ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Котик Л.О.
Суддя-доповідач:Франовська К.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"31" серпня 2015 р. Справа № 556/314/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Моніча Б.С.,
при секретарі Лялевич С.С. ,
за участю сторін:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від "01" липня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Любахівської сільської ради Володимирецького району Рівненської області, треті особи- ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про скасування рішення сільської ради та зобов'язання до вчинення дій ,
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2015 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до Любахівської сільської ради Володимирецького району, в якому просив :
-визнати протиправним та скасувати рішення Любахівської сільської ради від 01 грудня 2014 року №596, яким йому надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) орієнтовною площею 0,07 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_4 Володимирецького району ;
-визнати протиправною відмову Любахівської сільської ради у наданні йому дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) площею 0,2872 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_4 Володимирецького району ;
-зобов"язати Любахівську сільську раду повторно розглянути подану ним 16 жовтня 2014 року заяву про надання дозволуна виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) площею 0,2872 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_4 Володимирецького району ;
-визнати протиправними та скасувати рішення Любахівської сільської ради №593 від 01.12.2014 року про надання дозволу ОСОБА_5 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) площею 0,07 га для садівництва по АДРЕСА_4 Володимирецького району ;
-визнати протиправними та скасувати рішення Любахівської сільської ради №594 від 01.12.2014 року про надання дозволу ОСОБА_6 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) площею 0,07 га для садівництва по АДРЕСА_4 Володимирецького району ;
-визнати протиправними та скасувати рішення Любахівської сільської ради №595 від 01.12.2014 року про надання дозволу ОСОБА_7 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) площею 0,07 га для садівництва по АДРЕСА_4 Володимирецького району .
Позов мотивований тим, що відповідач порушив порядок розгляду заяв про надання дозволу на виготовлення технічної документації з землеустрою на земельну ділянку площею 0,57 га, якою він користується біля належного йому будинку по АДРЕСА_4, безпідставно відмовив йому у наданні такого дозволу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства і протиправно прийняв рішення про надання ділянок іншим особам, які подали заяви пізніше.
Постановою Володимирецького районного суду від 01 липня 2015 року у позові ОСОБА_3 відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального права, ОСОБА_3 оскаржив її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Володимирецького районного суду, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги позивач вказує на те, що суд першої інстанції неповно встановив обставини справи, порушив норми матеріального права, а тому постановив рішення, яке не відповідає вимогам закону.
Заслухавши суддю-доповідача у справі, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити, оскаржувану постанову суду першої інстанції скасувати. При цьому суд виходить з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивачу на праві власності належить будинок з господарськими будовами, розташований на земельній ділянці площею 1450 кв. метрів по АДРЕСА_4 Володимирецького району(а.с.4).
16 жовтня 2014 року ОСОБА_3 звернувся до Любахівської сільської ради з заявами про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) щодо земельної ділянки, площею 0,25 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд; а також відносно земельної ділянки, площею 0,2872 га. для ведення особистого селянського господарства, які розташовані в АДРЕСА_4
05 листопада 2014 року із заявами про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) щодо земельної ділянки по АДРЕСА_4 звернулись :
-ОСОБА_5, щодо земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку орієнтовною площею 0,05 га (а.с.10);
-ОСОБА_6, щодо земельної ділянки для садівництва орієнтовною площею 0,10 га а.с.11);
-ОСОБА_7, щодо земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку орієнтовною площею 0,05 га(а.с.12).
За результатами розгляду даних заяв Любахівська сільська рада 01.12.2014 року прийняла рішення №590 та №596, якими ОСОБА_3 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд і 0,07 га для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться в АДРЕСА_4
Рішенням №593 надано дозвіл ОСОБА_5на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) щодо земельної ділянки, площею 0,07 га для садівництва(а.с.13).
Рішенням №594 надано дозвіл ОСОБА_7 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) щодо земельної ділянки, площею 0,07 га для садівництва (а.с.14).
Рішенням №595 надано дозвіл ОСОБА_7 .на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) щодо земельної ділянки, площею 0,07 га для садівництва (а.с.15).
Позивач рішення №590 щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) орієнтовною площею 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, не оскаржено.
Вважаючи, що внаслідок прийняття вказаних рішень його право на землекористування порушено, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив з того, що Любахівська сільська рада діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Що стосується позовних вимог в частині оскарження рішень про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою ОСОБА_7,ОСОБА_6, ОСОБА_5, головним аргументом суд, відмовляючи в позові, зазначив те, що прийнятими рішеннями права позивача не порушені.
Проте, такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, не відповідають нормам матеріального права та є помилковими.
Із матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка, на яку претендує позивач, будь-кому у встановленому порядку в користування не надавалась.
Статтею 12 ЗК України та п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради відноситься питання розпорядження землями територіальних громад, передача земельнихділянок комунальної власності, що знаходяться на території села, міста, у власність громадян і юридичних осіб. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Частиною сьомою вказаної статті ЗК України встановлено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку (частини десята, одинадцята статті 118 ЗК України).
За приписами статті 123 ЗК України підставою відмови у наданні дозволу на розробку проекту із землеустрою для надання земельної ділянки у власність або користування може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З огляду на наведене, відповідач, відмовляючи позивачу в надані дозволу на виготовлення технічної документації на частину земельної ділянки, взагалі не мотивував своє рішення, чим порушив положення ч. 7 ст. 118 Земельного Кодексу України.
Крім того, сільською радою порушено місячний термін розгляду заяви позивача, а також порядок розгляду заяв. Оскільки заява ОСОБА_3 була подана раніше, ніж іншими особами, вона і повинна бути розглянута першою з прийняттям рішення по суті.
Колегія суддів звертає увагу і на те, що треті особи- ОСОБА_7., ОСОБА_5, ОСОБА_6, звертаючись із заявами, не додали графічні матеріали та не вказали бажане місце розташування земельної ділянки.
Любахівська сільська рада, приймаючи рішення, взагалі не встановила, чи відповідають розміри ділянок, щодо яких надано дозвіл, статистичним показникам кадастрових документів, не мотивувала прийняття рішення щодо розмірів земельних ділянок, та їх невідповідності заявам громадян, не звернула увагу на функціональне призначення земельної ділянки, щодо якої йдеться в заяві. Так, зокрема, ОСОБА_7, порушив питання про надання дозволу на виготовлення технічної документації з землеустрою для будівництва та обслуговування жилого будинку, рішення ж прийнято - щодо земельної ділянки для садівництва.
Водночас, колегія суддів зауважує, що виготовлення технічної документації землеустрою на земельну ділянку не породжує обов'язку органу місцевого самоврядування передати таку земельну ділянку у власність чи в користування. За наявності передбачених законом підстав особі, на чиє замовлення було виготовлено проект землеустрою, може бути відмовлено у наданні відповідної земельної ділянки.
Аналіз чинного законодавства свідчить про те, що дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є лише підставою для укладання договору з землевпорядною організацією для здійснення проектних робіт.
Враховуючи наведене, та в контексті положень чинного законодавства, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваних рішень суб'єкт владних повноважень не дотримався визначеної законом процедури вирішення питання, принципів пропорційності, дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав позивача та цілями прийняття оскаржуваного рішення, а також принципу обґрунтованості, що передбачає урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Відтак, оскаржувані рішення сільської ради від 01 грудня 2014 року № 593, №594,№595, №596 є протиправними і підлягають скасуванню.
Оскільки закон передбачає особливий порядок розгляду питання про надання дозволу на складання проекту землеустрою органом місцевого самоврядування, наслідком якого є відповідне рішення, яке може бути оскаржене до суду, колегія суддів приймає рішення про необхідність зобов'язання Любахівської сільської ради розглянути по суті питання про надання дозволу на на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) щодо земельної ділянки по АДРЕСА_4 за поданими заявами, відповідно до встановленого законом порядку, з прийняттям мотивованого рішення.
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У відповідності до вимог ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
При цьому, колегія суддів враховує вимоги ч.2 ст.71 КАС України, якою передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповного з»ясування обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає до скасування з прийняттям нового рішення про часткове задоволення заявленого позову, що узгоджується з положеннями п.3 ст.2 КАС України.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково. Постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від "01" липня 2015 р. скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Любахівської сільської ради Володимирецького району Рівненської області №593, №594, №595, №596 від 01.12.2014 року щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_4, Володимирецького району громадянам ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_6
Зобов"язати Любахівську сільську раду Володимирецького району Рівненської області повторно розглянути заяви ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_6 щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_4 Рівненської області, з прийняттям мотивованого рішення.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: І.Ф.Бондарчук
Б.С. Моніч
Повний текст cудового рішення виготовлено "01" вересня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_5
3- відповідачу/відповідачам: Любахівська сільська рада Володимирецького району Рівненської області с.Любахи,Володимирецький район, Рівненська область,34362
4-третій особі: ОСОБА_7 - АДРЕСА_1,34400,
ОСОБА_5 - АДРЕСА_2,34400,
ОСОБА_6 - АДРЕСА_3,34400,