Провадження № 2-а/742/128/15
Єдиний унікальний № 742/3186/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2015 року суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Гумен В.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії. Мотивує свої вимоги тим, що з 10 вересня 2012 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування". 04 серпня 2015 року вона звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області з заявою провести їй перерахунок пенсії згідно довідки від 04 серпня 2015 року за № 04-28/33 з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати з 01 листопада 2005 року по 31 жовтня 2010 року. Листом від 07 серпня 2015 року № 88/10/5-3 відповідач відмовив їй в проведенні такого перерахунку, посилаючись на те, що такі виплати, як матеріальна допомога та індексація заробітної плати, не включаються в заробіток для обчислення пенсії державного службовця. Оскільки, вказану відмову позивачка вважає протиправною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства, вона і звернулась з даним позовом до суду за захистом свого порушеного права.
Представник відповідача надав суду письмове заперечення на позовну заяву в якій не погоджується з позовними вимогами та просить відмовити позивачці у задоволенні позову повністю.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для часткового задоволення позовних вимог з наступних підстав:
З 10 вересня 2012 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", розрахунок якої їй було здійснено на підставі поданих довідок з останнього місця роботи про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавки за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років).
З матеріалів справи вбачається, що 04 серпня 2015 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку її пенсії згідно довідки від 04 серпня 2015 року за № 04-28/33 з урахуванням сум матеріальної допомоги в розмірі 19382,75 грн., та індексації грошових доходів 4995,28 грн., які були виплачені за останнім місцем роботи за період з 01 листопада 2005 року по 31 жовтня 2010 року, на які нараховані та сплачені внески до пенсійного фонду.
Проте, листом управління ПФУ в м. Прилуках та Прилуцькому районі від 07 серпня 2015 року їй було відмовлено в проведенні такого перерахунку, посилаючись на те, що такі виплати, як матеріальна допомога та індексація заробітної плати, не включаються в заробіток для обчислення пенсії державного службовця.
Суд погоджується з доводами позивачки про те, що вказане рішення не ґрунтується на положеннях закону, з наступних підстав.
Статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством про державну службу.
За змістом ст.37 Закону "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723 - XII (далі - Закон №3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою ст.1 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року №108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст.33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч.6 ст.33 вищезгаданого Закону, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів" передбачено, що керівникам надається право у межах затвердженого фонду оплати праці "надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Згідно ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення. Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, а саме: оплата праці (грошове забезпечення).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога для оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входять в структуру оплати праці державних службовців.
Крім того, ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV ( далі - Закон №1058 - IV ) до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" встановлено, що розміри виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі".
Як вбачається з довідки від 04 серпня 2015 року, виданої Виконавчим комітетом Прилуцької міської ради, позивачка за період з 01 листопада 2005 року по 31 жовтня 2010 року отримала матеріальну допомогу в розмірі 19382,75 грн., та індексацію заробітної плати - 4995,28 грн. На всі виплати, включені в довідку, були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, з огляду на вищевикладене, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога та індексація, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст.99 КАС України встановлено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи.
Наслідком пропущеного строку звернення до суду за приписами ст.100 КАС України є залишення позову без розгляду.
Позивачка звернулась до суду 17 серпня 2015 року з позовом про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок її пенсії з моменту призначення пенсії, тобто з 10 вересня 2012 року. Таким чином позивачкою було пропущено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду.
За таких обставин, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково, а саме: визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його здійснити перерахунок пенсії позивачки з урахуванням інших виплат згідно вищевказаної довідки починаючи з 17 лютого 2015 року, адміністративний позов в частині позовних вимог за період з 10 вересня 2012 року по 16 лютого 2015 року - залишити без розгляду .
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про державну службу", Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", Законом України "Про оплату праці", Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.2, 4, 6, 8, 9, 17-18, 69, 104-106, 158-163, 183-2, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області, щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, згідно довідки від 04 серпня 2015 року виданої Виконавчим комітетом Прилуцької міської ради Чернігівської області.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, згідно довідки від 04 серпня 2015 року виданої Виконавчим комітетом Прилуцької міської ради Чернігівської області з 17 лютого 2015 року.
Адміністративний позов в частині позовних вимог за період з 10 вересня 2012 року по 16 лютого 2015 року - залишити без розгляду.
Звернути дану постанову до негайного виконання в частині виплати пенсії - у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя Гумен В.М.