Постанова № 49880396, 11.11.2011, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2011
Номер справи
2а/0370/2862/11
Номер документу
49880396
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2011 року < год:хв > Справа № 2а/0370/2862/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сороки Ю.Ю.,

при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Медео-Захід до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Медео-Захід звернулося з адміністративним позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 16 червня 2011 року.

Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 16 червня 2011 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 16 210 грн. 51 коп. за порушення граничного строку сплати грошових зобовязань з податку на додану вартість є незаконним, оскільки, на думку позивача, грошові зобовязання з податку на додану вартість визначені самостійно платником податків в податкових деклараціях за грудень 2010 року, березень, 2011 року та за квітень 2011 року, з урахуванням уточнюючих розрахунків до вказаних декларацій, сплачені своєчасно та в повному обсязі, у звязку з чим у відповідача були відсутні підстави для застосування фінансових санкцій.

Позивач також акцентував увагу суду на тому, що до Луцької ОДПІ ним були подані уточнюючі розрахунки податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку із виправленням самостійно виявлених помилок, а саме: 28.01.2011 року, в якому здійснено корегування податкових зобовязань в податковій декларації за грудень 2010 року, 29.04.2011 року, в якому здійснено корегування податкових зобовязань в податковій декларації за березень 2011 року, 30.05.2011 року, в якому здійснено корегування податкових зобовязань в податковій декларації за березень 2011 року.

Разом з тим, відповідачем згадані вище уточнюючі розрахунки податкових зобовязань з податку на додану вартість зареєстровані 31.01.2011 року, 05.05.2011 року та 31.05.2011 року, внаслідок чого відповідач прийшов до висновку про порушення граничних строків сплати грошових зобовязань з податку на додану вартість.

Крім того, позивач вважає, що посадовими особами Луцької ОДПІ порушено п.86.8 ст.86 Податкового кодексу України, оскільки податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 16 червня 2011 року вручене позивачу лише 13.07.2011 року.

З урахуванням наведених обставин позивач, а також його представник в судовому засіданні, просив позов задовольнити та скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 16 червня 2011 року.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, подав суду письмові заперечення, в яких зазначив, що Луцькою обєднаною державною податковою інспекцією проведено перевірку дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання, за результатами якої складений акт від 16.06.2011 року № 4740/10/15-2/35594018, в якому зафіксовано, що в порушення п.п.57.1 ст.57 та п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України ТОВ «Медео-Захід» не забезпечено своєчасної сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість, а саме: 92 326,02 грн., термін сплати до 30.01.2011 року, сплачено 31.01.2011 року, 39 391,02 грн., термін сплати 30.04.2011 року, сплачено 05.05.2011 року, 30 388,06 грн., термін сплати 30.05.2011 року, сплачено 31.05.2011 року.

На підставі акту від 16.06.2011 року № 4740/10/15-2/35594018 Луцькою ОДПІ винесене податкове повідомлення рішення від 16 червня 2011 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 16 210 грн. 51 коп. за порушення граничного строку сплати грошових зобовязань з податку на додану вартість.

Зазначені порушення, на думку представника відповідача, допущені у звязку із несвоєчасним поданням уточнюючих розрахунків податкових зобовязань з податку на додану вартість, внаслідок чого позивачем не забезпечено своєчасної сплати узгоджених податкових зобовязань з податку на додану вартість.

В судовому засіданні представник відповідача просив в позові відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі письмові докази, судом встановлені наступні обставини.

Луцькою обєднаною державною податковою інспекцією проведено перевірку дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання, за результатами якої складений акт від 16.06.2011 року № 4740/10/15-2/35594018. Перевіркою встановлено, що в порушення п.п.57.1 ст.57 та п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України ТОВ «Медео-Захід» не забезпечено своєчасної сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість протягом граничного терміну сплати: 92 326,02 грн. термін сплати податку на додану вартість до 30.01.2011 року, сплачено 31.01.2011 року, податок на додану вартість в розмірі 39 391,02 грн. з терміном сплати 30.04.2011 року, сплачено 05.05.2011 року, податок на додану вартість в розмірі 30 388,06 грн. з терміном сплати 30.05.2011 року, сплачено 31.05.2011 року.

Згідно з розрахунком штрафних санкцій від 06.06.2011 року Луцькою ОДПІ визначений розмір штрафних санкцій: за несвоєчасну сплату податку на додану вартість в січні 2011 року в розмірі 9 232,60 грн., за несвоєчасну сплату податку на додану вартість в квітні 2011 року в розмірі 3 939,10 грн., за несвоєчасну сплату податку на додану вартість в травні 2011 року в розмірі 3 038,81 грн.. Загальний розмір штрафних санкцій, визначених відповідачем, складає 16 210 грн. 51 коп.

За результатами перевірки Луцькою ОДПІ винесене податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 16 червня 2011 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 16 210 грн. 51 коп.

Позивачем оскаржено податкове повідомлення рішення № НОМЕР_1 від 16 червня 2011 року до ДПА у Волинській області та ДПА України, які рішенням про результати розгляду первинної скарги від 28.07.2011 року та рішенням про результати розгляду повторної скарги від 6.10.2011 року залишили без змін податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 16 червня 2011 року.

Разом з тим, суд приходить до висновку, що застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 16 210 грн. 51 коп. за несвоєчасну сплату податкових зобовязань з податку на додану вартість є неправомірним з огляду на наступне.

Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Судом встановлено, що ТОВ «Медео-Захід» 20.01.2011 року подано до Луцької ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2010 року, в графі 27 якої позивачем визначений податок на додану вартість, який підлягає сплаті до бюджету, в розмірі 118 847 грн.

ТОВ «Медео-Захід» подано до Луцької ОДПІ уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку із виправленням самостійно виявлених помилок за звітній період грудень 2010 року, в якому зменшено суму податкових зобовязань з податку на додану вартість на 98 495 грн.

Зазначений уточнюючий розрахунок позивачем направлений засобами курєрської служби Post Express Ukraine LLC та отриманий Луцькою ОДПІ 28.01.2011 року об 16 годині 13 хвилин, про що свідчить підпис працівника та штамп Луцької ОДПІ на оригіналі накладної (а.с.51).

28.01.2011 року ТОВ «Медео-Захід» перераховано до бюджету 20 352 грн. податку на додану вартість за грудень 2010 року, про що свідчить платіжне доручення № 35.

Судом встановлено, що ТОВ «Медео-Захід» 20.04.2011 року подано до Луцької ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2011 року, в графі 25 якої товариством визначений податок на додану вартість, який підлягає сплаті до бюджету, в розмірі 52 963 грн.

ТОВ «Медео-Захід» подано до Луцької ОДПІ уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку із виправленням самостійно виявлених помилок за звітній період березень 2011 року, в якому зменшено суму податкових зобовязань з податку на додану вартість на 45 560 грн.

Уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість за березень 2011 року направлений засобами курєрської служби Post Express Ukraine LLC та отриманий Луцькою ОДПІ 29.04.2011 року об 12 годині 50 хвилин, про що свідчить підпис працівника та штамп Луцької ОДПІ на оригіналі накладної (а.с.52).

Платіжним дорученням від 29.04.2011 року № 194 ТОВ «Медео-Захід» сплачено до Державного бюджету 7 403 грн. податку на додану вартість за березень 2011 року.

Судом також встановлено, ТОВ «Медео-Захід» 20.05.2011 року подано до Луцької ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2011 року, в графі 25 якої товариством визначений податок на додану вартість, який підлягає сплаті до бюджету, в розмірі 44 773 грн.

ТОВ «Медео-Захід» подано до Луцької ОДПІ уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку із виправленням самостійно виявлених помилок за звітній період квітень 2011 року, в якому зменшено суму податкових зобовязань з податку на додану вартість на 38 082 грн..

Уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість за квітень 2011 року направлений засобами курєрської служби Post Express Ukraine LLC та отриманий Луцькою ОДПІ 30.05.2011 року об 15 годині 45 хвилин, про що свідчить підпис працівника та штамп Луцької ОДПІ на оригіналі накладної (а.с.52).

Платіжним дорученням від 27.05.2011 року № 237 ТОВ «Медео-Захід» сплачено до Державного бюджету 6 700 грн. податку на додану вартість за квітень 2011 року.

Відповідно до ч.1 п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно із п.49.1, п.49.2 та п.49.3 ст.49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді. Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Пунктом 203.1 ст.203 ПК України визначено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п.49.8 та п.49.9 ст.49 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають. За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.

Згідно із п.50.1 п.50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті: а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку; б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку. Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

Пунктом 57.1. ст.57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.203.2 ст.203 ПК України платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Як встановлено судом, позивачем здійснено коригування податкових зобовязань шляхом їх зменшення, що відображено в уточнюючих розрахунках до податкових декларацій з податку на додану вартість за грудень 2010 року, березень та квітень 2011 року. Решту податкових зобовязань з податку на додану вартість позивачем перераховано до бюджету із дотриманням строків, визначених ст.57 та ст.203 ПК України.

В свою чергу, висновки акту перевірки від 16.06.2011 року № 4740/10/15-2/35594018 щодо порушення терміну сплати узгоджених податкових зобовязань не знайшли своє підтвердження в судовому засіданні.

Відповідачем та його представником в судовому засіданні не надано жодних доказів та обґрунтованих пояснень стосовно того, що уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість за грудень 2010 року отриманий відповідачем 31.01.2011 року, уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість за березень 2011 року отриманий відповідачем 05.05.2011 року, уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість за квітень 2011 року отриманий Луцькою ОДПІ саме 31.05.2011 року, у звязку з чим суд приходить до висновку, що Луцькою ОДПІ безпідставно зроблений висновок про порушення позивачем граничних строків сплати грошових зобовязань з податку на додану вартість.

З урахуванням наведеного суд вважає податкове повідомлення рішення № НОМЕР_1 від 16 червня 2011 року протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Разом з тим, суд не бере до уваги твердження позивача про порушення посадовими особами Луцької ОДПІ п.86.8 ст.86 Податкового кодексу України при врученні податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 16 червня 2011 року, оскільки формальні порушення, допущені при винесенні та направленні податкового повідомлення-рішення, не можуть бути підставою для скасування такого податкового повідомлення-рішення якщо воно правомірне по суті.

Суд встановив, що податкове повідомлення рішення № НОМЕР_1 від 16 червня 2011 року є протиправним по суті встановлених порушень, що і є підставою для визнання такого рішення протиправним та його скасування.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення. Враховуючи позицію п.1 ч.2 ст.162 КАС України суд вважає за необхідне прийняти постанову, якою визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ № НОМЕР_1 від 16 червня 2011 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 16 210 гривень 51 копійок.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ № НОМЕР_1 від 16 червня 2011 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 16 210 гривень 51 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої виготовлено 15 листопада 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ю. Ю. Сорока