П О С Т А Н О В А
іменем України
Справа №377/659/15-а
Провадження №2-а/377/45/15
02 вересня 2015 року Славутицький міський суд Київської області у складі судді Орла А.С., при секретарі Прохоровій О.О., з участю:
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Славутичі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області, третя особа: комісія по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження у 1986 році Київської обласної державної адміністрації, - про визнання неправомірними дій та зобовязання поновити і виплачувати пенсію, -
УСТАНОВИВ:
19 червня 2015 року ОСОБА_2 звернулася до суду з названим позовом з вимогами визнати незаконними дії УПФУ в м. Славутичі Київської області щодо відмови у поновленні пенсії та зобовязати поновити і виплачувати раніше призначену пенсію з грудня 2013 року у відповідності до ч. 2 ст. 49 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Посилалась на те, що їй було призначено пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, виплату якої було припинено у грудні 2013 року на підставі рішення комісії про безпідставну видачу посвідчення категорії 4. Вказане рішення комісії було нею оскаржено до Київського окружного адміністративного суду, який своєю постановою від 06.03.2015 р. визнав його протиправним і скасував. У звязку з цим 9 квітня 2015 року вона звернулася до відповідача із заявою про відновлення виплати пенсії, однак їй було незаконно відмовлено з посиланням на повторне направлення до комісії запиту про підтвердження правомірності видачі їй посвідчення категорії 4.
Ухвалою від 22 червня 2015 року відкрито провадження у адміністративній справі та залучено до участі у справі як третю особу без самостійних вимог Комісію по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження у 1986 році Київської обласної державної адміністрації.
На позовну заяву відповідач подав заперечення, де просив відмовити у позові з посиланням на витяг з протоколу № 173 від 29.01.2014 р. засідання комісії Київської облдержадміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження у 1986 році, згідно якого вирішено повернутися до розгляду питання факту необґрунтованої видачі ОСОБА_2 посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4.
У судовому засіданні представник позивача просив про задоволення адміністративного позову з посиланням на вирішення спору щодо правомірності видачі позивачеві посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 постановою Київського окружного адміністративного суду від 6 березня 2015 року (справа № 810/15/15), що набрала законної сили, якою визнано протиправними дії Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження у 1986 році Київської обласної державної адміністрації щодо визнання факту необґрунтованої видачі ОСОБА_2 посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4, а також визнано протиправним та скасовано рішення Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження у 1986 році Київської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом від 12 червня 2014 року № 174 в частині визнання факту необґрунтованої видачі ОСОБА_2 посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4.
Представник відповідача подала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності та невизнання позову.
Третя особа свого представника до суду не направила без повідомлення причин.
Судом встановлено, що згідно матеріалів пенсійної справи № 111096 управлінням Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області 19 червня 2013 року було призначено пенсію за віком ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, - громадянці, яка постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1988 році р. та має посвідчення категорії 4 серії В-1 № 385626, видане 23.03.1994 р. Київською обласною державною адміністрацією. Також їй призначено додаткову пенсію потерпілій від Чорнобильської катастрофи категорії 4.
Розпорядженням заступника начальника управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області від 10.12.2013 р. про припинення виплати по пенсійній справі ОСОБА_2 пенсія знята з виплати з грудня 2013 року до зясування причини визнання посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 виданим безпідставно згідно листа Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації № 04-52-2440 від 28.11.2013 р..
Розпорядженням заступника начальника управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області від 22.07.2014 р. про припинення виплати по пенсійній справі ОСОБА_2 пенсія знята з виплати постійно з 01.08.2014 р. з причини визнання факту необґрунтованої видачі посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 згідно листа Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації № 05-52-1572 від 14.07.2014 р..
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 6 березня 2015 року (справа № 810/15/15), що набрала законної сили 17.04.2015 р., адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено, визнано протиправними дії Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження у 1986 році Київської обласної державної адміністрації щодо визнання факту необґрунтованої видачі ОСОБА_2 посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4, а також визнано протиправним та скасовано рішення Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження у 1986 році Київської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом від 12 червня 2014 року № 174 в частині визнання факту необґрунтованої видачі ОСОБА_2 посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4.
9 квітня 2015 року ОСОБА_2 в особі свого представника за довіреністю звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі з заявою про відновлення пенсії, яка не була ним задоволена.
Не погодившись з бездіяльністю відповідача позивачка звернулася до суду з цим адміністративним позовом.
Вирішуючи публічно-правовий спір, адміністративний суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством (ч. 1).
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (ч. 1).
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії на її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Статтею 55 цього Закону встановлені умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Згідно ст. 65 цього Закону учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи, видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України (ч. 1).
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за подянням районних державних адміністрацій.
Згідно положень ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.
Згідно п.п. 1.1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року № 5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 року за № 442/6730, управління Пенсійного фонду України (далі - Фонд) у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - Управління) є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Відповідно до п.п. 1.2. Положення управління у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства соціальної політики України, дорученнями Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України, його першого заступника та заступника, наказами Фонду та постановами правління Фонду, дорученнями Голови правління Фонду, актами Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та наказами регіональних управлінь.
Згідно п. 3 п.п. 2.1. Положення одним з основних завдань Управління є призначення (перерахунок) пенсій.
Як встановлено у справі, судовим рішенням, яке набрало законної сили, було вирішено на користь позивачки публічно-правовий спір, яким підтверджено обґрунтованість видачі посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4, яке надає пільги ОСОБА_2, в т.ч. числі щодо пільгового пенсійного забезпечення.
За таких обставин бездіяльність відповідача щодо відновлення виплати позивачці пенсії, припиненої у звязку з визнанням безпідставною видачі їй посвідчення категорії 4, є неправомірною і такою, що порушує її права, а адміністративний позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання про негайне звернення до виконання постанови суду відповідно до ст. 256 КАС України, суд бере до уваги, що згідно пенсійної справи позивачка є непрацюючою, тобто пенсія була єдиним джерелом її існування.
У звязку з цим суд вважає необхідним допустити постанову до негайного виконання у повному обсязі.
Керуючись ст. 6, 8, 9, 17-21, 158-163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області щодо відмови ОСОБА_2 у поновленні пенсії.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області поновити і виплачувати з грудня 2013 року пенсію ОСОБА_2 у відповідності до ч. 2 ст. 49 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 256 КАС України допустити негайне виконання постанови у повному обсязі.
Судові витрати позивача ОСОБА_2 по оплаті судового збору на суму 73 грн. 8 коп. компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду через Славутицький міський суд. Апеляційні скарги можуть бути подані протягом десяти днів з дня одержання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Постанова у повному обсязі складена 6 вересня 2015 року.
Суддя А. С. Орел