ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 вересня 2009 року справа № 2а-23940/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Твердохліба Р.С.
при секретарі: Лемба А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кремінському районі до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення заборгованості по страховим внескам, -
В С Т А Н О В И В:
26 червня 2009 року позивач, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кремінському районі, звернувся до суду з позовом до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по страховим внескам у сумі 4227,66 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності і зареєстрований у виконавчій дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України у Кремінському районі 03.04.2001 року за реєстраційним номером 1215000013. Але, в порушення підпунктів 4.12, 4.13 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду СНВ України, затвердженої постановою Правління Фонду СНВ України від 12.07.2007 року, страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства не перерахувало у повному обсязі, у зв'язку з чим, у нього утворилася заборгованість у розмірі 1724,52 грн., у зв'язку з якою згідно Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» була нарахована пеня в сумі 2503,14 грн. До теперішнього часу заборгованість відповідачем не погашена.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та надав суду аналогічні позовній заяві пояснення.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, надав суду відзив на заперечення, в якому зазначив, що Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства не погоджується з позовною заявою в частині нарахування та стягнення пені в сумі 2503,14 грн., оскільки відповідно до ч.2 ст.5 Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожитий газ та електроенергію» на суму реструктуризації заборгованості не нараховується пеня житлово-комунальним підприємствам, енергогенеруючим компаніям та підприємствам Національної акціонерної компанії «Нафто-газ України» на їх недоїмку з платежів до бюджетів усіх рівнів.
Заслухавши пояснення представника сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справи за участю Відділень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.
Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Спеціальним законом, який визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
В судовому засіданні встановлено, що Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства зареєстровано у відділенні ВВД ФССНВВПЗ у Кремінському районі 03.04.2001 року як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності за № 1215000013 (арк. справи 5).
Частиною 2 ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” встановлено, що роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Відповідно до ч.1 ст. 47 зазначеного Закону, страхові тарифи, диференційовані по галузях економіки (видах економічної діяльності) залежно від класу професійного ризику виробництва, встановлюються законом.
Порядок узяття на облік та набуття роботодавцями статусу страхувальників, обчислення і сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних
випадків на виробництві та професійних захворювань України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності і господарювання, виду діяльності, галузевої належності, фізичними особами - підприємцями, фізичними особами, які використовують працю найманих працівників, а також добровільно застрахованими особами, порядок обліку та витрачання страхових коштів, здійснення платежів, ведення бухгалтерського обліку і звітності визначається Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженою Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 12.07.2007 N 36.
Пунктом 4.12 Інструкції, страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.
Згідно з п. 4.13 зазначеної Інструкції, нараховані страхові внески, інші платежі сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду.
Як вбачається з матеріалів справи, за Кремінським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства утворилася заборгованість по страховим внескам у сумі 1724,52 грн.
Відповідно до п.5.1 Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк
страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені.
У зв'язка з вищенаведеним, Кремінському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства було нараховано пеню в розмірі 2503,14 грн., що підтверджується актом перевірки №36 від 27.05.2009 року (арк. справи 9-10).
Таким чином, суд вважає позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кремінському районі до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення заборгованості по страховим внескам обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Посилання представника позивача на ч.2 ст.5 Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожитий газ та електроенергію» на увагу суду не заслуговує у звязку з тим, що дана норма Закону не відповідає суті спору, пені щодо виплаченої нарахованої заробітної плати працівникам Водоканалу через касу підприємства, так як сплата страхових внесків до Фонду відсутня або непропорційна виплаченим сумам.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кремінському районі звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінета Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року та при поданні заяви не сплачував судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, ст.ст. 2, 17, 87, 94, 112, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кремінському районі до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення заборгованості по страховим внескам задовольнити повністю.
Стягнути з Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (р/р 26005053701435 ЛФ «Приватбанк», МФО 304795, ідент.код 20160935, вул. Дзержинського, 2а, м.Кремінна) недоїмку по страховим внескам на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кремініському районі в сумі 1724,52 грн. і пеню в сумі 2503,14 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
СУДДЯ