Постанова № 49460480, 21.08.2015, Попільнянський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
21.08.2015
Номер справи
288/1023/15-а
Номер документу
49460480
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 288/1023/15-а

Провадження № 2-а/288/43/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2015 року смт. Попільня

Попільнянський районний суд Житомирської області в складі :

головуючого судді - Сікан В. М. ,

при секретарі Дашинській Н.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Попільня справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовною заявою в якій вказує, що вона перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області та отримує пенсію за віком згідно ЗУ «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати з 03.02.2011 року.

При призначенні пенсії позивачці було враховано посадовий оклад, доплата за ранг та вислугу років, щомісячні премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат. При цьому інші виплати: сума матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сума матеріальної допомоги на оздоровлення, індексація сум заробітної плати, сума компенсації за календарні дні невикористаної щорічної основної відпустки не були враховані в розрахунок пенсії державного службовця при призначенні пенсії.

В звязку з чим, розмір призначеної позивачці пенсії становить 3245,31 грн.

29.07.2015 року позивачка звернулася з відповідною заявою до відповідача про перерахунок її пенсії .

Листом - відповіддю № 37/3-8 від 31.07.2015 року відповідач відмовив позивачці у здійсненні перерахунку пенсії та включенні до складу заробітної плати для перерахунку пенсії вищевказаних виплат.

Проте, позивачка вважає вказану відмову неправомірною.

Згідно до положень ч.2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно до ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати(доходу), з якої сплачуються страхові внески.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до вимог Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на обов'язкову державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати(доходу), з яких справляються страхові внески(збори) до соціальних фондів, яка діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Виходячи з цього, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, пенсія повинна обчислюватись із заробітної плати, яку позивачка фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням вищезазначених виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Вказана правова позиція викладена в Постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року по справі №21-430а11, від 04.03.2014 року по справі №21-14а 14.

Відповідно до ст.244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ч. 1 та 4 ст. 37 Закону в редакції, що діяла на час призначення пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків не менше 25 років, в тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

З 01 жовтня 2011 року положення ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо призначення державним службовцям пенсії у розмірі не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність та внесено зміни до розміру відсотків суми заробітної плати державних службовців при призначенні пенсії, тобто 80 %, у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року.

З 1 травня 2014 року вдруге змінено розмір відсотку суми заробітної плати при призначенні на 70 % від суми заробітної плати державного службовця, у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статі Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні», а з 01 січня 2015 року розмір відсотку суми заробітної плати зменшено до 60 %.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої щодо перерахунку пенсії, у зв'язку з прийняттям Законів України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні» та «;Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», змін не зазнали.

Так, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому, внесені Законами України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні», та «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Крім того, згідно із ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17.12.2013 року № 21-445а13, яка відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень та судів України при вирішенні подібних справ.

Позивачка просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації сум заробітної плати, суми компенсації за календарні дні невикористаної щорічної основної відпустки, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 % від заробітної плати, за період, який був врахований при призначенні пенсії за 24 календарних місяців роботи, згідно наданої довідки Сокільчанської сільської ради 114/02-19 від 29.07.2015 року про складові заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації сум заробітної плати, суми компенсації за календарні дні невикористаної щорічної основної відпустки, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 29.07.2015 року.

Позивачка в судове засідання не з'явилася, надала заяву про слухання справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала і просила їх задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заяву про слухання справи у його відсутність, проти позову заперечує, посилаючись на надані письмові заперечення.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно пенсійного посвідчення серія АІ № 316913 від 20.05.2014 року ОСОБА_1 є пенсіонером за віком.

29.07.2015 року ОСОБА_1 звернулася до УПФ із заявою про перерахунок призначеної пенсії відповідно до вимог Закону України "Про державну службу", з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, однак, відповідач відмовив їй у проведенні такого перерахунку, оскільки вказані виплати не враховуються при обчисленні пенсії і пенсія виплачується за нормами чинного законодавства (лист УПФ від 31.07.2015 № 37/з-8 - а.с.13).

Відповідно до ч.2 ст.37 ЗУ "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч.2 ст.33 ЗУ "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

За ч.6 вказаної статті державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно ст.2 ЗУ "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумки роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України "Про Пенсійне забезпечення" від 05.11.1991, №1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР, нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

За ст.41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003, № 1058-IV, до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ЗУ "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11.

Згідно довідки № 114/02-19 від 29.07.2015 року Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", ОСОБА_1 в період з 01.02.2009 року по 31.01.2011 року отримала інші виплати: індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу. На вказані виплати нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З огляду на те, що на суми індексації та матеріальної допомоги були нараховані страхові внески, то зазначені виплати підлягають врахуванню при розрахунку розміру пенсії. Відтак, відповідачем безпідставно не враховано вказані суми при обчисленні пенсії позивача.

Так, відповідно до положень ЗУ "Про пенсійне забезпечення" та ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться за зверненням (заявою) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі на підставі представлених документів. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Ч.4 ст.45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка звернулася до УПФ із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на підставі довідки управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області 29.07.2015 року. А тому з урахуванням викладеного право на перерахунок у неї виникло з 01.08.2015 року.

Відповідно до вимог ст.94 ч.1 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Враховуючи вищезазначене, та матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 8, 19, 46 Конституції України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», Постановою Кабінету Міністрів України № 581 від 23.04.2003 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865», ст. ст. 6 , 8-12 , 18, 70, 71, 94, 159-163, 167, 244-2, 256 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації сум заробітної плати, суми компенсації за календарні дні невикористаної щорічної основної відпустки, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 % від заробітної плати, за період, який був врахований при призначенні пенсії за 24 календарних місяців роботи, згідно наданої довідки Сокільчанської сільської ради 114/02-19 від 29.07.2015 року про складові заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації сум заробітної плати, суми компенсації за календарні дні невикористаної щорічної основної відпустки, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.08.2015 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73 гривні 08 копійок на відшкодування понесених нею судових витрат по оплаті судового збору.

Допустити негайне виконання постанови в межах суми платежу за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Попільнянський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Попільнянського

районного суду ОСОБА_2 В. М.