ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2015 р. Справа № 804/8645/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ніколайчук С.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КС-Мегатрейд» до Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
13.07.2015р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КС-Мегатрейд» (далі ТОВ «КС-Мегатрейд») до Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, щодо не підготовки висновку про повернення 48940грн. авансових платежів з податку на прибуток на банківський рахунок ТОВ «КС-Мегатрейд» з відповідного бюджету та не поданні його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів;
- зобовязати Новомосковську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області підготувати висновок про повернення на банківський рахунок ТОВ «КС-Мегатрейд», зазначений в листі №101 від 22.06.15р., 48940грн. авансових платежів з податку на прибуток з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач звернувся до Новомосковської ОДПІ з проханням надати акт звірки з податку на додану вартість та податку на прибуток станом на 26.05.15р. 18.06.15р. ТОВ «КС-Мегатрейд» отримано акт від 19.06.15р. № 1529-20 із змісту якого вбачається, що станом на 26.05.15р. у ТОВ «КС-Мегатрейд» існує переплата з авансових внесків з податку на прибуток, у розмірі 48940грн. 22.06.15р. ТОВ «КС-Мегатрейд» звернулось до відповідача з проханням суму переплати з авансових платежів по податку на прибуток за 2014 рік в сумі 48940грн. повернути на банківський рахунок підприємства. Відповідач відмовив у задоволенні вимоги ТОВ «КС-Мегатрейд» щодо повернення надмірно сплачених коштів та запропонував суму переплати залишити в рахунок майбутніх платежів. Позивач з такими діями податкового органу не погоджується, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом щодо визнання зазначених вище дій протиправними.
Ухвалою суду від 16.07.2015р. відкрито провадження в адміністративній справі № 804/8645/15 та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 30.07.2015р.
Позивач та відповідач в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, докази чого наявні в матеріалах справи.
30.07.2015р. позивач подав до суду клопотання, в якому просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі, розглянути справу без його участі в порядку письмового провадження.
Враховуючи клопотання позивача, строки розгляду та вирішення справи, встановлені ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе вирішити спір за відсутності сторін, у письмовому провадженні, за наявними у справі доказами відповідно до вимог ч. 4, ч. 6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення даного адміністративного позову, виходячи з наступного:
Товариство з обмеженою відповідальністю «КС-Мегатрейд» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 30.08.2010р. за №12291020000001242 за адресою: 51200, України, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Чкалова,79.
26.03.15р. позивач звернувся до відповідача з листом за вих.№82 з проханням надати акти звірки з податку на додану вартість та податку на прибуток, станом на 26.05.2015р.
18.06.15р. ТОВ «КС-Мегатрейд» від Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, було отримано акт за №1529-20 від 19.06.2015р., із змісту якого вбачається, що станом на 26.05.2015р., у ТОВ «КС-МЕГАТРЕЙД» існує переплата з авансових внесків з податку на прибуток, у розмірі 48940грн.
22.06.15р. ТОВ «КС-Мегатрейд» звернулось до податкового органу з проханням суму переплати з авансових платежів по податку на прибуток за 2014р. у сумі 48940грн., зазначену в акті №№1529-20 від 19.06.2015р., повернути на банківський рахунок підприємства.
13.07.15р. Новомосковська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області своїм листом за №12371/10/04-08-20-12 від 13.07.2015р. у задоволенні вимоги позивача від 22.06.15р. про повернення надмірно сплачених коштів відмовила та запропонували суму переплати залишити в рахунок майбутніх платежів.
У декларації з податку на прибуток за 1-ий квартал 2014р., поданій позивачем відповідачу 26.02.15р., у рядку 20 «Авансові внески, нараховані на суми дивідендів та прирівняних до них платежів» зазначено прочерк,у рядку 11 «Податок на прибуток від діяльності, що не підлягає патентуванню (рядок 07-рядок08-рядок09 (при позитивному значенні)» зазначена сума у розмірі 85330грн., у рядку 13 «Зменшення нарахованої суми податку» зазначено 134270грн. Згідно рядка 14 «Податок на прибуток за звітний (податковий) період (рядок10+рядок11+рядок12-рядок13) вказано суму 48940,00грн з відємним значенням.
Згідно п.п. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Відповідно до п.п. 17.1.10 п. 17.1. ст. 17 Податкового кодексу України платника податків має права на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з п.43.1 ст.43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобовязання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до п.97.6 ст.97 Податкового кодексу України, у разі якщо суми надміру сплачених грошових зобовязань або суми невідшкодованих податків з відповідного бюджету перевищують суми грошових зобовязань або податкового боргу перед таким бюджетом, суми перевищення використовуються для погашення грошових зобовязань або податкового боргу перед іншими бюджетами, а за відсутності таких зобовязань (боргу) перераховуються у розпорядження такого платника податків.
Суд констатує, що відсутність у позивача заборгованості по податках і зборах підтверджується актом звірки по податку на прибуток та податку на додану вартість від 19.06.15р.
Відповідно до вимог п. 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України, обовязковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобовязання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та / або надміру сплаченої суми.
Відповідно до вимог п. 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України, платник податків подає заяву на повернення помилково та / або надміру сплачених грошових зобовязань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку, на погашення грошового зобовязання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету, повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Відповідно до вимог п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше, ніж за пять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви, готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України. На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом пяти робочих днів здійснює повернення помилково та / або надміру сплачених грошових зобовязань у порядку, встановленому Державним казначейством України.
Як встановлено судом, 22.06.2015 року позивач звернувся до відповідача з листом в якому просив повернути надміру внесені до бюджету суми авансового внеску податку на прибуток за 2014 рік в сумі 48940.00грн., на що відповідач листом №12371/10/04-08-20-12 від 13.07.2015р. повідомив, що листом ГУ ДФС у Дніпропетровській області №8899/7/04-36-20-01-23 від 02.07.2015р. не погоджений лист щодо перекиду коштів в сумі 48940.00грн з метою не допущення втрат бюджету та запропоновано позивачу суму переплати по авансовим внескам податку на прибуток залишити в рахунок майбутніх нарахувань.
Виходячи із вищезазначених норм податкового законодавства, суд приходить до висновку, що платник податків має право повернути помилково та/або надміру сплачені суми авансового внеску з податку на прибуток та визначає як необґрунтовані доводи відповідача, що сума надміру сплачених сум авансового внеску з податку на прибуток не може бути повернуто з метою не допущення втрат бюджету.
Судом встановлено, що позивач та відповідач провели звірення розрахунків платника з бюджетом за період з 01.01.2015 р. по 26.05.2015р. за наслідками яких складено акт, у якому встановлено, що сума надміру сплачених позивачем грошових зобовязань складає 48940,00грн.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Взаємовідносини територіальних органів Міністерства доходів і зборів України (далі - органи Міндоходів) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України регламентує Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України 30.12.2013 № 882/1188 (далі Порядок № 882/1188)
Відповідно до пункту 5 Порядку № 882/1188 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно пункту 7 Порядку № 882/1188, орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242.
За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
Пунктом 8 Порядку № 882/1188 визначено, що орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.
У відповідності до ст. 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з Податковим кодексом України та іншими законами і нормативними актами.
Таким чином, суд вважає, протиправними дії відповідача щодо не підготовки висновку про повернення грошових коштів в розмірі 48940.00грн. та не подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів згідно із заявою ТОВ «КС-Мегатрейд», та такими, що вчинені в порушення положень статті 43 Податкового кодексу України.
Крім того, враховуючи викладене вище, для повного захисту та поновлення прав, свобод та інтересів позивача суд дійшов висновку про наявність підстав зобовязати Новомосковську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області підготувати висновок про повернення на банківський рахунок ТОВ «КС-Мегатрейд», зазначений в листі №101 від 22.06.15р., 48940грн. авансових платежів з податку на прибуток з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не було доведено правомірності своєї бездіяльності щодо невиконання вимог п. 43.5 ст. 43, п. 97.5, п. 97.6. ст. 97 Податкового кодексу України, а саме, не підготування висновку про повернення відповідних сум коштів позивачу з відповідного бюджету та не подання його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.
Згідно з ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України.
Приймаючи до уваги викладене у сукупності, керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 94, ст. 158-163, ст. ст. 167, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КС-Мегатрейд» до Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволити.
Визнати протиправними дії Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо не підготовки висновку про повернення 48940грн. авансових платежів з податку на прибуток на банківський рахунок ТОВ «КС-Мегатрейд» з відповідного бюджету та не поданні його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів;
Зобовязати Новомосковську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області підготувати висновок про повернення на банківський рахунок ТОВ «КС-Мегатрейд», зазначений в листі №101 від 22.06.15р., 48940грн. авансових платежів з податку на прибуток з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів
Стягнути з державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КС-Мегатрейд» судові витрати в сумі 182грн.70коп. ( сто вісімдесят дві грн. 70коп.) сплачених згідно платіжного доручення від 13.07.2015р. за №2612.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 30.07.15р. Суддя ОСОБА_1 ОСОБА_1