Справа № 0503/1383/2012
2-а/0503/1034/2012
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.03.2012
21 березня 2012 р. Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі: судді Харченко О.П. при секретарі :Томаровій А.П.
За участі позивача : ОСОБА_1, представника позивача : ОСОБА_2,представника відповідача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Артемівського міськрайонного суду Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Званівської сільської ради Артемівського району Донецької області про поновлення на роботі, визнання незаконними рішення сільської ради і розпоряджень сільського голови, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу і відшкодування моральної шкоди , -
встановив:
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом 09.09.2010 р., з уточненнями та доповненнями 11.01.11 р. та 17.01.2012 р. до Званівської сільської ради Артемівського району Донецької області , в якому просила : 1) визнати частково неправомірним рішення Званівської сільської ради від 08.10.2009 р. № 5/32-212 «Про затвердження структури та загальної чисельності апарату Званівської сільської ради»і визнання незаконним рішення в частині вказівки в структурі апарату наявності двох фахівців без вказівки при цьому на конкретні посади, які повинні займати ці фахівці, а також включення до структури апарату посади начальника військово-облікового столу при відсутності для того підстав у вигляді достатньої кількості військовозобовязаних на території Званівської сільської ради; 2) визнати незаконним Розпорядження сільського голови Званівської сільської ради № 35 від 16.12.2009 року про її звільнення з 29.12.2009 року в звязку з скороченням чисельності та штату працівників, відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України; розпорядження №02 від 15.01.2010 р. про зміну дати з 29.12.2009 року на 15.01.2010 р.;3) визнати незаконним Розпорядження сільського голови Званівської сільської ради № 02 від 15.01.2010 року «Про внесення змін в розпорядження сільського голови від 16.12.2009 року № 35»; 3) поновити її на роботі на посаді бухгалтера Званівської сільської ради;4) стягнути на її користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з 09.01.2010 року по 31.12.2011 р. з індексацією та матеріальною допомогою в сумі 66 246 грн.33 коп.; 5)стягнення на її користь коштів за завдану моральну шкоду в розмірі 4 000 грн. та судові витрати; 6)поновлення строку для подачі адміністративного позову. ОСОБА_1 вказала, що 15.02.2010 року вона вже зверталася до суду із зазначеним позовом в порядку цивільного судочинства,але ухвалою суду від 01.09.2010 року провадження по справі було закрите та їй запропоновано звернутися до суду в порядку адміністративного провадження. В обґрунтування позовних вимог позивачка повідомила, що 13.08.1980р. вона була прийнята на посаду рахівника-касира,12.03.1985 р. переведена бухгалтером до централізованої бухгалтерії Званівської сільської ради,а з 14.04.2003 року була призначена на посаду спеціаліста 2-ї категорії , бухгалтером Званівської сільської ради. Розпорядженням сільського голови Званівської сільської ради № 35 від 16.12.2009 року вона була звільнена з 29.12.2009 року в звязку із скороченням чисельності та штату працівників, відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України ,а розпорядженням №02 від 15.01.2010 р. дата звільнення була змінена з 29.12.2009 року на 15.01.2010 р. Вважала своє звільнення незаконним ,оскільки депутати Званівської сільської ради не приймали рішення про скорочення посади бухгалтера,а лише затвердили структуру та загальну чисельність апарату Званівської сільської ради і при цьому не делегували такі повноваження по скороченню сільському голові. Званівська сільська рада на протязі 2009 року неодноразово своїми рішеннями змінювала структуру та загальну чисельність апарату . Рішеннями від 21.01.2009 р. та від 19.05.2009 року були встановлені конкретні посади ,що залишались в апараті ради, а в оскаржуваному рішенні від 08.10.2009 року в структурі апарату депутати зазначили таку позицію як «спеціаліст»- 2 одиниці, що не вказує найменування посади,а свідчить лише про рівень кваліфікації,що позивачка вважає незаконним та таким, що дозволило сільському голові за його розумінням визначити та затвердити конкретні посади,що позивачка вважає прерогативою депутатів сільської ради. В цьому вона вбачає , що сільський голова вийшов за межі своїх повноважень ,визначених п.6 ст.42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», бо почав особисто вносити корективи в рішення Званівської сільської ради від 08.10.2009 року за № 5/32-212 і змінив його ,що протирічить на її думку ст..19 Конституції України. В апараті Званівської сільської ради працювали головний бухгалтер- спеціаліст 1-ї категорії та два бухгалтери спеціалісти 2-ї категорії,а після скорочення залишився один бухгалтер- спеціаліст 2-ї категорії. Позивачка вказує, що вона має більш високу кваліфікацію ,бо пропрацювала в апараті Званівської сільської ради 29 років та має перевагу перед спеціалістом якого залишили та який пропрацював 8 років. У зв»язку із звільненням вона захворіла та знаходилася на лікарняному з 25.12.2009р. по 08.01.2010 року. Вона знаходилась та знаходиться у постійному нервовому напруженні,що потребує від неї затрат часу та сил та відобразилося на її взаємовідносинами з близькими родичами та викликало великий непередбачений дискомфорт у її житті. У зв*язку із цим позивачка просить стягнути на її користь з відповідача моральну шкоду.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1наполягала на задоволенні заявлених нею позовних вимог за вказаними у позовній заяві мотивами та просила збільшені нею позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник позивача адвокат ОСОБА_2 у судовому засіданні також підтримав заявлений позов та суду пояснив ,що він наполягає, що позивачка мала переважне право на роботу при скороченні штату та чисельності у Званівській сільській раді і окрім того була порушена процедура звільнення, тому що їй не запропонували ніякої іншої роботи . Просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні вважав, що позивачка пропустила строк на подачу позову і судом безпідставно було поновлено строк на подачу позовної заяви. Помилковими є висновки позивачки та її представника щодо незаконності рішення Званівської сільської ради від 08.10.2009 р. № 5/32-212 «Про затвердження структури та загальної чисельності апарату Званівської сільської ради»і визнання незаконним рішення в частині вказівки в структурі апарату наявності двох фахівців без вказівки при цьому на конкретні посади, які повинні займати ці фахівці, а також включення до структури апарату посади начальника військово-облікового столу при відсутності для того підстав у вигляді достатньої кількості військовозобовязаних на території Званівської сільської ради з причин недоведеності факту звернення голови до депутатів з письмовим поданням про кількісний та персональний склад апарату сільради. Питання «Про затвердження структури та загальної чисельності апарату Званівської сільської ради»вносилось на розгляд сесії та було розглянуто належним та компетентним органом. Питання про законність оскаржуваних позивачкою розпоряджень та рішень вже розглядалося Артемівським міськрайонним судом за позовом скороченого головного бухгалтера і постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2011 року по справі №2а-11/11/0503 яка є чинною було підтверджено правомірність оскаржуваних позивачкою рішень та розпоряджень. Сільський голова діяв в межах наданих йому законом повноважень. Що стосується переважного права для залишення на роботі ,передбаченого законом при скороченні штату та чисельності апарату, то при звільненні було враховано, що ОСОБА_1 такого права не мала, бо усі три спеціалісти за спеціальністю бухгалтер ,в тому числі головний бухгалтер,яку також було звільнено були прийняті на посаду одночасно , мали однаковий рівень освіти, але бухгалтер ОСОБА_4 зарекомендувала себе як більш кваліфікований спеціаліст під час роботи, виконувала обов*язки головного бухгалтера. Окрім того при звільненні враховувалося, що ОСОБА_4 має двох неповнолітніх дітей ,а позивачка мала перед пенсійний вік та мала змогу стати на облік у центр зайнятості з наступним виходом на пенсію,що вона і зробила,а досягнення пенсійного віку та вихід на пенсію робили неможливим перебування позивачки на займаній нею посаді. Просив суд у задоволенні вимог відмовити у повному обсязі.
Суд, заслухавши учасників процесу які з'явились та вивчивши матеріали справи приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити за наступними підставами.
Стаття 55 Конституції України встановила ,що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено і не оспорюється сторонами , що позивачка ОСОБА_1Ф.з 13.08.1980р. була прийнята на посаду рахівника-касира,12.03.1985 р. переведена бухгалтером до централізованої бухгалтерії Званівської сільської ради,а з 14.04.2003 року була призначена на посаду спеціаліста 2-ї категорії , бухгалтером Званівської сільської ради ,що також підтверджено записами в трудовій книжці (а.с.11-17).
Рішенням Званівської сільської ради від 08.10.2009 року № 5/32-212 було затверджено структуру та загальну чисельність апарату Званівської сільської ради в кількості 5,5 штатних одиниць з 15 грудня 2009 року. Згідно з Додатком 1 до рішення 5/32-212 структура та загальна чисельність визначена у складі: 1. Сільський голова - 1 одиниця; 2. Секретар сільської ради 1 одиниця; Спеціалісти 2 одиниці; 4. Начальник військово-облікового столу 1 одиниця; 5. Прибиральник службових приміщень 0,5 одиниці, а всього : 5,5 штатних одиниці. (а.с.18,19).
На виконання Рішення Званівської сільської ради від 08.10.2009 року № 5/32-212 сільським головою Званівської сільської ради були видані відповідні розпорядження.
Розпорядженням №46 від 28.10.2009 року «Про заходи у звязку з затвердженням нової структури апарату сільської ради»сільський голова, в звязку з затвердженням нової структури і загальної чисельності апарату сільради розпорядився скоротити з 29.12.2009 року посаду головного бухгалтера 1 одиниця та посаду спеціаліста II категорії, бухгалтера 1 одиниця. (а.с.22).
Розпорядженням №47 від 28.10.2009 року (з додатком) «Про затвердження штатного розпису апарату Званівської сільської ради на 2009 рік»був затверджений штатний розпис, який набуває чинності з 29.12.2009 року. Згідно з новим штатним розписом визначено: 1. Сільський голова -1 одиниця; 2. Секретар - 1 одиниця; 3. Спец. II кат.-бухгалтер 1 одиниця; 4. Спец. II кат.-землевпорядник 1 одиниця; 5. Завідувач ВОБ - 1 одиниця; 6. Тех. робітник - 0,5 одиниці. Всього: 5,5 штатних одиниці. (а.с.20 ,20 зворот).
Розпорядженням № 48 від 28.10.2009 року «Про заходи у звязку зі скороченням чисельності і штату працівників апарату сільської ради»у відповідності до вимог ст.ст. 42, 49- 2 Кодексу законів про працю України були попереджені про наступне вивільнення 29.12.2009 року у звязку зі скороченням чисельності і штату працівників апарату сільської ради, головний бухгалтер ОСОБА_5 і бухгалтер ОСОБА_1. З даним розпорядженням позивачка ОСОБА_1 ознайомлена,про що свідчить її підпис на ньому (а.с.23).
Розпорядженням № 35 від 16.12.2009 року позивачка ОСОБА_1 була звільнена з посади бухгалтера з 29.12.2009 року у звязку із скороченням чисельності і штату працівників, згідно пункту 1 ст. 40 КЗпП України.(а.с.10).
Розпорядженням № 02 від 15.01.2010 року «Про внесення змін в розпорядження сільського голови від 16.12.2009 № 35»у звязку з перебуванням ОСОБА_1 на лікарняному, змінено дату її звільнення з 29.12.2009 на 15.01.2010 р. (а.с.47).
При розгляді справи №2а-11/11/0503 Донецьким апеляційним адміністративним судом було досліджено правомірність та законність Рішення Званівської сільської ради № 5/32-212 «Про затвердження структури та загальної чисельності апарату Званівської сільської ради»; Розпорядження сільського голови Званівської сільської ради № 47 від 28.10.2009 року «Про затвердження штатного розпису апарату Званівської сільської ради на 2009 рік»; Розпорядження №46 від 28.10.2009 року «Про заходи у звязку з затвердженням нової структури апарату сільської ради»яким сільський голова, в звязку з затвердженням нової структури і загальної чисельності апарату сільради розпорядився скоротити з 29.12.2009 року посаду головного бухгалтера та бухгалтера;Розпорядження сільського голови Званівської сільської ради № 48 від 28.10.2009 року «Про заходи у звязку зі скороченням чисельності і штату працівників апарату сільської ради»і ухвалено, що всі названі акти органів місцевого самоврядування відповідають вимогам закону.(а.с.90-92).
У вищевказаній постанові суду по справі №2а-11/11/0503 від 17 серпня 2011 року констатується ,що відповідно до своїх повноважень, визначених в п.6 ч.3 ст. 42 Закону України від 21.05.1997, № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні»Званівський сільський голова вніс на розгляд ради пропозиції щодо структури і штатів апарату ради, Званівська сільська рада, також діючи у відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону України від 21.05.1997, № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні»та Додатку 6 Постанови КМУ від 07.02.2007 № 174 «Про затвердження типових штатів працівників органів місцевого самоврядування», на тридцять другій сесії пятого скликання затвердила, за пропозицією сільського голови, структуру загальної чисельності апарату ради.(а.с.111-112).
Донецький апеляційний адміністративний суд звернув увагу, що наведені норми не зобовязують сільського голову надавати письмові пропозиції, а депутатів на сесії визначатися з посадами апарату ради.
У цій постанові суд також зазначив, що сесія сільської ради діяла у відповідності з вимогами зазначених норм, затвердивши структуру і загальну чисельність апарату Званівської сільської ради.
Судом встановлено ,що відповідно до ст. 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»органи місцевого самоврядування самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети. Стаття 64 вищезазначеного Закону дає право сільським радам самостійно розпоряджатися коштами відповідних місцевих бюджетів, визначити напрями їх використання. Повноваження голови сільської ради обумовлені ст. 42 цього Закону та надають йому право бути розпорядником бюджетних коштів і затверджувати штатний розпис. Також це зазначено і в положенні пункту 35 Постанови КМ України від 28.02.2002 р. № 228 «Про порядок складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ».
Отже, сільський голова Званівської сільради, у звязку з новою структурою і загальною чисельністю апарату сільської ради, яка не включала посаду головного бухгалтера та бухгалтера, своїм Розпорядженням № 46 від 28.10.2009 року, скоротивши посаду головного бухгалтера і бухгалтера та затвердивши штатний розпис без цих посад, діяв у відповідності з законодавством і в межах своїх повноважень.
Згідно з ч.1 с. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду по справі №2а-11/11/0503 від 17 серпня 2011 року набрала чинності і тому встановлені в ній вищевказані обставини суд вважає доведеними.
Суд, зробивши аналіз обставин що виникли, дослідивши надані сторонами докази дійшов висновку, що відповідачем суду надано достатньо доказів того ,що Званівська сільська рада та Званівський сільський голова приймаючи оспорювані позивачкою рішення та розпорядження при звільненні позивачки діяли у відповідності з нормами які регулюють спірні правовідносини та у межах покладених на них законом повноважень.
Звертаючись до суду за захистом своїх прав , позивачка ОСОБА_1 просила суд визнати незаконним Розпорядження сільського голови Званівської сільської ради № 35 від 16.12.2009 року про її звільнення з 29.12.2009 року в звязку з скороченням чисельності та штату працівників, відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України та Розпорядження сільського голови Званівської сільської ради № 02 від 15.01.2010 року «Про внесення змін в розпорядження сільського голови від 16.12.2009 року № 35»щодо зміни дати звільнення. При цьому у судовому засіданні вона та її представник також усно послались на порушення позивачем вимог ст. 42 КЗпП України, а саме її переважне право залишення її на роботі в порівнянні з іншими працівниками , посилаючись на вищу кваліфікацію обумовлену більшим стажем роботи ніж у залишеного на роботі бухгалтера ОСОБА_4.
Стаття 42 КЗпП України закріплює переважне право на залишення на роботі при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці. При скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
Судом встановлено і не оспорюється сторонами , що при скороченні чисельності та штату було враховано, що на момент звільнення і позивачка ОСОБА_1 і ОСОБА_4 мали однаковий рівень освіти та займали посади бухгалтера спеціаліста другої категорії з однієї дати ,що підтверджують надані суду документи . При цьому суд вважає, що наявність більшого стажу роботи за спеціальністю у позивачки не є сама по собі доказом більш високої кваліфікації чи продуктивності праці.
Так у постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2011 року по справі №2а-11/11/0503 апеляційний суд зазначає , що в матеріалах справи є Розпорядження сільського голови № 26 від 01.09.2009 року «Про переміщення та покладання обовязків головного бухгалтера сільської ради»яким встановлено, що з 8 квітня 2009 року, на підставі Розпорядження Званівського сільського голови № 15 від 08.04.2009 року виконання обовязків головного бухгалтера Званівської сільської ради на час хвороби (тимчасово) покладено на спеціаліста 2 категорії з питань бухгалтерського обліку ОСОБА_4. головний бухгалтер знаходилась на лікарняному фактично безперервно, з квітня по 1 вересня 2009 року понад 145 (сто сорок пять) днів.
Враховуючи ці обставини виникли підстави для невідкладного впорядкування роботи бухгалтерії, оскільки головний бухгалтер тривалий час не мала змоги виконувати свої посадові обовязки , а обовязки головного бухгалтера були покладені на ОСОБА_4 яка їх весь вказаний час і виконувала, що, як вважає суд , у даному випадку свідчить про відповідний стан її кваліфікації та продуктивність праці .
Як пояснив суду представник відповідача , при звільненні позивачки за умови однакової кваліфікації адміністрацією було враховано, що ОСОБА_4 має на утриманні двох неповнолітніх дітей (а.с.18) , а ОСОБА_1 була особою перед пенсійного віку та в липні 2011 року їй виповнилось 55 років,що згідно встановлених законом обмежень є граничним віком для перебування на службі у органах місцевого самоврядування для жінок і вона мала право стати на облік до центру зайнятості та отримувати допомогу до виходу на пенсію.
Виходячи з наведеного суд погоджується з адміністрацією Званівської сільської ради яка при скороченні чисельності та штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці надала переважне право на залишення на роботі ОСОБА_4.
Крім того, в позовній заяві /основній, додаткових і уточнюючих/ (а.с.2-9,39,57-58,64-65) взагалі відсутні вимоги позивачки ОСОБА_1 щодо її переважного права на залишення на роботі та про поновлення на роботі на посаду бухгалтера Званівської сільської ради, про них вона та її представник заявили лише усно під час розгляду справи у судовому засіданні та у судових дебатах.
Суд приходить до висновку що у задоволенні вимог по визнання незаконними Розпорядження сільського голови Званівської сільської ради № 35 від 16.12.2009 року про її звільнення з 29.12.2009 року в звязку з скороченням чисельності та штату працівників, відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України та Розпорядження сільського голови Званівської сільської ради № 02 від 15.01.2010 року «Про внесення змін в розпорядження сільського голови від 16.12.2009 року № 35»щодо зміни дати звільнення також слід відмовити у зв*язку із їх необгрунтованністю.
За таких обставин суд також не вбачає законних підстав для поновлення позивачки на посаді бухгалтера Званівської сільської ради та стягнення на її користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 89, 94, 97,99- 102, 122,163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 42 КЗпП України ,Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд
постановив:
У задоволенні позовних вимог за позовом ОСОБА_1 до Званівської сільської ради Артемівського району Донецької області про поновлення на роботі, визнання незаконними рішення сільської ради і розпоряджень сільського голови, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу і відшкодування моральної шкоди відмовити.
Постанова ухвалена у нарадчій кімнаті та проголошені її вступна та резолютивна частини 21 березня 2012 року, повний текст буде виготовлений 26 березня 2012 року.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення через Артемівський міськрайонний суд до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Головуючий суддя О. П.Харченко