Категорія 6.6.6
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 вересня 2009 року справа № 2а-22502/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Солоніченко О.В.
при секретарі судового засідання Псоміаді С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за адміністративним позовом Державного підприємства «Свердловантрацит» до Державної податкової інспекції в м. Свердловську про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
за участю
представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1. за довіреністюНОМЕР_1від 26.12.2007,
від відповідача: ОСОБА_2 за довіреністю НОМЕР_2від 08.01.2009,
В С Т А Н О В И В:
05 травня 2009 року позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції в м. Свердловську, в якому просив визнати протиправними дій відповідача щодо розподілу згідно повідомлення ДПІ № 112130014617613 від 19.02.2009 та прямування суми 700000,00 грн., сплаченої по платіжному дорученню № 15 від 19.02.2009 з призначенням платежу, зазначеному у листі - заяві № 4-45/104 від 19.02.2009 - збір за геологорозвідувальні роботи - 4 квартал 2008 р., на погашення податкового боргу за геологоозвідувальні роботи в порядку календарної черговості його виникнення і погашення пені, нарахованої на такий податковий борг. А також просив суд зобов'язати ДПІ у м. Свердловську вчинити певні дії, а саме зарахувати суму 700000,00 грн., сплачену платіжним дорученням № 15 від 19.02.2009 з урахуванням вимог листа - заяви ДП «Свердловантрацит» № 4-45/104 від 19.02.2009, виключно в рахунок сплати платежу по збору за геологорозвідувальні роботи за 4 квартал 2008 року у повному обсязі та внести відповідні зміни до картки особового рахунку ДП «Свердловантрацит».
У подальшому позивачем неодноразово змінювались та доповнювались позовні вимоги Остаточно позивач просив визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення ДПІ у м. Свердловську № 112130014617613 від 19.02.2009 про розподіл сплаченої платником податку суми 700000,00 грн. Визнати протиправними дії ДПІ у м. Свердловську щодо розподілу та прямування суми 700000,00 грн., сплаченої ДП «Свердловантрацит» платіжним дорученням № 15 від 19.02.2009 з призначенням платежу, зазначеному в заяві № 4-45/104 від 19.02.2009, на погашення податкового боргу в порядку календарної черговості його виникнення і погашення пені, нарахованої на такий податковий борг. Зобов'язати ДПІ у м. Свердловську суму 700000,00 грн., сплачену ДП «Свердловантрацит» по платіжному дорученню № 15 від 19.02.2009, зарахувати відповідно до вимог заяви ДП «Свердловантрацит» № 4-45/104 від 19.02.2009, виключно в рахунок сплати збору за геологорозвідувальні роботи за 4-й квартал 2008 року та внести відповідні зміни до картки особового рахунку ДП «Свердловантрацит».
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення щодо суті позовних вимог та просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, проти його задоволення заперечував в повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач - Державне підприємство «Свердловантрацит» зареєстроване виконавчим комітетом Свердловської міської ради, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи від 24.04.2003 року, ідентифікаційний код юридичної особи 32355669.
ДП «Свердловантрацит» є платником податків і зборів, в тому числі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.
26 лютого 2009 року на адресу позивача надійшло повідомлення 112130014617613 від 19.02.2009 відповідача про здійснення розподілу сплаченої 19.02.2009 згідно з платіжним дорученням № 15 від 19.02.2009 суми з призначенням платежу, зазначеному в листі - заяві ДП «Свердловантрацит» № 4-45/104 від 19.02.2009 - збір на ГРР за 4 квартал 2008 року.
Відповідно до абз. 2 п. 16.3.3 ст. 16 Закону України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.
Згідно з п. 4.1.4 ст. 4 Закону України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом “г” підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Підпунктом 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 цього ж Закону визначено, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. ст. 4 Закону 2181- ІІІ.
Відповідно до п. 6.2 Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету розрахунки збору подаються надрокористувачами протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, органам державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин.
Позивач 09.02.2009 подав до органів ДПІ в м. Свердловську розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету за 4 квартал 2008 року в передбачений законодавством строк.
Граничний строк сплати узгодженого зобов'язання становить 09 лютого 2009 року.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів зобовязані сплачуват належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Позивач направив на адресу відповідача лист - заяву 4-45/104 від 19.02.2009.
Відповідно до зазначеного листа - заяви, відповідач, згідно з волею позивача, повинен був суму в розмірі 700000,00 грн. зарахувати в рахунок сплати зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи за 4 квартал 2008 року.
Однак ця сума була зарахована до зменшення недоїмки по платежу - збір за геологорозвідувальні роботи, а не в рахунок сплати зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи за 4 квартал 2008 року, про що свідчить повідомлення ДПІ в м. Свердловську про залік переплат № 140101 від 19.02.2009.
Згідно з п. 7.7 ст. 7 Закону України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) і у рівних пропорціях.
Вказана норма не позбавляє платника податку права самостійно визначити джерела погашення узгоджених податкових зобов'язань відповідно до п. 7.1 ст. 7 Закону України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та від обов'язку самостійно сплатити суму податкового зобов'язання відповідно до п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 цього ж закону.
Оскільки Законом України «Про державну податкову службу в Україні» та Закону України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий орган не наділений повноваженнями змінювати призначення платежів, які зазначені у платіжних дорученнях, платників податків, відповідач неправомірно спрямував кошти , сплачені позивачем, в рахунок погашення його податкового боргу.
Крім того, з повідомлення № 112130014617613 від 19.02.2009 року вбачається, що воно прийняте відповідно до п. 16.3.3 ст. 16 Закону України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідно до якого при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашується частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання.
Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.
Тобто зазначена норма передбачає самостійну сплату боржником суми податкового боргу. Оскільки платіжним дорученям № 15 від 19 лютого 2009 року позивачем не сплачувалась сума податкового боргу, відповідач не мав права на свій розсуд змінювати напрямок платежу та розподіляти сплачені товариством кошти на погашення податкового боргу та пені.
Вирішуючи дану справу, суд виходить з того, що Закон України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1 ст. 2 Закону України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючими органами є податкові органи - стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах 2.1.1. - 2.1.3 цього пункту.
Статтею 10 Закону України від 04.12.1990р. № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» визначено функції державних податкових інспекцій у тому числі щодо забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильності обчислення і своєчасності надходження цих податків та платежів.
Таким чином, виходячи з меж завлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 136, ст. ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державного підприємства «Свердловантрацит» до Державної податкової інспекції в м. Свердловську про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення ДПІ у м. Свердловську Луганської області № 112130014617613 від 19.02.2009 про розподіл сплаченої платником податку суми 700000,00 грн .
Визнати протиправними дії ДПІ у м. Свердловську щодо розподілу та прямування суми 700000,00 грн., сплаченої ДП «Свердловантрацит» платіжним дорученням № 15 від 19.02.2009 з призначенням платежу, зазначеному в заяві № 4-45/104 від 19.02.2009, на погашення податкового боргу в порядку календарної черговості його виникнення і погашення пені, нарахованої на такий податковий борг.
Зобов'язати ДПІ у м. Свердловську суму 700000,00 грн., сплачену ДП «Свердловантрацит» по платіжному дорученню № 15 від 19.02.2009, зарахувати відповідно до вимог заяви ДП «Свердловантрацит» № 4-45/104 від 19.02.2009, виключно в рахунок сплати збору за геологорозвідувальні роботи за 4-й квартал 2008 року та внести відповідні зміни до картки особового рахунку ДП «Свердловантрацит».
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 05 жовтня 2009 року.
Суддя О.В. Солоніченко