Постанова № 4947793, 14.09.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2009
Номер справи
2а-24380/09/1270
Номер документу
4947793
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №2а- 24380/09/1270

Категорія 6.14

ПОСТАНОВА

ІМ`ЯМ УКРАЇНИ

14 вересня 2009 року

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Твердохліба Р.С.

при секретарі - Лустіной Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Комунального підприємства «Служба замовника» про стягнення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

21 липня 2009 року Прокурор м. Луганська звернувся до Луганського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області з даним позовом, в якому посилається на наступне. 16.05.2008 року виконуючому обов'язки директора комунального підприємства «Служба замовника» було видано припис ЛС 245 №173, яким останнього зобов'язано виконати заходи з усунення порушень, про виконання припису в цілому повинні були повідомити в строк до 18.08.2008 року. 09.09.2008 року в присутності представника відповідача, інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 16.05.2008 року ЛС 245 №173, про усунення порушень законодавства про енергетику. Актом перевірки від 09.09.2008 року ЛС 245 №29 встановлено невиконання відповідачем п.п. 3,4,6 припису Інспекції від 16.05.2008 р. На підставі цього акту перевірки 18.09.2008 року інспекцією прийнято постанову ЛС 245 №29 про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику на суму 5100,00 грн. у зв'язку з невиконанням припису від 16.05.2008 року ЛС 245 №173. 18.09.2008 року Постанову про накладення штрафу надіслано відповідачу, який отримав її 29.09.2008 року. Але до теперішнього часу штраф відповідачем не сплачено. У зв'язку з вищенаведеним, позивач просить суд стягнути з Комунального підприємства «Служба замовника» на користь Державного бюджету України суму штрафу в сумі 5100,00 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, суду надав аналогічні позовній заяві пояснення.

Представник відповідача та прокурор в судове засідання не з'явилися з невідомих суду причин, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно - правових і нормативно - технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Згідно п.4.1.3 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, інспекція Держенергонагляду у Луганській області має право застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції в порядку, визначеному законодавством.

Спеціальним Законом, який визначає правові, економічні та організаційні

засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі є Закон України «Про електроенергетику».

Згідно з ч.1 ст.9 Закону України «Про електроенергетику», Державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання

електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Частиною 3 ст. 9 Закону встановлено, що Державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право безперешкодно в будь-який час відвідувати об'єкти електроенергетики для перевірки додержання нормативно-правових актів про електроенергетику з питань, що належать до їх

компетенції,  отримувати від посадових осіб інформацію щодо виконання цих актів.

Судом встановлено, що Стахановським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області 16.05.2008 року було складено припис ЛС 245 №173 на підставі статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.9 Закону України «Про електроенергетику», ст.14 Закону України «Про теплопостачання» та Акту обстеження від 16 травня 2008 року ЛС 245№173, яким було приписано усунути виявлені порушення чинного законодавства та про виконання припису в цілому необхідно повідомити Держенергонагляд до 18.08.2008 року. В приписі містилася інформація про відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису, передбачену ч.3 ст.27 Закону України «Про електроенергетику» (а.с.9-10).

Відповідно до ч.4 ст.26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Актом перевірки вимог припису ЛС 245 №29 від 09.09.2008 року, Стахановським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області встановлено, що Комунальним підприємством «Служба замовника» не виконаний у встановлений термін припис ЛС 245 №173 від 16.05.2008 року (а.с.8).

Даний акт отриманий керівництвом відповідача 09.09.2008 року, не оскаржений у встановленому законом порядку.

Відповідно до п.2 ч.3 ст.27 Закону України «Про електроенергетику», суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області, до компетенції якої входить вирішення цих питань, ЛС 245 №29 від 18.09.2008 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, на Комунальне підприємство «Служба замовника» накладено штраф в розмірі 5100,00 грн., дана сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови (а.с.7), дана постанова була отримана відповідачем 29.09.2008 року, що підтверджується зворотнім повідомленням (а.с.11), в установленому законом порядку не оскаржена.

П.10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року №1312 передбачає, що субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

За таких обставин, суд вважає встановленим, що відповідачем дійсно допущено порушення законодавства про електроенергетику, а тому з нього підлягає стягненню зазначена сума, оскільки він добровільно її не відшкодував.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163 КАС України, Законом України «Про електроенергетику», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Комунального підприємства «Служба замовника» про стягнення штрафу задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Комунального підприємства «Служба замовника» (код 32938986, р/р2600515680 в Кіровському відділенні ЛОД ВАТ «Райффайзен банк Аваль», МФО 304007) на користь Державного бюджету України суму штрафу в сумі 5100,00 грн.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя