Справа № 548/290/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2015 року м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Коновод О.В.,
за участю секретаря - Вовк М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хорол справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії, свої вимоги мотивував тим, що він є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Хорольському районі і має право на компенсації та пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується посвідченням серії А № 228311с.
З 15 червня 1986 року по 02 вересня 1986 року він був направлений на населених пунктах зони відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у військову частину № 61610. На той час він працював оператором вирощування дріжджів 4 розряду в цеху підготовки сировини біосинтезу.
На сьогоднішній день підприємство припинило своє існування, що підтверджується довідкою, наданою Головним Управлінням статистики у Полтавській області від 02.07.2014 року. З виходом на пенсію він перебуває на обліку і отримує пенсію як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії в Управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.
При обчисленні його пенсії було враховано період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 15.06.1986 року по 02.09.1986 року. Заробіток для обчислення пенсії враховано за 60 місяців роботи з 01.01.1984 року по 31.12.1988 роду на підставі довідки про заробіток для обчислення пенсії, виданої Трудовим архівом міста Кременчука від 20.06.2008р. № 2949.
В даний час йому стало відомо, що заробітна плата на підприємстві за роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була йому нарахована та виплачена без врахування документів які на той час були під грифом «таємно» та для службового користування і діяли на той час.
На даному підприємстві заробітна плата за час перебування ним на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була перерахована з врахуванням нормативних документів, які діяли на час його перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видана йому довідка №2949 від 20.06.2008 року з перерахованою заробітною платою для подачі її до УПФ України в Хорольському районі для нарахування пенсії у відповідності до чинного законодавства.
З даною довідкою він звернувся до УПФУ в Хорольському районі з приводу перерахунку та виплати йому пенсії , але 20.01.2015 року він отримав лист відповідача №1/п-04 з відмовою в перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки, оскільки обчислення заробітку проведено з порушенням чинного законодавства.
Він вважає таку відмову неправомірною і прохає суд визнати дії УПФУ в Хорольському районі Полтавської області щодо відмови у перерахунку та виплати йому пенсії протиправними та зобов'язати УПФУ у Хорольському районі Полтавської області перерахувати і сплачувати йому пенсію відповідно до вищевказаної довідки з відповідно до чинного на той час законодавства починаючи з 01.02.2015 року.
25.02.2015 року він звернувся з вищевказаним адміністративним позовом до Хорольського райсуду.
У судовому засіданні позивачпрохає визнати дії відповідача неправомірними та зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі перерахувати та сплачувати йому пенсію відповідно до вищевказаної довідки з відповідно до чинного на той час законодавства починаючи з 01.02.2015 року з розрахунку заробітної плати в сумі 2590,17 крб.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі в судове засідання не зявився, хоча вчасно та належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали та докази по справі, врахувавши позицію сторін, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що позивач являючись ліквідатором аварії на ЧАЕС ІІ- ї категорії, отримує пенсію по інвалідності через УПФУ в Хорольському районі.
З 15 червня 1986 року по 02 вересня 1986 року він був направлений до населених пунктів зони відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у військову частину № 61610. На той час він працював оператором вирощування дріжджів 4 розряду в цеху підготовки сировини біосинтезу.
Дізнавшись про постанови уряду, з яких було знято гриф «таємно» виявив, що йому не в повній мірі нараховується та виплачується пенсія, тому з приводу перерахунку та виплати йому пенсії звернувся до відповідача, але йому було відмовлено в перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки, оскільки обчислення заробітку проведено з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України (а.с.13) по архівних документах військової частини №61610 позивач перебував у складі в\ч 61606 виконував роботи по ЛНА на ЧАЕС.
У відповідності до ч.2 п/п1 п.1 2 № 207-7, на підставі п.1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної РАДИ СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 р. № 524-156 оплата праці у зоні відчуження проводилась по підвищених на 100% тарифних ставках.
Відповідно до постанови ЦК КПРС і Секретаріату ВЦРПС від 7 травня 1986 p. N 153/10-43 для працівників, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії в зоні радіоактивного випромінювання, встановлювався 6-год. робочий день. Тарифна ставка, призваних на військові збори, які в період призову виконували роботи у зоні відчуження, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, при режимі 6-годинного робочого дня у зоні ЧАЕС визначалася таким чином: фонд робочого часу (при 7/8-годинному робочому дні 173.1) поділіти на тривалість фонду робочого часу (при 6-годинному робочому дні 152.5), а одержаний результат множити на тарифну ставку. (роз'яснення РАДИ Міністрів СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 5 жовтня 1973 року N 13/30, затверджене постановою від 5 жовтня 1973 року N 266/3.
Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля та Мінфіну України від 29.10.1992 року №09-3751/1032/3к/13-412/308 в разі,якщо робота в зоні відчуження оплачена невірно, без врахування урядовихрішень, то повинен бути здійснений перерахунок заробітної плати згідно законодавства.При цьому, визначена таким чином заробітна плата не індексується, не виплачується, а тількивраховується при нарахуванні пенсії.
Відповідно до листа Мінсоцполітики від 09.06.1995 року №224/8.13 передбачено, щопідприємства і організації в разі неправильної оплати праці в зоні відчуження повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до постанови РАДИ Міністрів УРСР від 10 червня 1986 p. N 207-7 було дозволено підприємствам залучати працівників на роботи з оплатою у подвійному розмірі. Оплата роботи у зоні відчуження у святкові дні (частина друга статті 73) та у вихідні дні провадилась за правиламистатті 107 КЗпПУкраїнської PCP ( 322-08 ) за фактично відпрацьовані у святковий чи вихідний день години, із застосуванням показників кратності.
Відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 p. N 207-7 (підвищення граничного розміру премій до 60% тарифної ставки (окладу) на місяць, премія призваному на військові збори за період виконання робіт у зоні ЧАЕС повинна була бути нарахована в зазначених розмірах, із застосуванням показників кратності.
Відповідно до ст. 70 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси та інтереси своїх дітей.
Згідно ч. 1ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно дост. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Довідка № 2949 від 20.06.2008 року містить дані щодо розміру фактично виплаченої позивачу заробітної плати за роботу в населених пунктах зони відчуження за червень серпень 1986 року.
Доказів, які б свідчили про недостовірність вказаних вище даних, що відображені в довідці № 2949 від 20.06.2008 року та Особовому рахунку за 1986 рік, відповідачем суду не надано.
Відповідно до висновку №325 судової економічної експертизи розмір заробітної плати нарахованої ОСОБА_1 за роботу в зоні ЧАЕС в період з 15.06. 1986 по 02.09.1986 року складає 2590,17 крб.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем всупереч вимог ст. 71 КАС України не доведено правомірність дій щодо відмови в перерахунку пенсії позивача.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку щодо обґрунтованості позовних вимог, в зв'язку з чим задовольняє позов у повному обсязі.
У рішенні Конституційного Суду України №8-рп/2013 у справі за конституційним щодо офіційного тлумачення положень частини другоїстатті 223 Кодексу законів про працю України, статей 1.12Закону України «Про оплату праці»праву працівника на належну заробітну плату кореспондує обов»язок роботодавця нарахувати йому вказані виплати, гарантовані державою, і виплатити їх. При цьому право працівника не залежить від нарахування йому відповідних грошових виплат.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення встановленоЗаконом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII.
Відповідно до положеньстатті 3 Закону України «Про правонаступництво України»вказані нормативні акти не суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України, іншими нормативними актами порядок та умови оплати праці осіб, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, не передбачені, у зв'язку з чим вони є діючими на теперішній час.
На підставі викладеного, ст.ст.3,19 Конституції України, керуючись ст.ст.11,17,18,71,86,88,159-163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії,- задовольнити повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням вимог, передбачених законодавчими актами, які регламентували оплату праці осіб - ліквідаторів аварії на ЧАЕС - неправомірними.
Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі зробити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 згідно заробітної плати в розмірі 2590,17 крб., яка повинна була йому виплачена за роботу в зоні відчуження ЧАЕС відповідно до чинного на той момент законодавства, починаючи з 01.02.2015 року з урахуванням сплаченого.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Хорольський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.
Головуючий: