КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 369/6300/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Усатов Д.Д. Суддя-доповідач: Троян Н.М.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Троян Н.М.,
суддів - Бужак Н.П., Файдюка В.В.,
при секретарі - Чеботок Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Києво-Святошинського районного суду Київської області від 18 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Софіївсько-Борщагівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про визнання незаконними та скасування повідомлень виборчої комісії,-
В С Т А Н О В И Л А :
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 18 червня 2015 року адміністративний позов залишено без руху.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати ухвалу та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду новим складом суду.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а ухвала - скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду, з огляду на наступне.
Як свідчать матеріали справи та встановлено колегією суддів, 27.05.2012 Софіївсько-Борщагівська сільська виборча комісія Києво-Святошинського району Київської області подала до Центральної виборчої комісії Повідомлення про результати позачергових виборів Софіївсько-Борщагівського сільського голови Києво-Святошинського району Київської області, датованого 29.05.2012 та Повідомлення про реєстрацію кандидатів в депутати Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатних виборчих округах №1-32 «Уточнений», датованого 31.05.2012.
Вважаючи вказані повідомлення нечинними та такими, що підлягають скасуванню, ОСОБА_2 звернувся з відповідним позовом до суду.
Залишаючи адміністративний позов без руху, суд першої інстанції виходив з того, що позивачу необхідно уточнити позовні вимоги, вказавши: які права позивача порушено; конкретних осіб, чиїми діями чи бездіяльністю яких порушено права позивача; чи звертається позивач як громадянин, чи як депутат.
Проте, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, з наступних підстав.
Відповідно до ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у позовній заяві зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; 4) зміст позовних вимог згідно з частиною четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо; 6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Згідно із частиною четвертою статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Також, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
З аналізу даних правових норм вбачається, що в своєму позові позивач зобов'язаний викласти обставини (підстави позову), за яких, як він вважає, було порушено його права, свободи чи законні інтереси, з посиланням на докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом та наявність підстав для звільнення від доказування.
Слід відзначити, що позовні вимоги можуть бути уточнені, якщо вони викладені не у відповідності з частиною четвертою статті 105 КАС України.
Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою (частина 1 ст. 108 КАС України).
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України №2 від 12.06.2009, в ухвалі повинні бути зазначені конкретні підстави залишення заяви без руху, строк для усунення недоліків, тривалість якого визначається в кожному конкретному випадку з урахуванням характеру недоліків, реальної можливості отримання копії ухвали, яка повинна бути надіслана заявнику негайно, та їх виправлення, але не більше 5 днів з дня отримання позивачем ухвали.
З аналізу наведених правових норм в їх сукупності з матеріалами справи судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 при поданні адміністративного позову дотримано вимоги, наведені у статті 106 КАС України, а саме: зазначено ім'я (найменування) позивача, його поштову адресу, ім'я (найменування) відповідача, його поштову адресу, та чітко визначено зміст позовних вимог з урахуванням частини четвертої статті 105 КАС України.
Водночас, за приписами частини четвертої ст. 11 КАС України, судом вживаються передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи (ч. 2 ст. 69 КАС України).
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Тобто, обставини що на думку суду першої інстанції підлягають уточненню, повинні з'ясуватись при розгляді справи по суті. При цьому, судом першої інстанції повинні враховуватися положення ст. 6 КАС України, яка гарантує право на судовий захист.
Відтак, залишення судом першої інстанції адміністративного позову без руху, у зв'язку з необхідністю уточнення позовних вимог, є хибним та таким, що обмежує позивача у доступі до правосуддя.
Разом з тим, судова колегія не вбачає підстав, для направлення справи на продовження розгляду новим складом суду, оскільки вказані дії не входять до повноважень суду апеляційної інстанції, згідно приписів КАС України.
Згідно частини першої ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
Згідно з п. 3 частини першої ст. 199, п. 4 частини першої ст. 204 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, суд апеляційної інстанції скасовує її і направляє справу до суду першої інстанції для продовження розгляду, якщо визнає, що судом порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання.
Оскільки, судом першої інстанції порушено норми процесуального права, у зв'язку з цим виникає необхідність у частковому задоволенні апеляційної скарги та відповідно у скасуванні ухвали Києво-Святошинського районного суду Київської області від 18 червня 2015 року й направленні справи до суду першої інстанції для продовження її розгляду.
Керуючись ст.ст. 160, 196, 199, 204, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Ухвалу Києво-Святошинського районного суду Київської області від 18 червня 2015 року - скасувати та направити справу до Києво-Святошинського районного суду Київської області для продовження її розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, та не підлягає оскарженню як така, що не перешкоджає подальшому провадженню у справі.
Головуючий суддя: Н.М. Троян
Судді: Н.П. Бужак,
В.В. Файдюк
Головуючий суддя Троян Н.М.
Судді: Файдюк В.В.
Бужак Н.П.