Провадження № 2/641/200/2015 Справа № 641/8894/14-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 серпня 2015 року м. Харків
Комінтернівський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді - Онупко М.Ю.,
за участю секретаря - Кисіль О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові цивільну справу за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_2 про відшкодування збитків,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач Харківська міська рада звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 в якому просить стягнути з відповідача до бюджету м. Харкова збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу) у розмірі 273 873 грн. 88 коп. згідно з розрахунком величини пайового внеску виконаного за показниками опосередкованої вартості будівництва.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач є замовником будівництва за декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 17.09.2013 року за № ХК 182132601167, відповідно до якої будівництво індивідуального (садибного) житлового будинку (літ. Ж-2) по АДРЕСА_1, прийнято в експлуатацію. Згідно зі ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні інфраструктури населеного пункту та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування. Частиною 4 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначені замовники які не залучаються до пай ової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Жоден з пунктів ст. 40 вищевказаного Закону не має відношення до об'єктів будівництва, прийнятого в експлуатацію на підставі декларації від 17.09.2013 року за № ХК 182132601167, а отже замовник будівництва має в повній мірі виконувати обов'язки пайової участі. Листами управління соціального-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 21.10.2013 року № 541/0/114-13 та від 28.11.2013 року № 643/0/114-13 відповідачу було повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, однак відповіді від відповідача не надійшло.
Оскільки до міської ради не надано документів про кошторисну вартість будівництва, Департаментом економіки та комунального майна розрахунок величини вартості будівництва здійснено на підставі наявних в декларації показників загальної площі завершеного забудовою об'єкта містобудування та показників опосередкованої вартості будівництв, встановлених наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за відповідний квартал на відповідній території, кошторисна вартість будівництва відповідно до вказаного розрахунку становить відповідно до вказаної декларації становить 6 224 406 грн. 30 коп., а розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету відповідачем, становить 4% від вказаного розміру, що становить 273 873,88 грн.
Позивач посилається на те, що неукладання відповідачем відповідного договору пайової участі до прийняття об'єкту містобудування до експлуатації та несплата коштів пайового внеску до місцевого бюджету спричинили Харківській міській раді збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу).
В судовому засіданні представник позивача Замніус М.В. позовні вимоги підтримала в повному обсязі посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково у розмірі 51 403,24 грн, що визначено у відповідності до розміру загальної кошторисної вартості індивідуального житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1, визначеного у висновку № 1169 судової будівельно-технічної експертизи.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про день час та місце розгляду повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації зареєстрованого Інспекцією ДАБК у Харківській області за № ХК 182132601167 від 17.09.2013 року, замовником будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку (літ. Ж-2), цокольний поверх (літ.Жц), мансарда (літ. жм), вхід до підвалу (літ. ж), тераса (літ. ж1), балкон (літ. ж2), балкон (літ. ж3), прибудова (літ. ж4), балкон (літ. ж5), розташований за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_2, що мешкає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 17).
Згідно зі ст. 1 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст.ст. 3, 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Згідно з пп. 7 п. "а" ч. 1 ст. 27 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження як залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності до участі в комплексному соціально - економічному розвитку сіл, селищ, міст, координація цієї роботи на відповідній території.
Так, 17 лютого 2012 року Верховною Радою України було прийнято Закон «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-УІ (далі - Закон), який згідно з його преамбулою покликаний встановити правові та організаційні основи містобудівної діяльності та забезпечити стабільний розвиток територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Цей Закон набрав чинності з 12.03.2012 року.
Відповідно до ст. 40 Закону порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування.
Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
На виконання цих вимог рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011р. №804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі - Порядок) (зі змінами рішення від 22.05.2013року №319), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.
Вказаний Порядок був прийнятий та оприлюднений Харківською міською радою на виконання вимог ст. 22 Закону України «Про інформацію» у встановленому порядку, а саме на офіційному сайті Харківської міської ради (www.city.kharkov.ua), на офіційному сайті комунального підприємства «Харківській міській інформаційний центр» (www.citvnet.kharkov.ua) та у газеті «Харьковские известия», тому відповідно до положень ч.1 ст.144 Конституції України є нормативно-правовим актом, обов'язковим до виконання на території м. Харкова.
Згідно пункту 1 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011р. №45, будівництво - це нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація та капітальний ремонт об'єктів будівництва. Також визначено, що об'єкт будівництва - це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.
Згідно зі ст. 1 Закону замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.
Відповідно до ст. 2 Закону під забудовою територій слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, будівництво об'єктів, реконструкцію існуючої забудови та територій.
Згідно з п. 1.4. Порядку залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.
Згідно з пунктом 1.5 Порядку пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету міста Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.
Відповідно до пункту 1.6 Порядку під будівництвом слід розуміти - нове будівництво, реконструкцію, реабілітацію, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва, а під об'єктами будівництва - будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення та їх комплекси.
Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.
Згідно з ч. 9 Закону , а також п. 2.8. Порядку договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
У разі встановлення факту будівництва та введення об'єкта до експлуатації без укладення договору про пайову участь забудовника у розвитку інфраструктури м. Харкова Департамент економіки та комунального майна у десятиденний термін з дня встановлення такого факту, надсилає замовнику будівництва рекомендованим поштовим відправленням лист-повідомлення про необхідність укладення відповідного договору (п. 5.1. Порядку).
У листі-повідомленні Департамент економіки та комунального майна повідомляє про порядок укладення договору про пайову участь, про строк, у який замовник має вжити передбачених Порядком заходів щодо добровільного укладення договору, та про передбачену цим Порядком та чинним законодавством України відповідальність за ухилення від укладання такого договору (п. 5.2. Порядку).
У разі ухилення замовника від виконання вимог, вказаних у листі-повідомленні щодо укладання договору пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у добровільному порядку, Департамент економіки та комунального майна вчиняє наступні дії: на підставі наявної інформації та у відповідності до цього Порядку проводить розрахунок величини пайової участі замовника у розвитку інфраструктури; готує два примірники договору пайової участі у розвитку інфраструктури з додатками; надсилає підписані два примірники договору з додатками замовнику будівництва рекомендованим поштовим відправленням (п. 5.3. Порядку).
Пунктом 5.7. Порядку передбачено, що замовник будівництва, який після розгляду проекту договору незгоден з якимись його частинами, направляє до Департаменту економіки та комунального майна протокол розбіжностей (письмові вмотивовані зауваження) до договору, які Департамент розглядає протягом двадцяти днів. В цей же строк Департамент вживає заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та приймає рішення про зміну договору.
Як вбачається з матеріалів справи, управління соціального-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна листами від 21.10.2013 року № 541/0/114-13 та від 28.11.2013 року № 643/0/114-13 відповідачу було повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова (а.с. 21, 12). Відповіді на вказані листи від відповідача до позивача не надійшли, відповідач до управління соціального-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна не звертався та відповідно договір про пайову участь між відповідачем та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію укладений не був.
Відповідно до ч. 5 ст. 40 Закону та п.3.1. Порядку величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і поза майданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
Згідно з п. 2 ч. 6 ст. 40 Закону граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Розрахунок величини пайової участі здійснюється на підставі загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта згідно зведеного кошторисного розрахунку, а у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами та правилами, вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості (п. 5.4. Порядку).
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на проведений Департаментом економіки та комунального майна розрахунок кошторисної вартості будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку літ. Ж-2 по АДРЕСА_1, та становить 6 224 406,30 грн., розмір пайової участі становить 4% від вищевказаного розміру кошторисної вартості - 273 873,88 грн.
Під час розгляду справи представником відповідача ОСОБА_4 з метою визначення кошторисної вартості індивідуального будівництва спірного нерухомого майна, було заявлено клопотання про проведення судової будівель-технічної експертизи. Зазначене клопотання представника відповідача було задоволено та у справі було призначено будівельно - технічну експертизу.
Відповідно до висновку №1169 судової будівельно-технічної експертизи від 19.03.2015 року проведеної Полтавським відділенням Харківського науково- дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.Бокаріуса, вбачається, що загальна кошторисна вартість індивідуального житлового будинку літ. «Ж-2», який розташований за адресою: АДРЕСА_1, станом на вересень 2013 року, з урахуванням ПДВ, складає 1 285 081 грн. (а.с. 92-120).
Таким чином, розмір пайової участі відповідача у розвитку інфраструктури населеного пункту має складати 51 403,24 грн. (4% від 1 285 081 грн.).
Згідно до ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як по зверненню фізичної чи юридичної особи, в межах заявлених ними вимог на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у розгляді справи.
У відповідності до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 ЦПК України. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню розмірі 51 403,24 грн.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до приписів ст. 88 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212, 214, 215, 217, 218 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Харківської міської ради - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь бюджету міста Харкова (код платежу 24170000, рахунок № 31518921700002, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999649, банк ГУДКСУ у Харківській області, одержувач УДКСУ у м. Харкові Харківської області) збитки у вигляді упущеної вигоди в розмірі 51 403 (п'ятдесят одна тисяча чотириста три) грн. 24 коп.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Харківської міської ради, судові витрати в розмірі 520 (п'ятсот двадцять) грн. 36 коп.
В іншій частині позовні вимоги - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Комінтернівський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: М. Ю. Онупко