Постанова № 49650117, 18.08.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2015
Номер справи
820/7469/15
Номер документу
49650117
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

18 серпня 2015 р. № 820/7469/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Спірідонова М.О.,

за участю секретаря судового засідання Сайко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного

адміністративного суду адміністративну справу за позовом

Квартирно-експлуатаційного відділу м. Харкова

до Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській

області

про скасування податкової вимоги ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Квартирно-експлуатаційний відділ м. Харків, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд скасувати податкову вимогу Дергачівської ОДПІ Головного Управління ДФС у Харківській області № 608-25 від 14.05.2015 року, про стягнення з КЕВ м. Харків 38 914 грн. 20 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податкова вимога №608-25 від 14.05.2015 року прийнята Дергачівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області з порушенням норм діючого законодавства України, що є підставою для її скасування.

Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, проти задоволення позовних вимог заперечував.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Квартирно-експлуатаційним відділом м. Харкова подано до Дергачівської ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області звітні податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2015 рік, а саме:

- податкова декларація № НОМЕР_1 від 18.02.2015 року (територія Дергачівської міської ради);

- податкова декларація № НОМЕР_2 від 18.02.2015 року (територія Солоницівської селищної ради);

- податкова декларація № НОМЕР_3 від 24.02.2015 року (територія Черкаськолозівської селищної ради);

- податкова декларація № НОМЕР_4 від 19.02.2015 року (територія Руськолозівської селищної ради).

Згідно наданих податкових декларацій сума податку за січень 2015 року, яка підлягає сплаті в бюджет складає 60189,02 грн., з терміном сплати до 02.03.2015 року.

Відповідно до зазначеної суми в податкових деклараціях Дергачівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області прийнято податкову вимогу №608-25 від 14.05.2015 року про стягнення з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Харкова заборгованості по сплаті земельного податку у розмірі 37 705,56 грн. та 1208,68 грн. пені на загальну суму 38914,20 грн.

Вищевказана заборгованість була погашена шляхом подання уточнених податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2015 рік, а саме:

- по Черкаськолозівській сільській раді № НОМЕР_5 від 21.07.2015 року, сума до зменшення 121,28 грн.;

- по Руськолозівській сільській раді № НОМЕР_6 від 07.05.2015 року, сума до зменшення 188527,74 грн. та № НОМЕР_7 від 21.07.2015 року, сума до зменшення 37705,56 грн.;

- по Дергачівській міській раді № НОМЕР_8 від 22.07.2015 року, сума до зменшення 850,75 грн.;

- по Солоницівській селищній раді № НОМЕР_9 від 21.07.2015 року, сума до зменшення 40759,46 грн.

Не погоджуючись із прийнятою вимогою №608-25 від 14.05.2015 року позивач звернувся до суду.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зокрема, як встановлено судом та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, підставою для винесення Дергачівською ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області вимоги №608-25 від 14.05.2015 року слугувала наявність узгодженого грошового зобовязання по земельному податку з юридичних осіб у загальному розмірі 60189,02 грн.

Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VІ (зі змінами та доповненнями) платник податків зобовязаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до ч. 1, 2 статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п.286.2. ст.286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з п.285.1 ст.285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Слід зазначити, що Дергачівською міською радою Харківської області прийнято рішення №9 від 23.01.2015 року; Русько-лозівською сільською радою Дергачівського району Харківської області прийнято рішення № 49 від 17.02.2015 року; Солоницівською селищьною радою Дергачівського району Харківської області прийнято рішення № 12 від 29.02.2015 року; Черкасько-лозівською сільською радою Дергачівського району Харківської області прийнято рішення № 3 від 22.02.2015 року відповідно до яких звільнили від сплати земельного податку органи державної влади та місцевого самоврядування; органи прокуратури; заклади, установи та організації, які повністю утримуватися за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів; дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, фізичної культури та спорту незалежно від форм власності і джерел фінансування; заклади культури, науки, освіти, охорони здоровя, соціального захисту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного бюджету.

Як встановлено судом, Квартирно-експлуатаційний відділ м. Харкова був зобовязаний подати податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), та на час подачі відповідних податкових декларацій позивач не був обізнаний про прийняття вищезазначених рішень відповідно до яких звільнили від сплати земельного податку

Також, у зазначених рішеннях Дергачівською міською радою Харківської області №9 від 23.01.2015 року; Русько-лозівською сільською радою Дергачівського району Харківської області № 49 від 17.02.2015 року; Солоницівською селищьною радою Дергачівського району Харківської області № 12 від 29.02.2015 року; Черкасько-лозівською сільською радою Дергачівського району Харківської області № 3 від 22.02.2015 року вказано, що дані рішення застосовується з 01.01.2015 року.

Крім того, Квартирно-експлуатаційним відділом м. Харкова 21.07.2015 року та 22.07.2015 року були подані уточнені податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), а саме:

- по Черкаськолозівській сільській раді № НОМЕР_5 від 21.07.2015 року, сума до зменшення 121,28 грн.;

- по Руськолозівській сільській раді № НОМЕР_6 від 07.05.2015 року, сума до зменшення 188527,74 грн. та № НОМЕР_7 від 21.07.2015 року, сума до зменшення 37705,56 грн.;

- по Дергачівській міській раді № НОМЕР_8 від 22.07.2015 року, сума до зменшення 850,75 грн.;

- по Солоницівській селищній раді № НОМЕР_9 від 21.07.2015 року, сума до зменшення 40759,46 грн.

Дані декларації були прийняті відповідачем по справі.

Таким чином, податкова вимога Дергачівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області №608-25 від 14.05.2015 року є необґрунтованою.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч.2 ст.86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст.86).

За правилами частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування свого рішення покладено на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Будь-яке рішення чи дії субєкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні обєктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення субєкта владних повноважень на може ґрунтуватися на припущеннях.

З огляду на це, суд дійшов висновку, що податкова вимога Дергачівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області у Харківській області №608-25 від 14.05.2015 року підлягає скасуванню, а позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160,161,162,163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Квартирно-експлуатаційного відділу м. Харкова до Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкової вимоги - задовольнити у повному обсязі.

Скасувати податкову вимогу Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області №608-25 від 14.05.2015 року про стягнення з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Харкова заборгованості по сплаті земельного податку у розмірі 38914 (тридцять вісім тисяч дев'ятсот чотирнадцять) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо субєкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлено 25 серпня 2015 року.

Суддя Спірідонов М.О.