Постанова № 4968930, 02.06.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
02.06.2009
Номер справи
2а-4319/09/10/0170
Номер документу
4968930
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

02.06.09Справа №2а-4319/09/10/0170 15:47 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді - Кудряшовой А.М. ,

при секретарі судового засідання - Дєрюшковій І.А.

за участю представників:

від позивача - не з'явився,

від відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія Автономної Республіки Крим

до Державного підприємства "Склопластик"

про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансовим санкціям, пені та по сумам фактичних витрат на доставку та виплату пільгових пенсій на загальну суму 70855 гривень 37 копійок,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом про стягнення звідповідача заборгованості у сумі 70855 гривень 37 копійок. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем у добровільному порядку не сплачена сума заборгованості по страхових внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з листопада по грудень 2008 року у сумі 45599 гривень 98 копійок та сума фінансових санкцій застосованих відповідно до вимог Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, у тому числі зі штрафних санкцій у сумі 1598 гривень 04 копійки та пені у сумі 13101 гривень 62 копійки, а також сума заборгованості з відшкодування фактичних витрат, повязаних з доставкою та виплатою пільгових пенсій за Списком № 1 за період з січня по лютий 2009 року у сумі 8250 гривень 33 копійки і за Списком № 2 за період з січня по лютий 2009 року у сумі 2305 гривень 40 копійок.

Позивач та відповідач у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином рекомендованою кореспонденцією (поштові повідомлення - а.с.24) та під розписку (а.с.23), відповідач клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача не надав, про причини неприбуття не повідомив; позивач надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, керуючись ст. ст. 122 ч.3, 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.

Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон) всі відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування.

Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

Державне підприємство “Склопластик” (код ЄДРПОУ 25146165, юридична адреса: 98176, АР Крим, м. Феодосія, смт. Приморський, вул. Десантників, 1) зареєстровано Феодосійським міським виконавчим комітетом АР Крим 13 лютого 1998 року, що підтверджується довідкою Відділу статистки у м. Феодосії № 58.01-29-53/88 (а.с.5). Відомості щодо виключення із Єдиного державного реєстрі підприємств та організацій України відповідача та про зміну юридичної адреси на час розгляду справи у суду відсутні.

Судом встановлено, що ДП “Склопластик” зареєстровано як платник в Управлінні ПФУ в м. Феодосія АР Крим, у зв'язку з чим ДП “Склопластик” є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктами 4, 6 частини 2 статті 17 Закону страхувальник зобовязаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.

Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься відповідач, встановлений зазначеною нормою закону - один календарний місяць.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунків суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, за листопад 2008 року відповідач зобовязався сплатити 19959 грн. 86 коп. (а.с.9-10), за грудень 2008 року 25640 грн. 12 коп. (а.с.11-12), а взагалі 45599 грн. 98 коп.

Згідно з розрахунком суми заборгованості (а.с.4) та відомостей, зазначених у клопотанні щодо розгляду справи за відсутністю представника позивача (а.с. 25), станом на 02.06.2009 року сума заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за листопад 2008 року та за грудень 2008 року в загальному розмірі 45599 грн. 98 коп., не сплачена.

Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно не сплатив заборгованість по страховим внескам за листопад 2008 року в сумі 19959 грн. 86 коп. - до 20.12.2008 року, за грудень 2008 року в сумі 25640 грн. 12 коп. - до 20.01.2009 року, а взагалі 45599 грн. 98 коп., що зазначені ним самостійно в розрахунках сум страхових внесків.

Частиною 2 статті 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій.

Відповідно до частини 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Згідно з абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону протягом 10 днів з дня одержання вимоги страхувальник зобовязаний сплатити суму недоїмки та суму штрафних санкцій.

На суму недоїмки зі сплати страхових внесків станом на 31.01.2009 року в розмірі 352840 грн. 54 коп. Управлінням Пенсійного фонду в м. Феодосія АР Крим виставлена вимога від 06.02.2009 року № Ю-153 (а.с.13), яка 10.02.2009 року була вручена відповідачу, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.14).

Судом встановлено, що у визначений абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону 10-денний строк відповідач суми недоїмки за сплати страхових внесків, встановлені у вимоги від 06.02.2009 року №Ю-153 не погасив.

Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно - в строк до 20.12.2008 року, до 20.01.2009 року відповідно - не сплатив зазначені ним в розрахунках суми страхових внесків в повному обсязі.

Відповідно до частини 10 статті 20 Закону якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій пунктом 6 частини 1 статті 64 Закону надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.

Відповідно до частини 13 статті 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.

Рішенням №144 від 13.02.2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду до ДП “Склопластик” застосовано стягнення штрафу у розмірі 1598 грн. 04 коп. та нарахована пеня у розмірі 13101 грн. 62 коп. за період з 17.10.2007 року до 26.12.2008 року (а.с.15).

Зазначене рішення було вручено відповідачу 13 лютого 2009 року, що підтверджується підписом представника відповідача у рішенні (а.с.15). Дане рішення набуло чинності 27 лютого 2009 року.

Відповідно до п.2 частини 9 статті 106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

- 10 відсотків своєчасно не сплачених сум у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

- 20 відсотків зазначених сум у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

- 50 відсотків зазначених сум у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Розрахунок штрафної санкції у разі несвоєчасної сплати страхових внесків здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника, як встановлено абзацом 3 підпункту 9.3.2. пункту 9.3 Інструкції.

Судом встановлено, що розрахунок штрафних санкцій позивачем здійснений правомірно.

Таким чином, розмір штрафних санкцій, який підлягає сплаті відповідачем за несвоєчасне перерахування страхових внесків складає 1598 грн. 04 коп., що підтверджується розрахунком фінансової санкції та пені (а.с. 16 зворотна сторінка).

Відповідно до частини 1 статті 106 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобовязані самостійно сплатити їх з нарахуванням пені в розмірах, визначених законом. Згідно з абзацом 2 пункту 2 частини 9 статті 106 Закону одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Судом встановлено, що розрахунок пені позивачем здійснений вірно, що підтверджується розрахунком фінансових санкцій та пені по особовому рахунку відповідача.

Таким чином, розмір пені, яка підлягає сплаті відповідачем за несвоєчасне перерахування страхових внесків складає 13101 грн. 62 коп., що підтверджується розрахунком фінансової санкції та пені (а.с. 16).

Цей факт також підтверджується розрахунком заборгованості ДП “Склопластик” по збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відповідно до якого відповідач має заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по розрахункам за листопад грудень 2008 року включно та рішенню №144 від 13.02.2009 року.

Приймаючи до уваги, що у матеріалах справи відсутні відомості про погашення відповідачем заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені по страховим внескам та про оскарження рішення у встановленому діючим законодавством порядку, позовні вимоги у даної частині підлягають задоволенню у повному обсязі в сумі 60299 гривень 64 копійки.

Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", п.5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за №64/8663, перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому відповідно до частини 15 статті 106 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Крім того, згідно із частиною 12 статті 20 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобовязаннями, у тому числі із сплати податків та інших обовязкових платежів.

Як свідчать матеріали справи що відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 та списком № 2, та в підтвердження існуючій заборгованості наданими представником позивача копіями карток особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списками № 1 та № 2, за відповідачем за період з 25.01.2009 р. по 25.02.2009р. склалася заборгованість у сумі 10555 гривень 73 копійки.

Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 N 1788-XI зі змінами та доповненнями визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. До 17.02.2000 року вказана стаття крім визначення категорій працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулювала порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України" від 17.02.2000 р. N 1461-III порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено. А саме норму, що регулювала дане питання у ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" - виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", зі змінами та доповненнями, передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, передбачені ст. 1 цього Закону, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених ст. 4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні від об'єкта оподаткування, який передбачений ст. 2 цього Закону.

Зокрема, у відповідності до вимог Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 % розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. "а" та п.п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Розмір сум до відшкодування на поточний рік витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається у повідомленнях, які формуються працівниками Пенсійного фонду України, а підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду визначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (пп. 6.4, пп. 6.8 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду N 21-1 від 19.12.2003 зі змінами та доповненнями).

Абзацом 5 п. 2 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який з 01.01.2006 р. стосується і осіб, пенсії яким призначені відповідно до п. п. "б" - "е" та "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і має зворотну дію, врегульовано лише порядок виплати пенсій, а не змінено порядку відшкодування та не звільнено підприємства, зазначені у ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від сплати збору на відшкодування виплачених пільгових пенсій.

У відповідності з вимогами ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують внески до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.

Пунктом 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Тобто, діє зазначений вище порядок відшкодування.

Виходячи з викладеного відповідач зобовязаний щомісячно до 25-го числа здійснювати покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах.

Таким чином, заборгованість відповідача за період з 25.01.2009 р. по 25.02.2009 р. по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсії за списком № 1, призначеної на пільгових умовах складає 8250 гривень 33 копійки, а за списком № 2 складає 2305 гривень 40 копійок.

Відповідно до ст. 71 КАС України відповідач не надав доказів сплати ним спірної заборгованості з фактичних витрат Управління на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 та списком № 2 за січень-лютий 2009 року, яка підлягає стягненню на користь позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосії АР Крим підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

Судом 02 червня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови, у повному обсязі постанову складено 09 червня 2009 року.

Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Державного підприємства “Склопластик” (98176, АР Крим, м. Феодосія, смт. Приморський, вул. Десантників, 1, ЄДРПОУ 25146165) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія Автономної Республіки Крим заборгованість у розмірі 70855 (сімдесят тисяч вісімсот пятдесят пять) гривень 37 копійок, в тому числі: погоджену заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі за листопад грудень 2008 року у розмірі 45599 (сорок пять тисяч пятсот девяносто девять) гривень 98 копійок; погоджену заборгованість по фінансовим санкціям в сумі 1598 (одна тисяча пятсот девяносто вісім) гривень 04 копійки; погоджену заборгованість з пені в сумі 13101 (тринадцять тисяч сто один) гривень 62 копійки та заборгованість по витратам на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 1 за січень лютий 2009 року у сумі 8250 (вісім тисяч двісті пятдесят) гривень 33 копійки, за списком № 2 за січень лютий 2009 року у сумі 2305 (дві тисячі триста пять) гривень 40 копійок.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня отримання до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Кудряшова А.М.