ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 серпня 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/13754/14-а
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Нікітіна С.Й.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді Бойка А.В.,
суддів: Танасогло Т.М.,
Яковлєва О.В.,
за участю секретаря - Авраменка А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу виконавчого комітету Одеської міської ради на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 22 травня 2015 року по справі за позовом публічного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Одеської філії ПАТ «Укртелеком» до виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання нечинним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
23.07.2014 року публічне акціонерне товариство «Укртелеком» в особі Одеської філії ПАТ «Укртелеком» звернулось до суду першої інстанції з адміністративним позовом до виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання нечинним та скасування рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 12.06.2014 року №109 «Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок» в частинах: пункту 1, яким затверджено Акт комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 17.04.2014 року, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок, а саме: п.11 Додатку 1 до Рішення «Перелік актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок; пункту 2 щодо зобов'язання ПАТ «Укртелеком» сплатити збитки, визначені Актом комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 17.07.2014 року у місячний термін, а саме: п.10 Додатку №2 до Рішення «Перелік суб'єктів господарювання, які зобов'язані сплатити збитки, що визначені актами».
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 22.05.2015 року позов ПАТ «Укртелеком» в особі Одеської філії ПАТ «Укртелеком» задоволено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, виконавчий комітет Одеської міської ради подав апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт посилався на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Апелянт зазначив, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо порушення процедури розгляду Комісією питання про визначення розміру збитків, нанесених з боку ПАТ «Укртелеком» в результаті використання земельної ділянки, розташованої за адресою: 19 км Старокиївського шосе.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів суду апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 12.06.2014 року № 109 було затверджено Акт комісії від 17.04.2014 року № 167 з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельної ділянки ПАТ «Уртелеком». Крім того, п. 2 вказаного рішення зобов'язано суб'єктів господарювання, в тому числі і ПАТ «Укртелеком», у місячний термін відшкодувати збитки, визначені актами.
Листом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 26.06.2014 року № 01-13/4700, яке отримано позивачем, як він зазначає, 01.07.2014 року, було доведено до відома ПАТ «Укртелеком» про те, що рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 12.06.2014 року № 109 було затверджено Акт комісії від 17.04.2014 року № 167, та повідомлено, що на виконання вказаного рішення товариству необхідно сплатити збитки у розмірі 1 491 230,33 грн., нанесені територіальній громаді міста Одеси в особі Одеської міської ради, заподіяних внаслідок незаконного використання земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. 19 км Старокиївського шосе (Куліндоровський промвузол).
Не погоджуючись з вказаним рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради, ПАТ «Укртелеком» в особі Одеської філії ПАТ «Укртелеком» оскаржило його до суду першої інстанції.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно задоволення позовних вимог, зважаючи на наступне:
В обґрунтування поданого адміністративного позову ПАТ «Укртелеком» в особі Одеської філії ПАТ «Укртелеком» посилалось на те, що товариство не було повідомлено про проведення управлінням земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради 17.02.2014 року перевірки, до її проведення не було залучено представника товариства, акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства на адресу 17.02.2014 року перевірки не надходив. Також позивач зазначив, що відповідачем було порушено норми Порядку визначення та відшкодування збитків власниками землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284, що виразилось у незалученні представника підприємства, які будуть відшкодовувати збитки до складу комісії, яка визначає розмір збитків.
Позивач зазначив, що ПАТ «Укртелеком» на законних підставах використовує земельну ділянку за адресою: м. Одеса, вул. 19 км Старокиївського шосе (Куліндоровський промвузол), а саме: на підставі рішення виконавчого комітету Комінтернівської районної ради від 04.10.1968 року про передачу в постійне користування Одеському обласному виробничо-технічному управлінню зв'язку, правонаступником усіх прав та обов'язків якого є ПАТ «Укртелеком» в особі Одеської філії, а також на підставі акту відводу земельної ділянки від 09.10.1968 року.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції зазначає наступне:
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Ч. 2 ст. 2 КАС України закріплено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на зазначені положення Кодексу адміністративного судочинства України, в даному випадку в ході розгляду даної справи перевірці підлягає саме правомірність дій відповідача, як суб'єкта владних повноважень, щодо прийняття оскаржуваного рішення: наявність у відповідача повноважень на його прийняття, чи прийнято оскаржуване рішення на підставі та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, чи прийнято вказане рішення обґрунтовано та ін.
З матеріалів справи вбачається, що на розгляд комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам надішли матеріали від Департаменту комунальної власності Одеської міської ради щодо ПАТ «Укртелеком», яке фактично використовує земельну ділянку площею 12 169 кв.м. за адресою: м. Одеса, 19 км Старокиївського шосе (Куліндоровський промвузол) для експлуатації складських приміщень. В ході перевірки 17.02.2014 року управлінням земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради було виявлено порушення ПАТ «Укртелеком» вимог земельного законодавства України, а саме: використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, у зв'язку з чим складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 17.02.2014 року № 167.
17.04.2014 року було складено акт комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, в якому визначено розмір збитків, нанесених ПАТ «Укртелеком» територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради, у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття та використання без правовстановлюючих документів; наведено розрахунок завданих збитків; зазначено розрахунковий рахунок для сплати визначених збитків та зазначено про необхідність відшкодувати збитки не пізніше одного місяця після затвердження виконавчим комітетом Одеської міської ради акту Комісії.
В подальшому зазначений акт комісії було затверджено рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 12.06.2014 року № 109, яке і було оскаржено ПАТ «Укртелеком».
Задовольняючи позовні вимоги ПАТ «Укртелеком» суд першої інстанції виходив з того, що в склад комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам повинні були бути залучені представники ПАТ «Укртелеком», однак цього відповідачем зроблено не було, чим порушено права позивача та процедуру затвердження акту комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
В свою чергу, згідно Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284 (далі - Порядок) власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
П. 2 Порядку визначено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Таким чином, вказаним нормативно-правовим актом передбачено повноваження виконавчих комітетів міських рад створювати відповідні комісії, які визначають розміри збитків, заподіяних внаслідок незаконного використання земельної ділянки, а також затверджувати результати роботи таких комісій.
Рішенням від 30.05.2013 року № 204 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 11.08.2011 року № 564 «Про створення комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» було створено комісію з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» та затверджено Положення про цю комісію.
У цьому рішенні також закріплено, що до складу комісії також включаються: - представник власника землі або землекористувача (орендаря), яким заподіяно збитків; - представник підприємства, установи, організації та громадяни, які будуть їх відшкодовувати; - у разі, коли збитки заподіяні погіршенням якості земель або приведенням їх у непридатність для використання за цільовим призначенням, до складу комісій включаються також представники територіальних органів Держземінспекції, санітарно-епідеміологічних і природоохоронних органів.
Згідно п 2.8 Положення про комісію з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (додаток 2 до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 30.05.2013 року №204) матеріали розглядаються в присутності суб'єкта, відносно якого вони надійшли. У разі відсутності цієї особи (її представника) матеріали можуть бути розглянуті лише у випадках, коли є підтвердження про своєчасне її сповіщення стосовно місця та часу розгляду матеріалів.
Звертаючись з позовом до суду першої інстанції ПАТ «Укртелеком» посилалось на те, що представник товариства не був залучений до участі у засіданні комісії та оформленні акта комісії.
В свою чергу, відповідач, у спростування вказаних тверджень позивача, зазначив, що листом від 07.04.2014 року № 01-13/2960 ПАТ «Укртелеком» було направлено відповідне повідомлення про запланований розгляд Комісією питання, що вимагає участі представника товариства, із зазначенням місця, дати та часу такого засідання (17.04.2014 року о 14:00 год.). Оригінал цього листа був оглянутий в судовому засіданні суду апеляційної інстанції та завірена копія залучена до матеріалів справи.
У підтвердження направлення ПАТ «Укртелеком» зазначеного вище листа відповідач, на вимогу суду апеляційної інстанції, надав оригінал рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого долучена до матеріалів справи, згідно якого лист № 01-13/2960 було отримано уповноваженою особою ПАТ «Укртелеком» 14.04.2014 року.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме, з акту комісії від 17.04.2014 року, представник позивача - ПАТ «Укртелеком» на засідання комісії не з'явився та участі у її роботі не приймав, хоча був належним чином сповіщений про дату, час та місце засідання комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, призначене на 17.04.2014 року о 14:00 год.
З огляду на наявність підтвердження про своєчасне сповіщення позивача про місце та час розгляду матеріалів, комісією і було розглянуто матеріали, за наслідками яких визначено розмір завданих збитків.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що виконавчий комітет Одеської міської ради, приймаючи оскаржуване рішення від 12.06.2014 року № 109 «Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок» в частині затвердження акту комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 17.04.2014 року та зобов'язання ПАТ «Укртелеком» сплатити збитки, визначені вказаним актом діяв правомірно, у межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачений чинним законодавством, з дотриманням процедури його прийняття, а тому позовні вимоги ПАТ «Укртелеком» задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
В свою чергу, слід зазначити, що ст. 11 КАС України закріплено, що суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. Суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає, що в даному випадку судом першої інстанції не було належним чином з'ясовано всіх обставин по справі, які мають важливе значення для правильного вирішення, що призвело до ухвалення необґрунтованого рішення.
Оскільки судом першої інстанції при повному встановленні фактичних обставин справи порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.
Керуючись ст.ст. 184, 185, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу виконавчого комітету Одеської міської ради задовольнити.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 22 травня 2015 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Одеської філії ПАТ «Укртелеком».
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Бойко
Судді: Т.М. Танасогло
О.В. Яковлєв