Справа № 2а-23967/09/1270
Категорія № 6.14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«22» вересня 2009 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Твердохліба Р.С.,
при секретарі: Лустіной Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов прокурора м.Брянки Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м.Брянці Луганської області до Закритого акціонерного товариства «Криворізьке» про стягнення заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, -
ВСТАНОВИВ:
30 червня 2009 року прокурор м.Брянка Луганської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області до Закритого акціонерного товариства «Криворізьке», в якому зазначив, що Закрите акціонерне товариство «Криворізьке» зареєстровано у виконавчому комітеті Брянківської міської ради як суб'єкт підприємницької діяльності 05.09.2002 року, як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в м.Брянці. Відповідно до п.6 ч.2 ст.17, п.6 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду України не пізніше, ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду. Але в порушення вказаних норм Закону ЗАТ «Криворізьке» не сплачує страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим, станом на 01.05.2009 року утворилась заборгованість по внескам за період з 01.02.2009 року по 01.05.2009 року в сумі 933476,89 грн. Згідно зі ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» управлінням Пенсійного фонду України в м.Брянці Луганської області ЗАТ «Криворізьке» були направлені вимоги про сплату боргу на загальну суму 933476,89 грн., в тому числі №ю-90 від 03.03.2009 року на суму 290795,78 грн., №ю-97 від 02.04.2009 року на суму 310232,35 грн., №ю-129 від 05.05.2009 року на суму 332448,76 грн. Вимоги відповідач отримав та повинен був сплатити протягом 10 робочих днів, однак до цього часу в добровільному порядку сума боргу не сплачена.
Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, суду надав аналогічні позовній заяві пояснення.
Представник позивача в судовому засіданні просив суд зменшити позовні вимоги, у зв'язку з тим, що відповідач частково сплатив борг у розмірі 252510,44 грн., а тому просив суд стягнути з ЗАТ «Криворізьке» недоїмку по сплаті внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 678966,45 грн.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, суду пояснив, що відповідно до вимог ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач пред'явив відповідачу вимоги про сплату боргу №ю-90 від 03.03.2009 року на суму 290795,78 грн., №ю-97 від 02.04.2009 року на суму 310232,35 грн., №ю-129 від 05.05.2009 року на суму 332448,76 грн., у зв'язку з тим, що відповідач не сплатив вказані вимоги, управління Пенсійного фонду України в м.Брянці Луганській області направило вказані вимоги до ВДВС Брянківського міського управління юстиції для виконання відповідно до вимог п.19 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження». Державна виконавча служба м.Брянки прийняла вимоги та відкрила за ними виконавче провадження. За таких обставин, коли відносини позивача та відповідача згідно з законодавством віднесені до внутрішньої діяльності та виключної компетенції, то відповідно до вимог пункту 2 ч.4 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові спори, по яким виступає прокурор м.Брянки в інтересах позивача в даній справі.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що уточнений позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справи за участю управлінь Пенсійного фонду України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.
Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Частиною 3 ст.15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
В судовому засіданні встановлено, що Закрите акціонерне товариство «Криворізьке» зареєстровано у виконавчому комітеті Брянківської міської ради як суб'єкт підприємницької діяльності 05.09.2002 року за №04051891Ю0010113(арк. справи 10) та зареєстрована в управлінні Пенсійного фонду України в м.Брянці Луганської області як платник страхових внесків.
Згідно з ч. 6 ст.20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Для вищезазначених страхувальників - календарний місяць.
Частиною 2 ст.106 передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Але в порушення вказаних норм Закону ЗАТ «Криворізьке» не сплачує страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим, станом на 01.05.2009 року утворилась заборгованість по внескам за період з 01.02.2009 року по 01.05.2009 року в сумі 933476,89 грн., що підтверджується карткою особового рахунку відповідача (арк. справи 4).
Відповідно до ч.12 ст.20 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).
У зв'язку з тим, що страхові внески та фінансові санкції у встановлений Законом термін не сплачені, позивачем на адресу позивача згідно вимог п.3 ст.6 Закону були надіслані вимоги про сплату боргу на загальну суму 933476,89 грн., в тому числі №ю-90 від 03.03.2009 року на суму 290795,78 грн., №ю-97 від 02.04.2009 року на суму 310232,35 грн., №ю-129 від 05.05.2009 року на суму 332448,76 грн. (арк. справи 5-7), але в рахунок сплати боргу за вказаними вимогами надійшло лише 254510,44 грн.
У зв'язку з тим, що відповідач не сплатив вказані вимоги, управління Пенсійного фонду України в м.Брянці Луганській області направило вказані вимоги до ВДВС Брянківського міського управління юстиції для виконання відповідно до вимог п.19 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження». Відділ державної виконавчої служби Брянківського міського управління юстиції прийняв вимоги та відкрив за ними виконавче провадження. Однак 26.06.2009 року виконавче провадження з примусового виконання вимог № ю-90 від 03.03.2009 року на суму 290795,78 грн., №ю-97 від 02.04.2009 року на суму 310232,35 грн., №ю-129 від 05.05.2009 року на суму 332448,76 грн. було закінчено, що підтверджується постановами про закінчення виконавчого провадження (арк. справи 32-34). Як вбачається з матеріалів справи, прокурор м.Брянки звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м.Брянці Луганської області до Закритого акціонерного товариства «Криворізьке» про стягнення заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування 30 червня 2009 року, тобто на момент відкриття провадження у справі заявлена сума боргу на примусовому виконанні в ДВС не знаходилася.
За таких обставин уточнені позовні вимоги прокурора м.Брянки Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м.Брянці Луганської області до Закритого акціонерного товариства «Криворізьке» про стягнення заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є обгрунтовними та підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор м.Брянки звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.14,15,17,20,106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р.№1058, Розділом 2 Порядку нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 25.08.2004 р. №1092 , ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Уточнені позовні вимоги прокурора м.Брянки Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м.Брянці Луганської області до Закритого акціонерного товариства «Криворізьке» про стягнення заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування задовольнити повністю.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Криворізьке» (р/р26068220 ВАТ Райффайзен банк «Аваль», МФО 304007, код ЄДРПОУ 31780403, вул. Спасательна,1, м.Брянка) на користь управління Пенсійного фонду України в м.Брянці Луганської області (94105, м.Брянка, вул. Котовського,6, код ЄДРПОУ 21792364, р/р 25603301729), заборгованість (недоїмку) по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 678966,45 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Суддя