УКРАЇНА
ТЕПЛОДАРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
Справа № 516/183/15-а
Провадження №2-а/516/14/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.09.2015р. Теплодарський міський суд Одеської області у складі:
головуючої, судді Мисливої Л.М.,
при секретарі Мельник А.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Теплодарі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області, про визнання дій неправомірними, зобов»язання вчинити певні дії та стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в якому, з врахуванням змін до позовних вимог від 14.08.2015р., просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області щодо утримання з 01 лютого 2015р. сум податку на доходи фізичних осіб із частини, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати з розміру призначеної відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та нарахованої йому пенсії, та зобовязати відповідача видати розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 01 лютого 2015р. Також позивач просить стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області на його користь недоотриману суму пенсії з 01 лютого 2015р. по 31 серпня 2015р. в сумі 6127 грн. 80 коп. Свої вимоги мотивує тим, що він є інвалідом 2 групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 1 категорія, в зв»язку з чим з 01.07.2002р. перебуває у відповідача на обліку та отримує пенсію яка складається із: державної (основної) пенсії по інвалідності, що настала в результаті захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі відшкодування фактичних збитків, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю. 07.02.2015р. ОСОБА_1 отримав пенсію по інвалідності не в повному розмірі, з пенсії утримано податок на доходи фізичних осіб та військового збору (утримується і на даний час). Коли позивач звернувся 13.02.2015р. до відповідача із заявою з проханням не утримувати з його пенсії вказаних сум податку, провести відповідне донарахування згідно з діючими нормами закону та Податкового Кодексу України, то 06.05.2015р. отримав письмову відмову у вчиненні зазначених дій. ОСОБА_1 вважає, що розмір призначеної йому пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду другої групи, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, а тому вважає вказані дії відповідача неправомірними. Однак позивач виключив з розрахунку суму податку військового збору, оскільки вважає, що не звільняється від його утримання з частини пенсії, що перевищує три мінімальні заробітні плати, тому, що це не являється сумою відшкодування платником податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи. В зв»язку з чим просить позов задовольнити.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні підтвердив заявлені ним вимоги, з врахуванням змін та уточнень до них від 14.08.2015р., та просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з»явився, який був належним чином повідомлений про місце та час розгляду справи, надавши до суду письмові заперечення на позов ОСОБА_1, в яких зазначив наступне. У відповідності до ст. 164 ч.2 п. 19 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014р., у податок на доходи фізичних осіб справляється з суми пенсій або щомісячного довічного утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення за ставкою 15%. Згідно нарахованої позивачу пенсії з лютого 2015р. в сумі 9490 грн. утримується 875 грн. 40 коп. Крім цього, здійснюється оподаткування суми пенсії військовим збором за ставкою 1,5%. Також зауважили, що звільнити позивача від утримання прибуткового податку та військового збору частину його пенсії, що перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), підстав немає. Тому просить суд відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову. В письмових запереченнях також просив розглянути справу у відсутності його представника.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 1 категорія, що підтверджується посвідченням серії А №003052 від 27.04.2015р., тимчасовою вкладкою до даного посвідчення №10; пенсійним посвідченням №2282117575 від 16.03.2010р., виданим Пенсійним фондом України. Як вбачається з довідки до акту огляду МСЕК серії 2-18ОБ №073892 від 28.01.2004р., позивачу встановлена 2 група інвалідності, захворювання пов»язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
05.02.2015р. на адресу позивача ОСОБА_1, на його звернення до начальника Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області на особистому прийомі 02.02.2015р., останнім були направлені роз»яснення щодо утримань з його пенсії.
Коли позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області з письмовою заявою від 13.02.2015р. з проханням не утримувати з його пенсії по інвалідності другої групи, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі відшкодування фактичних збитків та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, податок на доходи фізичних осіб з 01 лютого 2015р., та провести донарахування суми утриманої пенсії за лютий 2015р. та виплатити суму разом з виплатою пенсії у березні 2015р., то отримав 06.05.2015р. відмову в цьому, з зазначенням того, що звільнити від утримання прибуткового податку та військового збору частину його пенсії, що перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, підстав немає, оскільки управління у даному випадку діє в межах чинного законодавства та керується п. 164.2.19 ч. 164.2 ст. 164, п. 163.1.1 ч. 163.2 ст. 163 підпунктами 1.1 1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу.
У повідомленні від 16.04.2015р., адресованому Управлінню Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області на запит стосовно утримання податку на доходи з фізичних осіб та військового збору з пенсій, які здійснюються з 01.01.2015р., Державна податкова інспекція у Біляївському районі Головного управління ДФС в Одеській області, останні посилаються, зокрема на ст. 165 Податкового Кодексу, що визначає доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподаткування доходу, а саме згідно пп.165.1.3 «сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом», тобто податок на доходи з фізичних осіб стягується з сум пенсійного забезпечення за виключенням сум відшкодування розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно повідомлення Державної Фіскальної Служби України від 05.06.2015р. №13574, адресованого Управлінню Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області, сума пенсії, якщо її розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), у 2015р. році 3654 грн., включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та оподатковується за ставками, встановленими п.167.1 ст. 167 Податкового Кодексу (15/20 відсотків). При цьому зауважили, що норми Кодексу не розрізнюють види пенсії та категорії осіб, які її отримують. Статтею 13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-Х11передбачено виконання державою обов»язку щодо відшкодування шкоди, зокрема, у разі пошкодження здоров»я або втрати працездатності громадянами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Отже, у розумінні Кодексу доходи у вигляді відшкодування шкоди та пенсії окремими видами доходів платника податку. Незалежно від виду пенсії та категорії осіб, які її отримують, сума пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) в частині перевищення у 2015р. 3654 грн. включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, та оподатковується на загальних підставах.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України (ст. 50 Закону).
Згідно ст.54 Закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Відповідно до п. 164.2.19 ст. 164 Податкового кодексу України суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Згідно п. 165.1.3 ст. 165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи, зокрема як сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом.
Як визначає п. 85 Правових позиції, висловлених судовою колегією в цивільних справах Верховного Суду України в зв'язку з аналізом причин перегляду судових рішень у цивільних справах у 1996 році від 01.12.97р., при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я, слід мати на увазі, що відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, віднесеним до категорії осіб, які постраждали внаслідок цієї катастрофи (п. 1 ст. 14) і визнані інвалідами, та сім'ям, які втратили годувальника з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, завдана цим шкода відшкодовується призначенням державної пенсії та виплатою додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та щомісячної компенсації сім'ї за втрату годувальника.
Відповідно до абзацу 2 ч.1 ст. 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
За вказаних обставин суд визнає неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області щодо утримання з 01 лютого 2015р. сум податку на доходи фізичних осіб із частини, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати розміру призначеної відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та нарахованої пенсії ОСОБА_1 та зобов»язує відповідача видати розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб із частини, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати розміру призначеної та нарахованої пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01 лютого 2015р., оскільки у відповідності до п. 165.1.3 ст. 165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи, як сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом, що відшкодовується призначенням державної пенсії та виплатою додаткової пенсії, а тому вимоги позивача є обґрунтованими, основані на законі та підтверджуються вищенаведеними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Також, в зв»язку з цим, суд стягує з Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму пенсії з 01 лютого 2015р. по 31 серпня 2015р. в сумі 6127 грн. 80 коп. (9490 грн. (розмір пенсії позивача з обмеженням) 3654 грн. (три мінімальних заробітних плати з 1 січня 2015р. х 1218 грн.) = 5836 х 15% = 875 грн. 40 коп. Отже за період з 01 лютого 2015р. по 31 серпня 2015р. утримано: 875, 40 х 7 = 6127 грн. 80 коп.).
Суд не приймає до уваги доводи відповідача та його посилання на повідомлення Державної Фіскальної Служби України від 05.06.2015р. №13574 стосовно того, що незалежно від виду пенсії та категорії осіб, які її отримують, сума пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) в частині перевищення включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, та оподатковується на загальних підставах, в зв»язку з вищенаведеною правовою позицією Верховного Суду України від 01.12.1997р., викладеною зі встановлених правовідносин.
Керуючись ст.ст. 14, 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-Х11, п. 164.2.19 ст. 164, п. 165.1.3 ст. 165 Податкового кодексу України, ст.ст. 2, 11, 158-163, 244-2 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області, про визнання дій неправомірними, зобов»язання вчинити певні дії та стягнення коштів, задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області щодо утримання з 01 лютого 2015р. сум податку на доходи фізичних осіб із частини, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати розміру призначеної відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та нарахованої пенсії ОСОБА_1.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області видати розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб із частини, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати розміру призначеної та нарахованої пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01 лютого 2015р.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області (ідентифікаційний код 24532003) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоотриману суму пенсії з 01 лютого 2015р. по 31 серпня 2015р. в сумі 6127 (шість тисяч сто двадцять сім) грн. 80 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Повна постанова суду виготовлена 07.09.2015р.
Суддя