Головуючий у 1 інстанції - Шинкарьова І.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2010 року справа №2а-11875/10/0570
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Блохіна А.А., суддів: Малашкевича С.А., Лях О.П., при секретарі судового засідання Сухоцькій Д.Ю., за участю представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3., розглянула у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2010 року у справі № 2а-11875/10/0570 за позовом Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Добропільський ремонтно механічний завод» до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсними податкових повідомлень рішень від 14.04.2010 року №0000911540/0, №0000941540/0, №0000971540/0, від 15.04.2010 року №0001551540/0,
В С Т А Н О В И Л А:
11 травня 2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсними податкових повідомлень рішень від 14.04.2010 року №0000911540/0, №0000941540/0, №0000971540/0, від 15.04.2010 року №0001551540/0,
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2010 року у справі № 2а-11875/10/0570 позов задоволено.
Не погодившись з таким судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача, у судовому засіданні, доводи апеляційної скарги підтримав, просив останню задовольнити, проти чого заперечував представник позивача, який вважає постанову суду першої інстанції законною та обґрунтованою.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін з наступних підстав.
Апеляційним судом встановлено наступне.
Державне підприємство «Добропіллявугілля» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Добропільської міської ради 27.08.2004 року, ідентифікаційний код 32186934, перебуває на податковому обліку в Добропільській ОДПІ Донецької області.
Добропільський ремонтномеханічний завод є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Добропіллявугілля» без права юридичної особи.Податковим органом проведена невиїзна документальна перевірка з питання своєчасності сплати узгоджених податкових зобовязань Відокремленим підрозділом «Добропільський ремонтномеханічний завод» Державного підприємства «Добропіллявугілля».
За результатами перевірки складено відповідний акт від 02.04.2010 року №278/15-1/26319443 про результати невиїзної документальної перевірки з питання своєчасності сплати до бюджету самостійно узгоджених сум податкових зобовязань зі збору за спеціальне водокористування, збору за забруднення навколишнього природного середовища, відокремленим підрозділом «Добропільський ремонтно механічний завод» Державного підприємства «Добропіллявугілля», за період з 20.02.2009 року по 22.10.2009 року. В акті перевірки зазначені порушення з боку позивача законодавчо встановлених граничних строків сплати узгоджених податкових зобовязань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища та плати за збір за спеціальне водокористування.
14 квітня 2010 року начальником Добропільської ОДПІ Донецької області винесені наступні податкові повідомлення рішення; - №0000911540/0, яким на підставі акту перевірки, за затримку на 22 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 886,40 грн. підприємству визначено штраф у розмірі 10% у сумі 88,64 грн. зі збору за спеціальне водокористування; - №0000941540/0, яким на підставі акту перевірки, за затримку на 1 календарний день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 5752,00 грн. підприємству визначено штраф у розмірі 10% у сумі 575,20 грн. зі збору за забруднення навколишнього природного середовища; - №0000971540/0, яким на підставі акту перевірки, за затримку на 41 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 6735,05 грн. підприємству визначено штраф у розмірі 20% у сумі 1347,01 грн. зі збору за забруднення навколишнього природного середовища. Також 15 квітня 2010 року начальником податкового органу винесено податкове повідомлення рішення №0001551540/0, яким на підставі акту перевірки, за затримку на 23 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 2585,60 грн. підприємству визначено штраф у розмірі 10% у сумі 258,56 грн. зі збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Предметом податкового повідомлення рішення від 14 квітня 2010 року №0000911540/0 є визначений позивачу штраф (зі збору за спеціальне водокористування) за порушення пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», пп. 2.4, 9.1 Інструкції про порядок справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за використання водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженої наказом Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 01.10.99 №231/539/118/219, п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування».
Предметом податкових повідомлень рішень від 14 квітня 2010 року №0000941540/0, №0000971540/0, від 15 квітня 2010 року №0001551540/0 є визначений позивачу штраф (зі збору за забруднення навколишнього природного середовища) за порушення пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року №303, п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування». Відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку. Відповідно до пп. 2.4 Інструкції про порядок справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за використання водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженої наказом Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 01.10.99 №231/539/118/219, відповідальність за своєчасне та повне внесення сум зборів несуть платники зборів, у складі яких перебувають філії.
Відповідно до п. 9.1 зазначеної інструкції, відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків і повноту та своєчасність сплати збору за спеціальне водокористування в частині використання води несуть платники відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до п. 10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року №303, платники збору протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Правовою підставою прийняття податкових повідомлень рішень від 14 квітня 2010 року №0000911540/0, №0000941540/0, №0000971540/0, від 15 квітня 2010 року №0001551540/0 податковим органом визначено пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідно до якого, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф. Частиною 1 підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації (розрахунку), протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації (розрахунку).
Підпункт 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначає, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що може, зокрема, дорівнювати календарному року. При цьому, для цілей цього підпункту під терміном «базовий податковий період» слід розуміти перший податковий період звітного року, визначеного законом з питань оподаткування, тобто період, у якому платник податку зобовязаний звітувати перед податковим органом шляхом подачі декларації з визначенням податкових зобовязань.
Правила обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів передбачені постановою Кабінету Міністрів України про порядок справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту від 16 серпня 1999 р. №1494. Відповідно до п. 14-1 зазначеної Постанови, розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками податків органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації. Збір сплачується водокористувачами протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору за місцем податкової реєстрації.Відповідно до пп. 9.1, пп. 9.2 п. 9 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року № 303, базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, девять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби.Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач: - платіжним дорученням від 11 червня 2009 року №517 на суму 887,38 грн. із визначенням платежу сплатив збір на воду за І квартал 2009 року по строку оплати 29.05.2009 року; - платіжним дорученням від 30 червня 2009 року №574 на суму 6900,00 грн. із визначенням платежу сплатив поточне зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за І квартал 2009 року по строку оплати 20.05.2009 року; - платіжними дорученнями від 29 травня 2009 року №494 на суму 600,00 грн. та від 12 червня 2009 року №538 на суму 504,00 грн. із визначенням платежу сплатив зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища згідно акту перевірки №210/23-2/32186934 від 13.04.2009 року; - платіжним документом від 23.02.2009 року №47751 на суму 1988 грн. сплачено зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 4 квартал 2008 року. Зазначено підтверджується випискою про операції за день по особовому рахунку 26004301427 позивача. Платіжним дорученням від 19.10.2009 року №317 на суму 7504, 59 грн. були перераховані помилково сплачені суми збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Таким чином, позивач перерахував зазначеними платіжними документами поточні платежі, ані погашав податковий борг. Із акту перевірки (сторінка акту 2 -3, а.с. 24 - 25) вбачається, що підставою для визначення строку затримки сплати збору зазначено:- за спеціальне використання водних ресурсів по розрахунку №6684 від 06.05.2009 року є платіжне доручення від 11.06.2009 року №517 на суму 886,40 грн.; - за забруднення навколишнього природного середовища по розрахунку №7362 від 12.05.2009 року є платіжні доручення №574 від 30.06.2009 року №574, від 12.06.2009 року №538 на суму 503,70 грн., від 29.05.2009 року №494 на суму 98,8 грн., по розрахунку №24112 від 21.01.2009 року є платіжне доручення від 23.02.2009 року №47751 на суму 1983,10 грн., по розрахунку №17957 від 21.10.2009 року на загальну суму 5752,00 грн. З наведеного вбачається, що під час перевірки податковий орган враховував частину сум сплачених платіжними дорученнями від 11 червня 2009 року №517 на суму 887,38 грн. (в акті перевірки сума за зазначеним платіжним дорученням складає 886,40 грн.), від 30 червня 2009 року №574 на суму 6900,00 грн. (в акті перевірки сума за зазначеним платіжним дорученням складає 6735,05 грн.), від 29 травня 2009 року №494 на суму 600,00 грн. (в акті перевірки сума за зазначеним платіжним дорученням складає 98,80 грн.), від 12 червня 2009 року №538 на суму 504,00 грн. (в акті перевірки сума за зазначеним платіжним дорученням складає 503,70 грн.), від 23.02.2009 року №47751 на суму 1988 грн. (в акті перевірки сума за зазначеним платіжним дорученням складає 1983,10 грн.), від 22.10.2009 року №317 на суму 7504, 59 грн. (в акті перевірки сума за зазначеним платіжним дорученням складає 5752,00 грн.).
Під поняттям податкового боргу слід розуміти ( п.1.3. ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами») податкове зобовязання, самостійно узгоджене платником податків, або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений законом строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач фактично сплатив поточні платежі за узгодженим податковим зобовязанням зі збору за спеціальне використання водних ресурсів за 4 квартал 2008 року та за забруднення навколишнього природного середовища, тому у податкового органу не було підстав для розподілу цієї суми.
Право на такий розподіл у податкового органу виникає лише у випадку, коли платник податків самостійно сплачує податковий борг ( або його частку), не виділяючи у платіжному документі розмір пені, у результаті чого податковий орган складає податкові повідомлення про розподіл сплаченої суми.
Отже, на думку апеляційного суду узгоджене податкове зобов'язання зі збору за спеціальне водокористування та збору за забруднення навколишнього природного середовища сплачено позивачем в межах граничного строку та відповідно у податкового органу не було підстав для застосування штрафних санкцій по спірним податковим повідомленням-рішенням.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не має, у звязку з чим апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню.Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2010 року у справі № 2а-11875/10/0570 за позовом Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Добропільський ремонтно механічний завод» до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсними податкових повідомлень рішень від 14.04.2010 року №0000911540/0, №0000941540/0, №0000971540/0, від 15.04.2010 року №0001551540/0, залишити без змін.
Ухвала прийнята колегією суддів у нарадчій кімнаті. Вступна та резолютивна частини ухвали проголошені в судовому засіданні 23 вересня 2010 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення у повному обсязі.
Ухвала складена у повному обсязі 28.09.2010 року.
Головуючий : А.А. Блохін
Судді: С.А. Малашкевич
ОСОБА_4