Ухвала суду № 49730003, 06.07.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2010
Номер справи
2а-1463/10/1270
Номер документу
49730003
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Матвєєва В.В.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2010 року справа №2а-1463/10/1270

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Блохіна А.А., суддів: Малашкевича С.А., Попова В.В., при секретареві Асєєвої Я.В., за участю представника відповідача ОСОБА_2 розглянула апеляційну скаргу Державного підприємства «Ровенькиантрацит» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2010 року у справі № 2а-1463/10/1270 за позовом Державного підприємства «Ровенькиантрацит» до Державної податкової інспекції в м. Ровеньки Луганської області про визнання дій протиправними щодо включення до складу перевіряючих виїзної планової перевірки згідно направлень № 48 від 11.02.2010 року та № 54 від 15.02.2010 року працівників відділу податкової міліції ДПІ в місті Красний Луч,-

В С Т А Н О В И Л А:

25 лютого 2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Ровеньки Луганської області про визнання дій протиправними щодо включення до складу перевіряючих виїзної планової перевірки згідно направлень № 48 від 11.02.2010 р. та № 54 від 15.02.2010 року працівників відділу податкової міліції ДПІ в місті Красний Луч.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2010 року у справі № 2а-1463/10/1270 у задоволені позову відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням Державне підприємства «Ровенькиантрацит» подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу не обґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін з наступних підстав.

01.02.2010 року ДПІ в м. Ровеньки Луганської ласті було направлено на адресу ДП Ровенькиантрацит» повідомлення № 2 від 01.02.2010 року про проведення виїзної планової перевірки ДП Ровенькиантрацит» з 11.02. 2010 року по 11.03.2010 року з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства згідно з планом-графіком проведення перевірок на І квартал 2010 року.

02.02.2010 року наказом ДПІ в м. Ровеньки Луганської області № 23-0 призначено податкових керуючих на ДП «Ровенькиантрацит» начальника відділу ОЗСПБ ГВПМ ДПІ м. Красний Луч підполковника податкової міліції ОСОБА_3 та старшого оперуповноваженого відділу ОЗСПБ ГВПМ ДПІ у м. Красний Луч майора податкової міліції ОСОБА_4

04.03.2010 року наказом ДПІ в м. Ровеньки Луганської області № 46-0 призначено податкових керуючих на ДП «Ровенькиантрацит» начальника відділу ОЗСПБ ГВПМ ДПІ м. Красний Луч підполковника податкової міліції ОСОБА_3 та старшого оперуповноваженого відділу ОЗСПБ ГВПМ ДПІ у м. Красний Луч майора податкової міліції ОСОБА_4 Наказ ДПІ в м. Ровеньки Луганської області № 23-0 від 02.02.2010 втратив чинність.

10.02.2010 наказом начальника ДПІ в м. Ровеньки Луганської області № 30-о про організацію роботи по проведенню перевірок згідно плану - графіку на 1 квартал 2010 року була сформована бригада для перевірки ДП «Ровенькиантрацит», в яку були включені працівники податкової міліції ОСОБА_3 та ОСОБА_4

11.02.2010 року на підставі направлення № 48 від 11.02.2010 року та наказу ДПІ в м. Ровеньки Луганської області № 30-о від 10.02.2010 року до ДП «Ровенькиантрацит» прибули працівники ДПІ в м. Ровеньки з метою проведення планової виїзної документальної перевірки.

13.02.2010 наказом начальника ДПІ в м. Ровеньки Луганської області № 34-о про

внесення доповнень до наказу ДПІ в м. Ровеньки від 10.02.2010 № 30-о згідно подання

щодо включення працівників податкової міліції ДПІ в м. Красний Луч у зв'язку з

веденням оперативно-розшукової справи до складу перевіряючих ДП «Ровенькиантрацит» були включені 12 працівників податкової міліції.

15.02.2010 року ДПІ в м. Ровеньки Луганської області було видане направлення № 54 про проведення комплексної виїзної планової документальної перевірки ДП «Ровенькиантрацит» з 15 лютого 2010 року по 11 березня 2010 року у складі 12 осіб податкової міліції.

Згідно листа ДП «Ровенькиантрацит» від 15.02.2010 за № 1-3/134 підприємством було направлено на адресу ДПІ у м. Ровеньки Луганської області повідомлення про недопущення до участі у перевірці працівників податкової міліції, зазначених у направленні № 54 від 15.02.2010 року.

17.02.2010 року позивачем було направлено на адресу ДПІ у м. Ровеньки Луганської області повідомлення за № 1-3/145 про недопущення до участі у перевірці підприємства працівників податкової міліції ОСОБА_3 та ОСОБА_4, зазначених у направлені № 48 від 11.02.2010 року .

Згідно акту, складеного старшим оперуповноваженим відділу ОЗСПБ ГВПМ ДПІ у м. Красний Луч майором податкової міліції ОСОБА_4 разом з державним податковим інспектором ДПІ в м. Ровеньки ОСОБА_5 у присутності ОСОБА_6, ОСОБА_7 зафіксований факт не допуску позивачем працівників податкової міліції зазначених у направлені № 54 від 15.02.2010 року.

09.04.2010 року за результатами планової виїзної документальної перевірки відповідачем було складено акт №286/23/32320704, яким встановлені порушення ДП «Ровенькиантрацит» та зафіксовані у розділі 4 зазначеного акту перевірки.

Як вбачається із витягу зазначеного акту, працівників податкової міліції у складі» перевіряючих, які фактично проводили перевірку, не було. Проти цього факту представник позивача не заперечував.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органі місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримуватись Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Як вбачається із матеріалів справи перевірка ДП «Ровенькиантрацит» проводилась відповідно до ч.1 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Згідно статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.

Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.

Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.

З матеріалів справи вбачається, що позивач був своєчасно повідомлений про проведення виїзної планової перевірки за десять днів, про що є відмітка позивача від 01.02.2010 року про отримання повідомлення ДШ у м. Ровеньки від 01.02.2010 року № 2.

Згідно приписів стаття 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: - направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; - копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, її початку та дата закінчення. Неподання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб у державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.

З наданих суду доказів вбачається, що відповідачем був дотриманий порядок проведення планової виїзної перевірки суб'єкта підприємницької діяльності, що дає право контролюючому органу на проведення такої перевірки.

Згідно п. 10 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» тривалість планової виїзної перевірки не повинна перевищувати 20 робочих днів, а до суб'єктів малого підприємництва-10 робочих днів.

Згідно п. 12 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» продовження термінів проведення планової виїзної перевірки можливе на термін не більш як 10 робочих днів, а стосовно суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих

днів.

Згідно наказу ДПІ в м. Ровеньки Луганської області № 30-о від 01.02.2010 року встановлений термін комплексної планової документальної виїзної перевірки ДП «Ровенькиантрацит» з 11.02.2010 року по 11.03.2010 року. Наказом ДПІ в м. Ровеньки Луганської області термін проведення перевірки було продовжено з 12.03.2010 року по 25.03.2010 року.

Таким чином слід зазначити, що відповідачем був встановлений строк для проведення

планової перевірки у відповідності до норм Закону України «Про державну податкову

службу в Україні», який є спеціальним законом, який визначає статус державної

податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.

Згідно и.8.6 п.п.8.6.5 статті 8 Закону України від 12.2000 року №2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( надалі по тексту Закон № 2181) для своєчасного узгодження операцій з активами платника податків керівник податкового органу призначає з числа службових осіб такого податкового органу податкового керуючого.

Згідно п.8.6 п.п.8.6.5 статті 8 Закону № 2181 податковий керуючий має право здійснювати перевірки стану збереження активів, які перебувають у податковій заставі, провадити опис (виділення) активів для їх продажу у випадках, передбачених цим Законом, одержувати від боржника повну інформацію про операції із заставленими активами, а в разі їх відчуження без згоди податкового органу (за умови коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з нормами цього Закону) отримувати пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб.

Згідно п.п.2.10 п.2 "Положення про проведення перевірок стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі" затвердженого наказом ДПА України 20.09.2004 року №544 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.09.2004 року №1236/9835) перевірка стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, може проводитись одночасно з перевіркою фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності (плановою або позаплановою).

В наказі ДПІ в м. Ровеньки від 10.02.2010 року за №30-о та направленні від 11.02.2010 року №48 начальник відділу оперативного забезпечення стягнення податкового боргу Головного відділу податкової міліції ДПІ в м. Красний Луч підполковник податкової міліції ОСОБА_3 та старший оперуповноважений відділу оперативного забезпечення стягнення податкового боргу Головного відділу податкової міліції ДПІ в м. Красний Луч, майор податкової міліції ОСОБА_4 на перевірку вийшли на загальних засадах як податкові керуючі згідно наказів ДПІ в м. Ровеньки від 02.02.10 року №23-о, від 04.03.20110 року №46-о.

Згідно п. 15, 16 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу ві Україні» працівникам податкової міліції забороняється брати участь у проведеним планових та позапланових виїзних перевірок платників податків, що проводяться органами державної податкової служби, якщо такі перевірки не пов'язані з веденням оперативно-розшукових справ або розслідуванням кримінальних справ, порушеним стосовно таких платників податків (посадових осіб платників податків), що знаходяться в їх провадженні. Перевірки платників податків органами податкової міліції проводяться у порядку, встановленому Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність".

В наказі ДПІ м. Ровеньки від 13.02.2010 року №34-о зазначені підстави для включення в склад перевіряючих працівників податкової міліції, на підставі подання 05.02.2010 року №10/7/26 в зв'язку з веденням оперативно - розшукової справи. Також зазначені підстави вказані і в направленні на перевірку від 15.02.2010р. №54 (ч.І , ч. 14 ст.11-1 Закону України від 04.12.90 року №509 "Про державну податкову службу в України").

Судом апеляційної інстанції встановлено, що фактично працівники податкової міліції участь у проведенні перевірки не приймали через недопущення їх на підприємство. Крім того, комплексна планова документальна виїзна перевірка ДП «Ровєнькиантрацит» була вже проведена податковою інспекцією у м. Ровеньки без участі працівників податкової міліції.

Тому суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, щодо відсутності обєкту правового захисту порушене право або інтерес позивача, а тому підстав для задоволення позову не вбачається.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не має.

Таким чином, підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Ровенькиантрацит» залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2010 року у справі № 2а-1463/10/1270 за позовом Державного підприємства «Ровенькиантрацит» до Державної податкової інспекції в м. Ровеньки Луганської області про визнання дій протиправними щодо включення до складу перевіряючих виїзної планової перевірки згідно направлень № 48 від 11.02.2010 р. та № 54 від 15.02.2010 року працівників відділу податкової міліції ДПІ в місті Красний Луч залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені та підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 06.07.2010 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення у повному обсязі.

Ухвала складена у повному обсязі 12.07.2010 року.

Колегія суддів :