Постанова № 4965233, 26.11.2008, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2008
Номер справи
2а-13641/08
Номер документу
4965233
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №2а-13641/08 Категорія 41

ПОСТАНОВА

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«26» листопада 2008 року

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого - судді:   Гончарової І.А.,

при секретарі:  Псоміаді С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Малого приватного виробничо-комерційного підприємства «Сириус» до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області про визнання недійсним рішення  про застосування адміністративного арешту активів платника податків, -

ВСТАНОВИВ:

16 липня 2008 року позивач - Мале приватне виробничо-комерційне підприємство «Сириус» - звернувся до суду із позовною заявою, в обґрунтування якої зазначив, що 14 липня 2008 року Алчевською ОДПІ на підставі підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у зв'язку із відмовою суб'єкта підприємницької діяльності від проведення перевірки за наявності законних підстав для її проведення, було прийнято рішення №9-6/26-21788191 про застосування адміністративного арешту активів МПВК «Сириус». Позивач посилається на те, що направлення на проведення перевірки МПВКП «Сириус» співробітниками Алчевської ОДПІ датоване 14.07.2008 p., однак письмового повідомлення про проведення планової виїзної перевірки за 10 днів до проведення перевірки, тобто до 14.07.2008 року, позивач не отримував. Згідно п.3.1 Порядку застосування адміністративного арешту активів платників податків та ст.9.1.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», адміністративний арешт активів платника податків є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу, однак наявність податкового боргу у позивача відповідачем не доведено. Таким чином, позивач вважає, що вказане рішення прийнято з порушенням норм діючого податкового законодавства, у зв'язку із чим просить визнати недійсним рішення Алчевської ОДПІ від 14.07.2008 року № 9-6/26-21788191 про застосування адміністративного арешту активів платника податків.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, суду пояснив, що 14 липня 2008 року Алчевською ОДПІ на підставі підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у зв'язку із відмовою суб'єкта підприємницької діяльності від проведення перевірки за наявності законних підстав для її проведення, було прийнято рішення №9-6/26-21788191 про застосування адміністративного арешту активів МПВК «Сириус». Представник позивача посилається на те, що відмова від отримання розпорядження № 196 від 10.07.2008 року та направлення № 39/231 від 14.07.2008 року керівником МПВКП «Сириус» не може бути підставою для арешту активів, у зв'язку із цим просив визнати недійсним рішення Алчевської ОДПІ від 14.07.2008 року № 9-6/26-21788191 про застосування адміністративного арешту активів платника податків.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що директор МПВКП «Сириус» Александров А.П відмовився від отримання та підписання розпорядження № 196-р від 10.07.2008 року та направлення № 39/231 від 14.07.2008 року, про що складено акт № 191/231 від 14.07.2008 року. Факт допуску керівництвом МПВКП «Сириус» до планової виїзної перевірки працівників Алчевської ОДПІ з 19.06.2008 року фактично представником відповідача у судовому засіданні не заперечувався.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач - Мале приватне виробничо-комерційне підприємство «Сириус» - знаходиться на податковому обліку в Алчевській об'єднаній державній податковій інспекції Луганської області.

У рішенні від 14.07.2008 року за №9-6/26-21788191 зазначено, що 14 липня 2008 року начальником Алчевської ОДПІ Афоніним Д.В. на підставі розпорядження № 196-р від 10.07.2008 року було видане направлення № 39/231 на проведення такої перевірки співробітниками Алчевської ОДПІ. 14.07.2008 року у зв'язку з необхідністю проведення планової виїзної перевірки вищезазначене направлення було пред'явлено директору МПВКП «Сириус» Александрову А.П. У проведенні планової виїзної перевірки директором МПВКП «Сириус» Александровим А.П. було відмовлено, про що складений відповідний акт. Таким чином, встановлено, що платник податків - МПВКП «Сириус», відмовив працівникам Алчевської ОДПІ в проведенні планової виїзної перевірки за наявності законних підстав для її проведення (арк. справи 6-7).

На підставі вказаного рішення до МПВКП «Сириус» було застосовано терміном на 96 годин умовний адміністративний арешт активів МПВКП «Сириус», а саме: паливно-мастильних матеріалів, що зберігаються на АЗС розташованих за адресами:

·м.Перевальськ, вул. Кірова, 143;

·м.Алчевськ, пр.Металургів, 60а;

·с.Михайлівка Перевальського району, вул.  Загородна, 2;

·м.Брянка, вул. Донбасівська, 1;

·м.Брянка, вул. Луганська, 30.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 18.07.2008 року, що залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2008 року, встановлено, що розпорядження Алчевської ОДПІ № 178-р від 18.06.2008 року «Про проведення планової виїзної перевірки МПВКП «Сириус» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006 року по 31.03 2008 року» вбачається, що строк перевірки визначено з 19.06.2008 року по 17.07.2008 року. Таким чином, строк перевірки складає 20 робочих днів. Розпорядженням № 196-р від 10.07.2008 року «Про внесення змін до розпорядження Алчевської ОДПІ № 178-р від 18.06.2008 року «Про проведення планової виїзної перевірки МПВКП «Сириус» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006 року по 31.03.2008 року» було створено робочу групу для проведення планової виїзної перевірки МПВКП «Сириус» за вказаний період у складі головних державних податкових ревізорів-інспекторів Сараєвої Н.О, Горбатюк Л.М., Полякової О.А. та старших оперуповноважених відділу податкової міліції Алчевської ОДПІ Гребенюка В.Л., Кураєва І.Л., на яких покладено обов'язок здійснити перевірку з 14.07.2008 року до 17.07.2008 року.

У направленні від 14.07.2008 року за № 39/231 на проведення перевірки до складу перевіряючих включено головного податкового ревізора-інспектора Горбатюк Л.М. та старших оперуповноважених відділу податкової міліції Алчевської ОДПІ Гребенюка В.Л. та Кураєва І.Л.

Від отримання та підписання розпорядження № 196-р від 10.07.2008 року та направлення № 39/231 від 14.07.2008 року відмовився директор МПВКП «Сириус» Александров А.П., про що складено акт № 191/231 від 14.07.2008 року. Факт допуску

керівництвом   МПВКП «Сириус» до планової виїзної перевірки працівників Алчевської ОДШ з 19.06.2008 року відповідачем не оспорюється.,

Крім того, відповідно до ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» працівникам податкової міліції забороняється брати участь у проведенні планових та позапланових виїзних перевірок платників податків, що проводяться органами державної податкової служби, якщо такі перевірки не пов'язані з веденням оперативно-розшукових справ або розслідуванням кримінальних справ, порушених стосовно таких платників податків (посадових осіб та платників податків), що знаходяться в провадженні.

Відповідачем не надано належне обгрунтування підстав включення до складу осіб, які приймали участь у плановій перевірці, старших оперуповноважених відділу податкової міліції Алчевської ОДШ Гребенюка В.Л. та Кураєва І.Л.

Відповідно до ч.9 ст.9 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» громадяни України та інші особи мають право у встановленому законом порядку одержати від органів, на які покладено здійснення оперативно-розшукової діяльності, письмові пояснення з приводу обмеження їх прав та свобод та оскаржити ці дії.

Відповідно до пп.9.3.8 п.9.3 ст.9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 року, адміністративний арешт не може бути накладено, якщо платник податків відмовляється допустити працівника контролюючого органу до документальної або матеріальної перевірки у зв'язку з відсутністю у такого працівника контролюючого органу підстав для її проведення.

Таким чином, дії Александрова А.П., що виразилися у відмові від ознайомлення та отримання розпорядження № 196-р від 10.07.2008 року і направлення № 39/231 від 14.07.2008 року, є правомірними, крім того, цей факт встановлений постановою суду, що набрала законної сили, а тому не підлягає доказуванню.

Таким чином, відмова від отримання розпорядження № 196 від 10.07.2008 року та направлення № 39/231 від 14.07.2008 року керівником МПВКП «Сириус» не може бути підставою для арешту активів відповідно до підпункту «г» 9.1.2 ст. 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки відповідач не перешкоджав допуску до планової перевірки.

Згідно ч.2 ст.11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» ненадання платнику податків документів, передбачених частиною 1 цієї статті, або їх надання з порушенням вимог, встановлених законодавством, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.

Згідно п.п.9.1.1 п.9.1 ст.9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» адміністративний арешт активів платника податків є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу. Однак відповідачем не заперечується факт відсутності податкової заборгованості у МПВКП «Сириус».

Таким чином, позовні вимоги знайшли обґрунтування наданими суду доказами та підлягають задоволенню.

Враховуючи наведене, керуючись Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Законом України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст.159, 160, 161, 163, 167 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Малого приватного виробничо-комерційного підприємства «Сириус» до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області про визнання недійсним рішення Алчевської ОДПІ про застосування адміністративного арешту активів платника податків, задовольнити.

Визнати недійсним рішення Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції від 14 липня 2008 року № 9-6/26-21788191 про застосування адміністративного арешту активів платника податків.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.