІ ЛГП серії АААП, АААР, №№006768, 006825, сума акцизного податку 13,164 грн., дата 12/2013.

4. Віскі Джек Деніелс об'єм 0,7 л, 40% об., дата розливу 18.07.2014, маркована марками акцизного податку типу АІ ЛГП серії ААБГ, №025236, сума акцизного податку 15,798 грн., дата 04/2014.

5. Ром Кайо Гранде Анехо Резерва об'єм 1,0 л, 37,5% об., дата розливу 18.02.2014, маркована марками акцизного податку типу АІ ЛГП серії ААБВ, №№001720, 001330, 001614, сума акцизного податку 18,559 грн., дата 10/2013.

6. Ром Кайо Гранде Бланко Резерва об'єм 1,0 л, 37,5% об., дата розливу 19.02.2014, маркована марками акцизного податку типу АІ ЛГП серії АААД, №№002163, 002162, 002168, 002167, сума акцизного податку 18,559 грн., дата 10/2013.

Як убачається із матеріалів справи, вказана алкогольна продукція була придбана позивачем у постачальника ТОВ «Фоззі-Фуд», що підтверджується видатковими накладними.

При цьому, алкогольний напій віскі Джек Деніелс імпортований ТОВ «Браун-Формен Україна», а інші - ТОВ «Фоззі-Фуд».

Відповідно до приписів пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування акцизним податком є як операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції), так і операції з ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України.

Пунктом 216.4 статті 216 цього Кодексу передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України є дата подання контролюючому органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання контролюючим органом у визначених законодавством випадках.

Відповідно до пп. пп. 222.2.1, 222.2.2 п. 222.2 ст. 222 Податкового кодексу України податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) сплачується платниками податку до або в день подання митної декларації. Уразі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації.

Отже, для імпортованої маркованої продукції передбачено перший строк сплати податку під час придбання марок акцизного податку та остаточний розрахунок та строк сплати акцизного податку припадає на день подання митної декларації до митного органу. Тобто саме дата подання митної декларації до митного органу є датою визначення ставки для сплати акцизного податку з імпортованої маркованої алкогольної продукції, а не дата розливу цієї продукції.

Згідно пункту 13 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, для одержання марок імпортер подає продавцю марок заявку-розрахунок у трьох примірниках за встановленою продавцем марок формою, платіжні документи, що підтверджують внесення плати за марки та сплату податку до відповідного бюджету. Один примірник заявки-розрахунку залишається у продавця марок, другий (з відміткою продавця марок про сплату податку) - повертається імпортеру для передачі територіальному органу ДФС, третій (з відміткою продавця марок про одержання заявки-розрахунку) - залишається у покупця (імпортера).

Відповідно до пункту 17 цього Положення, імпортери - юридичні та фізичні особи, які уклали з іноземними виробниками або іншими нерезидентами контракт (договір) про постачання (ввезення) в Україну алкогольних напоїв і тютюнових виробів, мають право ввозити на митну територію України імпортні алкогольні напої і тютюнові вироби, якщо, зокрема, покупець марок (імпортер) подав територіальному органу ДФС митну декларацію, копію декларації про максимальні роздрібні ціни (для тютюнових виробів) та один примірник заявки-розрахунку з відміткою продавця марок про сплату сум податку до відповідного бюджету в повному обсязі. При цьому, у разі порушення порядку маркування ввезених алкогольних напоїв і тютюнових виробів та/або сплати податку не в повному обсязі товар не допускається до митного оформлення і ввезення його на митну територію України забороняється.

Як убачається із наданих позивачем суду митних декларацій, заявки-розрахунку на придбання марок акцизного податку та платіжних доручень, розмір акцизного податку був розрахований і сплачений імпортером відповідно до діючих на час подання до контролюючого органу митних декларацій, що узгоджується із правилами пп. 222.2.2 п. 222.2 ст. 222 Податкового кодексу України. Дані обставини не заперечуються відповідачем.

Таким чином, оскільки на момент розмитнення алкогольної продукції імпортерами в повному обсязі був сплачений акцизний податок, твердження відповідача про зберігання позивачем алкогольної продукції, не маркованої марками акцизного податку, не відповідають фактичним обставинам справи.

При цьому, колегія суддів зазначає, що положення пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України, відповідно до яких вважаються немаркованими алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, не застосовуються до операцій з імпорту алкогольних напоїв, а регулюють правовідносини щодо сплати акцизного податку при розливі алкогольних напоїв на території України.

Оскільки доводи відповідача, покладені в основу спірного рішення, не знайшли підтвердження в ході судового розгляду справи, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що це рішення є протиправним, необґрунтованим і таким, що підлягає скасуванню.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки місцевого суду та не свідчать про порушення цим судом норм матеріального чи процесуального права. Тому, відсутні підстави для задоволення вимог апелянта.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 23 червня 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддя О.Є. Пилипенко суддяО.М. Романчук

(Повний текст ухвали складено 07 вересня 2015 року.)

.

Головуючий суддя Глущенко Я.Б.

Судді: Романчук О.М.

Пилипенко О.Є.